transpiratia la copii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

transpiratia la copii

Mesaj  ileana la data de Sam Feb 27, 2010 11:16 am

hai ca de mult tot vreau sa va intreb si nu mai apuc sa scriu....
a mea Maia se trezeste de multe ori dupa somnul de amiaza transpirata fleasca- e uda si pe cap (de trebuie uscata) si pe haine... nu se intampla intotdeauna dar destul de des...ea doarme cu paturica-deci mai mult dezvelita, in camera sunt cam 21 de grade- oricum nu cred ca e o reactie la temperatura...dimineata nu e uda, dar cam la o ora-doua dupa ce se culca seara o mai gasesc usor transpirata.
Luca si el pare a transpira cam dupa acelasi tipic- si mai ales pe la ceafa la amandoi
e normal?
consuma amandoi multe lichide in timpul zilei si au de unde, dar totusi sunt un pic nedumerita de cat de flesca poate fi maia cateodata!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Re: transpiratia la copii

Mesaj  kokopelli la data de Sam Feb 27, 2010 1:00 pm

Noah la intrebarea asta baci ca nu stiu ce sa zic. Transpiratiile abundente nu inseamna si lipsa de Ca? Transpira si in palmi? E ciudat, nu am mai auzit.
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Sam Feb 27, 2010 11:03 pm

nu transpira in palme si nu tot timpul- doar uneori dupa somn

si eu ma intrebam daca nu e un semn de ceva...
ileana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 28, 2010 11:29 am

Ileana, nu vreau sa te sperii asa ca nu lua in serios ce spun eu. Transpiratia abundenta mai poate fi simptom al hipertiroidismului, dar mai poate apare si in alte boli endocrine sau non-endocrine cum ar fi: insuficienta gonadica, feocromocitom, acromegalie, hipoglicemie, diabet zaharat, probleme renale, infectii cronice (TBC!), anxietate etc.

Vezi ce zice si un medic de familie. Sa ne tii la curent

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Mar 01, 2010 2:30 am

Lore a scris:Ileana, nu vreau sa te sperii asa ca nu lua in serios ce spun eu. Transpiratia abundenta mai poate fi simptom al hipertiroidismului, dar mai poate apare si in alte boli endocrine sau non-endocrine cum ar fi: insuficienta gonadica, feocromocitom, acromegalie, hipoglicemie, diabet zaharat, probleme renale, infectii cronice (TBC!), anxietate etc.

Vezi ce zice si un medic de familie. Sa ne tii la curent

Toate bune si frumoase ... sau nu ... doar ca faptul ca transpira doar la somnul de pranz... si nu in restul timpului ... contrazice probabilitatea unei boli.
Cel mai probabil somnul de pranz este mai agitat decat cel de noapte si din cauza asta transpira.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Mar 01, 2010 6:29 am

asa as zice si eu Onush...daca ar transpira tot timpul m-as lua de griji serios...dar asa...mai mult maica-mea m-a alarmat. eu tin minte ca mi se intampla si mie cand eram mai mica. ma gandeam ca poate e o chestie a copilariei si vi s-a intamplat si voua, de aceea am pus intrebarea...si multumesc de raspunsuri
ileana

Sus In jos

Mesaj  Lilla la data de Lun Mar 01, 2010 12:55 pm

Lipsa de calciu e un motiv mult mai frecvent decat se crede daca cautam motivul transpiratiilor la copil (daca e vorba de o situatie patologica si nu tranzitorie, explicabila prin caldura, agitatie, etc).

DAR! Pt ca calciul sa se absoarbe/sa fie asimilat cum trebuie, avem nevoie si de vit D (supliment alimentar ca si Vigantol, sau alimente cu vit D+soare-soare-soare). Sticluta de Vigantol dupa deschidere trebuie tinut in folie de aluminiu (vit D se dezactiveaza daca e expus la soare) si ceea ce nu s-a folosit dupa 3 sapt de la deschidere, trebuie aruncat, ca nu mai e eficient.

Nu stiu daca fetita ta mai primeste Vigantol, dar merita sa ne gandim si la aceste aspecte.

Lilla

Sus In jos

Mesaj  Lilla la data de Lun Mar 01, 2010 12:58 pm

Scuze, acum vad ca a trecut de 3 ani :)

Lilla

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Mar 02, 2010 12:02 am

Lilla- acum iarna ii mai dau si ei vigantol- cate 2 pic desi trebuie sa marturisesc ca nu sunt f sigura ca respect cele trei sapt de valabilitate Luca primeste chiar 3 pic iarna...
esti de parere ca ar trebui sa-i fac o analiza de calciu lamuritoare? repet ca nu transpira toata ziua- ci uneori dupa somn...nu as vrea sa o intep degeaba, la fiecare banuiala care trece prin capul meu
ileana

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 02, 2010 6:37 am

Sticluta de Vigantol dupa deschidere trebuie tinut in folie de aluminiu (vit D se dezactiveaza daca e expus la soare) si ceea ce nu s-a folosit dupa 3 sapt de la deschidere, trebuie aruncat, ca nu mai e eficient.

Asta este un mit, nu stiu de unde si cum a aparut dar valabilitatea Vigantolului este cea inscriptionata pe ambalaj si nu mai mica de atat.
Imagineaza-ti ca producatorul este primul care are interes sa vanda produsul.
Cat despre folia de aluminiu, exista un motiv pentru care sticla e maro si eticheta o imbraca in intregime.

Iata un citat dintr-un mesaj al unei amice a mea:
Contrariata de atatea zvonuri referitoare la vigantol am trimis un mail firmei Merck KGaA si apoi firmei Chimimportexport Plurimex SRL care se ocupa cu importul si comercializarea medicamentului in Romania. Iata raspunsul lor:

"Confirmam prin prezenta ca Vigantol Oel x 10ml. produs al firmei MERCK KGaA Germania importat si distribuit de societatea noastra are o valabilitate de 5 ani de la data fabricatiei si isi pastreaza valabilitatea 6 luni de la deschiderea flaconului, asa cum scrie in prospect, in aceste 6 luni timp suficient de altfel pentru consumarea intregului flacon conform prescriptiei.
Va rugam sa aveti incredere in ce scrie in prospectul produsului, prospectul fiind aprobat de autoritatile competente.
Va rugam nu ascultati pe nimeni decat ce scrie in prospect

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Mar 02, 2010 8:04 am

Onush- esti tare pe faza cu martisorul!
si ma bucur sa aud ca nu sunt atat de "expirata" pe cat credeam...
ileana

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Mar 18, 2010 8:23 am

Si Denissa transpira uneori si la somnul de noapte si la cel de pranz. Asa e de mica. Am facut si analize si le facem frecvent, o data sau de 2 ori pe an la sange si des tare la urina si scaun ... parca am un fix cu viermisorii
Analizele au iesit de fiecare data ok. Am vorbit si cu pediatrul si nu am gasit o cauza medicala. Ar putea fi ereditar oare? ca transpira la frunte ... asa e sotul, iar la gat cauza e parul cand il las mai lung (asa imi cere ea), cand il tund deasupra umarului gata cu transpiratul. Ar mai fi si faptul ca e calduroasa tare, cum o invelesti cu ceva cum zici ca are febra.
Deci la noi nu e cauza de lipsa de ... si nici o alta cauza de sanatate nu s-a gasit.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 18, 2010 12:26 pm

Thea cand era micuta transpira la ceafa la somul de dupa-masa. Se adunau efectiv stropi Se vedeau picaturile de transpiratie. Asa cum li se aduna unora pe frunte.

Pe Thea am tuns-o cheliuta in prima ei vara cel putin de 4 ori si apoi nu a mai avut probleme.

Lungimea parului sa fi fost?
Chiar asta?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Joi Mar 18, 2010 10:56 pm

Lore a scris:Thea cand era micuta transpira la ceafa la somul de dupa-masa. Se adunau efectiv stropi Se vedeau picaturile de transpiratie. Asa cum li se aduna unora pe frunte.

Pe Thea am tuns-o cheliuta in prima ei vara cel putin de 4 ori si apoi nu a mai avut probleme.

Lungimea parului sa fi fost?
Chiar asta?
parul mai lung cred ca retinea apa, ca nu ii tinea asa de mult de cald
daca nu e calciul sau o stare de excitatie neurovegetativa( cam rar la copil)
cred ca e opaturica prea groasa care ii incalzeste
a mea copila transpira cand doarme la bunici sub plapuma si nu o face acasa, sub paturile ei
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Mar 18, 2010 11:25 pm

i-am schimbat plapumioara Maiei cu o paturica si e mai bine
dar si Luca transpira cateodata si la el sigur nu e din cauza parului...poate a lipsei
ileana

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum