crema epilatoare in timpul sarcinii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

crema epilatoare in timpul sarcinii

Mesaj  marle la data de Lun Mar 01, 2010 11:40 pm

gravidutelor as avea o intrebare...ca voi acum sunteti mai la curent cu noutatile: e periculoasa crema de epilat pe perioada sarcinii? ar avea efecte asupra sarcinii, a fatului? vorbeam cu sora mea care acum e gravida si ma intreba daca se poate face sau nu!! eu stiu ca m-am facut de cateva ori pe burtica, in partea de jos sub buric ca eram maimuta de-a dreptul, in rest ma faceam cu ceara!!! acolo pe burtica mi-a fost frica sa ma fac cu ceara!!! oricum am folosit crema de vreo 2-3 ori!!! acum dupa 2 ani ma gandesc si eu ca poate nu am facut bine

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Re: crema epilatoare in timpul sarcinii

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 02, 2010 12:34 pm

faptul ca nu exista inca dovezi pentru a demonstra ca lotiunile si cremele depilatoare pot avea efecte adverse asupra sarcinii, nu inseamna ca acestea nu pot aparea.

Cremele depilatoare prezinta avantajul ca fac din depilare un proces nedureros. Cremele depilatoare contin de regula ingrediente chimice ca barium sulfide powder si calcium thioglycolate care actioneaza asupra keratinei din par si il fac sa se rupa.

Desi nu exista teste care sa indice ca reprezinta un factor de risc este bine sa urmeze cateva instructiuni preventive inainte sa folosesti cremele depilatoare:

1. Sa citesta intotdeauna instructiunile de folosire.
2. sa nu folosi cremele depilatoare pe portiuni de piele cu taieturi sau iritatii.
3. Sora ta ar fi bine sa testeaze crema mai intai pe o portiune mica de piele ca sa vada cum reactioneaza.
4. chimicalele din produs, la expunerea lor la oxigen, pot lasa un miros greu. Fiind insarcinata o sa il simta mult mai pregnant decat de obicei si poate avea o senzatie de ameteala din cauza lui. O atentie sporita la aerisirea bine a camerei in care se depileza.

Marle, holbasem niste ochi. Crezusem initial ca tu esti din nou insarcinata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  DanaC la data de Mier Dec 21, 2011 3:19 am

eu am folosit si totul a fost ok ... nu s-a intamplat nimic ...
DanaC

Pesti Stare de spirit : e o simpla stare de spirit . lumea fumeaza verde la pipa, la blunt, la bong n'ai somn...n'ai somn

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum