sistemul waldorf, ce parere aveti?

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

sistemul waldorf, ce parere aveti?

Mesaj  myhadavid la data de Sam Feb 27, 2010 11:31 am

Fetelor, ma aflu intr-o mare dilema..si anume la ce gradinita il voi inscrie pe pitic. Am de ales intre gradinita waldorf, cea de cartier(care e una dintre cele mai bune) si cea a forumului nemtesc( ma gandesc sa-l dau la gradi cu predare intensiva a limbii germane), dar cea de stat e la program scurt, iar pt programul lung se plateste aprox 500 ron...
Pt. gradinita waldorf am facut cerere in oct., iar marti mergem la prima sedinta cu parintii..sunt curioasa ce se discuta
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re: sistemul waldorf, ce parere aveti?

Mesaj  ileana la data de Sam Feb 27, 2010 11:36 am

am tot auzit de waldorf- de bine mereu, dar nu m-am documentat niciodata serios...mai scrie-ne ce stii si ce se discuta la sedinta
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Sam Feb 27, 2010 12:45 pm

Eu am fost in niste vizite la o scoala Waldorf dar era pentru copii cu probleme speciale, dar imi placea cum lucrau cu copiii, complet diferit fata de ce vezi la o gradinita de stat.

La sedinta vei simti daca este potrivita pentru copilasul tau sau nu, insa inclin sa cred ca vei fi placut surprinsa.
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Feb 28, 2010 1:06 am

Noi am fost la un pas sa-l inscriem la waldorf dar am renuntat ca era prea departe... parca imi pare rau ca nu l-am inscris totusi ca mare schimbare nu e la vladutu de cand merge la gradinita in comportament

Carmen

Rac Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : optimista

http://optimism.ablog.ro/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Dum Feb 28, 2010 1:23 am

o sa va tin la curent...aveti idee daca se preda si lb germana????????
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 28, 2010 11:21 am

m dat un search pe net cautind informatii despre sistemul alternativ Waldorf. Din pacate, pe linga pagina lor (waldorf.ro) am gasit doar infomatii gresite. Eu am fetitza in clasa I la Waldorf in Timisoara. Gradinita a facut-o tot la Waldorf. Din ce am observat eu, vreau sa dau cateva detalii.
1. Waldorf nu e secta religioasa sau scoala pentru copii handicapati. Este un sistem alternativ de invatamint DE STAT, in care metoda de predare difera, aceasta fiind mai aproape de nevoile copiilor. Ex. invata sa citeasca si sa deseneze literele de tipar in primul an, scrisul de mina fiind invatat ulterior.
2. Waldorf nu necesita taxe sau costuri speciale. Exista fondul clasei, fondul scolii, sau fond ptr. material didactic, la fel ca la orice alta scoala. Lipsesc cheltuielile pentru uniforma, manuale sau caiete speciale. Evident, se cumpara la clasa I creioane cerate, caiete de desen si instrumentul muzical (pina la 1.000.000 lei toate)
3. La Waldorf se fac doua limbi straine si euritmie din clasa 1 si continua pina in clasa a 12-a. Limbile straine se fac cu profesori nu cu invatatorul. La euritmie au profesor specializat in Germania (3 ani).
4. Profilul Waldorf este uman. Copilul este incurajat sa-si descopere abilitatile artistice sau practice intr-o gama larga de activitati (desen, teatru, muzica, sculptura, dans, asista si participa chiar si la contruirea unei casute de la temelie pina la acoperis) Canta la un instrument muzical din clasa I. Fiecare copil este privit ca entitate, nu se cauta uniformizarea lor.
Deocamdata atit. Voi reveni cu alte informatii pe masura ce o sa le aflu. Daca aveti copii la Waldorf si vreti sa impartasiti din experienta voastra, va rog sa postati pe forum. Exista atitea perceptii gresite, tot felul de confuzii si prejudecati si e pacat, caci nu se cunoaste foarte mult despre acest sistem.

Mai multe despre asta
aici
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Mar 01, 2010 9:29 am

Intr-adevar e gresita conceptia cum ca ar fi pentru copiii cu nevoi speciale insa ... in mod clar, ca in cazul oricarui sistem de invatamant alternativ trecerea la invatamantul clasic este una traumatizanta si de multe ori copilul poarta un stigmat nemeritat.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Mar 02, 2010 11:00 pm

onush, d`acord cu tine...dar problema se poate rezolva mergand mai departe in sistemul lor.Am fost ieri la sedinta, am fost incantata si am aflat o gramada de chestii (mai mult de gradi)..nu stiu exact ce presupune scoala....au fost si 2 mamici cu copilasi la scoala (f incantate...acu veneau pt gradi)...sincer ma tenteaza ffff tare....sper sa fim acceptati si chiar ma bate gandul de mers pana la liceu....pe mine cu ce m-a ajutat sistemul clasic...as vrea ca piticul meu sa faca ce-i place
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Mier Mar 03, 2010 1:14 am

Asacred ca ar fi ideal. Daca incepe de la gradinita si termne si liceul tot Waldorf.

si eu ma gandeam la gradinita si scoala step by step...dar nu e decat scoala primara in zona. Ce face candtrece intr-a V-a?
kokopelli

Sus In jos

waldorf

Mesaj  meli la data de Mar Apr 20, 2010 12:28 am

Eu am asistat la o lectie de matematica si am citit tot ce se poate citi pe internet.Pe langa asta am ascultat si parera parintilor si a socrilor (educatoare si profesor), care bineinteles ca au fost impotriva, dar eu am decis deja.Vreau sa-i inscriu acolo (am doi baieti).

meli

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Lun Apr 26, 2010 8:39 am

Fetita mea mai mare merge (la Viena) la gradinita Waldorf. Decizia noastra a fost clara din multe puncte de vedere de ce Waldorf si nu alte sisteme alternative (am noroc ca aici ni se ofera mai multe cu Montessouri, Pickler, Hengstenberg etc.)

Sunt multumita mult de decizia asta, clar era insa de la inceput ca va fi doar gradinita si nu si scoala Waldorf (nu gasesc ca e musai sa continui, insa da, pasul, mai ales in contextul Romaniei asa cum mi-l inchipui eu fara sa am insa dovezi reale asa ca, iertati-mi preconceptia, de la Waldorf la o scoala de stat e greu. dar nu imposibil)

La scoala va merge la o scoala libera dupa ideile Rebecai Wilde. Nu contrasteaza cu Waldorf dar o intregeste.

De ce Waldorf pentru noi (in interiorul sis Waldorf sunt si asa multe diferente) ?

1. Pentru ca la gradinita noastra se ocupa 3 educatoare de maximum 10-12 copii

2. Pentru ca educatoarele sunt foarte personale si calde, se tin multe sedinte cu parintii, parintii sunt implicati in activitate

3. Pentru ca fac lucruri "rupte" de societatea industriala moderna: fac aluat pentru paine si coc, impletesc, tes, torc lana, cos de mana etc. Ei asa imi imaginez eu gradinita, un loc de basme cum nu mai este.

4. Pentru ca mancarea e exclusiv biologica si din productie proprie. Si pentur ca gatesc asa cum gatesc si eu acasa, pe aceleasi principii.

Asta nu inseamna ca gradinita respectiva e raiul pe pamnat si ca nu sunt discutii unepri. Insa, se paorta pe un ton drag mie, adica civilizat.

Ce am eu de criticat (inca o data nu la Waldorf in general, eu nu dau doi bani pe "sistem" in sine ci ma uit mai degraba la cei care il practica) e ca sunt destul de inflexibili in a gestiona agresiunea (normala) a copiilor, de aceea cred ca daca as avea un baiat nu l-as da la Waldorf. Ce imi displace e ca au numai femei ca si educatoare si nu si barbati. Eu cred ca copiii trebuie sa creasca cu exemplele amanduror sexe.

Sper ca v-am inspirat un pic.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Lun Apr 26, 2010 10:41 pm

myhadavid a scris:o sa va tin la curent...aveti idee daca se preda si lb germana????????

M-ar mira daca ar fi asa: dupa conceptul Waldorf si cel antroposofic al lui Steiner, invatarea unei limbi, alta decat cea materna/paterna e indicata doar de la varsta scolara (din al doilea septenal, dupa ce le cad dintii de lapte, dupoa cum impart ei dezvoltarea copiilor).

Numai ca "suna" Waldorf, nu are mare lucru de a face cu Germania si limba germana. Sa ne povestesti cum a fost pentruca sunt foarte curioasa cum se "face" Waldorf in Romania.

Steiner a fost mult influentat de limba rusa, de cultura ruseasca etc. La scoala Waldorf prima limba straina e rusa Dar la gradi noastra se feresc de limbi straine. La noi in grupa sunt 80 % din copii bilinguali: americani, japonezi, african, chinez, roman, africans, araba egipteana (cred ca i-am enumerat pe toti) asa ca n-au incotro, in teorie e insa asa...

Sunt multe lucruri teoretice insa care in practica arata altfel

SuperbParinte

Sus In jos

waldorf

Mesaj  meli la data de Lun Apr 26, 2010 10:57 pm

La scoala se preda engleza si germana.
www.waldorf.ro

meli

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Apr 27, 2010 3:39 pm

Dar daca invata de la tv cuvinte dintr-o limba e vreo problema?
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Apr 28, 2010 12:44 am

Lore a scris:Dar daca invata de la tv cuvinte dintr-o limba e vreo problema?
Ce problema sa fie? C. se intereseaza intens de engleza si stie fraze.

Spune-le insa celor de la waldorf intrebarea asta, intr-o propozitie in care apare

1. Cuvantul TV pentru o prescolara

2. Si limbi straine

Iti doresc succes...

SuperbParinte

Sus In jos

Cine stie,sa-mi raspunda si mie...

Mesaj  ANTALYSS la data de Dum Mai 02, 2010 12:21 am

Sunt interesata de liceul Waldorf din Pantelimon,pentru fiica mea care este in clasa a2a la o scoala de cartier traditionala.Stie cineva cum este,imi este frica ca nu va face fata la bac,facultate,etc.Imi surade ideea,penrtu ca imi displace stilul traditional-autoritar,in care se invata cu forta lucruri care, pe copilul meu nu-l vor ajuta cu nimic la maturitate. Apoi,oare,din prea multa libertate,copiii nu sunt cumva incurajati sa faca "lucruri rele",cum ar fi fumatul,golaneala ,etc? Daca stie vreo mamica care este situatia,o rog sa-mi raspunda.Multumesc!

ANTALYSS

Localizare : Bucuresti

Sus In jos

waldorf

Mesaj  meli la data de Dum Mai 02, 2010 9:10 pm

Eu sunt din Cluj si am luat decizia de a-l inscrie pe baiatul meu la Waldorf sub presiunea tuturor neamurilor mele.Dar am fost acolo, am vazut ce se intampla si mi-a placut. Pot sa-ti spun urmatoarele:
- E o scoala aprobata de Ministerul Invatamantului, ceea ce inseamna ca urmareste curicula dar au alte metode
-Cauta pe internet la liceul respectiv rezultatele de la bacalaureat, o sa vezi promovabilitatea.
N-ar trebui sa-ti faci griji. Este cea mai buna solutie pentru copii la momentul actual.
Du-te acolo si vorbeste cu ei. Sunt sigura ca iti vor raspunde la toate intrebarile
Bafta

meli

Sus In jos

scoala Waldorf

Mesaj  ANTALYSS la data de Lun Mai 03, 2010 12:04 am

Buna, meli!Multam'pt.incurajare,dar in Cluj educatia este alta decat la Bucuresti. Pe-aici am citit o gramada de pareri contra si m-au cam dezarmat.Oricum ,azi ma duc la scoala sa vb.cu directorul,sa vad cum stau lucrurile si voi cere si pareri ale copiilor (parintilor)care ies de la ore...

ANTALYSS

Sus In jos

waldorf

Mesaj  meli la data de Lun Mai 03, 2010 12:12 am

Foarte bine faci. Si incearca sa ti cont de parerea celor care au avut contact cu sistemul nu cu cei care "au auzit" despre asta. Vreau sa-ti spun ca soacra mea care e educatoare are o verisoara fosta inspectoare in Baia Mare si care zicea ca sistemul este pentru cei cu probleme.
Incearca sa-ti sortezi informatiile si sa le analizezi cerebral.
Succes

meli

Sus In jos

waldorf

Mesaj  meli la data de Lun Mai 03, 2010 12:16 am

si inca ceva. Intra pe link-ul acesta.
http://www.waldorfcluj.ro/home/download.php
o sa gasesti curicula aprobata de Ministerul Invatamantului.
Sistemul pedagogic este la fel peste tot. Si apoi, da-mi voie sa-ti spun ceva.Daca o sa cauto pe net pareri despre sistemul de invatamant traditional ce crezi ca vei afla?

meli

Sus In jos

waldorf

Mesaj  stefi la data de Lun Mai 03, 2010 4:26 am

buna ziua inca o data ma adresez dv Am o parere f.f. buna despre WALDORF am intelaes ca este o scoala f buna . DAR SDORESC SA-MI INSCRIU FETITA LA SCOALA CINE MA POATE ajuta . adresa mea de maill stefania_anita74@yahoo.com.Si raspund si pt ANTALYSS SA STI CA ESTE O SCOALA FOARTE BUNA NU AI DE CE SA TE TEMI . DACA VREI SA VB MAI MULTE RASPUMDEM PE ADRESA DE MAIL. PS. SA STI CA SE INTRA FFFF GREU LA WALDORF

stefi

Sus In jos

waldorf

Mesaj  stefi la data de Lun Mai 03, 2010 4:54 am

ANTALYSS a scris:Sunt interesata de liceul Waldorf din Pantelimon,pentru fiica mea care este in clasa a2a la o scoala de cartier traditionala.Stie cineva cum este,imi este frica ca nu va face fata la bac,facultate,etc.Imi surade ideea,penrtu ca imi displace stilul traditional-autoritar,in care se invata cu forta lucruri care, pe copilul meu nu-l vor ajuta cu nimic la maturitate. Apoi,oare,din prea multa libertate,copiii nu sunt cumva incurajati sa faca "lucruri rele",cum ar fi fumatul,golaneala ,etc? Daca stie vreo mamica care este situatia,o rog sa-mi raspunda.Multumesc!
buna ziua sunt mamica unei fetite de 8ani.si dorescc sa stiu cum sa-mi inscriu fetita la waldorf eu am auzit nu mai de bine despre acesata scoala. si nu ai incurajeaza nimeni sa faca lucruri ne la locul lor. daca vrei sa mai vb adresa mea de mai este stefania_anita74@yahoo.com si sunt in sitoatia ta. problema este alta, nu sunt locuri la WALODORF

stefi

Sus In jos

Waldorf

Mesaj  ANTALYSS la data de Lun Mai 03, 2010 9:29 am

Buna,am fost azi la scoala si dl.director mi-a spus ca in septembrie se accepta cererile de inscriere,dar ca astept cam degeaba .Tu,Stefi,stii mai multe? Scoala arata ca odaia bunicii,cu fotografii vechi si ingalbenite pe avizier,o atmosfera arhaica,destul de dulce.

ANTALYSS

Sus In jos

waldorf

Mesaj  stefi la data de Lun Mai 03, 2010 11:03 am

Buna eu doar am dat telefon si mi-sa spus ca nu exzista locuri ca sunt ocupate adica eu vreau sa-mi inscri fetita in clasa 2 si misa spus ca sunt deja ocupate adica sunt 29 de locuri. dar dami adresa ta de email. ca sa-ti scriu mai multe" nu pot sa vb mai mult ok se vede citeste toata lume" trimitemi pe email stefania_anita74@yahoo.com

stefi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mai 03, 2010 1:44 pm

Eu sunt curioasa de difereta dintre Waldorf si Step by Step. E acelasi lucru?
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum