Cum ne protejam copii de pericolele internetului?

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Cum ne protejam copii de pericolele internetului?

Mesaj  ovidew86 la data de Lun Mar 08, 2010 5:48 am

Zi de zi auzi tot mai multi parinti cum se plang de inactivitatea fizica a copilului datorita faptului ca nu se mai dezlipeste de calculator. Pe langa acest inconvenient, constant observi comportamente total necorespunzatoare ale copilului care, influentat de imagini sau inregistrari postate pe anumite site-uri,transforma radical comportamentul acestuia in unul violent, lipsit de o conduita de bun simt si respect. Solutia pare a fi instalarea unui program de control parental. Am incercat variantele free dar s-au dovedit a fi ori prea sarace in ceea ce priveste setarile ori dupa o perioada mi se cerea cd key care normal se plateste. Acum am cumparat un stick usb de control parental si deocamdata sunt foarte multumit de el.

ovidew86

Sus In jos

Re: Cum ne protejam copii de pericolele internetului?

Mesaj  Lore la data de Lun Mar 08, 2010 5:58 am

CE inseamna un program parental? CE varsta are/au copilul/copiii tai?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Lun Mar 08, 2010 6:10 am

Lore a scris:CE inseamna un program parental? CE varsta are/au copilul/copiii tai?
un program de control parental este un soft ce iti permite sa monitorizezi si sa controlezi activitatile copiilor pe calculator
uite link-ul unde gasesti o filmare a desktopului in care vezi tot ce poate face stik-ul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Spre ca am fost de folos, este bine sa-l folosesti atunci cand copilul incepe sa foloseasca calculatorul pentru a scapa de griji si sa nu iti pierzi timpul supraveghindu-l.

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mar 08, 2010 6:22 am

Cu alte cuvinte eu pot controla exact ce urmareste copilul? Adica exact la ce urmeaza sa se uite, durata programului?

Sau pot selecta pe ce pagini sa nu intre.

Sau pe anumite pagini dar durata este stabilita de mine?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Lun Mar 08, 2010 6:26 am

Lore a scris:Cu alte cuvinte eu pot controla exact ce urmareste copilul? Adica exact la ce urmeaza sa se uite, durata programului?

Exact stiu ca pare prea frumos dar este adevarat acum stabilim in functie de program cand si cat sa se joace scot stick-ul si gata pot sa plec la munca fara griji.

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Lun Mar 08, 2010 6:28 am

[quote="ovidew86"]
Lore a scris:Cu alte cuvinte eu pot controla exact ce urmareste copilul? Adica exact la ce urmeaza sa se uite, durata programului?

Exact stiu ca pare prea frumos dar este adevarat acum stabilim in functie de program cand si cat sa se joace scot stick-ul si gata pot sa plec la munca fara griji.[/quot
Eu l-am cumparat in cadrul unei campanii desfasurate in scola la un pret mai mic de 126 lei
pret pentru parinti
.

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mar 08, 2010 6:29 am

Pe mine nu ma sperie atat desenele sau mai stiu eu ce cat riscul de a vorbi pe chat cu cine stie cine...un pedofil de exemplu.

Ce se poate face in privinta asta?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Lun Mar 08, 2010 6:39 am

Lore a scris:Pe mine nu ma sperie atat desenele sau mai stiu eu ce cat riscul de a vorbi pe chat cu cine stie cine...un pedofil de exemplu.

Ce se poate face in privinta asta?
are setare pentru restrictia tuturor programelor de chat
sau daca vrei sa nu ii restrictionezi de tot chatu prog mai are o setare care face screenshotu-ri la desktop la un interval stabilit de tine
si poti sa te uiti pe poze sa vezi cu cine sau ce a vorbit

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Lun Mar 08, 2010 6:39 am

sa nu ii faci abonament la net:)) eu sunt de parere ca..cu cat interzici ceva la un copil cu atat acel lucru il va face..probabil ca si eu sunt un copil..de aia gandesc asa....chiar daca tu acasa stai langa el si nu il lasi pe net...poate merge la un prieten..la scoala(la info profa nu sta dupa fiecare 100%) etc etc... NU-MI DATI IN CAP :))
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Lun Mar 08, 2010 6:43 am

OargaDana a scris:sa nu ii faci abonament la net:)) eu sunt de parere ca..cu cat interzici ceva la un copil cu atat acel lucru il va face..probabil ca si eu sunt un copil..de aia gandesc asa....chiar daca tu acasa stai langa el si nu il lasi pe net...poate merge la un prieten..la scoala(la info profa nu sta dupa fiecare 100%) etc etc... NU-MI DATI IN CAP :))
Daca nu ii permiti accesul la inernet dornita se ma mari asa ca mai bine sa il foloseasca in mod controlat iar daca nu are internet este tentat sa se joace pe calculator fapt ce reprezinta un pericol si mai mare decat internetul.

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mar 08, 2010 11:46 am

si da Dana, nu putem controla ce fac cand nu sunt cu noi, dar atata timp cat pot face ceva in privinta asta da, o voi face!

Imi amintesc ca vorbeam cu o nepotica pe net dar ii trimisesem invitatie pe net cu alt ID sa o verific. In 3 zile mi-a spus totul despre ea , cumnatii mei , unde merge la scoala, care e programul acestora si al ei, unde sta, a trimis si o poza. Deci e GRAV! Fetita de 10 ani!

Ovidide86, ma bucur sincer pentru interventia ta si de asemenea ma bucur nespus ca in scoli au inceput sa se ridice astfel de probleme ba chiar sa le puna parintilor la dispozitie un sistem de supraveghere si in acelasi timp o modalitate de a controla timpul pe care il petrece in fata Pc-ului.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Mar 08, 2010 11:13 pm

Discutia asta vine intr-un moment foarte bun pentru mine. Fiica mea de 7 ani va primi luna asta primul ei calculator de la nasii ei. Desi eram in cautarea unor soft-uri de blocare, nu cred ca astea rezolva problema ci poate doar o parte a ei.

Cred ca pana la o anumita varsta, calculatorul nu are ce sa caute in camera lor iar accesul la el se face in prezenta noastra, ( si cand zic asta ma refer si la faptul ca ei nu stau singuri acasa) softurile de blocare ajutandu-ne doar la a nu parea chiar gardienii copiilor nostri. Despre partea cu mersul la prieteni si colegi, eu nu cred ca este cu adevarat o problema daca stim unde si cand merg copiii nostri.

Mai complicata mi se pare varsta liceului cand cer si primesc un mai mare grad de independenta insa tot ce pot e sa sper ca pana atunci si educatia primita sa lase o urma cat de firava in marea de revolta adolescentina.

In ceea ce priveste e-block-ul din ce am vazut in prospect este interesant insa sunt mici probleme ... gen ... eu as vrea sa blochez accesul in camerele de chat dar nu la YM.

Lore, in alea 3 zile parintii ei nu au remarcat ca are un ID nou in lista de mess?Stii ca exista optiunea de a da ignore din mess a oricarui mesaj al tuturor persoanelor care nu sunt in lista?

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Mar 09, 2010 4:57 am

eu la 10 ani nu stiam ce is alea filme..dapoi internet si calculator...eu am avut calculator la 18 ani..cand am intrat in facultate...si pt liceu mergeam la sali de net....deci se poate si fara internet si calculator..daca le umplem timpul cu altceva..nu vor duse lipsa internetului..
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Mar Mar 09, 2010 5:10 am

progresul tehnologic a facut ca, calculatoarele si internetul sa fie foarte accesibil. Nici parintii dumneavoastra nu au avut televizor color, nu? Calculatorul este o sursa imensa de informatie cat si de pericole, Ca sa fac o comparatie calculatorul este ca bautura, bauta cu masura si cand trebuie este buna daca se trece masura sau la cand nu trebuie nu e bine.

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Mar Mar 09, 2010 5:15 am

Onush a scris:Discutia asta vine intr-un moment foarte bun pentru mine. Fiica mea de 7 ani va primi luna asta primul ei calculator de la nasii ei. Desi eram in cautarea unor soft-uri de blocare, nu cred ca astea rezolva problema ci poate doar o parte a ei.

Cred ca pana la o anumita varsta, calculatorul nu are ce sa caute in camera lor iar accesul la el se face in prezenta noastra, ( si cand zic asta ma refer si la faptul ca ei nu stau singuri acasa) softurile de blocare ajutandu-ne doar la a nu parea chiar gardienii copiilor nostri. Despre partea cu mersul la prieteni si colegi, eu nu cred ca este cu adevarat o problema daca stim unde si cand merg copiii nostri.

Mai complicata mi se pare varsta liceului cand cer si primesc un mai mare grad de independenta insa tot ce pot e sa sper ca pana atunci si educatia primita sa lase o urma cat de firava in marea de revolta adolescentina.

In ceea ce priveste e-block-ul din ce am vazut in prospect este interesant insa sunt mici probleme ... gen ... eu as vrea sa blochez accesul in camerele de chat dar nu la YM.

Lore, in alea 3 zile parintii ei nu au remarcat ca are un ID nou in lista de mess?Stii ca exista optiunea de a da ignore din mess a oricarui mesaj al tuturor persoanelor care nu sunt in lista?

Stik-ul are obtiune de blocare a programelor Solutia ar fi sa le instalati dumneavoastra care le stiti Skype ,etc si apoi sa le blocati ca si programe cu ajutorul stick-lui .
Si sa blocati si site-ul meebo.com site de pe care se poate lega online

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Mar 09, 2010 5:29 am

aici avem pareri ff diferite..probabil din cauza varstelor..eu am doar 23 de ani:P no..ce sa zic...eu mi-am zis parerea...nimeni nu poate face nimic ca sa aiba copii perfecti sau sa fie parintele perfect.
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Mar Mar 09, 2010 5:32 am

OargaDana a scris:aici avem pareri ff diferite..probabil din cauza varstelor..eu am doar 23 de ani:P no..ce sa zic...eu mi-am zis parerea...nimeni nu poate face nimic ca sa aiba copii perfecti sau sa fie parintele perfect.
Si eu am 29 nu este diferenta chiar mare

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Mar 09, 2010 6:18 am

pai este:P ca eu ma uit la fetele cu 6 ani mai mici decat mine si nu ma regasesc deloc in ele..
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 09, 2010 6:33 am

OargaDana a scris:eu la 10 ani nu stiam ce is alea filme..dapoi internet si calculator...eu am avut calculator la 18 ani..cand am intrat in facultate...si pt liceu mergeam la sali de net....deci se poate si fara internet si calculator..daca le umplem timpul cu altceva..nu vor duse lipsa internetului..
Intre a-mi lasa copii la o sala de internet, care intre noi fie vorba sunt pe cale de disparitie, sincer ii prefer in fata calculatorului acasa. Calculatorul si internetul sunt lucruri bune atat timp cat sunt folosite cu masura asa ca mi se pare o abordare gresita sa interzici accesul copilului la ele, mai ales ca banuiesc ca si calculator si sursa de net acasa.

OargaDana a scris:aici avem pareri ff diferite..probabil din cauza varstelor..eu am doar 23 de ani:P no..ce sa zic...eu mi-am zis parerea...nimeni nu poate face nimic ca sa aiba copii perfecti sau sa fie parintele perfect.

Data fiind varsta ta mi se pare o atitudine destul de drastica.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Mar Mar 09, 2010 6:40 am

Onush a scris:
OargaDana a scris:eu la 10 ani nu stiam ce is alea filme..dapoi internet si calculator...eu am avut calculator la 18 ani..cand am intrat in facultate...si pt liceu mergeam la sali de net....deci se poate si fara internet si calculator..daca le umplem timpul cu altceva..nu vor duse lipsa internetului..
Intre a-mi lasa copii la o sala de internet, care intre noi fie vorba sunt pe cale de disparitie, sincer ii prefer in fata calculatorului acasa. Calculatorul si internetul sunt lucruri bune atat timp cat sunt folosite cu masura asa ca mi se pare o abordare gresita sa interzici accesul copilului la ele, mai ales ca banuiesc ca si calculator si sursa de net acasa.

Data fiind varsta ta mi se pare o atitudine destul de drastica.

Nu mi se pare deloc drastic prin ceea ce am facut daca eram drastic ii scoteam cablu de alimentare si gata nu sa stau sa iau la puricat tot internetul pentru a gasi o solutie ca sa nu restrictionez total accesul

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 09, 2010 6:47 am

ovidew86, mesajul nu iti era adresat tie ci OargaDanei care exact scoaterea sursei are in vedere ca solutie.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Mar 09, 2010 6:48 am

eu zic ca depinde de la caz la caz.. eu am mers in sali de net si nu am ajuns sa imi bat parintii sau sa fac cine stie ce.De aia zic ca fiecare familie are propria metoda de educare...in aceasta situatie.. eu una o sa incerc sa il las la calculator doar la jocuri cu masini..ca de alea ii vor place 100%,jocuri care nu au ce sa il invete rau...si restu pt timpului voi incerca sa ii arat ca sunt lucruri mult mai frumoase decat sa stea pe internet sau pe mess..are timp de mess...mai bine mergem in fatza blocului sau in parc si se joaca ascunsa cu alti copii:)
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Mar 09, 2010 6:51 am

onush .. am glumit cand am zis sa nu avem internet :) ..de aia am si ras imediat dupa..si cu cablu de alimentare..crede-ma la 10 ani de ex.. poate sa isi gaseasca un cablu de la altcineva...si te trezesti cu el in calc..eu prefer sa inchei subiectul aici deoarcere nu vreau sa ma cert sau sa inceapa sa dea in mine ca eu is o mama iresponsabila:)) lore stie ce vreau sa zic:))
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ovidew86 la data de Mar Mar 09, 2010 6:59 am

OargaDana a scris:onush .. am glumit cand am zis sa nu avem internet :) ..de aia am si ras imediat dupa..si cu cablu de alimentare..crede-ma la 10 ani de ex.. poate sa isi gaseasca un cablu de la altcineva...si te trezesti cu el in calc..eu prefer sa inchei subiectul aici deoarcere nu vreau sa ma cert sau sa inceapa sa dea in mine ca eu is o mama iresponsabila:)) lore stie ce vreau sa zic:))
Draga Dana nu te-am facut mama iresponsabila am spus ca internetul si calculatorul poate fi si benefic si daunator important este sa gasim solutii la problemele noaste cu toti vrem binele copiilor nostri nu? iar discutiile in contradictoriu sunt cele mai creative nu?
inca o data te rog sa nu te simti jignita nu asta am vrut

ovidew86

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Mar 09, 2010 7:00 am

nuu nu ma refeream la tine:) dar nu vreau sa se gaseasca cineva sa zica ceva de genu ca eu stiu ca nu toate gandesc ca mine sau cred ca nici una nu gandeste ca mine :) oricum nu putem planui ce va fi peste 2 3 4 5 ani si asa mai departe.;)
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum