Cum ne protejam copii de pericolele internetului?

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Re: Cum ne protejam copii de pericolele internetului?

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 09, 2010 8:44 am

Dar e bine sa incepem sa ne gandim la ce am putea face. Timpul trece atat de repede.

Oarga, gandestete ca nu poti face comparatie intre cineva cu 7 ani mai mic decat tine cand ai de exemplu 20 (atunci se simte intr-adevar o diferenta de gandire mai mare) si cineva cu 7 ani mai mic cand ai 30. Intelegi?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 09, 2010 8:47 am

Si din cate am inteles eu, dacavrei sa il lasi sa se joace cu acel programel poti sa setezi dupa cat timp sa se inchida jocul.

Am inteles bine sau funtioneaza numai pentru internet?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Cum ne protejam copii de pericolele internetului?

Mesaj  Philo la data de Mar Mar 09, 2010 8:58 am

Buna ziua.
Ma bucur sa vad un astfel de subiect. Ma bucur sa vad ca persoane tinere pun astfel de probleme. Nu cred ca se poate lua in discutie atitudini de genul mama iresponsabila sau diferite afirmatii. Este foarte important ca se constientizeaza aceste lucruri. Cand eram la varsta celor care au postat aici credeam ca totul are o rezolvare indiferent cat de grava este problema sau nu. Ei bine acum merg pe principiul ca mai bine prevad decat sa astept sa mi se intample. La primul copil am zis ca este imposibil sa mi se intample mie. Si am muncit foarte mult sa-l readuc pe calea cea buna. Exact lucruri ce spuneai tu Lore. Dar cu rabdare si mult calm si tact a dat roade si la 13 ani. Acum la cel mic deja stiu ce trebuie sa fac. Am ceva de control parental numai ca ce am gasit aici mi-a atras atentia. Ceea ce am eu nu imi permite sa vad ce anume a accesat ca sa stiu unde si ce anume sa-mi invat copilul, sa stiu sa pun problema exact pe subiect.
Ovidew spuneai ca pot sa vad ce anume a facut copilul meu? Caci asa imi este mult mai usor sa controlez si sa orientez copiii mei spre discutiile exacte la subiect. Credeti-ma ca problemele sunt diferite la varste diferite.
Multumesc inca o data. Ovidew, cum ai reusit sa-l iei la pretul acela?Ca la scolile copiilor mei am intrebat si inca nu stiau nimic.

Philo

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 09, 2010 9:06 am

Philo a scris:Buna ziua.
Ei bine acum merg pe principiul ca mai bine prevad decat sa astept sa mi se intample. La primul copil am zis ca este imposibil sa mi se intample mie. Si am muncit foarte mult sa-l readuc pe calea cea buna.

Si cand s-a intamplat la primul copil asta ai ajuns sa te intrebi : de ce tocmai mie?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Philo la data de Mar Mar 09, 2010 9:21 am

Lore a scris:
Ei bine acum merg pe principiul ca mai bine prevad decat sa astept sa mi se intample. La primul copil am zis ca este imposibil sa mi se intample mie. Si am muncit foarte mult sa-l readuc pe calea cea buna.

Si cand s-a intamplat la primul copil asta ai ajuns sa te intrebi : de ce tocmai mie?

Nu , am constientizat atunci, recunosc destul de tarziu, ca daca eram mai receptiva poate la toate variantele tehnologice, nu se intamplau atatea iar copilul meu nu ar mai fi fost nevoit sa treaca prin ce a trecut.
Imi asum vina .

Philo

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Mar 09, 2010 10:17 am

philo-daca nu te deranjeaza ne poti da detalii? ce s-a intamplat cu copilul mare? si ca faci acum mai exact ca forma de control?

si pt toti parintii-voi cam cand ii invatati la calculator si cam cat timp ii lasati pe zi in fata lui...

eu o las pe maia o ora la desene dimineata (puse de mine la calculator) si poate juma seara ca a fost iarna lunga si e greu de stat in casa...nu am invat-o inca sa umble singura- tot ca o forma de control- as vrea sa aman momentul in care navigheaza singura mai ales ca asta presupune timp suplimentar de supravegheat si la capitolul timp stam prost:) de curand a inceput si luca sa guste desenele- doar pe cele de la baby eistein, pe restul nu le baga in seama...inca
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Mar Mar 09, 2010 11:25 pm

Lore a scris:Si din cate am inteles eu, dacavrei sa il lasi sa se joace cu acel programel poti sa setezi dupa cat timp sa se inchida jocul.

Am inteles bine sau funtioneaza numai pentru internet?
refereitor la jocuri se poate seta atat timpul total in care poate sa se joace cat si un orar in care poate accesa jocuri la internet este la fel

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Mar Mar 09, 2010 11:36 pm

Philo a scris:
Lore a scris:

Nu , am constientizat atunci, recunosc destul de tarziu, ca daca eram mai receptiva poate la toate variantele tehnologice, nu se intamplau atatea iar copilul meu nu ar mai fi fost nevoit sa treaca prin ce a trecut.
Imi asum vina .
Philo eu sunt din constanta poate ca<campania de promovare nu a ajuns in oras la tine as putea sa ma interesez daca se poate sa trimita prin posta

ovidew86

Sus In jos

Siguranta pe Internet

Mesaj  Carmen12 la data de Mier Apr 28, 2010 12:32 am

In legatura cu Internetul as dori sa spun ca este foarte important ca tinerii din ziua de azi sa stie sa utilizeze calculatorul, aceasta tehnologie devenind din ce in ce mai mult o parte din viata noastra coditiana. A nega utilitatea sau avantajele lui inseamna sa negi prezentul. Intr-adevar ca orice alt lucru el prezinta si anumite dezavantaje sau pericole, de care ne putem feri insa daca ne informam corect si suntem precauti. Este foarte important ca parintii sa se implice si sa comuninice deschis copiilor avantajele, dar si dezavantajele Internetului sau pericolele la care se pot expune. Copilul trebuie sa simta ca poate discuta despre orice cu parintii.

In acest sens va recomand situl sigur.info. Aici gasiti informatii relevante, sfaturi atat pentru parinti cat si pentru copii, dar si softuri gratuite special concepute pentru filtrare si control parental.
O zi frumoasa tuturor!

Carmen12

Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Portal web pentru siguranta copiilor pe Internet

Mesaj  MiraSI la data de Joi Oct 27, 2011 9:35 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] vine in sprijinul copiilor si parintilor care vor sa fie in siguranta pe Internet cu sfaturi si informatii.
Daca vreti sa discutati cu cineva despre diferite probleme legate de Internet puteti discuta cu operatorii de la echipa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pe care ii puteti contacta prin chat, telefon sau e-mail.

MiraSI

Sus In jos

Poveste-i copilului de ce nu

Mesaj  Corinachis la data de Mar Feb 14, 2012 11:03 pm

Noi am incercat alta metoda cu pitica, respectiv discutia libera. Pitica are aproape 10 ani si controlandu-i accesul pe net am avut surpriza să constat că intrase pe site-uri xxx si nu intelegeam. Asa că am intrebat-o absolut normal, cu un ton protector, fara sa țip sau sa ma isterizez in vreun fel. Și așa am inițiat o discuție serioasa cu copilul. Am aflat si de unde a auzit de sit-ul respectiv, si ce e mai important, am urmarit activitatea ei pe net si nu a mai intrat pe sit-urile respective.
La fel fac si când mă minte, sau când face alte rele - discutăm. Întotdeauna am grija ce ton adopt si ce limbaj folosesc. Nu spun că asta o să-mi meargă la nesfârșit, dar acum dă roade. Și ne construim o relație, ceea ce este deosebit de important.

Corinachis

Capricorn Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Undeva intre verdele ierbii si albastru cerului

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 19, 2012 10:55 am

Nu stiu daca este totusi sufiecient. Cand o sa mai creasca va invata sa stearga arhiva s a m d.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Corinachis la data de Dum Feb 19, 2012 12:46 pm

Da. o sa invete tot felul de smecherii, dar va invata si sa nu te minta. Conteaza cel mai mult relatia pe care ti-o construiesti cu copilul tau si informatiile pe care le pui tu insuti la dispozitia copilului.

Corinachis

Capricorn Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Undeva intre verdele ierbii si albastru cerului

Sus In jos

Mesaj  MiraSI la data de Mier Mai 02, 2012 1:15 am

Intr-adevar relatia dintre parinti si copii, faptul ca discutati cu ei si ca le explicati care sunt pericolele si de ce nu ar trebui sa intre pe anumite site-uri s-a dovedit a fi de multe ori una dintre cele mai eficiente metode de protectie a copiilor in mediul online. Beninteles trebuie sa le supravegheati activitatea si sa fiti atenti, pentru ca ei stiu de multe ori mai multe lucruri decat parintii in materie de tehnica IT si Internet.
Aveti in acest link [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] 10 sfaturi oferite de Sigur.info despre cum sa discutati problemele online cu copiii. Daca ati aplicat alte metode va rugam sa ni le spuneti, ca sa le spunem si noi altor parinti.

MiraSI

Sus In jos

Mesaj  ancanegrescu la data de Mar Mai 06, 2014 4:57 am

copilul meu a inceput sa petreaca foarte mult timp pe internet jucand fel de fel de jocuri online.nu stiu cum pot sa il fac sa mai lase calculatorul si sa mai faca si alte lucruri cum ar fi sport. cine imi poate da o idee/sugestie??

ancanegrescu

Sus In jos

Mesaj  ioanamaria9000 la data de Joi Mai 08, 2014 3:00 am

poate ca par un pic exagerata, dar eu am blocat site-urile care mi s-au parut a avea un caracter neadecvat

ioanamaria9000

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum