Lumanari parfumate

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Lumanari parfumate

Mesaj  OargaDana la data de Dum Feb 21, 2010 10:54 pm

no..v-am promis poza cu lumanarile.Sunt multe ..da nu prea se vede bine.. Nu sunt 300 dar sunt multe oricum :)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Feb 22, 2010 11:52 am

wooow cate lumanari ai! Si eu am 3 bucati de care incerc sa ma descotorosesc decand am aflat de efectele nocive ale parafinei. Facem un targ?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Lun Feb 22, 2010 2:12 pm

facem:X
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Feb 22, 2010 11:32 pm

@gabbis si stefinica, daca ati afla ca lumanarile gasite in comert care contin parafina pot fi foarte periculoase ati mai cumpara/le-ati mai folosi? Faptul ca exista un producator de lumanari bio care ofera informatii pe tava si la indemana va bucura?

Aici, pe blogul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] puteti citi despre parafina din lumanari:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sunt foarte curioasa de parerea voastra

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  stefinica la data de Mar Feb 23, 2010 3:16 am

Nu stiu daca e corect scris aici,dar aici a fost pusa intrebarea.Am citit articolul si nu am folosit nicodata lumanarele din acelea chinezesti.Din simplul motiv ca nu miros frumos .Lumanarelele pe care le am sunt sau cel putin cred eu din ceara naturala si cu esente sper la fel de naturale.Majoritatea sunt din esenta de visine cand pui mana pe ele si le aprinzi exact a fructe miros si nu au un miros greu sau inecacios.Sunt cumparate de la sala Dalles si de la alte targuri asemanatoare si erau facute si lucrate manual,asa scria cel putin.Nu pori sa controlezi totul,dar eu sunt multumita de ele tocmai din acest motiv ca nu emana un miros greu sau inecacios care m-ar deranja.Daca le tii mai mult aprinse zici ca plutesti printre visine.

stefinica

Sus In jos

lumanari parfumate

Mesaj  ecodecolight la data de Mar Feb 23, 2010 4:25 am

n-am reusit sa ma abtin si vreau sa atrag atentia asupra acestei mari confuzii: lumanarile handmade nu inseamna lumanari naturale! Inseamna handmade, facute manual. Iar despre arome, cautati daca intr-adevar exista aceste uleiuri esentiale, care sunt cu adevarat naturale. Va garantez o surpriza de proportii!!

ecodecolight

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Aprinsa ;)

http://www.ecodecolight.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Feb 23, 2010 4:34 am

eu nu am mai auzit de ulei esential de visine

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  stefinica la data de Mar Feb 23, 2010 5:34 am

nu fac confuzie intre cele doua,dar omul spunea ca sunt facute cu ingrediente naturale,pana la urma nu ai siguranta 100% de nimic o sa ajungem sa nu ne imbracam ca nu stiu ce anume contin hainele.Inca nu am murit

stefinica

Sus In jos

Mesaj  ecodecolight la data de Mar Feb 23, 2010 8:13 am

stefinica a scris:nu fac confuzie intre cele doua,dar omul spunea ca sunt facute cu ingrediente naturale,pana la urma nu ai siguranta 100% de nimic o sa ajungem sa nu ne imbracam ca nu stiu ce anume contin hainele.Inca nu am murit

imi cer scuze, dar nu sunt vehementa. Vreau doar ca oamenii sa se informeze iar concurenta sa dea nastere unor produse de exceptie.

O seara frumoasa

ecodecolight

Sus In jos

Mesaj  stefinica la data de Mar Feb 23, 2010 8:17 am

Asta mi-as dori si eu ca lumea sa nu mai cumpere toate tampeniile si cand cei care le produc vor vedea ca nu mai au profit sa se orienteze spre lucruri naturale.Dar eu nu am cum sa verific tot ce cumpar stiu doar ca daca nu mi-a facut pe moment rau.....mai tarziu am sa aflu catde benefic sau nu a fost.

stefinica

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Feb 23, 2010 9:28 am

Poate ecodecolight ne pate invata niste trucuri cum putem afla cat mai sigur ce cumparam.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ecodecolight la data de Mier Feb 24, 2010 3:13 am

oooo, aici este un subect atat de vast despre care sa putem discuta...

Lumanarile din parafina au in primul rand un miros temperamental, foarte puternic si lasa pe mana senzatia de grasime. privite de aproape, au o structura microcristalina foooarte frumoasa, ca de facure, cu mici boroboane.

Cel mai important - uitati-va cu atentie la eticheta de producator, nu de importator. Daca scrie China, cu siguranta este sintetica 100%.

Cautati ingredientele, reteta de baza. De celemai multe ori veti observa ca nu exista, pentru simplul motiv ca multe din substante, chiar si parafina, sunt de ceva ani interzise in anumite tari ca avand potential cancerigen pentru organism (numai daca vorbim despre celebrele impachetari corporale....)

Este foarte greu sa ajungi sa razbati pe o piata aparent suprasaturata, mai ales cand ai si informatiile aproape de nas. Insa suntem foarte multumiti de numarul mare de oameni care ne-au devenit clienti si care vor ceva mai bun, stimulandu-ne astfel sa ne perfectionam si noi.

Ce este foarte adevarat, momentan nici chiar noi nu avem scris clar pe eticheta compozitia lumanarilor, desi stim cu cat efort le-am procurat sau ce calitate au. Am inaintat un dosar catre un laborator independent, iar acum asteptam programarea si rezultatele, pentru ca d-voastra sa aveti siguranta ca nu spunem "Vindem lumanari naturale" fara sa fie asa.

Va invit cu drag pe blog pentru a citi articolele noastre apartinand campaniei "Fiti informati! Sanatatea costa!" si bineinteles, daca puteti completa prin sugestii sau aveti informatii despre subiectele dezbatute, va rugam tineti-ne la curent.

Va dorim o zi excelenta!

ecodecolight

Sus In jos

Mesaj  ecodecolight la data de Mier Feb 24, 2010 3:15 am

Ce mai pot spune, insa, despre arome si parfumuri: singurele naturale se procura din magazine specializate gen plafar, se numesc uleiuri esentiale si au capac verde. Restul se numesc doar odorizante, sunt uleiuri sintetice, minerale, iar capacul va avea intotdeauna alte culori stridente (roz, galben pai, portocaliu etc.)

Numai bine!

ecodecolight

Sus In jos

Mesaj  stefinica la data de Mier Feb 24, 2010 4:57 am

cel mai bine ar fi sa invatam sa ni le preparam singure ,asa stim ce punem in ele daca pe piata nu gasim de incredere

stefinica

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Feb 24, 2010 8:41 am

Acum am fost la bolta si erau niste lumanari turnate in pahare de sampanie , culoarea lor era de un verde galbui `nu o pot asocia cu nimic exact caci e atat de artificial...stiti cum e culoarea la guma Hubba Bubba cu aroma de mere verzi? No asa era...cu niste flori artificiale kitchose roz prinse pe langa( o sateanca chiar le admira si era foarte impresionata) , pretul lor: 9,5 lei Si atunci ma intreb: daca astia care le toarna intr-o fabrica pline de coloranti + parafina atat de nociva si cer atat, unde mai este castigul tau Ecodecolight? Nu e munca gratuita pana la urma?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ecodecolight la data de Joi Feb 25, 2010 7:10 am

Da, asa pare la prima vedere... insa totusi, de ce sa pun un mare superpret, daca nu face?
chiar si cu ceara pe care o cumpar de langa Arad, de la stupina avizata Eco. Nu costa chiar atat de mult, insa sinteticele - da, culmea. Si cu cat e mai kitsch, cu atat mai scump! Pe mine ma intereseaza mult sa vand dar si mai mult sa informez si sa incerc, atat cat pot, sa-mi schimb din micile placeri nocive si sa spun si altora de ce merita sa faca la fel...

Ce va pot spune este ca la lumanarile turnate manual costa manopera mult. Pentru ca vrei sa iasa perfect, si nu se nimereste chiar intotdeauna. Trebuie sa torni la anumite temperaturi, nu mai zic de uleiurile esentiale.... devin volatile 90% daca ceara e prea fierbinte... Trebuie bibilite, urmarite pana in faza cand s-au racit complet.

Este un calvar, dar si o placere si pentru ca altii ca mine nu prea sunt in Romanaia, incerc sa dezvolt piata bio care s-a intrezarit si la noi in ultimii ani.

Mi-am adus aminte, apropos de uleiurile esentiale: mai sunt naturale si cele in cutie alba cu chenar colorat, nu dau nume, cu sticlute de culoare maron dar cu capac alb.

Si inca ceva: daca luati uleiuri esentiale si le ardeti in aromatizatoare care merg tot cu pastile de ceara din parafina, nu va amagiti singure/i ca ati facut o treaba buna. Da, uleiul e natural, dar lumanarea tot sintetica ramane...

Numai bine!

ecodecolight

Sus In jos

Mesaj  Manufactura Lorelai la data de Vin Feb 26, 2010 12:18 am

Subscriu si eu parerii ca "natural" conteaza enorm. Nu am experienta in domeniul lumanarilor, asa ca ma abtin, dar m-am specializat in uleiurie esentiale. Si am observat cati oameni incerca sa iti vanda un ulei eteric, sintetic, din alea cu capac strident, cum spunea ecodedolight, pe post de ulei esential. Si am mai observat cati oameni chiar nu stiu diferenta, au auzit doar cate ceva despre aromoterapie, si cred ca daca isi cumpara un ulei eteric de liliac, sa zicem, si il ard in lampita de aromoterapie, cu o lumanarica pastila, sintetica, evident, atunci beneficiaza de TOATE avantajele aromoterapiei. Si, sincer, ii compatimesc. Pentru ca sunt neinformati. Si marea majoritate asa vor ramane inca o lunga perioada de timp, pentru ca piata produselor naturale in Romania este abia la inceput, si nimeni din ea nu cred ca isi permite publicitate sau campanii de informare pe posturile nationale.
pe de alta parte, atata timp cat exista oameni ca noi, exista speranta!
Manufactura Lorelai

Leu Localizare : Rm. Valcea
Stare de spirit : Mereu optimista, vesela mereu :)

Sus In jos

Mesaj  stefinica la data de Vin Feb 26, 2010 12:21 am

incercati sa nu o pierdeti

stefinica

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Vin Feb 26, 2010 12:56 am

Manufactura Lorelai .... super tari ... sapunurile (nu stiu daca e bine sa zic aici) :))
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Manufactura Lorelai la data de Vin Feb 26, 2010 1:49 am

OargaDana a scris:Manufactura Lorelai .... super tari ... sapunurile (nu stiu daca e bine sa zic aici) :))

Nici eu nu stiu daca e bine, dar multumesc! :))) Ma bucur ca iti plac!
Manufactura Lorelai

Leu Localizare : Rm. Valcea
Stare de spirit : Mereu optimista, vesela mereu :)

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Vin Feb 26, 2010 9:52 pm

stefinica a scris:Asta mi-as dori si eu ca lumea sa nu mai cumpere toate tampeniile si cand cei care le produc vor vedea ca nu mai au profit sa se orienteze spre lucruri naturale.Dar eu nu am cum sa verific tot ce cumpar stiu doar ca daca nu mi-a facut pe moment rau.....mai tarziu am sa aflu catde benefic sau nu a fost.

Sunt multe lucruri care nu ne fac rau pe moment, incepand de la diversificarea precoce, adica 2-3 luni si mai tarziu, poate in adolescenta parintii se intreaba: de ce e constipat? cum de are atat de devreme probleme cu colecistul...` asta e doar un exemplu

Apoi mai e Paracetamolul pe care romanul il lua cu orice ocazie fiind la indemana si accesibil ca pret.. Acum apar tot felul de articole despre toxicitatea lui numai trebuie sa le si citeasca cineva.

Apoi apar lumanarile bio si informatii despre acestea, ce ramane de facut? Ma multumesc ca nu am patit nimic deocamdata?

Ecodecolight,premiile oferite de tine sunt foarte generoase , cu toate astea nu voi participa ci voi cumpara ceva de la tine poate in curand.

Felicitari si multumim pentru timpul care ti-l rupi!!!
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Mar 07, 2010 2:43 am

Ma bag si eu ca musca in lapte ...
Am intrat pe site-ul EcoDecoLight si din punctul de vedere al unui potential cumparator sunt curioasa care este durata de viata a fiecarei lumanari.
A nu se intelege gresit, stiu ca fiind naturale nu tin foarte mult, insa mi-as face o idee despre dimensiunea lumanarii si dupa durata sa de viata.

Multumesc

Altfel ... super produse, super idei

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

despre timpii de ardere

Mesaj  ecodecolight la data de Sam Mar 13, 2010 9:43 am

imi cer scuze pentru intarziere in a va raspunde, mai ales ca a trebuit sa fac si un mic update pe magazin. in principiu, acest gen de date se gaseste la fiecare produs, in zona de informatii, jos, in caseta "Mai mult".

Avem cam asa:
  • Lumanarile cele mai mici, sparks, ard in medie 4 ore;
  • Mini-Circle 6-8 ore;
  • Maxi-Circle 14 ore;
  • Tronconic 18-20 ore (identic cu lumanrile aflate in cateva cadouri ce includ lumanare plus rezerva, nu se afla si simplu la vanzre datorita numarului mic de bucati)
  • Paharul se duce pana la 28-30 ore.

In general, lumanarile bio, eco, datorita unora din componente, ard foarte mult. Acum insa totul este dat si de dimensiunea de fitil.... La noi, deoarece am schimbat reteta ca si proportii de componente, timpii s-au marit substantial. Iar interesul este ca uleiurile esentiale sa se volatilizeze datorita prezentei in timp cat mai indelungat a cerii topite. La unele din produse se pare ca va trebui sa regandim fitilul, tocmai din acest motiv...

Ca si compozitie, lumanarile marca EcoDecoLight contin (in ordinea cantitatilor) ceara de palmier, cera de albine, ulei de palmier, uleiuri esentiale. Inca nu am avut timp decat pentru studiu spre un minim de combinatii colorate folosind pulbere de scortisoara sau cacao. Nu pot comenta mirosul divin, de ciocolata....

Dar perseveram (acum ca am cam terminat si cu targurile) si sper ca in curand sa neputem lauda cu noi lumanari naturale.

Numai bine!

ecodecolight

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Mar 13, 2010 9:56 am

Multumesc de informatii si am sa urmaresc site-ul dumneavoastra in continuare...

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Mar 13, 2010 10:59 am

Onush a scris:Multumesc de informatii si am sa urmaresc site-ul dumneavoastra in continuare...

Onush, ai folosit tu smileyul asta: ?
Nu-mi vine sa cred

Trebuie sa confirm cele spuse de Ecodecolight: daca la inceput se simte in incapere uleiul esential va asigur ca spre sfarsitul acesteia se simte tot mai puternic.

Mirosul este cat se poate de natural, chiar si pe Thea a impresionat-o acum 2 zile. Intrase in dormitor si nu stia de unde vine aceea minunata mireasma de lavanda si portocale.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus