Eco turism in Romania

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Eco turism in Romania

Mesaj  Onush la data de Sam Mar 13, 2010 2:39 am

la mare imi place numai mie pt soare...dar am realizat ca si la munte ma pot bronza:))

Daca te duci la mare doar pentru bronz ... nu e cazul pentru asta intr-adevar poti sa mergi si la munte.
Noi am renuntat de mult la bronz dar asta nu inseamna ca nu mergem la mare...
Ceea ce recomanda marea nu e doar soarele si apa ci intensitatea luminii soarelui care ajuta la asimilarea vitaminei D, aerul sarat care ajuta la probleme respiratorii si pe cei cu potential alergic, temperatura , nisipul care pentru cei cu probleme ortopedice este un masaj in sine.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Sam Mar 13, 2010 9:31 am

insa pacat ca plaja este ca dupa potop
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mar Apr 20, 2010 8:38 am

Nu stiu ce inseamna ECO dar asa vad eu lucrurile. Undeva in Moldova , barajul Bicaz in sus pe malul lacului (merge si cu cortul si pensiuni) mancare de zona lapte ,branza, zmeura,fragi etc, liniste cat cuprinde o undita , drumetii in padure (pentru cunoscatori) . Daca te plictisest te sui in masina si excursii la Durau,Borsec,Tg Neamt,Manastiri nenumarate si superbe zone de vis Lacul Rosu si multe altele. Cinci zile este foarte putin pentru zona. Nu ma satur niciodata de zona asta de si am copilarit in zona iar in ultimii cinci ani am fost de doua ori.
Preturi mai mult decat onorabile
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Joi Apr 22, 2010 6:01 am

Si eu ador aceasta zona, incercam sa ajungem macar odata pe an...desi au trecut vreo 2...iar anul acesta am zis ca nu ratez e superba zona
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Apr 22, 2010 11:03 am

ma'ia a scris:Nu stiu ce inseamna ECO dar asa vad eu lucrurile. Undeva in Moldova , barajul Bicaz in sus pe malul lacului (merge si cu cortul si pensiuni) mancare de zona lapte ,branza, zmeura,fragi etc, liniste cat cuprinde o undita , drumetii in padure (pentru cunoscatori) . Daca te plictisest te sui in masina si excursii la Durau,Borsec,Tg Neamt,Manastiri nenumarate si superbe zone de vis Lacul Rosu si multe altele. Cinci zile este foarte putin pentru zona. Nu ma satur niciodata de zona asta de si am copilarit in zona iar in ultimii cinci ani am fost de doua ori.
Preturi mai mult decat onorabile

Si eu sunt curioasa insa sotul mi-a sugerat sa lasam astfel de concedii dupa pensionare Acum sa incercam ceva mai exotic Dar cu criza asta cred ca vom alege anul asta malul Muresului si multa lotiune de indepartat tzantzari

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Joi Apr 22, 2010 11:01 pm

Si eu sunt curioasa insa sotul mi-a sugerat sa lasam astfel de concedii dupa pensionare Acum sa incercam ceva mai exotic Dar cu criza asta cred ca vom alege anul asta malul Muresului si multa lotiune de indepartat tzantzari

Exotic banuiesc ca inseamna undeva departe insule, ceva de genul asta. Ce am scris despre Moldova este pentru cei ce vor liniste si recreere. Asta nu inseamna ca nu-mi place si zgomotul dar pentru asta exista Valea Prahovei si marea unde sincer m-am saturat de ele, fiind cel mai aproape de noi am mers mai des . Nu cunosc bine zona Ardealului si imi pare rau dar de cate ori vreau sa merg acolo spun ca e prea departe si aleg alta destinatie, dar sunt tanar si am timp in plus cand creste fata trebuie dusa sa vada si ea. O sa revin cu poze din Moldova imediat ce-mi dau seama cum sa le pun. Apropo de undita din postul anterior sa nu credeti ca sunt vreun tip care isi lasa sotia si copilul si sta toata ziua pe balta.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Joi Iul 22, 2010 6:21 am

Iata cum descriu eu Moldova;prima zi Slanic Moldova [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],a doua zi Tg Ocna la mina de sare,hanul Ancutei,si cateva manastiri si am innoptat langa Agapia la o pensiune[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]in salina gasesti de toate de la leagane pentru copii la biserica,A treia zi am vizitat cetatea Neamt Casa memoriala Alexandru Vlahuta ,Ion Creanga,Curtea cu povesti[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] dupa care am mers la Borsec ( asta este statiunea cea mai linistita trasee prin padure catre doua pesteri ;ursilor si de gheata celebrele izvoare minerale gratare si odihna)cu escala la Durau(trasee montane ,gratare si cumparaturi suveniruri).[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iar la sfarsit doua zile la Lacul Rosu,o minune cheile Bicazului ,incheie o excursie bine meritata dupa un an de munca.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Printre altele au mai fost cateva manastiri(Secu,Sihastrie,Varatec,si Neamt) si o scurta vizita la locul copilariei in Hangu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de aici este tata eu m-am nascut in Bucuresti.Eu sunt genul care nu-mi place mai mult de trei zile in acelasi loc ca ma plictisesc si atunci prefer sa ma plimb mult si nu-mi fac rezervari dinainte,cam 1200km am parcurs in Moldova cu tot cu drumul de la Bucuresti in mare parte sper ca v-am convins de frumusetile Moldovei si anul asta as vrea sa ajung in August la sfarsit,si poate dau o fuga si la Vatra Dornei.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Joi Iul 22, 2010 12:23 pm

Prin C-lung nu treci? Ca eu aici sunt. Sau poate ma urc eu cu david in tren si ne intalnim in dorna, sa hranim Marianele :)
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Vin Iul 23, 2010 5:20 am

Cu mare placere la C-Lung nu-mi amintesc sa fi fost vreodata. Insa trebuie sa-mi faci un itinerar cu ce este de vazut si facut in zona si o introducem in traseu. Oricum anul asta cred ca o sa fim mai cuminti adica fara prea multe excursii,cu asta mica se schimba datele problemei. Si imi doresc sa stau la o pensiune unde proprietarul creste un animal are o gradina sa-ti ofere ceva proaspat si special nu cumparat de la supermarket. Imi este dor de niste parjoale moldovenesti,cas de vita,zmeura cu smantana,ceva bureti de padure Rascovi parca le spuneau si nu in ultimul rand celebrul "cisleac" lapte proaspat pus la acrit de se face ca iaurtul cine cunoaste stie ce zic si lista poate continua . Imi lasa gura apa si eu stau la munca si rontai covrigi. Sa vina concediuuuuu.....
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Vin Iul 23, 2010 7:45 am

Acum... nu stiu pe unde veniti voi la dorna si daca vreti sa stati neaparat acolo.
din c-lung se ajunge usor la manastiri: humor, voronet, sau in partea cealalta: moldovita, sucevita.
Eu intreb pe aici de o pensiune asa cum iti doresti.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Iul 26, 2010 2:15 pm

draga madi,

luna asta - adica august daca copiii sunt sanatosi ajung in c-lung. Ai vrea sa ne cunoastem face to face? Stau o saptamana :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Lun Iul 26, 2010 9:02 pm

Tu vorbesti serios? si mai intrebi daca vreau sa ne vedem? Asta se subintelege din start.
Asta-i un inceput perfect pentru o zi ploioasa./ Doar we asta nu-s ca merg la Baile felix (la o intalnire cu alte mamici). In rest, e de ajuns sa-mi spuneti cand si-s acasa.
Imi pare rau ca nu va pot gazdui la mine. Spatiul e mult prea mic si nu-i al meu.
Cu ce ocazie pe aici?
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Iul 27, 2010 6:55 am

madimih a scris:Tu vorbesti serios? si mai intrebi daca vreau sa ne vedem? Asta se subintelege din start.
Asta-i un inceput perfect pentru o zi ploioasa./ Doar we asta nu-s ca merg la Baile felix (la o intalnire cu alte mamici). In rest, e de ajuns sa-mi spuneti cand si-s acasa.
Imi pare rau ca nu va pot gazdui la mine. Spatiul e mult prea mic si nu-i al meu.
Cu ce ocazie pe aici?

Vin la gonzonici..onorez o invitatie lansata anul trecut. Probabil dupa jumatatea lui august cand vine indemnizatia Am nevoie de nr tau pe privat si fa o lista cu orice iti pot aduce din Ardeal

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mar Iul 27, 2010 9:12 am

ooo, daca te aduci pe tine si copiii, nu-mi mai trebuie nimic.

Acum, scuze daca n-am retinut, dar de unde anume e gonzonici? Ca mi-ar parea rau sa fie in zona si sa nu ne intalnim
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  sanzi-ana la data de Mier Iul 28, 2010 1:53 am

Ca sa ma bag si eu in vorba, ca asa ii sade bine unui nou venit, salutari bucovinencelor si celor care vor sa se avante sa cunoasca minunea aia de taram...
Eu sunt jumatate din Moldovita, iar anul asta a plecat fetita mea fara mine la Moldo, doar cu bunica mea (la stra-bunica, suntem matusalemici, deh) si citindu-va am avut mai mult de un oftat

va pup si daca o sa-mi gasesc si eu locul in comunitatea vostra frumoasa, la anul promit sa ne vedem pentru ca planuiesc sa stau destul de mult acolo, cu Flavia si BB2....
pupicei
sanzi-ana

Capricorn Stare de spirit : de cuibusor

http://www.cuibusor.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Iul 28, 2010 12:54 pm

madimih a scris:ooo, daca te aduci pe tine si copiii, nu-mi mai trebuie nimic.

Acum, scuze daca n-am retinut, dar de unde anume e gonzonici? Ca mi-ar parea rau sa fie in zona si sa nu ne intalnim

Ea e din C'lung insa doar vara revine acasa si in rest sta prin Bucuresti.

@Sanzi, poate te nimeresti si tu prin august acasa .

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Vin Iul 30, 2010 11:09 pm

Am gasit ceva pensiuni si cu ferma proprie mai ramane sa facem rost de bani ca reparatia masini pentru un drum lung a fost cam costisitoare vointa si dorinta exista asa ca cu putin noroc, Cimpulung venim la voi.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Lun Aug 02, 2010 1:00 pm

fetelor daca vreti cazare va primesc la mama acasa..in gura humorului...si asa mama tocmai a plecat in strainatate..asa ca e tata singur :)) .. si la bunica la tara la 14 km de humor va mai pot caza:D poate merg si eu in august acasa si mergem la voronet cu..cortu:D
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Aug 02, 2010 1:58 pm

@Dana parca demultimi spuneai ca esti din Clung ..nu?
@Ma'ia..mutam domne capitala la Campu! Gata?

Ce fain ar fi sa ne adunam intr-un orasel. Eu dupa 23 plec sper voi Madi sa termini bufnita O cumpar eu!!!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Lun Aug 02, 2010 2:07 pm

nu nu:)) sunt din humor..nu am stat in campulung:) cine stie ce ai facut tu:))
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mar Aug 03, 2010 4:41 am

Lore a scris:Ma'ia..mutam domne capitala la Campu! Gata?

Mi se pare super tare . Fac tot posibilul sa ajung in perioada 23 in sus,va tin la curent .Deseara bag sedinta cu sotia si hotaram data si unde mergem ca de vrut vrem peste tot de putut e mai rau. Dar trebuie sa ramana ceva si de o excursie.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Sam Aug 07, 2010 11:31 pm

Eu urmăresc, urmăresc și sper... că nu pot promite nimic.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  ibart la data de Dum Mai 08, 2011 8:53 am

eu va recomand zona dornelor si poate un pic mai sus, poiana negri, e o zona atat de linistita si plina de incantare ca nu-ti mai vine sa pleci... mai toate pensiunile din zona au ferme proprii, produse proaspete, facute acolo, in gospodarii.
si vatra dornei, desi un orasel mic si linistit, e totusi plin de viata; nu mai zic de parcul care-i plin de casute pentru veverite :)
mergeti vara, in iulie-august, in restul lunilor e ff frig.

ibart

Localizare : Bucuresti

http://sfatulzilei.info

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum