Cum si ce reciclam

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cat de mult reciclati?

Aproape tot

Destul de mult

Suficient

Aproape deloc

Deloc

Nu ma intereseaza

Vezi rezultatele

Cum si ce reciclam

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Mar 06, 2010 8:27 pm

Exista o multime de lucruri inovatoare care ne pot ajuta sa reducem deseurile – cititi sfaturile de mai jos si apucati-va de treaba.

Folositi-va de muntii de pungi de plastic

* folositi-le ca pungi pentru containerele de gunoi;
* puneti-le la fundul ghivecelor de flori si al cosurile suspendate si vor actiona pe post de sistem de drenare;
* copiii pot sa le foloseasca pentru a-si tranporta diverse accesorii la scoala;
* mototoliti-le pentru a impacheta diverse lucruri, fiind o alternativa la folie cu bule;
* utilizati-le in gradina pentru a depozita iarba tunsa sau bucatele de crengi pana la transferul lor in containerul de gunoi;
* folositi-le cand mergeti in vacanta pentru a pastra hainele murdare sau ude si pantofii separate de restul hainelor;
* daca aveti caine, va puteti folosi de pungile de plastic in momentele in care il plimbati;
* unele supermarket-uri recicleaza pungile de plastic, deci le puteti returna in loc sa le aruncati.

Idei pentru reciclarea hartiei

* desenele si picturile copiilor pot fi folosite pentru impachetarea cadourilor, transformand cadoul in unul special;
* colile A4, care nu au fost folosite in totalitate, pot fi taiate si capsate impreuna, obtinand carnetele;
* refolositi plicurile primite prin posta prin lipirea unei noi etichete cu adresa peste adresa veche; plicurile vechi pot fi folosite pentru notarea listelor de cumparaturi, a lucrurilor pe care le aveti de facut, alte notite, etc.;
* calendarele vechi, pozele colorate, etc. pot fi folosite pentru a va fabrica singuri plicuri; puteti sa dezlipiti un plic vechi si sa il folositi ca sablon;
* corespondenta inutila poate fi folosita ca ciorna;
* cutiile de carton pot fi utilizate pentru colectarea hartiei ce urmeaza a fi reciclata in locul pungilor de plastic (chiar si cutiile de cereale sunt bune);
* rolele de carton de la hartia igiena pot fi de asemenea reciclate, fiind din carton;
* intr-o zi ploioasa luati o trusa pentru reciclarea hartiei si puneti copiii sa rupa hartia folosita pentru a o recicla, in acest fel creand si o ocupatie distractiva pentru ei;
* revistele vechi sunt foarte apreciate de cabinetele medicale, stomatologice, moteluri, prieteni, etc.

Idei pentru reciclarea gunoiului menajer in gradina

* tavitele din aluminiu de la placinte si prajituri sunt ideale pentru transformarea in farfurioare pentru ghivecele de flori;
* cauciucurile vechi pot fi folosite in gradina pentru ghivecele de flori – sunt bune in special pentru plantele carora le plac solurile caldute, cauciucurile fiind bune pentru mentinerea caldurii;

Urmatoarele deseuri pot fi modificate si folosite pentru plantarea semintelor:

* cartoane de oua;
* cartoane tetra-pak;
* sticle de plastic;
* ladite de la rosii;
* cizme sau pantofi vechi;
* rolele de carton din centrul hartiei igienice;
* cutiile de inghetata;
* iarba tunsa poate fi refolosita la acoperirea buruienilor pentru ca acestea sa nu creasca pe parcursul iernii;
* cioburile vaselor sparte se pot pune pe fundul ghivecelor cu flori pentru un drenaj mai bun;

Cutiile de conserve pot fi utilizate ca:

* rezervoare de apa pentru plante si copaci, ghivece pentru flori, dar nu uitati sa dati niste gauri cutiei si sa puneti ceva pe fundul acesteia pentru drenaj;
* ziarele vechi pot ajuta la controlul buruienilor din gradina. Udati ziarele si puneti-le in straturi groase in gradina. Acoperiti-le cu pietre sau scoarta de copac;
* materialele textile vechi se pot utiliza la legarea plantelor din gradina.

Sfaturi pentru reciclarea gunoiului organic si a celui din gradina

* crescatorii de porci adora resturile de la pui – daca aveti asa ceva in zona, contactati-i si vedeti daca sunt interesati;
* daca nu aveti ce face cu crengile taiate si iarba tunsa, contactati Gradina Zoologica sau fermele din apropiere, poate ei le folosesc pentru a hrani animalele;
* luati-va niste gaini, acestea mananca o gama variata de hrana si dau si oua ca bonus.

Idei pentru reciclarea altor lucruri

* lucrurile din gospodarie vechi sau stricate, precum prajitoare de paine, radiouri, pot fi folosite de altii pentru piesele de schimb;
* cresele, scolile si gradinitele au adesea nevoie de cutii, pungii de plastic, nasturi vechi, hartie de impachetat veche, felicitari, panglici, ceramica si alte materiale ca sursa de lucruri inedite create de copii;
* borcanele le puteti folosi sa depozitati altceva in ele;
* electronicele si electrocasnicele se pot duce la centre specializate de reciclare;

Cutiile de inghetata pot fi reutilizate in mai multe moduri:

* pastrarea mancarii in frigider;
* cutie pentru jucarii, creioane, carlige de rufe;
* cutii pentru biscuiti sau diverse alte prajiturele.
* tavile de la carne, cutiile de iaurt, cartoanele de oua pot fi pastrate si date copiilor sa creeze lucruri haioase, fiind o metoda amuzanta de a-i tine ocupati si de face cadouri speciale pentru prieteni si familie;
* materialele ramase de la cusut pot fi folosite pentru colajele realizate de copii la scoala;
* dupa ce ati terminat o cutie cu iaurt folositi-o ca recipient pentru prajiturele;
* sticlele mai rezistente din plastic pot fi utilizate ca support pentru unelte, cuie, etc. in magazia de lucru sau atelier;
* mobile veche, hainele, jucariile copiilor sunt acceptate de organizatiile caritabile, biserici, oameni nevoieasi, etc.

Sfaturi utile pentru a recicla si a diminua cantitatea de deseuri

* cumparati un cos de gunoi pentru bucatarie – va va reaminti ca trebuie sa reciclati;
* asigurati-va ca sticlele si cutiile de conserve sunt curate in momentul cand le puneti in cosul de gunoi; previne aparitia insectelor nedorite, atat acasa, cat si la statia de reciclare;
* reorganizati-va bucataria astfel incat sa aveti o zona in care sa va puneti niste cosuri specializate pentru sortarea si depozitarea deseurilor, in special a celor care se pot recicla; in acest mod ii veti determina si pe ceilalti membri ai familiei sa recicleze si sa nu se mai bazeze pe altii pentru aceasta operatiune;
* puneti o eticheta pe cutia de scrisori care sa mentioneze “fara corespondenta inutila” si veti fi uimiti cat de mult se va reduce cantitatea de gunoi;
* comunicati si cu altii – discutati si cu alti oameni si determinati-i sa procedeze la fel;
* educati copii in acest sens, vor creste si vor aprecia mai bine aceasta activitate.

Reciclarea este primul pas spre o lume mai curata, mai sanatoasa, cu mai multe posibilitati.

De noi toti depinde acest lucru , un lucru usor de realizat cu putin vointa !

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Re: Cum si ce reciclam

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Mar 06, 2010 11:11 pm

noi avem 3 cosuri de gunoi (pentru plastic si hartie / pentru gunoi normal / pentru resturi alimentare). il car si il depozitez diferit, dar sunt aproape sigura ca e colectat la gramada si aruncat in aceeasi groapa

avem f multe cutii de plastic pe care le folosim drept bol sau recipient pentru diverse alimente (in frigider), bem apa la 5 litri, mergem la supermarket sau piata cu plase de-acasa, inchidem apa cand ne spalam pe dinti, nu avem masina etc

DAR marii poluatori ai planetei nu sunt oamenii si gospodariile lor
ci industria / fabricile / fermele / trasporturile aeriene astia "distrug planeta" (desi planeta a supravietuit la chestii mult mai grave, deci ce distrugem noi sunt conditiile noastre de viata sanatoasa)

oare politicienii au asa o lista care urmareste reducerea deseurilor in plan national?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Mar 06, 2010 11:15 pm

Din pacate la noi ecologia se face numai in plan privat sau de ONG pentru ca cea INDUSTRIALA este doar de fatada sau nici macar atat.Un caz elocvent este asa zisul caz Rosia Montana.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 16, 2010 8:38 am

Pai da, cum reciclam?

Ce fac cu un bec ars?
Dar cu o gramada de Pet-uri si pungi de plastic?
Dar cu uleiul ars de la gatit?
Sau cu metalul ruginit si oalele sparte?
Cu Pampersii lui Lucas caci cele refolosibile le las pe vara, nu am unde sa le mai usuc.

Deci?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Mar 18, 2010 5:36 am

Bune intrebari Lore.

La noi sut containere pentru pet-uri si containete pentru restul deseurilor. Au fost cateva proiecte ce s-au derulat si s-au momtat containere separate. Nu am vazut unul separat pentru hartie. La firma unde lucrez vine un reprezentat al unui ONG si ridica hartia pentru reciclare, iar ce avem de acasa ducem la firma pentru a fi preluate apoi.
La firma la fel hartia ce nu se mai foloseste si e deja printata pe o parte se pune separat si se foloseste pentru diverse notite de catre colegi, si cand e fata verso atunci ajunge in sacii pentru reciclat.
Bune idei Zana Mica, unele chiar nu-mi treceau prin cap.
Tavitele de la carne le folosim pentru mancare la catei si pisicute nu sunt animalele noastre ci s-au lipit de noi si stau aici pe durmul nostru.
Off topic, acu 2 zile a venit o pisicuta si s-a asezat pe presul de la intrare, i-am pus o cutie si mancare si aici a ramas ... spre bucuria copiilor mei care merg din cand in cand sa verifice daca mai este si ma pun sa-i dau de mancare de cate ori se goleste farfuriutza.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 18, 2010 6:21 am

Off topic: cred ca trebuie sa ii cumperi si o zgarda de pureci daca zaboveste prea mult la usa voastra

Mai nou umplu chiuveta cu apa oparita si spal in ea pe rand paharele, farfuriile apoi oalele...daca se murdareste rau o mai schimb sa nu ajung sa intind doar grasimea. Apoi in apa rece le clatesc in aceiasi ordine. Inainte curgea non stop apa.

Nu mai facem atat de des baie ci dusuri. Daca totusi Thea vrea baie, ajunge alaturi de ea si Lucas

Credeti ca as putea sa ard Pet-urile? E mai eco?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Joi Mar 18, 2010 7:07 am

fumul ar fi cam poluant
turteste-le bine si du-le la gunoi :)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Joi Mar 18, 2010 10:54 pm

subscriu dioxidul de carbon eliberat ar ajunge ca poluant, ce alti compusi toxici ar mai fi, nu stiu. dar sigur sunt!
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Mar 18, 2010 11:21 pm

pt cei care stau la curte- o galeata separata cu gunoi degradabil, vegetal- gen coji de legume si fructe- ce poate fi aruncat intr-un colt de curte si folosit apoi ca ingrasamant-compost pt gradina. din considerente estetice puteti face o lada mai mare. noi aruncam acolo si toate buruienile din curte...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Lun Iul 19, 2010 2:57 am

Cine sta la curte, la tara cum se spune pe romaneste, recicleaza aproape tot,pet folosite pt lapte,bors,tuica vin,resturi vegetale se duc la gaini plasticul si cauciucul merg la aprins focul ca la tara gaze nus resturi animale merg ca ingrasamant, ce nu poate fi reciclat se arde . De cate ori ati vazut masina de gunoi la sate, problema se pune la cei din orase , nu o sa vezi la garsoniera cinci cosuri de gunoi si lazi de adunat peturi .
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Vin Iul 23, 2010 1:02 am

Reciclez apa din piscina ud gradina cu ea ,se pune?
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  desyre la data de Dum Oct 17, 2010 6:01 am

Pana nu demult vedem masina de gunoi ca amesteca gunoiul menajer cu peturile. EU ma duceam si le puneam separat si venea el si le amesteca. Cateva zile nu le-am mai pus separat, tot le amesteca, nu? Am revenit la obiceiul meu ca acum vad ca se iau separat.. cel putin de la mine.
Spunea cineva de becuri. Am intrat de curand intr-un supermarket si avea o ladita in care il puneai pe cel stricat. Dar daca nu ai drum si pt altceva pana acolo... nu iti vine sa te duci special sa lasi becul acolo.
Bateriile de la ceas / telecomanda la fel, in alt supermarket se lasa.

Cea ce eu nu reciclez, desi consum... sunt cutiile de la lapte. Le pun in galeata e gunoi... stiu ca ar treb sa le las separat... pt a le arunca separat.

desyre

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Oct 17, 2010 7:32 am

desyre a scris: Cea ce eu nu reciclez, desi consum... sunt cutiile de la lapte. Le pun in galeata e gunoi... stiu ca ar treb sa le las separat... pt a le arunca separat.

Sunt foarte bune de turnat sapun in ele
geta

Sus In jos

Upcycling

Mesaj  ampeco la data de Lun Mar 05, 2012 8:16 am

Vreau sa va propun ceva, care poate fi util..sau nu :)
Pentru parintii care au copilasii ceva mai mari si se pot "juca", supravegheati de parinti cu materiale reciclabile - upcycling sau downcycling - sunt doua componente ale reciclarii; upcycling inseamna transformarea obiectelor reciclate in alte obiecte, dar cu o valoare mai mare; downcycling este exact opusul.
Aceste doua cuvinte sunt des folosite in produsele handmade - accesorii si obiecte decorative. Puteti, daca aveti imaginatie si placere, sa faceti putin lucru manual cu copilul - astfel il puteti invata de mic ce inseamna reciclarea si cum se face.
Pareri? :)

ampeco

http://www.ampeco.ro

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Apr 11, 2012 11:18 pm

pai, m-ar interesa daca aveti idee ce as putea face din peturi?am o gramada de sticle de suc (cativa saci) :))
si as face ceva cu sticlele..
dar ce?
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Apr 15, 2012 8:10 am

ma'ia a scris:Cine sta la curte, la tara cum se spune pe romaneste, recicleaza aproape tot,pet folosite pt lapte,bors,tuica vin,resturi vegetale se duc la gaini plasticul si cauciucul merg la aprins focul ca la tara gaze nus resturi animale merg ca ingrasamant, ce nu poate fi reciclat se arde . De cate ori ati vazut masina de gunoi la sate, problema se pune la cei din orase , nu o sa vezi la garsoniera cinci cosuri de gunoi si lazi de adunat peturi .

Imi pare rau sa te contrazic... ca principiu

La tara ar trebui sa fie ca la oras, peturile le poti refolosi o data maxim de 2 ori ca se imput si apoi tot trebuie aruncate la gunoi. .. reciclate
Plasticul si cauciucul nu trebuie aruncate in foc pentru ca noxele pe care le elibreaza prin ardere se califica cu succes la capitolul poluare.

Cat despre ce vezi sau ce ar trebui sa vezi la garsonira, in orase cum e Piatra Neamt unde gunoiul se sorteaza de acasa, asa ar trebui.... 4 cosuri de gunoi -plastic& stica, hartie, organic si menajer. Problema e ca dupa 6 ani de cand exista groapa ecologica la PN oamenii nu sorteaza gunoiul decat in mica masura, asa ca primaria angajeaza oameni care sorteaza la mana ceea ce ar trebui sortat de acasa bang

Eu stau la tara langa PN.
Gunoiul se ridica o data pe saptamana amestecat. Peturile au propria lor cutie care e mai mult pentru cei care au nevoie de ele pt refolosire iar cele care sunt murdare sunt ridicate cu aceeasi masina de gunoi.
Bateriile si becurile le plimb in porbagaj pana imi amintesc sa le las a o cutie de recicle pe la super/ hipermaket.
Resturile organice se duc la groapa de compost.
Hainele care nu mai vin se dau, cele care nu mai sunt utilizabile se fac carpe pentru curatenie in casa sau pot umple perne de pus la usi sau geamuri... resturile merg la foc in cazul in care vorbim de materiale naturale.
Hartia merge la foc si cand e vorba de reviste, ziare, cantitati mari le ducem la butoaiele de hartie din oras.

AndreEa, nu prea ai ce face cu pet-urile ar trebui sa cauti un centru de colectare in oras sau doar poate o mini gradina in balcon cum sugera si Lore pe FB

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Lun Mai 14, 2012 2:36 am

Eu mi-aș dori să reciclez, să reciclez mai mult că pași mici fac. Am votat sincer deși îmi era rușine. Eu, mai nou, refuz pungile pe oriunde fac cumpărături dar când le zic ”Nu îmi mai dați pungă că acasă o arunc oricum.” toată lumea ridică din sprâncene. Aș vrea să renunț la scutece și am văzut ceva pe Okazii la 29 de lei dar îmi e frică să iau. Dacă nu au capsele bune? Dacă nu sunt din materiale bune... Cele calitative rup ca preț și uite așa amân decizia asta.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum