tusea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

tusea

Mesaj  myhadavid la data de Vin Mar 05, 2010 3:13 am

heloo, helooo
Nu stiu daca v-am zis ca de 2 zile iar suntem bolnaviori.Am inceput cu muci multi, strant , mancarimi (sau poate il gadila)de nas si ochi...seara a culminat cu tuse, vomitat.Noaptea a fost destul de linistita, iar de dimineata a inceput o tuse urata(asa la 3 min) seaca, pana la voma...am fost la homeopat si pe langa Allium cepa, ne-a dat Ipeca....Aseara aceeasi poveste...dupa bibi a vomat, o criza de tuse dupa care s a mai calmat.Am impresia ca ipeca il ajuta 4-5 ore dupa care tusea revine...peste nopate a tusit mai rarut, pana pe la 4, iar apoi iar o tuse uruta, iar vomitat dupa bibi.
Sun azi homeopata- schimbam pe ipeca D30...si cica pana nu isi vomita secretiile nu se va opri...
Oare sunt prea nerabdatoare, nu ar fi posibil ca tusea sa inceteze dupa cateva administrari...mucisori sunt grosi si nu mai curg...ii aud flegma in gatut, dar cum il pot ajuta????????

ieri i-am dat si sirop de patlagina, dar cica sa nu*i mai dau ca ii produce si mai multe mucozitati
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re: tusea

Mesaj  Lore la data de Vin Mar 05, 2010 4:08 am

Eu stiam ca Allium Cepa este pentru rinoree, adica muci limpezi ca apa si foarte lichizi.

Despre Ipeca nu stiu nimic, dar daca spui de muci grosi, eu as pune mult ser fiziologic pentru a fi mai usor de scos.

Tu il aspiri sau nu?

Chestia cu : "pana nu vomita toate mucozitatile " ma lasa rece. Adica e ok sa vomite, respectiv sa se dezhidrateze?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Vin Mar 05, 2010 8:16 am

Lore, asa stiam si eu despre allium cepa...in prima zi asa au fost...eu ma gandeam ca ne schimba remediul...dar se pare ca nu...
Cu aspiratul, am evitat...dar cand il vad f infundat ii pun apa de mara(si nu numai) si il aspir...cam 2,3 reprize
iar cu vomitatul d`acord
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Vin Mar 05, 2010 9:21 am

Buna, fetelor.
Ma bag si eu, dar am gasit ceva despre Ipeca [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sanatate puiului.

ana_bela

Localizare : Lugoj, Timis

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Vin Mar 05, 2010 10:21 am

Nu mi se pare normala faza cu vomitatul. Nu cred ca vomita din cauza secretiilor ci din cauza efortului pe care il face ca sa tuseasca.
Un sirop din muguri de brad sau din ridiche neagra cu miere (daca are peste 1 an) ar mai fi utile la tuse.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mar 05, 2010 10:56 am

Se infunda si nopatea sau numai ziua? Poate dormi din cauza mucilor?
Auzisem de Olinth Aromotherapy, chestia aia de se pune in priza, oare nul-ar ajuta? Eindicat la varsta lui?

Mai varsa? In scaun are muci? Tu cum esti inainte de party?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mar 05, 2010 11:05 am

ana_bela a scris:Buna, fetelor.
Ma bag si eu, dar am gasit ceva despre Ipeca [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sanatate puiului.

deci i l-a dat impotriva varsaturilor. merci Ana

Miha, stii cum se face siropul din ridiche neagra?
Pentru tuse mai stiu e reteta:

La 1 l apa se taie 2 cepe in 4 si 10 nuci cu coaja si doar crapate...(am uitat cat zahar) se pun la fiert pana scade de jumate.

Am o vecina cu 5 copiii care face siropul asta intr-o oala mare cand se imbolnavesc toti cei 5 baieti ai ei. In doua zile maxim sunt fresh.

Si eu zic ca vomita din cauza efortului.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Mar 05, 2010 1:36 pm

si maia vomita cand tuseste puternic...dar nu cred ca acesta concl o ajuta pe myha prea mult- trebuie rezolvata tusea...
multa sanatate si noapte usoara- sa auzim de bine maine!

eu sunt infundata rau la nas (a se citi mucoasa) si spre marea mea mirare copii nu au nimic- dar nu ma astept sa dureze...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Sam Mar 06, 2010 6:34 am

multumim fetelor de sfaturi si incurajari
N-am mai vomitat, tusea e tot mai rara, mucisorii nu mai curg dar ii haraie destul de urat...uneori ii aud in spate si sper sa ma insel.
Ma gandeam si la ceaiul de ceapa cu nuci si la ridichea neagra 9incercate in toamna) dar nu stiam daca nu se bat cap in cap cu homeopatele....va ziceam ca mi*a interzis sa-i dau siropul de patlagina. mi-am sunat sotul si i-am zis sa cumpere ridiche sa vedem ce iasa
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Mar 06, 2010 8:17 pm

Gaby de ce ti-a interzis siropul de paltagina?Pentru ca "produce" mucozitati?Pai nu le "produce" siropul ci organismul.Siropul nu face decat sa le fluidifice pentru a putea fi expectorate, ceea ce cred eu ca e un lucru bun.....altfel raman la nivelul bronhiilor unde stagneaza si creeaza mediu bateric asta stiu eu.
Sanatate lui Davidut

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Sam Mar 06, 2010 11:53 pm

i-am facut ridiche neagra si incep de azi sa-i dau cate putin....Am trecut iar la ipeca D10, caci muozitatile s+au redus...azi-nopte a dormit f bine, azi a tusit de cateva ori..iar cand se agita, alearga se aude haraitul...Dar zic ca suntem pe drumul cel bun. Sigurat sunt prea nerabdatoare, am crezut ca se rezolva de la o zi la alta
O duminica frumoasa !!!!!!
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Sam Noi 06, 2010 6:34 am

De vreo 2 saptamani, David tuseste. N-are nici un alt simptom, nici muci, nici febra, nimic altceva. Dar haraie si tuseste urat. Nu stie sa elimine, asa ca inghite.
Initial am zis ca nu-i grav, dar vad ca nu-i trece deloc.
I-am facut tot ce m-am priceput, dar in afara de Plantusin, n-a acceptat nimic. Doctorita din ro ne trimite niste medicamente, dar tare ma tem ca va fi chin sa i le dam. Ea zice ca pune si antibiotic, dar nu l-as incerca decat daca nu functioneaza altele.
Voi cum ii convingeti sa ia medicamentele?
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Sam Noi 06, 2010 8:36 am

ai mei deschid cioculetele de parca le-as da bomboane! nu prea te pot ajuta...doar daca le poti amesteca cu altceva dulce...de ex siropul de la o dulceata de visine...

cu tusea ne chinuim si noi de 2 zile- ce ma uimeste e ca a aparut brusc si rupe de la inceput si e insotita de o febra mica, pana in 38...in sfarsit...o trece si asta
sanatate!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Sam Noi 06, 2010 11:01 am

Pai sunt dulci siropurile. Plantusinul e absolut divin la gust. Bine, dupa gustul meu. Eu as bea toata sticla pe loc. Il accepta dimineata, cand ii dau cele 2 lingurite recomandate. In restul zilei nu-i chip sa-i mai dau ceva. Nimic. Nici macar miere cu lamaie nu mai vrea. Am inceput sa iau eu chestiile astea, poate i se transmite ceva prin lapte.
Tusea e la fel cum zici tu, dar el n-are febra. Si o tinem asa de vreo 2-3 saptamani. Am avut si eu exact cum are el, dar acum mi-a trecut. Eu, insa, tuseam pana eliminam. El nu stie inca sa elimine
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Vin Dec 03, 2010 7:14 am

madimih a scris:Pai sunt dulci siropurile. Plantusinul e absolut divin la gust. Bine, dupa gustul meu. Eu as bea toata sticla pe loc. Il accepta dimineata, cand ii dau cele 2 lingurite recomandate. In restul zilei nu-i chip sa-i mai dau ceva. Nimic. Nici macar miere cu lamaie nu mai vrea. Am inceput sa iau eu chestiile astea, poate i se transmite ceva prin lapte.
Tusea e la fel cum zici tu, dar el n-are febra. Si o tinem asa de vreo 2-3 saptamani. Am avut si eu exact cum are el, dar acum mi-a trecut. Eu, insa, tuseam pana eliminam. El nu stie inca sa elimine
Hello :>>:
Sper ca sunteti bine acum.
Madi, eu ma gandesc ca tusea lui poate avea ca si origini mutarea voastra.
Stiu ca pe mine m-a intrebat homeopata daca Edy are probleme cu colegii la gradi.

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Vin Dec 03, 2010 10:29 am

Poate, ana, nu stiu ce sa zic. Alte cauze le-am tot eliminat.
Acum i-a mai trecut. Mai tuseste dimineata. Si eu la fel. Dar nu ca inainte.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Dec 04, 2010 12:36 pm

sincer noi suntem asa de 2 luni. I se tot schimba aspectul tusei si acum i-as da Aerius insa a incepit cu diaree.

si noi avem haraiala de care vorbesti, insa si muci de toate culorile La noi t adrce de la gradi

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Sam Dec 04, 2010 1:36 pm

muci noi nu avem decat rar, si din aia de sezon, care trec repede
aerius o sa-i dau cand primescdin ro, impreuna cu ceva gemoderivate. imi spunea doctorita ca e posibil sa fie si ceva pe fond alergic
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Mier Dec 08, 2010 12:03 am

Madi, dar nu ar fi mai bine sa il vada acolo un dr.? Sti ca acolo sunt mai bine pregatiti. :>>:

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Vin Feb 11, 2011 11:03 pm

Mi-am propus de ceva vreme sa revin la subiect.
Noi am descoperit un sirop fffff bun si e natural 100%. Poate-l stiti, dar pentru cine nu l-a descoperit merita sa il aveti in casa.
Se numeste TusEnd. E de la Sun Medic.
La noi are efecte imediat si se poate da si bebelusilor.
Pupici si sanatate piticilor mari si mici.

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  ibart la data de Dum Mai 08, 2011 9:12 am

noi i-am dat copilului sirop de muguri de pin de la fares; e cam dulce (chiar scrie pe el interzis diabeticilor) dar eficient.
eu personal folosesc ceaiul din foi de ceapa + coji de nuci (excelent pt tusea seaca) insa n-am convins si copilul sa bea; intr-adevar are un gust groaznic, dar daca reusesti sa treci peste asta...

ibart

Localizare : Bucuresti

http://sfatulzilei.info

Sus In jos

Mesaj  andrada1 la data de Sam Dec 15, 2012 11:14 pm

si noi am folosit siropul asta si a fost foarte bun; anul trecut insa fetita mea a tusit aproape trei luni si avea mucozitati abundente; am fost la Medsana si domnul doctor ne-a dat o schema de tratament cu sinupret,aerosoli si zyrtec seara( se pare ca avea un soi de alergie) si abia asa a trecut.

andrada1

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum