Atentie la mesaje umanitare si nu numai primite pe mess sau mail

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Atentie la mesaje umanitare si nu numai primite pe mess sau mail

Mesaj  Alinutza la data de Mier Apr 28, 2010 11:02 pm

Cu siguranta fiecare dintre voi a primit macar o data un mesaj de genul ... ma numesc X si am leucemie, ...., va rog sa dati mai departe acest mesaj, nu va costa nimik si uite asa ne induiosam si dam mai departe cu gandul ca ajutam un om in suferinta.
ATENTIE nu luati in seama astfel de mesaje daca nu le verificati mai intai veridicitatea. E simplu, pui cateva cuvinte cheie pe un motor de cautare si iti apar o multime de linkuri. Sa nu credeti ca eu raman indiferenta la astfel de cazuri ... daca sunt adevarate nu ezit sa ajut cu ceva ... cei din jurul meu stiu asta.

Am primit si eu astfel de mesaje si chiar am trimis mai departe, astazi am primit altul si, amintindu-mi de o dicutie cu un prieten, cum ca yahoo nu face astfel de intelegeri nici pentru mess nici pentru mail, am dat o cautare pe google si iata ce am gasit ..

mesajul ce l-am primit eu

te rog ajuta-ma1 nu il sterge te rog frumos citeste-l mai intai. Sunt studenta la medicina in Targu-Mures . Trimiteti va rog tuturor celor din lista dvs ... Trebuie doar trimis mai departe, NU VA CERE nimeni BANI ! Nu il stergeti va rog, cititi mai intai ! Numele meu este Pasca Daniela, am 21 ani si sufar de o forma rara de leucemie; singura mea sansa este un transplant de maduva, fara transplant nu voi putea trai. Operatia costa 55.000 $ si familia mea a stans deja 32.000 $. In cazul meu fundatia care ma va ajuta sa strang banii a incheiat o intelegere cu Yahoo si Aol si voi primi 0,01 cent pentru fiecare mesaj dat mai departe. Va rog frumos, din tot sufletul dati mai departe; poate voi avea si eu sansa de a fi ca voi ! ... doar

Ce am gasit eu
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si mi-a fost de ajuns .... cu siguranta mai sunt si altele ...

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Re: Atentie la mesaje umanitare si nu numai primite pe mess sau mail

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 30, 2010 5:42 am

Demult nu mai raspund la astfel de mesaje.ultima data trimisesem si primisesem inapoi de la aproape toata lista .In plus un prieten mi-a spus exact acelasi lucru:

Si acesta, ca si multe altele de altfel, este un exemplu de asa zis “scam”! Cun poate oare YAHOO sa controleze tot traficul mondial de email-uri? Imposibil! Iar daca ar face-o, ar trebui sa analizeze si sa sorteze in functie de continutul lor toate emailurile din lumea larga… Lucru imposibil de realizat, mai ales ca asta ar intra in incidenta cu legea, fiind vorba de incalcarera unor drepturi elementare ale omului, precum si violarea secretului corespondentei! De aceea trebuie sa precizez ca nici MSN, nici AOL, nici YAHOO sau alt furnizor de servicii de email, niciodata nu va incheia un astfel de contract, acesta fiind ilegal din toate punctele de vedere!

In plus mai sunt cei care trimit mesaje de genul: ai grija u virus puternic poate sa iti termne unitatea. Trimite la toata lista bla bla bla...

E doar o modalitate de a copia catmai multe adrese de email pentru ca ulterior sa poata trimita spamuri in mass. cei care dau forword n pun celelalte adrese cu BCC. Adica destinatarul sa nu vada celelalte adrese :)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum