Ce si cum mananca copiii parintilor vegetarieni?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Credeti ca alimentatia vegetariana este potrivita in perioada de crestere a unui copil?

Da. E dreptul parintelui sa aleaga pentru copilul lui.

Probabil sub o atenta monitorizare medicala nu are ce sa dauneze.

Nu. Specia umana a ajuns pana in acest punct consumand toata gama de alimente.

Nu stiu. Nu mi-am pus niciodata problema

Vezi rezultatele

Ce si cum mananca copiii parintilor vegetarieni?

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 09, 2010 10:38 pm

Am avut zilele trecute o discutie cu o cunostinta, omnivora pana de curand, care a cunoscut mirajul alimentatiei vegetariene. Vorbea foarte frumos despre protejarea animalelor si despre libertatea de a alege ... dar in acelasi timp nu era dispusa sa ofere aceeasi libertate(de a alege) copilului ei de 8 luni .
Asa mi-a crescut tensiunea ascultand-o cum se contrazice inca chiar si argumentele valabile mi-au intrat pe o ureche si mi-au iesit pe alta.

Acum, nu ma refer la mofturile copiilor si ai mei au avut perioade destul de lungi fara carne, dar nu fara ou si lactate ci la intreaga perioada de crestere bazata pe tofu.... si ma intreb ... la rece de data asta ... oare chiar nu ii afecteaza dezvoltarea unui copil?
Cat mai atenta trebuie sa fie monitorizarea unui asemenea copil fata de unul alimentat normal?

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Re: Ce si cum mananca copiii parintilor vegetarieni?

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Mar 09, 2010 11:46 pm

ah Onush, parca mi-ai citit gandurile (din ultimele saptamani)

am fost vegetariana vreo 5 ani (din care vreo 2 aproape strict - doar iaurturi si lactate degresate) si ton - apoi am reintrodus incet mai mult peste. din fericire mi-am ascultat instinctul in sarcina si am mancat si mai mult peste, oua si chiar ficat (iata ce inteligent a fost organismul sa-mi provoace asa pofte)

carne si grasimi animale am continuat sa refuz crezand ca sunt "rele"
cand a venit vremea diversificarii pentru Lia am inceput sa ma documentez serios pentru ca deja nu mai era vorba de piticii mei, ci de sanatatea unui copil nevinovat, care a venit pe lume cu toate sansele la sanatate.
(acum ea mananca oua, ficat, carne, legume, fructe)

si uite-asa, dupa multe nopti de citit, am ajuns la urmatoarea concluzie: eliminand sursele industriale si alimentele "moderne", carnea, ouale, lactatele grase si pestele gras nu numai ca sunt extrem de sanatoase dar si vitale pentru sanatate (vorbim aici de surse adevarate de calciu, fier, vitamine liposolubile - a,e,d,k si multe altele). asa mi-am schimbat si eu alimentatia.

si da, cu exceptia cazurilor (foarte rare) in care parintii sunt extrem de atenti cu alimentatia copiilor vegetarieni (care au nevoie si de suplimentare cu B12 cel putin), consider ca o alimentatie vegetariana este nesanatoasa pentru un copil (bebe, toddler sau (pre)scolar)

teama de grasimi animale (si colesterol) nu mai este sustinuta de studii. un meta studiu efectuat pe 350 000 de oameni din 21 de tari pe 25 de ani a stabilit ca nu exista o legatura clara intre alimentele de origine animala (colesterolul din mancare) si bolile cardiovasculare, diabetul si obezitatea

in schimb, exista legaturi clare intre consumul de dulciuri (din magazin), produse de panificatie si sucuri carbogazoase si bolile de mai sus. in plus consumul excesiv de produse din soia (inocuirea carnii si a lactatelor cu echivalentul din soia procesata) este cu adevarat nociva.

sper ca ti-am raspuns la intrebare

surse:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(si una stil tabloid :P ) [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Mar 10, 2010 12:21 am

Eu recunosc ca nu as putea sa fiu vegetariana, nici macar lacto- vegetariana. dar respect dorinta celor care pot si care se simt bine insa nu pot sa nu ma gandesc prin comparatie cu copiii mei al caror instinct le spune foarte bine ce sa manance si ce nu.

Si cel mai limpede exemplu il reprezinta juniorul meu, care a avut o perioada de mai bine de 1 an cand nu a mai acceptat carne ( de la 1 an la 2 ani), in schimb manca din plin fructe si lactate si, in mod surprinzator pentru unii, i-a disparut dermatita atopica cu care se lupta de la nastere, dupa care, a redescoperit carnea de nu mai voia nimic altceva alaturi de gratarelul lui .

Eu nu cred ca aceste faze sunt intamplatoare iar un pic de atentie la ei ne poate scapa de mult stres DAR in momentul in care le refuzam grupe intregi de alimente le dam peste cap acest bio-ritm si instinct.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Mar 10, 2010 12:37 am

da!

in ultimele 2 zile Lia nu a vrut galbenus (desi il manca cu mare pofta), stie ea de ce
nu i-am oferit decat o data si apoi am renuntat
e foarte corect ce spui
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Mar 10, 2010 4:39 am

la noi ciorbita de legume cu carne de pui sau vita e prezenta cel putin 4 zile din 7- si pun toate legumele pe care le am- mi se pare una din cele mai sanatoase manacaruri...

si apropos de felul in care organismul stie ce e bun si ce nu- i-am dat lui Luca din nou mar intreg- si copilul il mananca cu placere...mai putin coaja pe care o alege si vine si mi-o pune in mana- daca ar manca-o ar face iar kk cu mucozitati.
si inca una- zilele trecute ne face bunica prajiturica cu visine- el mananca dar alege visinile! i-am aratat ca si astea se mananca si copilul ascultator le papa si pe astea- nu cred ca a papat mai mult de 3- dar chiar si asa rezultatul a fost kk cu mucozitati! si a doua zi la fel! pana m-am gandit ca chiar daca sunt doar 3 sunt mult si le-am ales eu de pe prajiturele! si totul a revenit la normal! cumva a simtit ca inca nu le tolereaza cum trebuie!

cred ca semnele astea sunt insa mai dificil de urmat pt parintii ai caror copii sunt mofturosi si care in general nu prea mananca- desi poate toate au avut un start prost de mici de au ajuns sa refuze mancarea...dar asta e alta discutie...

si ca sa raspund si la intrebare- cred ca un pic de carne slaba (pui, vita, peste) e absolut necesara si laptele si ouale...si lipsa lor se compenseaza greu. o dieta vegetariana este greu de echilibrat si ar trebui si supravegheat cu analize ceea ce e dificil la copii
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Mar 10, 2010 9:24 am

Faptul ca sunt parinti care impun copiilor acest mod de viata mi se pare inadmisibil. Cu ce drept? sub ce pretext? Sub acela ca noi stim ce e mai bine pentru ei?

Am o prietena frantuzoaica care nu accepta sa foloseasca aceaisi lingura care s-a folosit ulterior la mestecarea unei ciorbe cu carne nici daca a fost spalata si oparita. ok am spus, treaba ei. Dar in momentul in care a nascut primul copil si nu ii dadea carne desi cand ajungea la bunici(parintii tatalui) isi exprima clar dorinta de a gusta/manca.
Cum poti face asta unui copil? Mai trist e ca acum e despartita de tatal copiilor( a mai dat nastere inca unui baietel) si barbatul ei nu a mai rezistat si s-au despartit. Acum copiii sunt cu ea si nu se mai intalnesc ncii cu bunici unde manca carne. Au 4 ani respectiv 1 an jumate..

Revin.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Mar 10, 2010 10:39 am

pai tot sub pretextul ca "stim ce e mai bine pentru copil" noi le dam carne si oua
nu asta e problema, pretextul (ca nimeni nu face rau copilului cu buna stiinta)

problema e ca nu se informeaza mai adanc, in afara siteurilor si cartilor pentru vegetarieni/vegani pentru ca odata imbratisat acest stil de viata el incepe sa fie parte din persoana ta si a-l nega inseamna a te nega pe tine. e super complicat (eu stiu ce inseamna asta, desi nu mi-am bazat optiunea de a deveni vegetariana pe argumente de ordin moral... am avut atata minte )

exista o carte extraordinara "the vegetarian myth" aparuta de curand. Lore si Onush poate le convingeti pe respectivele mamici sa arunce o privire
e scrisa de o tipa care a fost vegana timp de 20 de ani si doar cand a fost in pragul colapsului (nenumarate probleme de sanatate) a fost in stare sa-si revizuiasca filosofia de viata. i-au trebuit 2 ani ca sa guste o bucata de peste! va dati seama?

cartea acopera argumentele majore care sustin o dieta vegetariana pe care le descompune bucatica cu bucatica.

cateva capitole aici
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  idcatalin la data de Joi Noi 10, 2011 2:14 am

Al meu este vegetarian , nu ca i-am impune noi asta ci pur si simplu pentru ca nu ii place carnea. Cel mai mult ii place piureul pasat din tot felul de legume.

idcatalin

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Noi 13, 2011 12:11 am

idcatalin a scris:Al meu este vegetarian , nu ca i-am impune noi asta ci pur si simplu pentru ca nu ii place carnea. Cel mai mult ii place piureul pasat din tot felul de legume.

Vegetarian nu inseamna doar ca nu mananca carne, sunt o serie de alte produse care sunt eliminate din alimentatie si inlocuite cu produse din soia (tofu).

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum