Imbracaminte si textile organice si fair trade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Imbracaminte si textile organice si fair trade

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Mai 05, 2010 10:17 am

Cat de mult conteaza pentru voi?

Eu sincera sa fiu, atata cat imi permit, prefer sa imi cumpar un singur tricou in loc de 3, dar sa fie din bumbac organic. Daca e si fair trade sunt fericita. La fete la fel, le cumpar foarte putine haine, fix strictul necesar, dar sa fie pe cat posibil bio. Mai ales ce vine direct pe piele trebe musai sa fie ok, adica din bumbac fara pesticide. Sau alte materiale naturale.
Pentru mine e si o chestie de principiu, adica daca se poate si fara pesticide, adica organic, si fair trade, atunci cu cat mai multa lume cere si cumpara pe criteriile astea cu atata calitatea produselor si rasplata celor care muncesc la materia bruta e mai "mare".

Pentru mine, fair trade inseamna si sa nu cumpar daca scrie pe eticheta: made in china, kambotschia, india, etc. etc.

Bumbacul pe care il folosesc la wrapurile mele din bumbac si la partea uni a mei taiurilor e din origine controlata organica (nu si fair trade inca!) se pare ca pe mamicile din ro nu le-a impresioant mare lucur ca e asa

Cum vedeti voi chestiile astea? Cum e in Romania, e posibil sa eviti produsele de acest gen?

SuperbParinte

Sus In jos

Re: Imbracaminte si textile organice si fair trade

Mesaj  Zana Mica la data de Mier Mai 05, 2010 10:27 am

Ar fi frumos sa fie ca in Austria dar nu este.Pentru ca:
-articolele certificate fair trade sau organic sunt extrem de rare si greu de gasit
-sunt scumpe,chiar prohibitive pentru o familie cu un venit normal
-nu exista cerere suficienta care sa incurajeze importul
Acestea fiind spuse recunosc faptul ca ii cumpar zanei lenjeria numai cand mergem in It sau daca gasesc ceva produs in Ro care sa mi inspire incredere,am cautat metraje din bumbac organic ca sa mi fac singura anumite chestii si nu vinde NIMENI in Ro asa ceva.....deci cam asta i tabloul general momentan.Insa vad semne de schimbare.Putine si procesul este lent dar exista si asta este important.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mai 07, 2010 6:10 am

Primul meu produs Fair Trade a fost cumparat de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si e vorba de untul de shea. Dincate am incercat a fost cel mai bun.

E regretabil ca trebuie sa ai bani ca sa iti ermiti un lucru organic sau bio.

Si e si mai regretabil ca pietele in care vindeau direct producatorii se lichideaza in locul acestora inaltandu-se Mall-uri pline de porcarii. iar daca mai intalnesti o piata ghici cine cumpara? Hai sa vedem daca ghiciti

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Sam Mai 08, 2010 1:03 pm

Utopica, asa cum ma stiu dintotdeauna. Visatoare sa schimb lumea, asa cum ma stiu dintodeauna.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  made-in-brasov la data de Mar Aug 17, 2010 5:40 am

Eu recunosc ca habar nu am avut pana de curand ca ar conta ca bumbabul sa fie fara pesticide. Aici, daca gasesti o eticheta pe care scrie bumbac 100% prima oara te intrebi daca e cu adevarat asa. Eu pot sa zic ca simt compozitia. Simt daca nu este bumbac 100%, si asa am vazut multe, multe etichete care minteau.
Deci.... cam in acest stadiu suntem Sa ne bucuram daca cu adevarat este bumbac si nu amestec. Despre bumbac organic nici nu se pomeneste, iar despre fair trade, sincer, aud prima oara Probabil in Bucuresti se cunoaste cat de cat conceptul, dar in tara ... nu cred ca se cunoaste nici macar definitia.
Cand vine vorba de ales, pretul este primul criteriu. Nu vorbesc pentru mine, ci din experienta mea. (eu vand bijuterii lucrate manual). Vand in targuri, unde pot sa iau contactul cu oamenii direct, si am vazut care este ideea. Chiar am facut o experienta. Am facut reducere la un panou, am pus pret unic la 50% reducere. Chiar daca pe restul panourilor am avut produse mult mai frumoase, modele mult mai atragatoare, etc... majoritatea oamenilor se uitau EXCLUSIV numai la panoul pe care scria reducere. Efectiv nu ridicau ochii sa vada ce mai e si altceva. Nu cred ca pot sa ii condamn. La puterea de cumparare care este in tara, aceast comportament este normal...
Cred ca daca si-ar permite, multi romani ar pune si ei pret pe "organic, bio, fair-trade". Dar atata timp cat banutii pe care ii au in portofel nu sunt destui, lumea face compromisuri, si "se descurca" cumparand tot ce este mai ieftin Cand se pune problema supravietuirii, nu poti aplica principiile morale, sanatoase, fair ... din pacate

made-in-brasov

Localizare : Brasov

http://made-in-brasov.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum