Strategii de stimulare a motivatiei elevilor

In jos

Strategii de stimulare a motivatiei elevilor

Mesaj  gabrielteodorescu la data de Lun Apr 19, 2010 9:23 pm

Una din cele mai dificile sarcini ale muncii profesorului, este controlul si dirijarea sistemului motivational al elevilor.

Parerea mea este ca, nivelul de competenta al profesorului, gradul lui de implicare in activitatea didactica, entuziasmul si pasiunea cu care isi face meseria, influenteaza dinamica motivationala a elevilor.Cum controlati si dirijati sistemul motivational, specific activitatii de invatare al elevilor dumneavoastra?
Apar tot timpul intrebari si cautam mereu explicatii pentru actiunile noastre.

De ce un elev invata si altul nu?
De ce un elev persevereaza pana la atingerea unui scop propus, iar altul se descurajeaza la primul obstacol si abandoneaza activitatea de invatare?
Trebuie facuta distinctia intre MOTIVATIE si MOTIV.
MOTIVATIE- componenta structural-functionala specifica comportamentului psihic uman, care reflecta o stare de necesitate in sens larg.
MOTIV- forma concreta, actuala, in care se activeaza si se manifesta o asemenea stare de necesitate.

Sunt in stare elevii nostrii sa stabileasca o anumita ierarhie a scopurilor propuse?
Au motive care sa le sustina activitatea pe o perioada de timp?

gabrielteodorescu

Sus In jos

Re: Strategii de stimulare a motivatiei elevilor

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Apr 20, 2010 12:34 am

Nu inteleg sensul acestei postari...?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

precizari

Mesaj  gabrielteodorescu la data de Mar Apr 20, 2010 2:25 am

Zana Mica a scris:Nu inteleg sensul acestei postari...?

Ma intereseaza parerea dumneavoastra referitor la relatia care trebuie sa existe intre notele scolare acordate si nivelul de pregatire al elevilor.
Este un studiu de investigatie prin care doresc cunoasterea opiniei dumneavoastra la aceasta problema, pentru a inainta un raport ministerului in scopul perfectionarii actului didactic.(mai ales ca ministerul lucreaza la metodologiile de aplicare ale noii LEN, si asa cum se intampla la noi, nu tin de loc cont de parerea celor din sistem..., numai decizii politice de partid si nu decizii de ameliorare a educatiei in general, de politica educationala...)
vezi:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

gabrielteodorescu

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Apr 20, 2010 8:37 am

gabrielteodorescu a scris:
De ce un elev persevereaza pana la atingerea unui scop propus, iar altul se descurajeaza la primul obstacol si abandoneaza activitatea de invatare?

Parerea mea este ca fiecare elev trebuie stimulat in mod diferit in functie de firea si personalitatea lui. Pentru acest lucru insa trebuie nu doar ca, atat parintele cat si profesorul sa fie dispus sa cunoasca elevul si sa aplice metode diferite de stimulare, dar sa aiba si timpul fizic de a face acest lucru. Nu stiu cum poate un profesor ( nu vorbesc de invatator) care are 1-2 ore pe saptamana la o clasa sa cunoasca cu adevarat toti elevii unei clase de 30- 35-40 de copii asa cum se prefigureaza la aceasta ora.

Pe de alta parte ... despre ce vorbim? despre scopul propus de parinte sau profesor sau despre scopul copilului?

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Apr 20, 2010 11:26 am

Cumnata mea este profesor de fizica/chimie. Are o programa si de la un an la altul nu face decat sa schimbe datele calendaristice. Niciodata nu a facut mai mult de cateva experimente, nciiodata nu am vazut-o sa pregateasca de acasa o lectie iar la corectarea lucrarilor nu pot spune ca nu o facea cu atentie dar nu zabovea prea mult asupra unor elevi carora parea ca le-a pus deja o eticheta.

Nu spun ca e prost pregatita, dar e un exemplu de sub nasul meu.

Pentru ca unul poate merge acasa isi arunca ghiozdanul si o taie la joaca?

Pentru ca altul e asteptat acasa unde parintele ii pune sapa in mana si il trimite in gradina?

Sau poate altul are toate conditiile si sprijinul parintelui, iar daca acesta nu il poate ajuta il trimite la consultatii?

Poate altuia pur si simplu ii face placere sa invete si daca la clasa mai este si un profesor dedicat care reuseste sa atraga atentia elevilor e perfect.

iar altul se descurajeaza la primul obstacol si abandoneaza activitatea de invatare?

de cele mai multeori sunt descurajati chiar de parinti

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  gradinita_aricel la data de Mar Iul 13, 2010 3:38 am

[...]

Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Iul 13, 2010 4:18 am, editata de 2 ori (Motiv : Daca veti continua ne simtim nevoiti sa va inactivam contul)

gradinita_aricel

Sus In jos

Mesaj  ioanamaria9000 la data de Joi Mai 08, 2014 3:04 am

parerea mea este ca acest subiect este unul delicat, mia ales din cauzaca sunt foarte multi parinti care contribuie la demotivarea copiilor fara sa isi dea seama.

ioanamaria9000

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum