Cum raspundem celor care privesc purtatul copiilor o povara/un chin

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum raspundem celor care privesc purtatul copiilor o povara/un chin

Mesaj  Lilla la data de Joi Feb 18, 2010 3:33 pm

Lore a scris:Lilla indirect mi-a dat ideea de a deschide acest subiect. Toti purtatorii de bebelusi /copii s-au intalnit cel de vreo 50 de ori cu oameni care au pus intrebari stupide la vederea indraznetului mijloc de purtat.

Ma intereseaza ce ati raspuns sau ce ati fi vrut sa le raspundeti.

Mie mi s-a intamplat chiar sa fiu intrebata in zile consecutive acelasi lucru: "'dar nu cade?" Si stau sa ma intreb cat e de interesat de starea copilului, de a mea daca nici nu a retinut ca am mai vb despre asta?

Experienta mea este ca daca am incredere in mine si in faptul ca purtatul este bine pt copil, primesc mai putine replici negative. Parca as trimite mesajul: uitati ce bine ne merge noua. Si atunci replicile sunt pe masura :)

Dar la inceput am mai primit si intrebari prostesti: ii place copilului?, e comod?, e benefic?, e recomandat? nu cade?
nu ii e cald/nu ii e frig

Ori am raspuns cat de natural am putut: ii place, e cel mai comod, e foarte benefic (mai ales pt solduri), este recomandat de medicii DIN STRAINATATE
ori am si accentuat: vedeti cat de linistit doarme? vedeti ce bucuroasa/echilibrata psihic/prietenoaa e....
ori am intors sageata: sarmanul copil.... e sanatos ce faceti? intreaba tanti.... (sarman! ha!) raspuns: chiar e recomandat de ortopezi, si vedeti ce priveliste splendida are pe deasupra.....
ori nu am zis nimic dar gandeam in mine: nu ii place ei, dar mie asa imi place (ca ei sa nu-i placa),
nu e comod, dar suporta, ca s-a obisnit ca mama e nebuna,
nu e benefic si oricum se sufoca in wrap, dar mie asa imi place/abia astept sa se sufoce/facem alta daca e sufoca
nu ii place, de aia urla asa (ca s-a intamplat: i-a fost foame), dar daca mai comentati va leg pe dvs pe spate
cade zilnic de 3 ori, dar n-avem bani de carucior... nu ma puteti ajuta cu 50 bani? (adevarul e ca uraste caruciorul, si eu la fel caratul pe 3 etaje)

numai ca aceste raspunsuri imi vin in minte numai ulterior in casa scarilor..... si oricum nu sunt o persoana agresiva verbal sau comportamental (numai pasiv-agresiva, zice sotul)

Lilla

Sus In jos

Re: Cum raspundem celor care privesc purtatul copiilor o povara/un chin

Mesaj  Lilla la data de Joi Feb 18, 2010 3:40 pm

Inca o replica atunci:

nu plange cand o legati pe spate?... nu prea.... dar daca indrazneste sa planga o si amenint cu o alaptare copioasa!!! (de preferabil sa aiba copilul peste 3 ani)
:))

Lilla

Sus In jos

Mesaj  stefinica la data de Lun Feb 22, 2010 10:26 pm

Este o curiozitate a romnailor mai ales cand dau de nou si cum oamenii nu reactioneaza bine la nou pun intrebari idioate!

stefinica

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Feb 22, 2010 11:25 pm

Inteleg Stefanica, dar ce poate fi idiot in mintea lor in a purta un copil in brate? Iar faptul ca ei sunt mai ingrijorati de bunastarea parintilor decat a copiilor pe cuvant ca e trist. De ce nu se intreaba: dar copilul nu se site singur cand sta in carucior cu spatele la mama? Copilul nu se simte frstrat cand plange ca vrea in brate iar mama nu il ia de frica sa nu il rasfete?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  stefinica la data de Mar Feb 23, 2010 3:09 am

pai asta-i romanul.....si ai dreptate e tare trist,nici nu mai merita comentat!

stefinica

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Feb 23, 2010 7:11 am

of doamne! si mie imi veneau replicile numai dupa ce plecam de langa persoana care intreba o tampenie de genul: "vai, saracul copil!dar nu se sufoca"?
cate tampenii am auzit nici nu le mai tin minte! cert e ca si acum se uita oamenii ciudat in oras - desi am fost cu Carla cand era mai mica destul de des ....chestia e ca nu cred ca mai are altcineva pe aici asa ceva asa ca na: e o "ciudatenie" si un mod de a "chinui" copilul dupa parerea unora! cata lume i-a mai plans la mila la "saracuta de Carla" ca o tin ghemuita si nu are aer, nici nu mai stiu! la un moment dat imi venea sa-i injur!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Feb 23, 2010 7:13 am

am uitat sa precizez ca atunci cand se uitau ciudat la noi si comentau o purtam pe Carla intr-un sling cu inele! am fost si cu ea in mei tai - am tinut-o in fata! dar asta nu a fost asa de "ciudat" ptr ei
ma gandesc cum o sa se uite cand cand am sa o port pe pitica in spate in mei imi vine sa rad de pe acum!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Feb 23, 2010 9:18 am

eu ma intreb urmatorul lucru:

- daca copilul plangea ca vrea in brate,nu stanea mila ci era acuzat ca e rasfatat! Asa ca ......................

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mar Feb 23, 2010 12:34 pm

Eu a tebuit sa dau de nenumarate ori raspuns la intrebarea "dar nu sta porea cracanat?".Dar de cele mai multe ori imi place s ama dau mare ca le stiu pe toate si sa explic in amanunt cum sta treaba cu pozitia corecta
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mar Feb 23, 2010 10:30 pm

madimih, cred ca asa ar fi mai bine sa raspundem normal, cu argumente logice. eu raspund canu cade, ca e special pentru purtat copiii si "sta bine acolo?" da. e ca in brate.
dar de cele mai multe ori femeile in general, spun: " ce bine ii lui acolo, lipit la pieptul mamei!"
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Dum Mar 20, 2011 3:32 am

ultima data cand am uimit "poporul" din parc a fost cand am pus fata in mei tai ca nu mai voia nicicum nici in carucior si nici pe jos, la plimbare (era si ea obosita si nu mai avea rabdare de nimic)...era tare maraita...deci am pus-o in mei tai si cu caruciorul impins...am continuat plimbarea inca vreo cateva minute si a adormit mandra mea leganata ca atunci cand era in burtica! :) eii..va dati seama ce stupoare? caruciorul gol si fata "impachetata" in brate la mami :))
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  mariana_zfr la data de Vin Mai 13, 2011 11:27 pm

Ieri am facut o campanie de promovare a mei tai-ului in parcul Cancicov din Bacau, mai concret, eu cu prietena mea Oana (devenita prietena dupa ce a primit cadou un mei tai facut de mine ) ne-am luat odraslele in mei-uri si am impartit pliante parintilor aflati la acea ora acolo. A fost super interesant, nimeni n-a ridicat aceasta "problema", a fost doar curiozitate la ceva nou (asa au lasat impresia)! Li s-a parut interesant, mai ales ca erau convinsi ca bebelusii peste 1 an nu mai pot fi purtati! Au fost foarte curiosi de modul de prindere, au pipait materialele , un cuplu au spus ca au asa ceva, achizitionat din Italia , dar s-a dovedit a fi vorba de cu totul altceva !
Poate n-a trebuit sa le explicam daca e greu de purtat, tocmai prin faptul ca i-am pus in fata faptului implinit, bebelusii nostri pareau incantati iar noi deosebit de relaxate!
mariana_zfr

Berbec Localizare : bacau
Stare de spirit : super

http://www.casazamfirei.ro

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Vin Mai 13, 2011 11:35 pm

Mariana felicitari pentru o idee foarte interesanta!
Nu stiu, parca acum de cand aproape numai cu mei tai-ul iesim peste tot, parca s-au mai invatat cei din jur cu noi (sau poate noi privim altfel imprejur...schimbarea de mentalitate vine si dintr-o parte si din alta)!
Sunteti niste frumosi toti patru!
Bravo!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  mariana_zfr la data de Vin Mai 13, 2011 11:52 pm

Multumim Ancutza, felicitari si tie pentru ca deja, datorita tie o multime de parinti, isi poarta pruncii! Eu constientizez foarte bine cat efort se ascunde in spatele acestui fapt. Beneficiile materiale nu sunt colosale, dar satisfactia devine maxima cand realizezi asa ceva!
mariana_zfr

Sus In jos

Mesaj  delia la data de Lun Mai 30, 2011 11:13 am

Si eu am intampinat asa zise problemele in ceea ce priveste purtatul: cand era bebe, ca il tin indesat acolo, chinui copilul, acum ca e maricel, ca e maricel si trebuie sa mearga nu sa ma cocoseze pe mine!

Raspunsul meu e simplu la toata lumea: unde credeti ca se simte cel mai bine un copil? nu lipit de mama? si nu stau la nici un fel de discutii :))

delia

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Iun 02, 2011 6:04 am

Mariana, acum vad pozele....cat de scumpi pot fi...iar in a doua imagine poza e de reclama : Copiii purtati sunt mai fericiti!

Ancutza, avatarul tau de asemenea este foarte fain: mama eleganta si aranjata cu copil purtat! Lovely!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  mariana_zfr la data de Lun Iun 06, 2011 10:32 pm

Lore a scris:Mariana, acum vad pozele....cat de scumpi pot fi...iar in a doua imagine poza e de reclama : Copiii purtati sunt mai fericiti!

Asa este!!!
mariana_zfr

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: