Intervenim la locul de joaca?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Intervenim la locul de joaca?

Mesaj  vanilla_baby la data de Vin Apr 23, 2010 7:51 am

Voi cum va comportati in fata violentei parintilor asupra copiilor la locul de joaca?

Va dau un exemplu (cel de azi ca e cel mai proaspat)
Am un teren de joaca in spatele blocului destul de mare cu topogan si leagane si banci pe margine. Lia era intr-un leagan
Trei baietei dadeau tur cu bicicleta. O fetita se juca foarte linistuta cu un puzzle undeva pe centru - baietii treceau cu bicicletele destul de aproape de ea dar. Maica-sa urla "alexia, pleca de-acolo ca te lovesc cu biclicleta!" ea, concentrata, nici o reactie. ma-sa urla in continuare pana cand se ridica nervoasa, vine la ea si incepe sa-i care palme "tu nu vezi ca trec astia? daca te lovesc si ma plimb cu tine prin spitale.. te calc in picioare" etc etc si continua cu palmele
In secunda doi mi-am luat copilu din leagan si am plecat, explicandu-i Liei ca nu e deloc ok ce se intampla...

Trebuia sa-i zic ceva cretinei? Care e atitudinea cea mai buna in astfel de situatii? Voi ce faceti?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Re: Intervenim la locul de joaca?

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 23, 2010 12:01 pm

Nu sunt singulare astfel de cazuri din nefericire dar privindu-le imi raman intiparite in minte si nu mi le pot scoate nici saptamani in sir. Iar gandul ca as fi putu spune face ceva ma omoara si mai mult. Am vazut oameni ranind animale, parinti lovindu-si copiii, adulti umilind verbal copii.

Singurele conflicte in care nu intervin sunt cele domestice intre soti asta nu inseamna ca le accept. Insa daca e vorba de un copil sau animal atat de lipsiti de aparare nu pot sta deoparte, adica nu mai pot. Simt ca tacand aprob cumva accea violenta. Poate faptul ca intervin risc sa fiu luata chiar eu la bataie, agresata verbal sau reusesc sa linistesc agresorul sau sa ii distrag atentia asupra mea si inceteaza sa loveasca. Si pentru acel copil ar putea conta enorm...De ce? De cele mai multe ori chiar se simt vinovati.

Ce as fi facut eu? Ma apropiam de ea si ii spuneam: Doamna draga, va rog sa va linistiti...stiu ca sunteti speriata si ingrijoarata, dar e bine ca nu a patit nimic. Biciclistii ar fi bine sa fie mai prudenti si sa nu se apropie atat de mult de fetita Dvs. Sigur era concentrata la puzzle si nu v-a auzit. Daca devenea agresiva ii spuneam: Nu aveti dreptul sa va loviti copilul, cu atat mai mult intr-un loc public. Daca nu va calmati ma simt nevoita sa fac o sesizare la Protectia Copilului.

Pe aceea femeie nu o poti schimba, dar data viitoare v-a reflecta inainte sa isi loveasca fetita intr-un loc public.

CUm spuneam, eu NU MAI POT sa stau deoparte. Petrecandu-se totul intr-un loc public ma implica si pe mine, sunt si eu afectata. Si daca nu as interveni acasa acel gand ca as fi putut sa o fac m-ar macina groaznic.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Apr 24, 2010 4:44 am

Lore a scris:
.... dar data viitoare v-a reflecta inainte sa isi loveasca fetita intr-un loc public.

Eu nu cred.
Eu nu intervin numai pentru ca am asistat la situatii in care indivizi/individe carora li s-a atras atentia si-au varsat nervii si frustrarea tot pe copil .... insa uneori comentez suficient de tare ca sa fiu auzita

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Sam Apr 24, 2010 12:27 pm

Onush a scris:Eu nu intervin numai pentru ca am asistat la situatii in care indivizi/individe carora li s-a atras atentia si-au varsat nervii si frustrarea tot pe copil .... insa uneori comentez suficient de tare ca sa fiu auzita

Exact la asta ma gandeam si eu. Cum adica din cauza copilului sa se faca ele de rusine? Tot copilul trage pana la urma, fie pe loc, fie acasa.

La noi n-a fost cazul inca. Ba chiar imi plac mamicile cu care ma intalnesc intamplatori la locul de joaca.
Observ insa, ca atunci cand e agitatie mare si ceva tensiune, David devine brusc atent.
Nu demult, erau copii mai mari la locul de joaca. Doi baieti se luasera de un al treilea ceva mai mic. Il luau la misto, dar nici el nu se lasa. Se proptise intr-un copac si le tinea fata cu brio. Schimb de cuvinte, amenintari... David era ochi si urechi la ei si la un moment dat a inceput sa strige la ei. Nu m-a cautat cu privirea ca sa-i explic. Pur si simplu a inceput sa strige, parea foarte implicat in ce se intampla. Eram destul de departe, asa ca nu l-au bagat in seama. In scurt timp, cei trei si-au rezolvat problema si au inceput iar sa se joace impreuna. Cred ca daca vreun adult ar fi intervenit atunci, situatia ar fi degenerat.
Ei, scene ca astea cred ca sunt faine si cred ca-i vor fi de folos lui David.
Despre violenta verbala sau fizica a parintilor, insa, nu stiu ce sa zic. N-am avut inca ocazia sa vad cum reactioneaza David la ea, dar cred ca si eu as aplica faza cu comentariile facute in gura mare.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum