Citrimax and Chromium - remediu naturist de slabit?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Citrimax and Chromium - remediu naturist de slabit?

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 07, 2010 12:41 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

onsumul de alimente e conditionat de senzatia de foame, apetit. Acesta este influentat de reactiile psiho-somatice vizuale, olfactive, stres. De aceea, scaderea apetitului ar constitui un mare ajutor pentru cei care doresc sa slabeasca. In acest scop s-au utilizat pana in prezent multe substante sintetice care actioneaza asupra sistemului nervos central si au efecte secundare nocive.

In India si Thailanda exista o planta, Garcinia Cambodia, care este folosita de sute de ani pentru imbunatatirea digestiei si tratamentul crizelor de angina pectorala. Fructele acestei plante contin o substanta cu o structura asemanatoare celei a acidului citric din citrice si are un continut bogat in hidroxicitrati (HC).

HC influenteaza si regleaza multiple procese metabolite: scad sinteza colesterolului, trigliceridelor si a acizilor grasi, impiedica transformarea in lipide a glucidelor aduse in organism de catre alimente, scad apetitul, cresc nivelul energetic al organismului si stimuleaza glicogenogeneza hepatica (transformarea glucozei in glicogen).

Glicogenul este o substanta glucidica asemanatoare amidonului, pe care organismul o transforma, in functie de necesitatile sale, in glucoza.

De asemenea, HC intensifica arderea glucidelor si termogeneza chiar si in timpul meselor, astfel ca din alimentele consumate se vor depune in cantitati mai mici in organism. Hidroxicitratii constituie deci o speranta pentru persoanele care sufera un dezechilibru in stocarea glicogenului. Efectul HC creste daca se asociaza cu alte suplimente alimentare, cum ar fi cromul si vanadiul. Produsul CaliVita este ideal deoarece contine atat extractul de Garcinia Cambodia, cat si crom.

In SUA, dr. Anthony Conte a administrat unui lot de voluntari timp de 8 saptamani, zilnic, de trei ori a cate 500 mg HC cu 100 mg crom. Voluntarii au consumat alimente sarace in lipide si glucide si 2l de apa zilnic. Grupul care a consumat HC a slabit 5 kg, pe cand lotul de control, in medie, 2 kg.

Atentie! Hidroxicitralii se pot folosi fara riscuri si in cantitati crescute. In unele cazuri poate fi perturbata functia vezicii urinare, fapt usor controlabil prin scaderea dozei. Nu se recomanda copiilor, gravidelor si lehuzelor, deoarece modifica sinteza hormonilor steroizi.

Nasa mea vrea sa il inerce, ce parere aveti?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Citrimax and Chromium - remediu naturist de slabit?

Mesaj  ana_bela la data de Sam Mar 06, 2010 1:32 pm

Nu stiu ce sa zic, dar as vrea si eu cateva kg in minus, macar vreo 5
Mi-ar prinde bine daca se poate folosi si in alaptare. Parca nu se mentioneaza nimic. Recunosc ca am citit pe sarite.

ana_bela

Localizare : Lugoj, Timis

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mar 07, 2010 4:37 am

Eu una nu m-as gandi la asta atata timp cat alaptez.

S-ar putea sa pierzi lapticul. Orice regim merge pe ideea de hipocaloric sau inhibarea senzatiei de foame. Nu cred ca vrei asta.

Cred ca peste 4 luni vei arata super

Pt 5 kile date jos trebuie mult cap daca vrei sa nu te betegesti :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Dum Mar 07, 2010 10:39 am

Tocmai de asta am si intrebat.
Pana acum am luat doar spirulina, dar aia din cauza ca nu aveam energie deloc si am nevoie, ca cu 2 prunci e de munca.
E adevarat ca la a doua sarcina dai mai greu jos si ma enerveaza ca nu imi pplace deloc cum arat.

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Mar 07, 2010 11:20 am

De aceea, scaderea apetitului ar constitui un mare ajutor pentru cei care doresc sa slabeasca.
eu nu cred ca apetitul are legatura cu ingrasatul/slabitul
atata vreme cat nu are metabolismul dereglat, omul mananca exact cat trebuie, fara supraalimentare si fara infometare.

o scadere a apetitului inseamna si o scadere a nevoilor organismului?
caci daca nu, acest remediu imi suna a ceva care va priva organismul de nutrienti (chiar daca nu are efectele secundare ale pastilelor care actioneaza in acelasi fel) si care poate duce la dezechilibre
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Dum Mar 07, 2010 1:12 pm

eu cred ca sportul este cel mai sanatos mijloc de a slabi..si chiar da rezultate.in special alergatul ;) (sper sa nu fiu out of topic) :P
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Mar 07, 2010 1:30 pm

Lore a scris:
S-ar putea sa pierzi lapticul. Orice regim merge pe ideea de hipocaloric sau inhibarea senzatiei de foame. Nu cred ca vrei asta.
nu sunt de-acord
eu am slabit fara sa scad caloriile (din contra, cred ca le-am crescut cu 50%) si fara sa alung foamea in mod artificial. am revenit la forma de dinainte de sarcina si nu am facut niciun fel de sport (nu pentru ca nu mi-ar prinde bine ci pentru ca nu am atata ambitie). as face pilates...

pur si simplu am renuntat la porcarii (de la paine si paste la zahar, dulciuri, rontaieli sau alimente ambalate) si m-am axat pe mancare adevarata, preparata in casa. mananc zilnic carne (sau ficat), peste, oua, lapte si branzeturi grase, unt, legume, verdeturi, nuci si fructe.
si asta s-a reflectat nu doar asupra siluetei ci si a sanatatii (piele, par, digestie imbunatatita etc)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 09, 2010 8:59 am

Excelent, poate le dai mai mult curaj celor care vor sa slabeasca.

Dar ce parere ai de gelurile anticelulitice si strampi de slabit care promit ca intr-o luna scad circumferintain talie cu 2,5 cm
Vrei link la produs?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Mar 09, 2010 9:12 am

esti sigura ca vrei sa stii parerea mea?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Mar Mar 09, 2010 10:33 am

Nah, despre gelurile anticelulitice zic eu.
Cred ca-s pistol cu apa, cel putin la mine nu au avut efect si mai costa si o caruta de bani.

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 09, 2010 2:00 pm

Bineinteles ca vreau vanilla...

si Ana_bell...regim ai tinut?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Mar 09, 2010 10:34 pm

pai parerea mea este ca orice "dieta" "regim" sau "smecherie" care nu presupune schimbarea modului de alimentatie pe viata e sortita esecului (mai devreme sau mai tarziu)
a, si nu exista slabire localizata! nu ai cum sa reduci grasimea numai pe abdomen sau coapse sau brate

slabire sanatoasa nu inseamna nici infometare (reducerea apetitului / caloriilor / portiilor), nici deshidratare (sauna / ciorapi elastici) nici privare de la o categorie de nutrienti sau alta (vegetarian / low carb etc)
inseamna in primul rand reglarea nivelului insulinei (responsabila cu depunerea grasimilor)

deci poti "slabi" cu regimul X sau dieta Y de 4, 14 sau 90 de zile dar imediat ce vei opri regimul vei vedea kg navalind inapoi si probabil te vei trezi si cu ceva carente sau stres suplimentar asupra glandelor suprarenale... nu mai vorbesc de cat de enervant si absurd e sa-ti faci in fiecare zi probleme de genul "azi ce am voie sa manac? pot combina aia cu aia? ia, ce scrie in carte / tabel / schema?bang )

in concluzie': spune-i doamnei sa termine cu prostiile si sa manance sanatos si pe saturate, sa elimine complet carbohidratiii rafinati (responsabili cu cresterea violenta a nivelului insulinei, deci cu ingrasarea) si alimentele procesate si pline de chimicale si asta ca mod de viata

postura, activitatea fizica si hidratarea sunt si ele foarte importante, dar fara o ailentatie corecta ...
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Mier Mar 10, 2010 1:02 am

Aici sunt foarte de acord cu Vanilla :)

Eu am tinut un regim, care e de fapt un stil de viata. Se cheama dieta South Beach. Mi-a placut foarte mult, doar ca acum nu pot tine faza I, pentru ca mi se face rau dupa 2 zile. Probabil ca merge mai degraba faza a 2-a.

Celulita s-a dus cand am tinut dieta si fara cremele minune, dar acum nu ma pot mobiliza de nici o culoare. Bine, daca restul familiei nu ar manca in fata televizorului ciocolata sau alte prostii din astea, mi-ar fi si mie mai usor.

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Mar 10, 2010 2:28 am

Lore a scris:strampi de slabit care promit ca intr-o luna scad circumferintain talie cu 2,5 cm

Astia nu te fac sa slabesti ci doar aduna colaceii si sunculitele si nu le mai lasa sa se reverse. Dar tu nu ai de unde sa stii despre asta

In ceea ce privesc inhibitoarele de apetit sunt cu dus- intors.
Partea buna ... inhibitoarele de apetit sunt bune pentru persoanele cu probleme de greutate, al caror stomac s-a dilatat si care continua sa se dilate trimitand tot mai greu semnalul de satietate creierului. Pentru a fi insa eficient pe termen lung apetitul trebuie inhibat pe termen lung ( 6 luni - 1 an ) pentru a da timp stomacului sa se contracte si sa ajunga cat mai aproape de dimensiunea dinainte de a se ingrasa.

Partea proasta e ca nu stii ce bagi in tine si cum iti afecteaza celelalte organe. Iar in cazul in care inhibitorul este foarte eficient primul care va fi afectat va fi chiar stomacul.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mier Mar 10, 2010 3:03 am

spre rusinea mea, desi atatea stiu despre cure/activitate fizica/ slabire, nu ma pot mobiliza.
1. vorba vanillei, schimbarea modului de alimentare.nu repet, zisa ea.
2. fara cure minune care spoliaza organismul de vitamine, minerale, flora buna, fac sa scada masa musculara
3. fara pastile. (intervin in metabolism, dar daca nu se absorb grasimi, de exemplu, nu se absorb vitamine liposolubile samd.), sau deshidrateaza si ti se pare, doar ca slabesti.
4. activitatea fizica peste o jumatate de ora face sa se arda grasimile. pana atunci se ard glucide. dar asta e destul de greu caci nu se accepta pauze.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Mier Mar 10, 2010 5:18 am

Nah, eu totusi sustin ca dieta South Beach e un mod de viata. Am incercat-o si a mers. m-am ingrasat in timpul sarcinii, dar la un moment dat o sa ma mobilizez si o sa o tin din nou.

Uitati ce presupune. Nu zic ca e cea mai buna, dar la mine a mers, fara sa ma infometez.

Dieta SB este o dieta pentru cei ce aleg sa manance sanatos, dar sa le si placa ceea ce mananca . Dieta este impartita in 3 faze:

Faza 1 cea mai scurta faza, este menita sa elimine pofta de dulciuri si de carbohidrati din produse rafinate, si de asemenea sa dea startul la slabire.Scopul fazei 1 este de a stabiliza zaharul din sange, ceea ce face ca dieta sa fie ideala pentru persoane prediabetice sau diabetice, dar si pentru cei ce vor sa slabeasca mult.
In aceasta faza poti manca portii normale de carne de pui, curcan, peste si fructe de mare; legume din plin, oua, branza, nuci; salate cu sos din ulei natural de masline;
Se vor lua trei mese echilibrate pe zi si doua gustari , una dimineata si una dupa-amiaza (in total cinci mese zilnic); Se va bea apa (min 8 pahare /zi), plus cafea sau ceai, daca doriti;
In primele 14 zile, nu ai voie sa mananci paine, orez, cartofi, paste fainoase, produse de patiserie sau cofetarie. Nici macar fructe. Doar 2 saptamani. Dupa care se vor reintroduce in alimentatie aceste produse.
Timp de doua saptamani nu ai voie bomboane, prajituri, biscuiti, inghetata sau zahar. Nici bere sau orice alta bautura alcoolica. Dupa aceasta faza, se poate bea vin, care din diverse motive are efecte benefice. Daca sunteti tipul de persoana dependenta de paste fainoase, paine sau cartofi, ori daca sunteti convins ca nu puteti trai nici o zi fara sa va satisfaceti pofta de dulciuri, veti fi socat cat de usor vor trece doua saptamani fara aceste alimente. Primele doua zile va fi mai greu, dar odata ce ati trecut peste asta, nu va mai fi nici o problema. Nu trebuie sa va luptati cu propriile nevoi; in cursul primei saptamani "poftele" vor disparea practic de la sine.
Faza intai reprezinta perioada cea mai stricta. Dupa primele doua saptamani veti cantari cu 4-7 kilograme mai putin decat astazi. Ceea ce nu veti vedea este faptul ca in aceste doua saptamani s-a schimbat ceva si in interiorul dumneavoastra. Schimbarea se refera la modul diferit in care reactioneaza organismul fata de alimentele care v-au facut sa va ingrasati. La un moment dat in corpul dumneavoastra s-a activat un comutator. Acum, prin simpla schimbare a alimentatiei il veti dezactiva. Poftele care va guvernau obiceiurile alimentare vor disparea, si atata vreme cat veti respecta programul , nici nu vor reveni. Scaderea in greutate nu se va produce datorita faptului ca veti incerca sa mancati mai putin, ci datorita faptului ca veti consuma mai putine alimente care au creat acele pofte nesanatoase si v-au facut sa acumulati grasime in exces.

Retete pentru faza 1 veti gasi aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Faza 2 :Ca urmare a acestei schimbari interioare veti continua sa pierdeti in greutate si dupa primele 14 zile, chiar daca veti introduce in alimentatie cateva dintre alimentele interzise. Veti tine in contiunare regim, dar daca va place painea, veti putea manca paine. Daca va plac pastele, va veti bucura din nou de ele. La fel cu orezul, cerealele sau cartofii. Fructele vor reveni cu siguranta pe masa dumneavoastra. Ciocolata? Daca va face sa va simtiti bine, sigur. Insa va trebui sa alegeti cu care dintre aceste produse va veti rasfata. Nu va veti putea infrupta din toate in mod permanent. Veti ramane in aceasta faza si veti continua sa slabiti pana cand va veti atinge scopul. Cat de mult va dura? Depinde de cat trebuie sa slabiti. In faza a doua se pierd in general 0,5-1 kilogram pe saptamana.

Retete pentru faza 2 veti gasi aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Faza 3:Odata ce v-ati atins tinta, veti trece la o versiune si mai liberala a programului, care va va ajuta sa va mentineti la greutatea ideala. Este vorba depre faza a treia, care va dura tot restul vietii. Din acel moment veti observa ca nu mai este vorba despre un regim de slabire, ci despre un mod de viata. Veti consuma mancaruri normale, in portii normale. Si puteti chiar sa uitati cu desavarsire de regimul South Beach cu o conditie: sa respectati cateva dintre regulile sale de baza. Pe masura ce pierdeti in greutate si organismul dumneavoastra incepe sa reactioneze diferit fata de mancare va avea loc si cea de-a treia schimbare. Este vorba despre o modificare substantiala a compozitiei sangelui, cu beneficii pe termen lung pentru sistemul cardiovascular. Gratie acestei schimbari, sansele dumneavoastra de a avea o viata lunga si sanatoasa vor spori simtitor si se vor mentine pe masura ce veti inainta in varsta. Unul dintre avantajele structurii in trei faze a regimului South Beach este ca puteti trece cu usurinta de la o etapa la alta. Daca in cursul fazei a doua plecati in vacanta si va rasfatati cu dulciuri, e usor sa reveniti la faza intai pentru o saptamana pentru a da jos kilogramele depuse sis a treceti apoi din nou la faza a doua.

Retete pentru faza 3 veti gasi aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Mar 10, 2010 5:25 am

ana_bela a scris:Nah, eu totusi sustin ca dieta South Beach e un mod de viata. Am incercat-o si a mers. m-am ingrasat in timpul sarcinii, dar la un moment dat o sa ma mobilizez si o sa o tin din nou.

Eu nu te contrazic insa daca tu ai fi tratat-o ca un mod de viata, ai fi continuat sa mananci dupa acest mod de viata si dupa ce ai ramas insarcinata.
Cand spui despre o dieta ca e un mod de viata, inseamna ca adopti acel stil de alimentatie pentru tot restul vietii tale.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Mier Mar 10, 2010 5:44 am

Tocmai ca iti trebuie si vointa ca sa adopti un stil de viata sanatos, ori eu, cu rusine spun, ca nu am avut-o.

ana_bela

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mar 12, 2010 12:43 pm

Lasa Ana, ca alti nici o saptamana nu ar fi rezistat. FElicitari.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Mier Apr 07, 2010 12:08 pm

Interesant subiect!
Eu din ianuarie am inceput dieta Rina, cu ceva miscare, de jumatate de ora pe zi. As fi vrut sa-mi permit mai mult dar .... alta data . Cand alaptam pe Denissa, avea vreo 6 luni incepusem Montignac si aceea a fost eficienta. Acum nu mai mergea pentru ca nu am timp sa-mi prepar mancarurile dupa Monti. Pot spune ca mi-e usor sa adopt un stil de viata dupa cele doua diete. AM calcat o sg data stramb in dieta Rina si deja organismul a reactionat si mi-am zis pas la combinatii din astea bombe. Asta poate si penru ca am o problema mai veche cu ficatul si dieta pe langa tratament a dat rezultate si in sensul asta. Cat am piedut pana acum? cred ca vreo 12 kg dar recunosc ... in ultima luna am cam calcat stramb, nu tin ordinea meselor, timpul sau picii mei care au mai racit nu mi-au permis, si tot din motivele astea si cu cele 30 de min am lasat-o mai moale. Dar ... mi-am propus sa ma mobilizez iar, acum de Paste am "indraznit" sa port colant cu bluza mulata peste deci toate motivele sa ma reapuc de miscare si sa dau si celelalte 6 ce le mai am in plus.
Detalii despre dieta va pun maine, acum nu mai vad prea bine monitorul

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Joi Apr 08, 2010 7:07 am

mai nu ma speriati! e adevarat ca dupa a doua sarcina slabesti mai greu???mi-e rau
si eu as vrea sa am cu vreo 5kg mai putin sper ca pana raman insarcinata sa le dau jos - cumva :) da nu prin diete si sport cam nema ca mi-e lene
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum