Despre invatamantul la domiciliu (homeschooling):

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Despre invatamantul la domiciliu (homeschooling):

Mesaj  Lore la data de Mier Feb 24, 2010 2:11 am

Carmen Axenie despre invatamantul la domiciliu (homeschooling): Statul economiseste niste bani iar unii parinti vor fi multumiti ca li s-a ascultat o cerinta

Deputata PD-L, Carmen Axenie, a citit azi in parlament o declaratie privind oportunitatea (re)introducerii in sistemul de invatamant romanesc a homeschooling-ului sau a invatamantului la domiciliu. "Marea hiba a invatamantului nostru este ca nu are sau nu mai are viziune sociala, nu pune familia in centru. Avem nevoie de o reforma profunda a invatamantului romanesc si homeschooling-ul reprezinta o oportunitate" declara Carmen Axenie intr-un interviu acordat pentru HotNews.ro.

Rep: Ati citit azi in Parlament o declaratie privind Homeschooling-ul (scolire/invatamant acasa). De unde aceasta idee si ce presupune ea?

Carmen Axenie: Ideea mi-a fost sugerata recent de cateva persoane preocupate de aceasta forma de invatamant dar s-a potrivit bine si peste anumite convingeri personale in legatura cu invatamantul nostru. Ca femeie, ca sotie si ca mama ma simt responsabila, in mod firesc, de problemele familiei in zilele noastre. Or, una dintre problemele principale este educatia. Pe ce e centrata ea? Observ ca noi educam indivizi si nu persoane care maine-poimane vor intemeia familii. Aici e marea hiba a invatamantului nostru: nu are sau nu mai are viziune sociala, nu pune familia in centru.

Rep: Exista mai multe forme de homeschooling?

Carmen Axenie: La a doua intrebare va raspund mai scurt. Exista doua feluri de homeschooling: unul legalizat, in multe tari din lume, si unul ca oportunitate neimplinita in Romania. De aceea noi avem astazi cetateni romani care si-au inscris copii la scoli din Ungaria sau din alte tari care permit aceasta.

Rep: In Romania, educatia acasa era explicit mentionata de lege ca forma alternativa de invatamant inainte de nationalizarea invatamantului facuta de regimul comunist in 1948. Putem vorbi de o revenire, de similitudini cu acel sistem?

Carmen Axenie: E prematur sa vorbim inca despre proiectul de lege. Desigur ca trebuie pastrate toate elementele care ajuta societatea sa se dezvolte armonios in anii urmatori. Tema ramane deschisa si e nevoie de o dezbatere publica la vremea cuvenita in care sa fie o implicare larga.

Rep: In ce tari se practica homeschooling-ul? Aveti informatii mai multe legate de numarul celor care acceseaza aceasta forma de invatamant, rezultatele obtinute?

Carmen Axenie: Am mentionat in declaratia mea cateva tari europene precum Cehia, Franta, Belgia, Olanda, Spania, Italia, Elvetia, Marea Britanie, Ungaria, Irlanda, dar mai sunt si altele precum SUA, Israel. Desigur ca numarul celor care acceseaza invatamantul la domiciuliu este mai mic decat al celor care urmeaza scoala obisnuita. Datele despre cei care urmeaza invatamantul la domiciliu sunt publice in Uniunea Europeana. Ar putea fi obtinute in cazul unei dezbateri serioase.

Rep: Ce target credeti ca poate viza aceasta "scolire acasa" in situatia in care starea materiala a romanilor este una proasta, iar parintii cu posibilitati materiale apeleaza la scoli particulare de prestigiu?

Carmen Axenie: Homeschooling-ul poate reprezenta o oportunitate pentru acei parinti care doresc un mediu aparte – fizic si moral – pentru copiii lor. De asemenea, poate reprezenta o sansa pentru acei copii imobilizati. Dar inca o data, aceasta forma de invatamant nu trebuie privita ca o noua problema a invatamantului nostru, ci precum o solutie pe un anumit palier al lui, sau ca o afacere. Statul, in cel mai bun caz, poate economisi niste bani iar unii parinti ar putea fi multumiti ca li s-a ascultat o cerinta importanta.

Rep: Ce infrastructura presupune aceasta forma de invatamant sau cum ati gandit aplicarea ei?

Carmen Axenie: Astazi doar am ridicat mingea la fileu, cum se spune intr-un limbaj mai sportiv. Astept reactiile oficiale, cercetez problema in detaliu si o propun spre studiu unei echipe mai largi. Echipa mea de la birou lucreaza deja la o documentare.

Rep: Este homeschooling-ul o parte reala a reformei din invatamant? Ce efecte ar putea produce?

Carmen Axenie: Vorbim de multi ani despre reforma in invatamant. Aceasta nu se poate realiza printr-un tsunami care sa mature totul in cale. In opinia mea reforma inseamna deschidere catre starea actuala de lucruri sociale si economice precum si grija pentru evolutia societatii. In acest mod de a intelege, homeschooling-ul este o componenta a reformei. Una mica, dar este. In plan imediat, ar aduce un raspuns pentru acei parinti care nadajduiesc sa isi educe acasa copiii. Sa asteptam acum si reactia concetatenilor nostri.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre Lore in Mier Feb 24, 2010 12:36 pm, editata de 1 ori

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Despre invatamantul la domiciliu (homeschooling):

Mesaj  Lore la data de Mier Feb 24, 2010 12:36 pm

Intotdeauna m-am intrebat daca homeschoolingul este o solutie este o alternativa eficienta pentru copilul meu.
ce garantie am ca il voi pregati cum trebuie?
cate ore trebuie sa ma ocup de copil?
nu are nevoie de alti copii in jurul lui? Competitia nu are rolul ei? Colectivitatea nu e benefica?

Sau ce presupune exact homeschoolingul? Chiar acasa ramane copilul? Parintele devine invatator?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mier Feb 24, 2010 11:12 pm

Lore a scris:Intotdeauna m-am intrebat daca homeschoolingul este o solutie este o alternativa eficienta pentru copilul meu.
ce garantie am ca il voi pregati cum trebuie?
cate ore trebuie sa ma ocup de copil?
nu are nevoie de alti copii in jurul lui? Competitia nu are rolul ei? Colectivitatea nu e benefica?

Sau ce presupune exact homeschoolingul? Chiar acasa ramane copilul? Parintele devine invatator?
raspuns scurt, revin cand doarme d
eu stiu ca as face fata cu brio. calea inca e lunga. nu e nevoue doar de aprobarea sistemului.trebuie programe, manuale, etc.
cu copiii se poate intalni zilnic in parc, competitie nu ma incanta pt ca nu vreau performanta ci formarea lui ca om multumit de el insusi, iar la cat de greu e sa gasesti un invatator bun (cel putin asa cum l-as vrea eu), ma pot lipsi de colectivitate.
Eu sunt pro inca de cand am auzit prima data
si nu e nevoie sa stai in casa. parca vad orele de biologie in padure sau la vreo ferma. revin de indata ce pot
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Manufactura Lorelai la data de Vin Feb 26, 2010 12:05 am

Fetelor, ce grea de cap sunt! Eu cand am citit prima parte a articolului, m-am gandit la homeschooling pentru mamici, nu pentru copii :)
Dupa ce am ajuns la comentariul lui Lore mi s-a deschis mintea...
Parca nu as renunta sa duc copilul la scoala, cred ca si colectivitate, competitia, socializarea sunt importante. Ce bine ar fi daca s-ar descoperi calea de mijloc, o parte la scoala si o parte acasa...cred ca aberez, nu stiu daca se poate asa ceva.
Pe de alta parte, o mamica va face tot posibilul sa isi educe bine copilul, dar sunt si mamici care nu ii pot tine sub control...Si pana in ce clasa sa faci homeschooling? Noaptea invat eu, si ziua ii predau lui
Manufactura Lorelai

Leu Localizare : Rm. Valcea
Stare de spirit : Mereu optimista, vesela mereu :)

Sus In jos

Mesaj  fucsy la data de Sam Mar 06, 2010 1:48 pm

Se practica mult in occident.... dar personal nu sunt de acord, deoarece tind sa cred ca un rol foarte important il detine colectivul. In plus, noi am copilarit fericiti asa, copiii nostri de ce nu ar face-o?

fucsy

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Mar 06, 2010 1:55 pm

PE cuvant ca eu nu imi adu aminte cu drag de scoala, mai ales ca invatatoarea ne trata atat de diferentiat si pe langa asta ne mai si caftea.

Erau profesori care ne imbiau sa intrem orice si atunci cand indrazneam ne repezeau mirati ca nu am inteles

eu nu am fost fericita!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Mar 06, 2010 7:46 pm

Bun subiectul pentru ca de ceva timp am inceput sa ma informez si eu in legatura cu aspectul asta. Pentru cei interesati exista un link de referinta despre Homeschooling si in limba romana unde se gasesc si materiale download-abile utile parintilor "educatori" [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre Zana Mica in Sam Mar 06, 2010 9:42 pm, editata de 1 ori

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Sam Mar 06, 2010 9:36 pm

fucsy, depinde foarte mult de colectiv, de politica scolii, de programul ei.
Mie mi-a placut la scoala, pentru ca invatam bine si eram admirata de toti. dar in scoala generala, cand invatam in schimbul 3 , adica de la 14 la 20, a fost un cosmar. Nu legat de scoala, ci legat de contactul cu parintii mei. Ei mergeau dimineata la servici si se intorceau cand eu eram la scoala. Ne vedeam seara un pic. Acum sper sa nu mai fie scoli cu astfel de program.
Eu sunt pentru educatia libera sau pentru scoli se apropie cat mai mult de ea.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum