Cum va petreceti timpul liber cu cei mici?!?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum va petreceti timpul liber cu cei mici?!?

Mesaj  andrada la data de Joi Mar 25, 2010 3:25 am

Voi...cum va petreceti timpul liber cu minunile voastre?!?plimbari, iesiri, jocuri...n-ar strica ceva idei si sugestii!
eu am fost cu sotul si fetita la Expozitia Dino?!?!a fost interesant!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] va puteti face o idee despre eveniment
ce parere aveti?!?voi ati fost?!?

andrada

Sus In jos

Re: Cum va petreceti timpul liber cu cei mici?!?

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 25, 2010 6:13 am

Buna Andrada,

cat timp are fetita ta? Nu s-a speriat? A fost bine organizata expozitia?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  andrada la data de Joi Mar 25, 2010 11:19 am

Buna!
Fetita mea, Ingrid, are 4ani si 3 luni, nu, nu s-a speriat pt ca nu prea avea nici cum, sunt intradevar destul de mari, dar nu neaparat fiorosi, pt ca sunt facuti pt copii, iar expozitia este mare si este organizata de un ghid care vorbeste despre fiecare animalut in parte, si apoi la final, ne-am uitat la film, am facut poze cu dino-asta i-a placut cel mai mult lui Ingrid!
A fost un moment pe care ni-l vom aminte cu placere peste ani!

andrada

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 25, 2010 12:08 pm

Asta e singurulmotiv entru caremi-as dori sa stau in Bucuresti. Sunt o gramada de evenimente unde potimerge cu copilul, sa nu mai vorbesc despre targurile de orice fel sau campaniile de sustinere a alaptarii...of si cate si mai cate...marea la 3 ore...muntele la 2... bang

Va invidiez~

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Sam Mar 27, 2010 4:20 am

Andrada, pui niste poze de la expozitie? Trebuie sa fi fost interesant!
mtl

Gemeni Localizare : City of MTL

Sus In jos

Mesaj  andrada la data de Lun Mar 29, 2010 4:38 am

as pune ceva poze cu cea mai mare placere, numai ca nu am in format media, am doar facute acolo si puse direct in rama! dar expozitia este intradevar de exceptie!

andrada

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Mier Aug 11, 2010 11:49 pm

Buna!
A fost si la noi (Craiova) o astfel de expozitie, Luminita avea pe atunci 3 ani si jumatate si s-a speriat de un singur exponat.
Eu mai am un baietel de 1 an, Lucian, iar Lumi are 4 ani si 8 luni, asa ca trebuie sa imi impart timpul liber intre ei, sunt inca putine activitati pe care pot sa le fac cu amandoi in acelasi timp.
Cand Lucian era mai mic si dormea mai mult, am facut cu Luminita martisoare din seminte si plante uscate, din rolele ramase de la hartie igienica plus hartie autocolanta sau simpla colorata am facut suporturi pentru creioane pe care le-am daruit apropiatilor, am desenat diverse fructe pe care ea le-a colorat, apoi le-am decupat si le-am lipit pe un cosulet facut tot de noi. La cosulet a participat si sotul meu. Ii plac foarte mult activitatile astea impreuna.
Acum nu mai am atat de mult timp, alerg mult dupa cel mic, dar am invatat-o niste jocuri care o atrag si care ii dezvolta, cred eu, si vocabularul si imaginatia:
- Unul este "fals si adevarat", fiecare spune ceva de genul "graul creste pe camp" sau "vaca zboara", iar celalalt trebuie sa spuna daca enuntul respectiv este fals sau adevarat
-Altul este de asociere, eu spun un cuvant iar ea trebuie sa spuna altul din aceeasi familie sau care poate fi asociat cu primul. Aici m-a uimit ce conexiuni a putut face.
Acum am invatat-o fazan, cu animale si cu ultimele doua litere din cuvant, este cam greu pentru ea, dar totusi ii place.
laura75

Rac Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Aug 12, 2010 12:52 am

andrada a scris:Voi...cum va petreceti timpul liber cu minunile voastre?!?plimbari, iesiri, jocuri...n-ar strica ceva idei si sugestii!
eu am fost cu sotul si fetita la Expozitia Dino?!?!a fost interesant!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] va puteti face o idee despre eveniment
ce parere aveti?!?voi ati fost?!?

Si Gonzo a fost la expozitie si, daca am inteles eu bine, vorbareata ei ( care e mai mica) nu s-a speriat.

Eu in timpul liber iesc cu el in parc cat pot de mult, iat cand vremea ne tine in casa ( ploaie sau canicula) desenam. Noi desenam ffffffffffffffoarte mult. Avem carioci parfumate, non-toxice, pe baza de apa. Am terminat deja 2 blocuri de desen si acum suntem la al treilea.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Aug 12, 2010 3:22 am

laura75 a scris:Buna!
A fost si la noi (Craiova) o astfel de expozitie, Luminita avea pe atunci 3 ani si jumatate si s-a speriat de un singur exponat.
Eu mai am un baietel de 1 an, Lucian, iar Lumi are 4 ani si 8 luni, asa ca trebuie sa imi impart timpul liber intre ei, sunt inca putine activitati pe care pot sa le fac cu amandoi in acelasi timp.
Cand Lucian era mai mic si dormea mai mult, am facut cu Luminita martisoare din seminte si plante uscate, din rolele ramase de la hartie igienica plus hartie autocolanta sau simpla colorata am facut suporturi pentru creioane pe care le-am daruit apropiatilor, am desenat diverse fructe pe care ea le-a colorat, apoi le-am decupat si le-am lipit pe un cosulet facut tot de noi. La cosulet a participat si sotul meu. Ii plac foarte mult activitatile astea impreuna.
Acum nu mai am atat de mult timp, alerg mult dupa cel mic, dar am invatat-o niste jocuri care o atrag si care ii dezvolta, cred eu, si vocabularul si imaginatia:
- Unul este "fals si adevarat", fiecare spune ceva de genul "graul creste pe camp" sau "vaca zboara", iar celalalt trebuie sa spuna daca enuntul respectiv este fals sau adevarat
-Altul este de asociere, eu spun un cuvant iar ea trebuie sa spuna altul din aceeasi familie sau care poate fi asociat cu primul. Aici m-a uimit ce conexiuni a putut face.
Acum am invatat-o fazan, cu animale si cu ultimele doua litere din cuvant, este cam greu pentru ea, dar totusi ii place.

f faina idee de jocuri verbale- eu vorbesc mult cu maia, mai ales ca de multe ori am treaba si nu ma pot juca efectiv cu ea- dar ei ii place la fel de mult sa discutam- vorbim despre povesti, despre carti, despre prieteni...am sa incerc si eu faza cu jocurile verbale- ma mir ca nu m-am gandit pana acum la ele
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Joi Aug 12, 2010 6:45 am

Avand in vedere ca are trei ani pana acum iesirile gen expozitii mi s-au parut prea complicate pentru ea,de acum incolo ne gandim mai serios la teatru de copii sau expozitii. Am fost la zoo ca acolo cred ca e prima iesire a majoritatii care au o zoo in preajma si nu pot sa spun ca a ramas masca sau ceva de genul,avea doar doi ani atunci,plus in parculetele amenajate,in rest cand ii fac cate o surpriza in curte gen casuta,piscina cu bile,topogan,leagane(la marimea care na-am permis) si bineinteles piscina cu apa care este preferata ei (asta este mai mare sa incapem si noi), o vad cat de fericita este,radiaza de fericire cea ce ma face sa ma simt tare bine. Avantajul celor ce stau la curte spatiul din gradina care poti sa-l transformi in loc de joaca pentru ei.Bineinteles ca trebuie sa te cobori la mintea lor si sa te joci cu ei altfel isi pierd interesul pentru ele. In rest masa este cu jocurile verbale si avand in vedere ca este profesoara de engleza si spaniola la gradinita nu duce lipsa de asa ceva si acum nu ca e a mea da se pricepe la copii iar tasu e cu calaritul si zbenguitul. Cea mai tare este "Ghiara" cine stie filmul Mincinosul Mincinosilor cu Jim Carrey de acolo m-am inspirat si intr-o zi am facut si eu ca el si sa te tii vere,sa vezi tipete si urlete si alergaturi ca daca eram la bloc ne dadeau afara,iar cand eu obosesc si ma pun jos vine si zice mai vreau ghiara,super tare. Urmatorul in proiect este un sotron si un cos de baschet miniatura pt copii. Si apropo joc fotbal cu ea mai ceva decat cu nepotu de opt ani si in casa si afara. Data viitoare sa va povestesc despre carioci de a zis lumea ca-s nebun.
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Aug 12, 2010 8:39 am

ma'ia- nu e deloc devreme pt teatru- cel putin a mea Maia a mers de pe la 2,6 ani si desi inca nu bag mana in foc ca pricepe tot e f incantata ori de cate ori o ducem pe la acolo. am fost la tandarica- dar desi ii spune teatru de papusi - sunt piese in care acestea lipsesc cu desavarsire ! nu am vazut sau auzit de o piese cu personaje doar papusi! si cred ca ar fi fost f fain. povestea e cam incalcit spusa pt copii mai mici si totul se desfasoara ca la circ! actorii ii mai incurajeaza uneori pe copii sa participe si iese un super scandal, se vorbeste mereu si pe scena se striga ca sa se poata acoperi zgomotul de fundal- e f naucitor si pt mine ca adult- darmite pt un copil- e f greu de urmarit! dureaza in medie cam o ora.
dar cu toate acestea merita mers! gasesti programul pe net- acu' sunt in vacanta insa

pe la trei ani am fost si la circ- nu pricepea nimic din glumele clovnilor- oare de ce isi tot dadeau indivizii aia colorati picioare in fund? nu e deloc frumos! acrobatii nu o impresionau ca nu intelege ce figuri dificile fac... animalele din partea a doua au fost mai pe intelesul ei.

acum o sapt a vazut si un spectacol de magie-femei bagate in cutii si taiate cu sabia? pai de sa faca asta? obiecte ascunse si gasite in alta parte- ce e asa extraordinar?

nu intelege lucruri pe care noi le consideram simple- DAR- cred ca fiecare experinta se acumuleaza in capsor si lumina apare incet -incet. cred ca fiecare iesire de acest gen o face sa inteleaga un pic din complexitatea lumii din jurul ei si sa-i deschida mintea.

la piese de teatru scurte din parc pana si Luca se uita fara sa miste! inca nu cunoaste nici o poveste dar jocul de pe scena il fascina!
eu sunt pt orice fel de activitati- expo, muzee, targuri, circ, zoo, urcat pe munte...
distracti placuta tuturor!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Vin Aug 13, 2010 1:23 am

Inspirata de subiectul vostru, am plecat azi spre teatrul de papusi, din Bacau. Dupa ce am ocolit 3 laturi, pe a patra lautura scria mare "DE INCHIRIAT/VANZARE".
Asa ca am plecat catre Vivariu ( un fel de muzeu cu animale vii). 4 lei intrarea. A fost OK. Am stat putin, pentru ca la 2 oni rabdarea e proportionala cu varsta, insa a meritat. Cel mai mult i-au placut de la Vivariu... masinile. Erau expuse niste lucrari "de arta" ale unor copii de la diferite scoli si pe machete erau masinute.
libra

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Vin Aug 13, 2010 5:36 am

Din pacate nici la noi teatrul de papusi nu mai are un sediul al lui, dar incepand de vara trecuta tin spectacole in centrul orasului in fiecare sambata (sau cel putin atunci cand vremea le permite).
Aici este un cerc de papusari, de fapt de creatori de marionete, care fac ies in fiecare miercuri seara tot in centrul orasului si tot in perioada de vacanta, si le arata copiilor cum se fac papusile, ii implica si pe ei, a participat si Luminita la o astfel de activitate. Au facut o papusa-fluture dintr-o lingura de lemn, aripi mari din carton, fire colorate, iar copiii si-au colorat papusile dupa bunul lor plac.
Inspirata de ei, Luminita a venit acasa si si-a dezbracat toate papusile si le-am facut impreuna rochii din servetele colorate.
laura75

Rac Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  bissceglie la data de Dum Feb 13, 2011 5:05 am

Am gasit un blog folositor cu activitati interesante pentru copiii cu varsta de aproximativ 2 ani. Inspirata de acolo am inceput sa facem primele incercari gen: activitati de tip Montessori, litere, culori, forme, cifre, Arts and Crafts, Scoala de duminica. Suntem cam nerabdatori dar bebe e mandru de ceea ce face.
bissceglie

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Feb 17, 2011 7:58 am

Noi am fost ieri la o casa memoriala/muzeu, de foarte mici dimensiuni. Ne-a placut la amandoi. Era casa pictorului Nicu Enea si nu e foarte mare, dar sunt multe tablouri frumoase. Lui Lucas cel mai mult i-a placut o vioara veche cu aplicatii de sidef, pe care dna. ghid i-a scos-o dintr-un sertar. Am cumparat vederi, ne-a taiat doar noua 40 de bilete ingalbenite de vreme, iar la sfarsit i-am luat mancarea lui preferata de peste drum de muzeu... covrigi. Si i-am impartit cu niste porumbei amarati.
In rest, am inceput sa facem puzzle-uri, din 1 - 5 piese. Primele zile era topit dupa ele, acum a lasat-o mai moale.
libra

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum