strabismul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

strabismul

Mesaj  myhadavid la data de Sam Feb 27, 2010 11:36 am

Nu stiu daca v-am povesti ca acum 3 luni am fost cu David la un control oftalmologic.Eu il suspectam de ceva vreme de strabism, iar dr ne-a confirmat. Ne-au facut ceva masuratori, am facut un fond de ochi si ar trebui sa repetam masuratorile prin iunie...vedem cum stam si apoi ocheti....
Dr ne-ar fi dat si in decembrie ochelari, dar eu am refuzat...am zis sa mai asteptam putin.....acu ma gandesc serios daca aceste cazaturi repetate nu se datoreaza strabismului...(apropo, azi iar a dat cu capul de tocul usi...o fetita incerca sa-l tina, i-a dat drumul si el buf cu caputul de usa, alt cucui in acelasi loc in care si-a spart caputul
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re: strabismul

Mesaj  ileana la data de Sam Feb 27, 2010 11:41 am

ii fugea ochiul tot timpul sau doar cand era obosit?...ce ai observat...si eu ma uit mereu la ochii lor si la Luca mi se pare uneori ca un ochisor fuge un pic...dar am inteles ca dupa 2,5 ani se merge la oftalmolog pt un control...
si eu stiu ca cu cat mai repede sunt depistate si indereptate defectele ochiului cu atat mai multe sanse sa-si revina pe masura ce creste- mai intreaba si doctorul dar poate era cazul sa actionezi...mult succes
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Sam Feb 27, 2010 12:21 pm

sora mea (acum 21 ani) a avut strabism. Medicul la care am fost, unul foarte bun, a zis ca e caz de operatie doar daca nu isi revine in pubertate. La varsta aceea multe din "defecte" se remediaza. Nu si-a revenit asa ca pe la 18 ani a facut operatia.
a, si poarta ochelari de la 2 ani ca are si miopie
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Sam Feb 27, 2010 12:58 pm

Intrebare, acum ce se mai pune in ochisorii copiilor pentru dilatare? Atropina ca oe vremuri sau altceva/? Atropina tine pupila dilatata toata ziua, celellate doar 1 h.

strabismul ,sau fac confuzie, nu se corecteaza cu acoperirea unui ochisor?

De ce are nevoie de ochelari asta nu inteleg
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Feb 28, 2010 1:04 am

Fetele si noi avem probleme cu un ochisor si ne-a zis ca o sa-i faca operatie usoara... am zis sa merg la oftapro ca astea de stat cine stie la cine nimeresti... nu stiu daca o sa-i puna si ochelari.
Cand mergem acum in primavara o sa va zic.. nu stiu cat este valabila o trimitere ca o am din ianuarie dar nu am reusit sa ajung cu el

Carmen

Rac Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : optimista

http://optimism.ablog.ro/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Dum Feb 28, 2010 1:29 am

carmen, trimiterea e valabila 30 zile...
ileana, eu il vad aproape permanent...dar cine nu se uita atent nu vede. Am intrebat dr. daca va purta toata viata si mi-a raspuns ca depinde de profesia pe care si-o va alege...deci sa inteleg ca nu se corecteaza in totalitate
kokopelli, am auzit si de variante cu exercitii pt ochisori, dar nu stiu in ce caz
Vorbeam intr-o zi cu stomatologul care are o fetita de 2.5 ani si imi zicea ca el nu i-a pus fetei (desi o vedea ca este strabica) din motiv sa nu invete ochiul lenes.....acu ce sa mai crezi???????
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Dum Feb 28, 2010 4:13 am

si eu am avut problema asta cu Miruna..am fost la control la 6 luni dar doctorita mi-a spus sa vin la 1 an..am fost la 1 an la un alt doctor care s-a uitat la ea ..cred ca i-a masurat findul de ochi..mi-a zis ca nu are nimic sa revin la un control la 3 ani.Cica cel mai bine se observa in poze ca copilul are ceva probleme.
laura

Balanta Localizare : Vaslui

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Dum Feb 28, 2010 9:56 am

Asa e, eu in poze l-am sesizat prima oara...si cica se vede si mai bine cand ies in fotografii cu ochii rosi....Am facut si noi fondul de ochi, a fost horor....
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Mar 01, 2010 2:10 am

Pentru Oftapro nu este necesara trimitere insa in functie de medicul la care se face consultatia programarile dureaza intre 1 luna si 3 luni.
Pentru strabism corectia ideala se aplica incepand chiar cu 6 luni cu sanse mari de recuperare pana la 3 ani. Primul controlul al unui copil fara aparente probleme se face intre 2,5 si 3,5 ani.
Ochiul nu se acopera doar pentru strabism ci pentru o serie mai mare de afectiuni intre care si strabismul, in combinatie cu ochelari iar decizia apartine integral medicului.

Pentru dilatare se pune solutie de atropina de diferite concetratii in functie de varsta si de necesitate. Nici atropina nu tine pupupila dilatata mai mult de 2-3 ore.

Cat despre legatura cu loviturile, s-ar putea sa fie una inversa, majoritatea cazurilor de strabism sunt cauzate de lovituri la cap. Fratele meu a avut strabism ca urmare a unei lovituri la cap si ca urmare a unor ochelari gresiti a dezvoltat si ochiul lenes.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Mar 01, 2010 4:08 am

onush mami, imi zicea dr sa o sun cu cateva zile inainte (pt controlul din iunie) sa ne prescrie ceva picaturi ce se pun vreo 3 zile la rand, ca muschiul sa fie in repaus total(oare am zis bine???) ....oare ce solutie o fi???????
eu ma intreb cum vatine un bebe de 6 luni sau putin mai maricel ochelarii??? eu am incercat asta vara cu cei de sore si nici chip sa-i tina 1 min
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Mar 01, 2010 9:12 am

Despre picaturi nu stiu ce sa zic, probabil ceva gen atropina, in ceea ce priveste ochelarii sunt unii speciali ca niste mascute din guma foarte usori care se nu se aseaza dupa ureche.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum