Gradina de legume

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Gradina de legume

Mesaj  Admin la data de Joi Mar 11, 2010 10:20 pm

Discutii despre gradina de legume: insamantare,fertilizare,orice!
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Re: Gradina de legume

Mesaj  ileana la data de Vin Mar 12, 2010 12:17 am

hai ca deschid eu topicul pe aici- de vreo 2-3 ani noi punem o mica gradina de legume- mica mica dar intr-adevar imi mananca o multime de timp. punem rosii, vinete, ceapa si usturoi, ardei gras si iute, fasole, cimbru, busuioc... nu le stropesc deloc si incerc sa iau samanta de prin vecini si nu din cea de la plic. nu stropim nici pomii si din pacate asta se vede de multe ori- prune aproape nu am mancat deloc anul trecut si juma din rosii s-au manit, dar macar ceea ce a ramas a fost fara chimicale. rosiile si vinetele sunt de baza - ma bucur si acum de ele! am o multime de rosii la borcan si inca mai am cateva pungi de vinete la congelator!
dar ma omoara buruienile vara- crad ca cel mai mult timp imi ia sa curat gradina, ca nu vreau sa dau cu chimicale- voi stiti vre un remediu mai natural?
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Vin Mar 12, 2010 12:41 am

poti pune folie neagra, dai gauri si plantezi acolo. la suprafata e doar planta, dar e rau cu udatul.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Mar 12, 2010 4:33 am

si trebuie udat vara la 2 zile!stiu folia de care spui dar parca mi se pare ciudat sa mi-o imaginez in gradina
dar sotul ar vrea sa faca sistemul cu picatura si la noi- sa pui un furtun cu gaurele in dreptul plantei si apa curge doar acolo in loc sa ude o rigola intraga!
ileana

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Vin Mar 12, 2010 11:28 pm

Noi pe teren avem o livada de meri, in majoritate, care a fost plantata de socrii mei acum multi ani dar care a fost lasata in paragina multi ani.
Anul trecut doar prin taierea crengilor in exces in primavara am dublat numarul de mere culese in toamna. Anul asta sper sa gasim timp sa sapam la radacinile lor sa le pune un amestec de frunze si balega de vaca, si sa le varuim tulpinile. Iar cand vor aparea fructele sa le rarim ca sa nu se mai atinga.
Nici eu nu vreau sa stropesc desi au o mana ciudata, ca niste leziuni maro pe coaja.

In ceea ce priveste buruienile nu am solutie anul trecut am avut timp sa ma ocup si tot ne-au invadat pentru ca cu cat udam mai mult cu atat le incurajam si pe ele sa creasca. Anul asta, cred ca am sa stropesc cu ierbicid inainte sa sap bucata pe care voi pune ... daca voi pune ceva. Rosii am seminte de cherry si le voi pune in ghivece ... la fel si verdeturile ... restul doar in functie de timp.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Mar 13, 2010 10:05 am

ileana a scris:
dar ma omoara buruienile vara- crad ca cel mai mult timp imi ia sa curat gradina, ca nu vreau sa dau cu chimicale- voi stiti vre un remediu mai natural?

Am stat si m-am gandit la problema asta si cred ca solutia ar fi ca dupa ce plantele sunt suficient de mari sa nu fie sufocate probabil dupa primul plivit ... sa pui in jurul lor coaja de copac din aceea decorativa sau un strat de rumegus daca ai de unde sa faci rost. Nu este toxic, poate fi maturat oricand si este biodegradabil.

Eu voi face un drum la gaterul din sat si experimentez anul asta ...

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Mar 15, 2010 9:43 am

pare o idee daca uzi de sus cu furtunul, dar cred ca nu merge pt rosii si vinete si ardei unde fac rigole- cred ca nu ar mai curge apa...in tot cazul sa ne tii la curent- cine stie se poate sa me insel...

a ! si desi e biodegradabila nu se duce intr-un an= deci trebuie sa sapi pamantul cu tot cu rumegus in toamna si primavara si in cativa ani se strange ceva...
ileana

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Mar 15, 2010 11:38 am

din pacate noi nu ne-am apucat de gradinarit..inca nu avem gard la viitoarea casuta, e ridicata la rosu..dar primavara asta vrem sa punem macar niste pomi fructiferi si ceva vita de vie. Eu sunt lemn in ceea ce priveste gradinaritul , dar pana ma apuc de treaba ma voi documenta
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 16, 2010 4:54 am

ileana a scris:
a ! si desi e biodegradabila nu se duce intr-un an= deci trebuie sa sapi pamantul cu tot cu rumegus in toamna si primavara si in cativa ani se strange ceva...

De aia am si zis ca se poate matura
Avantajul la udatul in santuri la rosii si vinete, chiar si la cartofi este ca nu mai este udat tot pamantul si in jurul plantelor se formeaza o crusta care nu mai permite iesirea unor noi buruieni. Dar in functie de cat de umed e anul, macar de un plivit doua nu scapi.

Inca ceva, aici unde zona este umeda, rumegusul rezultat din lucru la casa, pe care nu am reusit sa il adun, in primavara nu mai era.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 16, 2010 7:22 am

ileana a scris:pare o idee daca uzi de sus cu furtunul, dar cred ca nu merge pt rosii si vinete si ardei unde fac rigole- cred ca nu ar mai curge apa...in tot cazul sa ne tii la curent- cine stie se poate sa me insel...

nicioata sa nu udati direc pe frunza cu apa legumele/florile care au pe frunza perisori: castraveti, rosii de exemplu.

In plus daca nu faceti asta de dimineata riscati sa le opariti. Evitati sa atingeti tulpinile cand le udati.

@Onush, socrul meu era inginer agronom. In jurul lor se sapa in felul urmator: circumferinta coroanei indica rasfirarea radacinilor. La un mar mare ai ce sapa

V-ati gandit sa va stropiti legumele cu o solutie concentrata de apa in care a stat un manunchi de busuioc si sa adaugati si ulei esential de Tea Tree?

Sulfatul de Cu/Piatra vanata e considerata chimicala?

ATENTIE! Cu SO4 incetieste cresterea plantelor. Evitati sa le stropiti in plina crestere.

@Onush, ai niste samanta in plus de rosii cherry? Iti dau altceva la schimb

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 16, 2010 7:38 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Instalatia de picurare probabil ca poate fi improvizata, insa noi am cumparat avand atata teren.

Sfaturi utile:
1. tineti bobinele cu furtun protejate de intemperii;
2. tubul de picurare trebuie instalat cu picuratoarele in sus, acest lucru previne depunerea de sedimente in orificiile de intrare a apei micsorand posibilitatea de infundare;
3.tubul de picurare poate fi ingropat intre 2 si 30 cm adancime, obtinand urmatoarele avantaje:
-reduce pericolul deteriorarii lui de catre rozatoare si de personalul care efectueaza diferite lucrari.
-elimina deplasarea furtunului de pe rand datorita variatiei de temperatura.
-reduce suprafata de evaporare a apei.
-imbunatateste distributia apei in sol de-a lungul tubului si lateral, favorizand o mai buna crestere a radacinilor in pamant.

Atentie! Daca in sol sunt coropisnite, tratati solul pentru distrugerea lor sau puneti furtunul deasupra solului!

Coropisnitele sunt pacatoase. Cand e rasadul mai frumos vine si il taie. Sunt niste graunte care se pun in apropierea plantelor. Daca va e teama de toxicitatea lor asezatile pe o folie.

Daca se foloste folie de preferat sa alegea folia neagra, care trebuie intinsa foarte bine. Nu uitati, furtunele de picurare vin dedesupt. Dupa ce e intinsa foarte bine si ingropata la capete in pamant se trece la gaurirea ei. Trebuie sa stiti unde faceti gaurile...in apropierea gaurilor de eliminare a apei.

Aceste instalatii au si un recipient unde se pot adauga ingrassamant lichid. Daca nu vreti sa puneti ingrasamant tratati-l cu ceva timp inainte cu balega sau alti fertilizatori naturali.

Acum se intelege?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Mar 17, 2010 8:54 am

Lore a scris:@Onush, socrul meu era inginer agronom. In jurul lor se sapa in felul urmator: circumferinta coroanei indica rasfirarea radacinilor. La un mar mare ai ce sapa
Merii mei sunt batrani dar nu mari.
Lore a scris:@Onush, ai niste samanta in plus de rosii cherry? Iti dau altceva la schimb
Sa vedem ce putem face

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Lun Mar 22, 2010 2:23 am

Sa va arat i eu poze din "recolta" de anul trecut

Anul acesta avem in plan .. morcov, pastrarnac (anul trecut nu a iesit), patrunjelul e cel de anul trecut, ceapa, rosii, dovlecei, ardei, gogosari, broccoli, gulii. Cate putin din fiecare, pe bucatica alocata. Anul trecut Denissa manca in fiecare zi codite de ceapa si patrunjel verde. Apoi au aparut morcovii si a dat navala la ei.
Anul acesta avem doi printre straturi.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 23, 2010 9:44 am

Ce gradinuta frumoasa ai! Si ai pus de toate in ea.

Dovlecei sau zuccini nu puneti? Eu una sunt moarta dupa ei. Sau marar...Nu ati spus nimic de zmeura...

Acum incepem sa punem seminte in palete pentru camp. ar trebui sa punem 300 de palete per zi si nu reusim mai mult de 180. Ar trebui sa terminam pana inainte de Paste...O paleta are 121 alveole

Am plantat pana acum gogosar. Cand ma gandesc cate din rasaduri vor fi furate imi vine sa plang...si apoi legume. Fura tzaranii ca=n codru. Unii fura chiar sa vanda daca va vine sa credeti. bang

Vecinii nostri au plantat lubenita pe 2 ha si nopatea intrau si faceau masacru: calcau lastari, le crapau si incercau poate si 20 de lubenite pana sa aleaga una. Anul trecut au prins 3 care venisera sa fure cu caruta. Incredibil!!!!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Mar 23, 2010 12:10 pm

si nu puteti face nimic? trebuie sa fie f naspa sa muncesti stiind ca nu te bucuri de toata munca! eu muream si cand vedeam cate o rosie atinsa de mana!
ileana

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Mier Mar 24, 2010 12:55 am

Lore aiurea tare. Chiar asa nu pteti face ceva in sensul asta?

De zmeur am uitat complet, e pus anul trecut, anul asta ar trebui sa dea ceva.
Dovlecei am spus ca punem. Marar da este, a fost si anul trecut. Am pus si salata si cum nestiutori fiind , am pus un strat intreg de am dus-o pana la urma la soacra care are cateva gainutze. Am incercat si pepene verde si pepene galben dar nu e de noi, au iesit, s-a intins, uitam sa-i urmarim, se mai sticau ... anul asta nu ne trebuie
Am avut si e si anul asta lestean.
Ne-am axat mai mult pe verdeturi, sa fie mai mare dragul sa faci o mancare. Mancarea verii ... pilaf cu patrnjel proaspat ... nu ne mai saturam

Rosii am avut multe, am mai dat si la vizitatori, apoi sotul a facut suc de rosii simplu si cu tot felul de mirodenii care este excelet pentru mancaruri, sosuri, paste, pizza.

Alinutza

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mar Apr 20, 2010 6:33 am

ileana a scris:dar ma omoara buruienile vara- crad ca cel mai mult timp imi ia sa curat gradina, ca nu vreau sa dau cu chimicale- voi stiti vre un remediu mai natural?

Zeama de sapa, merge de fiecare data. . Acum serios vorbind eu am incercat si cu otet, sapun si apa fiarta,si nimic, asa ca tot sapa e baza sau folia .
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Apr 20, 2010 7:02 am

anul asta am inceput cu stevia- imprastiasem pamant prin curtea din spate si era plin de seminte de stevie puteam sa vand in piata de multe ce am avut inca mai trag cu ele si in paralel am inceput si cu buruienile
ps- bine ai venit ma'ia
ileana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Apr 20, 2010 8:32 am

Ma'ia, dar pentru zeama de sapa ai nevoie si de timp si chef si experienta Nu vreti sa stiti cate flori am taiat pana am invatat
Bun venit Ma'ia

Ileana, ce e aia stevie. Am auzit ca prin zona Regatului se mananca la greu. Ce e aia si ce gust are?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Apr 20, 2010 10:19 am

n-as stii sa-ti spun ce gust are ca mie nu-mi plac verziturile incluzand aici spanacul, loboda...creste de nebuna insa
se face mancarica din ea si arata ca spanacul, dar gustul habar nu am cum e! mai pun pe la copii prin mancare- e sanatoasa, dar eu de mica am ceva cu mancarea verde...cred ca mi se trage de la tata-care prima data cand l-a servit mama cu asa ceva a zis ca el nu e rata acum a uitat si ii place!
ileana

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mar Apr 20, 2010 12:25 pm

Bine v-am gasit. Astept cu nerabdare sa vad ce a-ti mai facut in gradini. Eu sunt la al patrulea an de gradinarit iar la flori doua fire din cinci plicuri. Jalnic bang dar am un vecin nascut mai devreme ca sa nu zic batran care ma incurajat "pana la pensie inveti" asa ca am tot timpul din lume. Cum rasare ceva v-a arat, deocamdata doar ceapa a rasarit.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  Berta la data de Joi Apr 22, 2010 1:37 am

ma'ia a scris:Bine v-am gasit. Astept cu nerabdare sa vad ce a-ti mai facut in gradini. Eu sunt la al patrulea an de gradinarit iar la flori doua fire din cinci plicuri. Jalnic bang dar am un vecin nascut mai devreme ca sa nu zic batran care ma incurajat "pana la pensie inveti" asa ca am tot timpul din lume. Cum rasare ceva v-a arat, deocamdata doar ceapa a rasarit.

Buna Maia. Dar de ce nu iei seminte de la vecini Eu asa fac. Sunt unele flori /plate deloc pretentioase. Sau radacini: leustean, rabarba, tarhon...
Berta

Balanta

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Joi Apr 22, 2010 5:30 am

Nu prea am vecini multi iar cei care sunt mai bine nu le ceri ca nu dau nimic, se sperie ca le faci concurenta. Le-am cerut o mana de mranita sau balegar sa fac o rasadnita si sa vezi ce fluierau. Ca nu e buna acum ca a dat-o pe camp etc. Asa ca decat sa cer ma chinui cu ce am, si sa stii ca la experienta mea sunt multumit, mai putin la flori.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Iun 17, 2010 1:14 pm

Si eu sunt curioasa ce mai aveti anul asta prin gradina.
Eu am pus pentru prima data spanac, am mancat cu totii asa crud in salata. Tot pentru prima data am pus dovlecei, au iesit, acum asteptam floricelele, la fel, dovleac dar e doar pentru decor, cicoare, varza pentru decor, sparanghel, mai sunt dar imi scapa.... revin maine.
Urmeaza sa punem gulii si ridiche neagra.

Alinutza

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Lun Iun 21, 2010 2:52 am

Iata si bucatica de gradina comestibila. E doar un coltisor dar e plin plin.

Rosiile, deja cu flori, trebuie sa le punem betze.

Alinutza

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum