Parafina din lumanari - DE EVITAT

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

V-a convins articolul?

Da

Nu

Vezi rezultatele

Parafina din lumanari - DE EVITAT

Mesaj  Lore la data de Sam Feb 13, 2010 4:32 pm

De ceva timp am vrut sa scriu despre adevaratul motiv pentru care am ajuns sa producem lumanari naturale, din ceara, parfumate cu uleiuri esentiale naturale. Poate din lipsa de timp sau din cauza ca nu mi-am gasit cuvintele, am amanat pana acum...

In august 2009 am primit un pachet pentru pomenirea bunicii mele, aproape de Sf. Maria; cum la noi asa este obiceiul impamantenit de multa vreme, am mancat si apoi am aprins lumnarea pastila (chinezaria aceea mica si alba, parafina curata in suport de tabla, comercializata in pungi de 50 sau 100 de bucati). Totul bine si frumos, lumanarea ardea in bucatarie, int-un suport, usa inchisa... Dupa vreo 2 ore cand am intrat, desi geamul era usor deschis, mirosul greu si foarte urat al lumanarii m-a dus pe cele mai inalte culmi ale unei crize de tuse, fara sa am astm, bronsita sau macar vreun inceput de raceala.

Si cum mirosul acela mi s-a intiparit in memorie, din pacate, sa ma vedeti acum cat de bine ma simt intr-o biserica... Da, chiar si lumanarile produse pentru aceste lacase au peste 75 % din compozitie parafina! Vai de bietii oameni care trebuie sa inghita zilnic mirosul greu si mai curand toxic, 'usor' cancerigen!

Parafina este un produs petrochimic! Sintetic 100%, obtinut dint-un combustibil fosil, care stim bine in ce hal aduce motoarele masinilor (si aici vorbim de carburanti, nu?). Un anunt de pe Internet suna in mare cam asa (cu mare iz de reclama), laudand-se cu o calitate superioara a parafinei comercializate: "Firma X va ofera produse din derivate petroliere si petrochimice de o calitate exceptionala: parafina solida pentru lumanari, [...], ulei aromatic, asfalt [...] cauciuc sintetic." Adica pentru noi, producatorii si consumatorii de lumanari, parfumate sau nu, garantia dezvoltarii unor boli de calitate superioara: astm, tbc, crize convulsive ale aparatului respirator, alergii, cancer! Ca sa nu mai vorbim de ceea ce poate produce impachetarea cu parafina sau alte 'minuni' ale lumii moderne, actiuni bazate pe utilizarea produselor rafinate din petrol pe care pielea le absoarbe sau cu care 'se hraneste'.

Cum de am ajuns sa consideram un produs toxic drept un panaceu universal? Printr-o propaganda sustinuta, prin lipsa informarii, prin exagerare si reclama mincinoasa. De aceea si noi, alaturi de alti producatori sau comercianti de produse naturale, organice, bio, incerc sa informez si sa trag un semnal de alarma!

Da, parafina este foarte uleioasa, miroase extrem de urat, inglobeaza bine uleiurile sintetice insa iti ofera boli incurabile la degetul mic. Si noi am fost mari consumatori de lumanari aflate in comert, frumoase, decorative, cu un miros ce persista luni de zile (uleiurile naturale, esentiale, se mai numesc eterice sau volatile tocmai pentru ca se evpora, deci nu tin cu lunile!). Ce este si mai interesant, este ca nu se specifica toata compozitia chimica pe nici o eticheta. Se merge insa pe cate un ulei presupus a fi natural (capsuni? mere? sunt fructe fara grasime, fara uleiuri!) cu mare tam-tam, se trece un nume de produs gen "Lumanari cu ulei parfumat natural". Da, este posibil ca singura componenta naturala sa fie aceasta... Dar in rest...???

In procesul de obtinere, parafina este albita si primeste textura placut microcristalina prin utilizarea unui produs cunoscut a fi cancerigen: acrolyn. Ca si distilat, se obtine nu direct din petrol, ci din pacura, considerat a fi un reziduu in procesul de prelucrare a petrolului. Conform DEX (Dictionarul Explicativ al Limbii Romane), reziduu inseamna "Rest rămas în urma unui proces chimic sau fizic efectuat asupra unui material brut. " Adica un produs din resturi toxice, prelucrate chimic - aceasta este parafina!

Poate am mai scris in alt post, insa imi doresc sa fiti informati. Vreau sa mentionez compusii de ardere. Acestia se obtin in aerul respirat dupa volatilizarea si modificarea chimica a materiei prime arse ori incalzita excesiv. Parafina (testat, deci nu vorbesc din impresii), prin ardere, emana benzen si toluen in aer, pe langa altele, substante pe care le inhalam noi. Ce este si mai grav - substantele nu se disipa, ci persista destul de mult in zona/incaperea unde au ars lumanarile.

sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Parafina din lumanari - DE EVITAT

Mesaj  OargaDana la data de Lun Feb 22, 2010 1:50 pm

lore... la ora asta..(ca ai vazut ce ochi am) din cate am citit aici asa printre randuri...parafina este rea doar cand lumanarea arde nu?sau si cand sta?
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  gabbis la data de Lun Feb 22, 2010 2:56 pm

Eu am inteles ca e nociva prin ardere, fiindca degaja substante toxice care persista in incaperi multa vreme....

gabbis

Sus In jos

Parafina

Mesaj  ecodecolight la data de Mar Feb 23, 2010 4:18 am

Parafina este sintetica oricum, aprinsa ori stinsa. Fiind un compus de sinteza, rezultat in urma prelucrarii de reziduuri petroliere, indiferent de starea ei, va emana in aerul din incapere compusi toxici, volatili. Cu atat mai rai cu cat lumanarea este aprinsa. Cautati pe net pentru ca sunt foarte multe materiale care sustin nocivitatea parafinei si sun explicate chiar si teste de laborator cu valori incredibil de mari care dovedesc potentialul cancerigen.

ecodecolight

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Aprinsa ;)

http://www.ecodecolight.com

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Vin Feb 26, 2010 12:58 am

apoi eu nu pot renunta la lumanarile mele.. is o parte din viata mea:( ...ecodecolight .. te invit pe la mine sa le faci o revizie:)) daca sunt naturale sau nu.:)
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Ma bucur ca existati si ne invatati de toate

Mesaj  mandrutaa la data de Sam Oct 16, 2010 10:01 am

Eu sunt mamica mandruta cu un baietel adorabil, dar care s-a grabit sa ne cunoasca si care are probleme cu burtica. Acum este de destul de mult timp racit. Exista vreo lumanare care sa-l desfunde sau sa-l ajute sa respire mai bine (la ecodecolight) sau pentru noi toti de fapt?
Va multumesc frumos.

mandrutaa

Sus In jos

lumanare pentru o respiratie mai buna

Mesaj  mandrutaa la data de Sam Oct 16, 2010 10:26 am

Revin, pentru ca recunosc ca am studiat putin oferta celor de la ecodecolight si e un pachet in care lumanarea ar ajuta pe cei cu probleme respiratorii, cu astm s.a. De accea am pus intrebarea dinainte si poate e ceva bun pentru copii. O sa fiti intre 23-24 la (...) ? Sper ca nu supar pe nimeni cu aceste intrebari.
Va multumesc frumos.

Mesaj editat de Admin.Mandruta aproape toate mesajele tale contin reclame mascate.Refuz sa te mai urmaresc pentru a iti edita mesajele.Acum primesti avertisment,la urmatoarea abatere contul tau va fi bannat.

mandrutaa

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Oct 17, 2010 1:01 am

mandrutaa a scris:Eu sunt mamica mandruta cu un baietel adorabil, dar care s-a grabit sa ne cunoasca si care are probleme cu burtica. Acum este de destul de mult timp racit. Exista vreo lumanare care sa-l desfunde sau sa-l ajute sa respire mai bine (la ecodecolight) sau pentru noi toti de fapt?
Va multumesc frumos.

draga mea, itidau doua variante :

1. inhalatie. in bucatarie, intr-o oala cu gura larga, se fierbe apa , se adauga musetel, cand fierbe se aduce copilul :D. se picura in ceaiul care fierbe la foc mic (sa iasa aburi din el, asta e scopul), cateva picaturi de ulei esential de eucalipt sau ,daca se mai gaseste, "inhalant" de la farmacie (cred ca tot eucalipt are in el). poti sa mai pui in ceai si o lingurita de bicarbonat de sodiu. o sa aiba un efect efervescent. nu mai stiu exact la ce se folosea acesta, mie mereu imi punea mama cand ram mica, poate pentru ca pe mine ma punea cu capul sub un prosop si cu nasul deasupra oalei, care nu mai era pe foc, si deci dadea dince in ce mai putin abur.

daca e copilasul mai mare su suporta (multi nu suporta aburul asa fierbite), poti sa il pui si tu sub prosop . daca e bebelus, atunci stai cu el in brate asa incat sa ajunga si la el ceva abur.

alta varianta e sa dai drumul la apa fierbinte in baie, sa inchizi geamul (daca ai geam) asa incat sa se faca aburi acolo, si intri cu puiul in brate si stai acolo. poti picura in apa din cada ulei esential de eucalipt - nu stiu daca cel de tea tree nu merge si el.

alta varianta - ia-ti un apart din ala de difuat ulei esential (un recipient in care se pune apa, apoi catva picaturi de ulei esential, iar dedesubt la o oarecare distanta o lumanare aprinsa), si fa aromoterapie cu uleiul de eucalipt.

ATENTIE!!!

uleiul de eucalipt este iritant pentru mucoase. Nu se folosesc uleiuri esentiale in contact direct cu pielea, exceptie fac uleiul de lavanda is cel de tea tree. toate celelalte se folosesc in solutii diluate corespunzator.

nu folosi ulei esential diluat pentru copii sub 3 ani - pt masaj sau chiar in sapun. mai bine un sapun fara miros si alternative de aromoterapie (masajul cu UE intr-un ulei purtator tot aromoterapie e )

sper ca te ajuta! eu asa am facut cand fetita mea a avut nasul infundat.
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Dum Oct 17, 2010 4:05 am

mandrutaa ai primit avertisment.Motivul il gasesti in editarea pe care am facut-o ultimului tau mesaj de mai sus.Iti recomand sa citesti regulamentul forumului si sa incetezi sa mai faci reclama mascata.
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Dum Oct 17, 2010 6:42 am

Sunt offtopic acuma, dar ma intereseaza ce a scris Nedeia acolo. Nedeia, astea sunt ptr nas infundat sau pt usurarea respiratiei,? ma refer in crizele de astm. Eu nu mai dau de ceva timp baietelului meu tratamentul din cauza efectelor adverse, asa ca caut alte metode .
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Oct 17, 2010 6:57 am

ludmila007 a scris:Sunt offtopic acuma, dar ma intereseaza ce a scris Nedeia acolo. Nedeia, astea sunt ptr nas infundat sau pt usurarea respiratiei,? ma refer in crizele de astm. Eu nu mai dau de ceva timp baietelului meu tratamentul din cauza efectelor adverse, asa ca caut alte metode .

draga mea, eu nu am folosit leacul asta "babesc" decat pentru nas infundat / usurarea respiratiei. mucoasa daca este prea uscata da siea senzatia de nas infundat (cel putin la mine)

iti recomand sa citesti de pe internet despre beneficiile uleiuliu esential de eucalipt (de exemplu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau , si mai bine, sa cauti si sa te documentezi despre folosirea uleiurilor esentiale in ameliorarea anumitor simptome/boli.

in cazul tau, pentru ca vorbesti de un astm, cel mai bine ar fi sa te documentezi temeinic, sa ceri si parerea unui doctor/farmacist bun, si abia apoi sa le folosesti . eu una nu stapanesc arta aromoterapiei si nu iti pot da decat sfatul de a citi , de a citi, si iar de a citi.

aromoterapia trebuie practicata cu simt de raspundere, pentru ca unele uleiuri pot cauza probleme daca sunt folosite necorespunzator (retete gresite, folosire dupa ureche, folosire in situatii in care se impune evitarea lor - de ex. uleiul de ienupar care este interzis a se folosi in timpul sarcinii si asa mai departe)

acum, revenind la parafina din lumanari.... am si eu o droaie de lumanarici prin casa, parfumate sau nu, colorate sau nu... si am si ceva ceara de albine. poate ar trebui sa invat sa imi fac fitile si , daca am nevoie de lumanari, sa le fac eu, in loc sa mai miros parafina arsa...

chiar, ce tip de fir se poate folosi pt a crea fitilul unei lumanari?
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Oct 17, 2010 7:21 am

nedeia a scris: chiar, ce tip de fir se poate folosi pt a crea fitilul unei lumanari?

Iti trebuie fir de bumbac
geta

Sus In jos

Mii de scuze

Mesaj  mandrutaa la data de Dum Oct 17, 2010 8:11 am

Ma scuzati.

mandrutaa

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Oct 17, 2010 8:49 am

ecodecolight a scris:Parafina este sintetica oricum, aprinsa ori stinsa. Fiind un compus de sinteza, rezultat in urma prelucrarii de reziduuri petroliere, indiferent de starea ei, va emana in aerul din incapere compusi toxici, volatili. Cu atat mai rai cu cat lumanarea este aprinsa. Cautati pe net pentru ca sunt foarte multe materiale care sustin nocivitatea parafinei si sun explicate chiar si teste de laborator cu valori incredibil de mari care dovedesc potentialul cancerigen.

Eu am auzit ca exista si masca de parafina care se pune pe fata si impachetari pe corp cu parafina, si ceara pentru epilat contine parafina.... daca este asa de nociva pina la cancer de ce se practica aceste proceduri in cabinete cosmetice ? sau poate pentru cosmetica exista alt fel de parafina
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Oct 17, 2010 9:05 am

geta a scris:
ecodecolight a scris:Parafina este sintetica oricum, aprinsa ori stinsa. Fiind un compus de sinteza, rezultat in urma prelucrarii de reziduuri petroliere, indiferent de starea ei, va emana in aerul din incapere compusi toxici, volatili. Cu atat mai rai cu cat lumanarea este aprinsa. Cautati pe net pentru ca sunt foarte multe materiale care sustin nocivitatea parafinei si sun explicate chiar si teste de laborator cu valori incredibil de mari care dovedesc potentialul cancerigen.

Eu am auzit ca exista si masca de parafina care se pune pe fata si impachetari pe corp cu parafina, si ceara pentru epilat contine parafina.... daca este asa de nociva pina la cancer de ce se practica aceste proceduri in cabinete cosmetice ? sau poate pentru cosmetica exista alt fel de parafina

sigur era parafina si nu parargil? oricum, e de investigat! daca e parafina, cred ca e totusi alt produs... SPER cel putin!
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Oct 17, 2010 9:13 am

[/quote] sigur era parafina si nu parargil? oricum, e de investigat! daca e parafina, cred ca e totusi alt produs... SPER cel putin![/quote]

Draga Nedeia, dai o cautare pe Google "parafina in cosmetica" si citesti ce am citit si eu
geta

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Dum Oct 17, 2010 11:18 am

Din pacate nedeia este cum spune geta.In multe cabinete de estetica se foloseste parafina incalzita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Oct 17, 2010 11:44 am

draga Geta, nu sti uce sa zic - faptul ca se foloseste in cosmetica nu ma incalzeste cu nimic :-(. Si SLS, SLaS-ul, parabenii si parfumurile sunt folosite, dar asta nu le face mai putin nocive pt piele...

cred ca industria cosmetica nu mai e de mult in ajutorul omului, daca a fost vreodata. e o industrie, bazata pe profit. si pentru ca e baata pe profit, va sintetiza tot ce se poate sintetiza, pentru ca materia prima originala e finita si scumpa.

nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Oct 17, 2010 12:50 pm

nedeia a scris:draga Geta, nu sti uce sa zic - faptul ca se foloseste in cosmetica nu ma incalzeste cu nimic :-(. Si SLS, SLaS-ul, parabenii si parfumurile sunt folosite, dar asta nu le face mai putin nocive pt piele...

cred ca industria cosmetica nu mai e de mult in ajutorul omului, daca a fost vreodata. e o industrie, bazata pe profit. si pentru ca e baata pe profit, va sintetiza tot ce se poate sintetiza, pentru ca materia prima originala e finita si scumpa.

Realitatea iti arata ca foarte multe doamne se folosesc din plin in saloanele de cosmetica de produsele cosmetice de ultima generatie fara sa aiba necazuri de gen cancer de piele sau alte boli.
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Oct 17, 2010 1:21 pm

geta a scris:
Realitatea iti arata ca foarte multe doamne se folosesc din plin in saloanele de cosmetica de produsele cosmetice de ultima generatie fara sa aiba necazuri de gen cancer de piele sau alte boli.

inca n-au ajuns la autopsie, sa vedem ce e in ele, nu ? a nu se intelege ca eu sunt contra a tot ce inseamna produs cosmetic, dar, pentru ca inca dinaintea sarcinii am inceput sa evit pe cat se poate sa mai pun pe cel mai mare organ al corpului - pielea - cosmetice inutile , am ajuns sa simt diferenta intre produsele naturale si cele chimice. am inceput sa percep cat de chimic (sintetic) este parfumul din acestea. si nu ma mai simt bine.

faptul ca multe femei fac asta nu inseamna ca e si un lucru bun. vanitatea se hraneste cu bani grei in indistria cosmeticelor, nu? nu cred ca daca nu te dai cu Shiseido sau Estee Lauder pe fata zi de zi esti condamnata la slutenie pe veci, doar cred ca femeia poate fi frumoasa si reala si fara beneficiile industriei.

iti recomand cu caldura acest filmulet:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Lun Oct 18, 2010 2:13 am

Doamne fereste, Nedeia, ce afirmatie sinistra ai facut cu "inca n-au ajuns la autopsie" femeile vor sa fie frumoase, nu conteaza citi bani dau la cosmetica atita timp cit sunt vadit multumite ... asta-i viata, nu toate femeile mostenesc gene bune !
Cu mai multi ani in urma, mergeam cam o data la 2 luni la cosmeticiana sa ma epilez pe picioare pina sus, inghinal si la subrat ca sa fiu fresh Odata, cind ma epila la subrat, cosmeticiana imi zice : am vrut sa va intreb de multe ori dar m-am jenat sa nu cumva sa va suparati pe mine, sunt curioasa sa stiu la ce cosmeticiana va faceti tratament cosmetic ca de cite ori veniti la mine aveti un ten impecabil ?! eu i-am raspuns prompt ca nu merg nicaieri si ca nu mi-am facut niciodata tratament cosmetic ... ea a ramas perplexa iar eu nu m-am suparat deloc caci nu era prima persoana care se mira de tenul meu si intreba acest lucru ....colegele mele de la servici ma complimentau mereu ... doar una dintre ele nu credea si-mi zicea ca sunt secretoasa si nu vreau sa spun cu ce "creme" ma dau pe fata crema mea minunata de atunci era Nivea in niste cutiute albastre de tabla, abia cind si-a facut aparitia pe piata crema Gerovital m-am dat cu ea .... de citiva ani buni ma dau si cu o crema naturala cu catina si spirulina .
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Oct 18, 2010 2:25 am

geta a scris:Doamne fereste, Nedeia, ce afirmatie sinistra ai facut cu "inca n-au ajuns la autopsie" femeile vor sa fie frumoase, nu conteaza citi bani dau la cosmetica atita timp cit sunt vadit multumite ... asta-i viata, nu toate femeile mostenesc gene bune !
Cu mai multi ani in urma, mergeam cam o data la 2 luni la cosmeticiana sa ma epilez pe picioare pina sus, inghinal si la subrat ca sa fiu fresh Odata, cind ma epila la subrat, cosmeticiana imi zice : am vrut sa va intreb de multe ori dar m-am jenat sa nu cumva sa va suparati pe mine, sunt curioasa sa stiu la ce cosmeticiana va faceti tratament cosmetic ca de cite ori veniti la mine aveti un ten impecabil ?! eu i-am raspuns prompt ca nu merg nicaieri si ca nu mi-am facut niciodata tratament cosmetic ... ea a ramas perplexa iar eu nu m-am suparat deloc caci nu era prima persoana care se mira de tenul meu si intreba acest lucru ....colegele mele de la servici ma complimentau mereu ... doar una dintre ele nu credea si-mi zicea ca sunt secretoasa si nu vreau sa spun cu ce "creme" ma dau pe fata crema mea minunata de atunci era Nivea in niste cutiute albastre de tabla, abia cind si-a facut aparitia pe piata crema Gerovital m-am dat cu ea .... de citiva ani buni ma dau si cu o crema naturala cu catina si spirulina .
:))))
dap, sunt sinistra uneori. dar exagerarea asta nu voia decat sa evidentieze faptul ca vanitatea de azi e periculoasa, pentru ca ne departam prea mult de natura. or fi ele creme bune, dar... am dubiile mele...
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Oct 19, 2010 11:46 am

Eu sunt convinsa ca multe dintre acele femei habar nu au de nocivitatea parafinei. Si daca au sunt ignorante.

Sunt acele care ar suporta zeci de operatii si implanturi pentru a fi frumoase. E alegerea lor pana la urma insa eu caut alternative sanatoase. Nu mai vreau aluminiu, parafina, SLS sau parfumuri sintetice. Vreau sa ma dau cu ulei de migdale pe corp si sa ma spal cu cenusa de vinete. Vreau sa nu ma mai vopsesc cu amoniac si nici sa folosesc antiperspirante pentru picioare(suna hilar dar voi scrie un articol despre asta)

Apropo de autopsii. Eu am facut practica acolo si cei de acolo primesc spor de toxicitate. Lucreaza si cu parafina. In parafina se inglobeaza fragmente din tumori apoi se taie si se analizeaza. Deci?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: