Gradina de legume

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Gradina de legume

Mesaj  ma'ia la data de Joi Iun 24, 2010 6:17 am

Sa ma laud si eu cu ce am [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine],[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine],celebru sistem de irigat,buna treaba merita toti banii,[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]rosii,vinete,ardei,[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]castraveti,[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine],dovlecei verzi[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]morcovi
Momentan de doua zile ploua intruna asa ca ma astept la o recolta buna,ca mi sau lungit urechile dupa ele de cand le pazesc.
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Iun 24, 2010 9:16 am

si rosiile noastre sunt mari- le-am legat deja de vreo 5 ori, ca imi e si teama cu vanturile astea. avem deja o rosie un pic rosie- va anunt cand o halim tu alinutza le-ai pus mai tarziu pe ale tale, nu?
cat despre vinete...vad ca si ale voastre sunt tot atat de gigantice ca si ale mele - mult timp parca nu au crescut de loc- cred ca dureaza pana se prind...de vreo 2 sapt insa o duc mult mai bine
Ma'ia- mai spune-ne un pic de furtunul minune ca ne tot gandim sa luam si noi- poate o facem la anul. ce te incanta? eu apa o scot din put-asa ca o mare economie nu as face aici...poate doar ca timp-ca nu mai stau sa mut furtunul la fiecare 2 zile cand ud...cand udam ca acum curge de sus de nu se mai opreste
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Iun 24, 2010 10:01 pm

Ileana rosiile le-am pus din rasaduri proprii. Au crescut cam greu, apoi nu isi gasea sotul ceva timp sa le puna si au stat cam mult in ghiveci. Acum sunt la etapa cu flori, e bun si asa. Dovleceii la fel cu flori, abia astept. Cred ca si ai mei sunt din aceia verzi, nu mai stiu. Am mai pus undeva si mai tarziu, anume, abia ce au iesit. Si am mai pus eu multe pe acolo, de curand si ma tot uit sa vad ce a iesit si ce nu :>>: Poze nu ai?

Ma'ia dar voi aveti recolta serioasa acolo. Super!!!!

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Iun 25, 2010 3:43 am

sunt cam lenesa cu pozele poate ma montez in una din zile...sa mai smulg din buruienile crescute de cand cu potopu'
pana una alta va anunt ca am papat prima rosie din gradina!
si culegem de zor visine- am vreo 5 visini super incarcati- am facut prima tura de dulceata si sirop si o prajiturica si urmeaza tura 2- fug la cules
ileana

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Iun 25, 2010 3:45 am

A! e super Alinutza daca ai folosit rasaduri proprii- noi inca mergem dupa ele in piata sau la vecini...
ileana

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Vin Iun 25, 2010 4:46 am

Am cules si eu visine ... din livada vecinului , tipul ce ne-a facut casa. Am pus doar la congelator, ma mai gandesc daca fac ceva dulceata, ai mei nu prea papa asa ceva

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Sam Iun 26, 2010 2:48 am

ileana a scris:
Ma'ia- mai spune-ne un pic de furtunul minune ca ne tot gandim sa luam si noi- poate o facem la anul. ce te incanta?

Furtunul l-am cumparat de la "de.........man" este cel cu duze inauntru ,mai exista unul gen banda cu taieturi si nu mi-a inspirat incredere,a costat 79 lei 100 metri are 330 de duze si l-am racordat direct la o pompa de apa gen hidrofor, in jumatate de ora eu stau si savurez o bere si el isi face treaba,apa ramane numai in jurul plantei nu se scurge pe langa asa ca nu mai uzi si buruienile, economie de apa si timp. Se poate face si un sistem cu apa prin cadere gen butoi cu apa la inaltime si presiunea apei lucreaza singura,si este mult mai economic. Cum sa nu ma incante,cat imi lua inainte sa ud 330 de plante nu ca as fi avut atatea pana acum. Anii trecuti aveam 60 -70 de plante toata gradina in rest balarii. Inca sunt la stadiul de experimentat si invatat,dar incep sa ma pricep.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Iul 03, 2010 2:25 pm

mai dar ce profi esti...

gata, maine bag poze...m-ai atzatzat!!!! Eu mananc de o saptamana vinete...sac!

@alinuta ...am pus o reteta la rece de sirop de visine...e delicos :)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Iul 04, 2010 8:42 am

mananci deja vinete!???! bravo! cand le-ati pus- asta iarna? noi mai avem de asteptat....
si atata ploaie nu prea face bine nici la rosii- sunt mari dar nu reusesc sa se inroseasca ca soarele ne-a cam ocolit
ileana

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mar Iul 06, 2010 6:49 am

Lore a scris:mai dar ce profi esti...

gata, maine bag poze...m-ai atzatzat!!!! Eu mananc de o saptamana vinete...sac!

Se pare ca nu te-am "atzatzat" destul azi e marti si ce sa vezi poze nui. Iar despre gradina pun si eu ca sa am ocupatie la cat am dat pe accesorii cumparam legume din piata .Dar ma incanta sa le vad cum cresc, iar Maria e cu galetusa la cules tot ce prinde rupe pardon culege,anul trecut erau toate gogonele intinse la soare la copt. Anul asta am pus vreo sase fire de pepeni verzi ca e inebunita dupa ei si nu stie ca daca ar sti direct la ei sar duce ,asa ca de abia astept sa ii vad reactia cand o sa-i vada. Acum dupa atatea ploi o sa ne laudam cu ce ne-a ramas intreg in gradina,asta este an pentru fructe si struguri. Cu exceptia caisului restu este plin (prune,mere,visine si struguri),si nu i-am stropit niciodata cu nimic.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]si o super floare am puso in casa in februarie din samanta si creste in continuu.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Iul 06, 2010 11:28 am

ma'ia -ai cam dat banii degeaba pe furtun anul asta pune-l la pastrare pt anu' viitor....
iar mie de atata ploaie mi se stricau si visinele in pom! rosiile sau ars/manit...
dar buruienile o duc bine
ileana

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Joi Iul 08, 2010 5:47 am

ileana a scris:ma'ia -ai cam dat banii degeaba . . . . .

Asta este,anii trecuti nu aveam si ma rugam sa ploua,anu asta am si ma rog sa stea ploaia :>>: ,dar nu-i bai orice investitie e buna ai pe ce sa pui mana. Cat despre plante am lipsit patru zile de acasa si cand am venit castravetii sunt maro de arsi ce sunt, dovlecei verzi au frunzele albe si niste pepeni galbeni aveau pete de rugina pe frunze asa ca azi dimineata i-am confundat cu buruienile si am facut curatenie generala. Ardeii prezinta si ei niste pete de rugina dar putin,iar vinetele sunt magnifice. Cat despre rosii stau bine deja produc si nu sunt arse ,tot ce prezenta urme am curatat. Apropo rosiile cherry sunt de o frumusete ,cu ciorchini de fructe care nu se mai termina,si cresc cele mai inalte din gradina. Acum intelegeti de ce mancam rosii cu gust de coaja de pepene verde,cati producatori risca culturile.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum