oxiuri la copii de 2 ani

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

oxiuri la copii de 2 ani

Mesaj  marle la data de Sam Feb 27, 2010 5:32 am

ei, uite ca am terminat cu raceala si a dat altceva peste noi!!! mai, dar toate vin asa in val bang eu cred ca am fost prea mult timp fara griji si tratamente si acum trebuie sa recuperam...sau cum????
deci dupa ce mi-a dat ideea homeopata ca e posibil ca pati sa aiba ceva viermisori, datorita agitatiei lui si nervilor am decis sa-i fac o data copro...ca aveam trimiterea acas de vreo 2 sapt, dar nu prindeam momentul sa-i recoltez!!!! asa ca facut si dus...iar rezultatul...dezastruos: oxiuri
sun si pe una si pe alta....homeopata nu-mi raspunde...in schimb doca, da...asa ca merg dupa tratament la ea.... ZENTEL o doza acum si una peste 2 sapt!!! ma iau si citesc despre Zentel si vad ca e tare toxic pentru ficat si decid sa mai insist la homeopata!!! intre timp am luat seminte de dovleac si un siropel GIARDINOPHIT, care e bun si pt oxiuri si de azi dimineata am inceput tratamentul....7 zile da, 7 zile pauza si iar 7 zile....dar are un gust fetelor de mori in final mi-a raspuns azi si homeopata...i-am zis ce luam si a zis ca e ok, granule nu ne poate da acum ca tocmai ce le-am terminat pe celelalte, Camomilla, si ca doar dupa o sapt ar putea sa ne prescrie ceva!!! mi-a zis sa-i cumpar ulei de dovleac si sa-i dimineata impreuna cu siropelul ala groaznic!!! daca nu va trece cred ca tot la alopate ajungem am uitat sa va spun ca l-am pus si la mancat de usturoi
ati trecut prin episoade din astea? ce e bun? cum se trateaza cel mai bine?

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Re: oxiuri la copii de 2 ani

Mesaj  myhadavid la data de Sam Feb 27, 2010 11:13 am

offf marle, si cat ulei de dovleac trebuie dat??? Si eu l-am suspectat pe puiut, i-am facut doar 2 coproparaz...si pe a treia n-am reusit s-o duca la 3 zile distanta(si am inteles ca apoi nu mai are relevanta)...cele 2 au iesit ok...mai caut informatii si revin
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Sam Feb 27, 2010 12:41 pm

myhadavid sa stii ca si eu de mult timp il suspectez...adica asa de vreo luna si ceva...ca mie mi se parea ca are cearcane si chiar am cerut trimitere la doca dar nu am reusit sa ii duc proba...asa ca am amanat.....multi imi spuneau ca toti copiii au cearcane sau ca mi se pare mie ca pati are...si tot asa a trecut timpul, apoi a fost faza cu kk moale si miros mai ciudat si iar am vrut sa-i duc....dar pana sa ajung dupa trimitere si-a revenit la kk a fost ok, dar de data asta nu m-am lasat mai ales ca si homeopata m-a indrumat spre asa ceva...mai mult ea imi spusese ca imi da ceva remediu pt paraziti intestinali chiar daca nu ii fac copro, pt ca daca are ii vor trece si daca nu rau nu ii vor face remediile respective!!! insa am ajuns si i-am facut analiza si am avut "norocul"ca sa zic asa sa iasa crizatii astia de oxiuri...sper sa fie cum zice analiza...oricum din acest motiv nici nu ii dau inca Zentel...incerc naturiste si homeopate si daca nu trece asta e!!!
puiul tau ce manifestari are?
principalele manifestari ale copiilor cu oxiuri:
-lipsa poftei de mancare, se pot anemia
-nu ia in greutate...de fapt nu asimileaza mancarea asa cum ar trebui
-sunt apatici
-sunt agitati si nervosi
-somnul este la fel agitat....cica crizatii apar noaptea si isi fac de cap
-copilul se scarpina la poponet
-isi baga degetele in nasuc
cam astea ar fi din ce am citit si retinut
pati ar avea vreo 3 din simptomele astea: agitat, nervos, somn de noapte agitat si degetele prin nas....doar ca la noi toate manifestarile astea au coincis si cu raceala si muciiiiiii lui....asa ca suntem putini confuzi!!!!
ulei de dovleac trebuie sa-i dau cate o lingurita dimineata inainte de masa
tipa de la laborator mi-a spus ca probele de kk se duc la interval de 5 zile, asta in ideea in care nu iese la primul!!!
sanatate va doresc tuturor!!!!!!!!!!

marle

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Sam Feb 27, 2010 12:54 pm

Da oxiurii, adica adulti ies din fundulet in jurul anusului unde depun nenorocitii ouale. Acestea provoacamancarimi si normal ca copilul nu rezista si se scarpina, apoi duce mana la nas si ajung pe cale digestiva in intestine: caldurica si papa - mediu super de dezvoltare.

Siropul ala naspa incarca sa i-l dai cu suc de mar, atenueaza gustul.

Evita neaparat dulciurile(organismul cere ca aia le place netrebnicilor)

Acum chiar ca m-ai speriat si cel mare are cearcanii si chiar ma minunam cum un copil poate avea cearcanii asa de evidenti, lipsa pofeti de mancare, se scobeste prin nas si e agitat si nervos.

Cateodata cand il spal la fund dupa treaba mare simt ca niste fire fine de nisip.Vi s-a intamplat?

Sa nu ii dai Zentel! E crima! Termina ficatelul baietelului.

Imi pare tare rau pentru voi dar ma bucur ca ati descoperit ce are.

Offff!!!!
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Sam Feb 27, 2010 11:08 pm

cearcane are uneori si maia, dar eu le relationam mai degraba cu sarea din mancare...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Dum Feb 28, 2010 2:12 am

eu am ajuns sa-l suspectez din cauza nasucului...mai mereu e cu degetelul in nas, uneori vedeam si la fundulet cate ceva,dar credeam ca nu-l sterg suficient de bine.
Si eu zic sa nu-i dai Zentel....sigurat se va rezolva prin alte metode...sper sa ajung si eu luni la homeopat cu rahitismul...
Ceracane parca n-am sesizat....poate atasati vreo poza sa vad cum arata la copilasi cercanele...eu il vedeam cand era bebe, lumea zicea ca sunt nebuna
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 28, 2010 11:03 am

myhadavid a scris:
Si eu zic sa nu-i dai Zentel....sigurat se va rezolva prin alte metode...sper sa ajung si eu luni la homeopat cu rahitismul...
ol:

rahitism sau strabism?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

si eu as vrea sa ii dau Theei Giardinofug. Sigur nu ii poate face rau?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Lun Mar 01, 2010 12:27 am

lore sigur nu are ce sa ii faca rau!!! e un siropel/pastilute din plante...cel putin giardinophit-ul asa e!!! aveti si voi suspiciuni?

marle

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mar 01, 2010 12:36 am

Pai si Thea are absolut toate simptomele care le-ai enumerat tu Absolut toate...

In State stiu ca exista un fel de plasture care se lipea pe anus si apoi se dezlipea(AUCI!) iar in laborator apareau chisturile sau chiar larvele daca existau...se punea noaptea tocmai cand in mod normal ele ies sa depuna ouale.

Ce scarbosi sunt oxiuri astia

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Mar 01, 2010 2:11 am

lore, cu rahitismul....si apoi sa vedem si cu Fe...
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Mar 01, 2010 2:18 am

marle a scris:in schimb doca, da...asa ca merg dupa tratament la ea.... ZENTEL o doza acum si una peste 2 sapt!!! ma iau si citesc despre Zentel si vad ca e tare toxic pentru ficat si decid sa mai insist la homeopata!!! intre timp am luat seminte de dovleac si un siropel GIARDINOPHIT, care e bun si pt oxiuri si de azi dimineata am inceput tratamentul....7 zile da, 7 zile pauza si iar 7 zile....dar are un gust fetelor de mori in final mi-a raspuns azi si homeopata...i-am zis ce luam si a zis ca e ok, granule nu ne poate da acum ca tocmai ce le-am terminat pe celelalte, Camomilla, si ca doar dupa o sapt ar putea sa ne prescrie ceva!!! mi-a zis sa-i cumpar ulei de dovleac si sa-i dimineata impreuna cu siropelul ala groaznic!!! daca nu va trece cred ca tot la alopate ajungem am uitat sa va spun ca l-am pus si la mancat de usturoi

Doca ta trebuie sa se caute, cum sa dea ZENTEL pentru oxiuri??
Exista un sirop de seminte de dovleac, nu prea stralucit la gust si la fel de eficient este si propolisul ... pentru orice fel de "vizitatori".

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Lun Mar 01, 2010 1:07 pm

ca alte simptome am mai gasit si:
- dureri in jurul buricutului
- paloarea fetei
- kk moale alternativ cu kk mai tare

lore eu zic sa-i faci copro neaparat!!! citisem si eu de faza cu banda aia adeziva pupici..scuze, dar azi a trebuit sa merg la job
onush citind pe net am obs ca multi copii sunt tratati cu zentel!!! chiar nu e pt oxiuri...ca nu mai inteleg!!!????

va pupic

marle

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 02, 2010 12:27 am

marle a scris:
onush citind pe net am obs ca multi copii sunt tratati cu zentel!!! chiar nu e pt oxiuri...ca nu mai inteleg!!!????

Este ultima solutie cand vine vorba de ifestari masive cu oxiuri. Este atat de puternic si de agresiv cu ficatul ca nici nu are cum altfel.
Este ca si cum ai omora o musca cu barosul ca rezultatul e acelasi ... ca si cu ziarul.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 02, 2010 3:42 am

marle a scris:ca alte simptome am mai gasit si:
- dureri in jurul buricutului
- paloarea fetei
- kk moale alternativ cu kk mai tare

Auleu...si asta are Thea
Pe langa asta Zentel e foarte toxic!
Ii fac si eu coproparazitologic....V-au iesit din primul scaun?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 02, 2010 4:33 am

Lore a scris:Auleu...si asta are Thea
Pe langa asta Zentel e foarte toxic!
Ii fac si eu coproparazitologic....V-au iesit din primul scaun?

Oxiuri ies din prima, mai complicat e cu giardioza.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Mar 02, 2010 4:51 am

noi am facut doar doua, ambele negative...stiu ca ar fi trebuit 3
Am vb azi cu homeopatul si cica exista remediu...
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mar Mar 02, 2010 6:25 am

lore la noi au iesit din primul scaun!!! rezultatul a fost frecvente oua oxiuri!!! mai fetele dar faza e ca eu in kk lui pati nu vad nimic!!! oare ar trebui sa se vada ceva??? cum misuna teroristii? daca nu are nimic copilul?
myhadavid exista remediu homeopat, clar!!! si noi il vom urma dupa ce terminam sapt asta cu siropelul asta criminal si cu uleiul de dovleac.....da, mai, apropo de ulei...vai e jalnic de rau, dar sa vedeti ce cumintel sta bietul copil cand i-l dau...uffffffffff...sper sa-l mai pot pacali inca vreo 3 zile...ca facem sapt imediat!!! de siropel pare deja super scarbit...dar il ia in final!!!
eu sufar alaturi de el...iau si eu cate 3 ml de sirop, dar uleiul nu-l pot bea asa ca mananc seminte...asa vreo 20 dimineata pe stomacul gol!!! eu sunt tare rea la chestiile astea de baut cu gust rau...efectiv mi se face rau si imi vine sa vomit!!!
lore...fuguta la copro!!! doamne ajuta sa nu va iasa teroristii astia!!!

marle

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 02, 2010 7:58 am

marle a scris:lore la noi au iesit din primul scaun!!! rezultatul a fost frecvente oua oxiuri!!!
Ai prins-o din pripa, are doar oua, nu e obligatoriu sa vezi ca misuna

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 02, 2010 12:48 pm

Da oxiurii se vad cu ochiul liber?
Uleiul de dovleac pentru ce e? Antiparazitar?
Cum naiba ii recoltez ca face doar la wc. Si daca o conving sa faca pe olita, pot pune in frigider de pe o zi pe alta, in cazul in care face seara?

Ufff saracutul Patri! Mai e la fel de nervos?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 02, 2010 10:22 pm

Eu nu am vazut niciodata dar teoretic cand infestarea este mare pot fi vazuti cu ochiul liber.
Uleiul de dovleac este antiparazitar ca si ustoroiul ca si propolisul asa cum dulciurile si laptele sunt teren propice pentru acesti "vizitatori".
Poti sa pui mostra la frigider de pe o zi pe alta.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mar Mar 02, 2010 10:49 pm

3 medici mi-au zis la fel (deja laboratoarele ma cunosc, anna mea avand simptome, ma duceam des cu scaun pentru coproparazitologic):
daca infestarea da simptome, e mare si iese sigur la examinare.
exista tincturi antihelmintice, pe la magazinele naturale/naturiste, dar contin alcool.
reteta mea e :
2 linguri de seminte de dovleac crude, amestecate cu miere si propolis, dimineata pe stomacul gol
mostra nu trebuie pusa la frigider. ouale nu se distrug la temperatura camerei. la examinare se vad microscopic si se identifica dupa aspect
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mar Mar 09, 2010 5:03 am

ei uite ca a trecut saptamana cu chinul cel mare....ca deja spre a 5 a zi ma cam chinuiam cu pati sa ia siropelul, in schimb uleiul de dovleac il ia bine....cu ala inca continuam...macar 2 sapt, nu? sau trebuie oprit? ma enerveaza ca nu imi raspunde homeopata...ca zicea ca in sapt asta libera imi da ceva remediu...si uite ca nu pot da de ea
noamu, am vazut si eu ca siropelul are alcool, dar ce altceva as putea sa-i dau? reteta ta cu seminte, miere si propolis ai incercat-o si a dat roade? cat timp se da copilului?
oare cand ar trebui sa-i duc inca o proba de kk?
lore, voi cum sunteti?
va pupic

marle

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 09, 2010 8:41 am

@Marle, pe homeopata o gasesti ori dimineata pana la maxim 9, la pranz daca ai noroc 13-14 sau sigur seara dupa 8-8.30 cateodata si 9si...

Bucurate ca i-am spus sa isi scoata mesajeria. Imi mancase zeci de minute si nici nu stia sa asculte mesajele

Cat a trecut de cand ai inceput tratamentul?

Eu inca nu am ajuns sa ii duc proba Theei. Nu vrea sa faca la olita

Dar pare sa se simta mai bine Pati?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mar Mar 09, 2010 10:45 am

lore mai da-mi numarul si tu o data, te rog, ca poate nu formez eu bine!!!
pati e ok, zic eu...acum sa vad ce zice proba!!!

marle

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mar Mar 09, 2010 11:39 pm

marle a scris:

noamu, am vazut si eu ca siropelul are alcool, dar ce altceva as putea sa-i dau? reteta ta cu seminte, miere si propolis ai incercat-o si a dat roade? cat timp se da copilului?
oare cand ar trebui sa-i duc inca o proba de kk?
se face 2 saptamani cura. dar cred ca numai ii reduce, nu ii omoara pe toi si ouale lor (cam asta e parerea mea despre toate remediile naturiste pentru paraziti intestinali). insa e ok sa ii reduca.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: