E bolnavior si nu imi accepta formula noua

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: E bolnavior si nu imi accepta formula noua

Mesaj  Simone la data de Mar Oct 13, 2009 1:26 pm

e mai bine...mai horcaie dar nu temperatura,nu nimik...si am o mareeee problema...are o diaree criminala cu secretii si plus azi nu a vrut sa manance nimik...nici macar lapte...azi a mancat cu forta putina mancarica..m-a terminat psihic intr-o zi..i-am schimbat laptele la un an k ii dadeam humana 2 de la 6 luni si am zis k nu continui cu humana 3 ca e cu arome si nu vreau si am optat pt aptamil...manca dar putin in comparatie cu humana...pai seara radea un bibe de 260ml iar cu aptamilul abia dk papa 160ml..si am zis sa incerc si nan si nici nu vrea sa manance...booon.....hai sa incercam atunci humana 3 cu arome...nu ii placeeee!!!!ce faaaac???ce sa-i dau??k nu mai vrea sa manance nimik...azi m-a capiat cu mancatul..deci nu a vrut nimik...e activ,pare k...aaaa am uitat sa zic:merge bebeeele meeuuu...azi 13 marti...a mers pt prima oara mai mult si mai des...e f incantat mai ales k eu si soacra-mea am facut scurta la limba de cate ori am tipat "bravoooo" si e mai bucuros knd merge..
pup

Simone

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Mar Oct 13, 2009 2:48 pm

nu cred ca e bine sa incerci sa ii schimbi laptele acum. Lasa-l pe cel dinainte ca nu ii scad suncile 2 sapt cu 2.

Diareea e de la antibiotic. Lactatele ii cresc peristaltismul . Stie el de ce nu vrea atata lapte. Nu uita de biotics si multa hidratare..cu apa daca se poate...si ceai daca bea()daca faci de menta pune si scortisoara - e un astringent puternic)

Numai bine,

k
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Oct 13, 2009 7:51 pm

Simone a scris:e mai bine...mai horcaie dar nu temperatura,nu nimik...si am o mareeee problema...are o diaree criminala cu secretii si plus azi nu a vrut sa manance nimik...nici macar lapte...azi a mancat cu forta putina mancarica..m-a terminat psihic intr-o zi..i-am schimbat laptele la un an k ii dadeam humana 2 de la 6 luni si am zis k nu continui cu humana 3 ca e cu arome si nu vreau si am optat pt aptamil...manca dar putin in comparatie cu humana...pai seara radea un bibe de 260ml iar cu aptamilul abia dk papa 160ml..si am zis sa incerc si nan si nici nu vrea sa manance...booon.....hai sa incercam atunci humana 3 cu arome...nu ii placeeee!!!!ce faaaac???ce sa-i dau??k

Diareea e de la antibiotic iar secretiile sunt muci sau materie din gat care se elimina pe cale naturala.
In privinta laptelui, inapoi la humana 2. Laptele nu se schimba decat in perfecta stare de sanatate si treptat.

Multa sanatate!

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Simone la data de Mier Oct 14, 2009 12:39 am

multumesc din suflet pt ajutor...nu aveti idee cat m-ati ajutat...ieri am zis k innnebunesc...nu stiam ce sa fac...biotics i-am dat,azi vad k nu a facut deocamdata moale...sper sa nu mai faca si sa pape cat de cat mancarica...saracu singurul lucru de care a avut pofta si a mancat binisor ieri a fost..o felie de paine prajita pe care a devorat-o si niste branzica fagaras dar fara smantana cu un covrigel...in rest mai nimik...eu am tot incercat ba cu cereale,ba cu banane,ba cu pui la gratar..nimiiiik..
ma duc la farmacie sa-i cumpar humana 2 si gata...sper sa-l aduc iar la linia de plutire pt ca mi-ar parea asa rau...manca atat de bine...manca de toate...si fructe si cereale...si supica,gratar pui/vita sau peste...si acum mai nimik...bietii copii cate indura si nu se pot vaita deloc...
inca o data sarumana si va puup pe toate..

Simone

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 14, 2009 12:44 am

Eu cred ca e normal sa aibe si zile proaste. Eu de o saptamana mananc doar o data pe zi si inrest gustari mici. Adica eu am dreptul sa refuz mancarea dar copilul meu, nu? Cu toti avem pase proaste iar acum el este inca bolnavior. Cereale nu i-as mai oferi, doar daca sunt fulgi de ovaz.

Mai sunt cele de la Humana HN cu gust de banane
Nestle cu orez si roscove
Milupa HN 25 ( toate se prepara cu apa si sunt indicate in diaree si varsaturi.

Nu ii da mancare greu de digerat ( carne, oua, alte lactate...cu exceptia laptelui sau)

Simone, sper sa va faceti bine
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Oct 18, 2009 12:20 am

Simone, acum bea Humana 2? Sau e la fel ca si inainte?
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Lun Oct 19, 2009 4:00 am

Simone, e foarte posibil, pe fondul bolii, sa nu-ti fi acceptat nici formula veche. formula nu se schimba decat pe fondul unei stari de sanatate perfecte, ca sa iti poti da seama corect daca ii prieste sau nu. recomandarea mea ar fi, data fiind si starea diareica, sa ii dai o formula delactozata. daca si pe aceasta o refuza, insista cu hidratarea, nu cu mancarea. atunci cand se instaleaza o stare diareica, accentul se pune pe hidratare. de foame nu moare nici un copil! sanatate multa si asteptam vesti!

Ela

Rac Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Simone la data de Mar Oct 20, 2009 11:27 am

salut!
im beac...problema e ca eu ii schimbasem lp cand stiam k e ok...si fix seara a inceput...laringita asta a fost ff ciudata...noi duminica acum 2 sapt am fost in ikea si pt prima oara l-am bagat intr-o incapere cu cativa copii...cine stie sus la acel restaurant au un spatiu mic amenajat pt copii...in fine ,am venit aks toate bune si frumoase...marti facuse febra toata ziua...ii mai scazuse seara,dar nu avea nimik,doar febra,nu muci,nu tuse,nu stranut,nu nimik!!!!ei...miercuri de ziua lui...tot asa incepuse cu febra iar...seara ii scazuse de tot...dar noaptea a inceput...tuse in continuu cu horcaiala din aia puternica...cu plansete,cu tipete,cu muci...nasol...dimineata cauta medicul,nu-i ca e dupa masa...vroia sa vin dupa 3...am zis k...dar ceva nu ma lasa si am zis hai sa-l vada si al medic...am cautat o prietena care lucra la un medlife...nu aveau nici un pediatru disponibil...am ajuns la marie curie si m-am internat cu o laringita ffff periculoasa care de obicei o da in bronsiolita...docamdata el pare ok...dar nu si-a revenit deloc complet...mi-ee fff frica...
mai diareea i-a cam trecut...mananca tot humana 2...il rade...efectiv,formula fara lactoza nu o vrea deloc...
in fine...a inceput sa manance mai bine,semn k ii trece...am fost la dr sa-l revada si a zis k e ok...si sa continui inca 3 sapt cu antialergic si cu rhinathiolul...dar eu knd am ajuns aks am obs pe spate k avea bubite si imediat am incetat cu rhinathiolul ...cred ca de la el a facut si diareea...dar am impresia k de cand am incetat rhinathiolul incepe iar sa horcaie...i-am dat in loc lui stodal...am zis sa nu incetez...dar tot nu e ok...nu stiu ce sa fac...sa-i dau iar...
sa cumpar alta sticla..o fi ca am folosit o sapt intreaga siropul si o fi expirat..nush..
nu mai am timp nici sa ma duc la buda k e el dupa mine...merge f bine...in continuu,bine knd oboseste ma striga cu bratele intinse "meme" si de...meme il ia in brate..nu mai am timp de mine...si asta ma termina...in fine...nu ma pot plange in rest...
oricum va pup dulce si va multumesc de ajutor ..
revin
oricum va pup dulce fetele

Simone

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Oct 20, 2009 11:37 am

Simone a scris:...si sa continui inca 3 sapt cu antialergic si cu rhinathiolul...dar eu knd am ajuns aks am obs pe spate k avea bubite si imediat am incetat cu rhinathiolul ...cred ca de la el a facut si diareea...dar am impresia k de cand am incetat rhinathiolul incepe iar sa horcaie...i-am dat in loc lui stodal...am zis sa nu incetez...dar tot nu e ok...nu stiu ce sa fac...sa-i dau iar...

Copiii mei au luat rhinathiol si nu au avut probleme nici de alergii si nici de modificari ale scaunului.
Cata vreme a luat rhinathiol si dupa cata vreme i-au aparut bubitele? Nu cumva sunt de la altceva mai ales ca luati si antialergenic?
E firesc sa reinceapa tusea daca ii opresti un medicament si continui cu un tratament homeopat, au alt mod de a actiona asupra organismului.

Dincolo de discutia asta mi se pare foarte mult timp 3 saptamani sa ii dai antialergic si chiar rhinathiolul.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Simone la data de Mar Oct 20, 2009 11:43 am

pai vineri pe 9 octombrie am inceput tratamentul,la o saptamana am terminat augmentinul si tot atunci am vazut si dr...si mi-a zis sa mai continui cu astea 2...rhinathiolul si antialergicul...luni dimineata m-am dus cu el la pediatra lui k avea bubitele...cred ca duminica le-am observat...ceva nou nu-mi amintesc sa-i fi bagat...

Simone

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Dum Mar 21, 2010 6:29 am

In ceea ce priveste laptele, Denissei i-am dat Milumil 2 pana cand nu a mai vrut, avea aproape doi ani. La fel 3 era cu arome.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mar 21, 2010 11:15 am

eu chiar nu imi dau seama ce e in capul lor. De ce naibatrebuie sa bage arome dupa 1 an...sau de ce nu ofera si un sortiment fara arome. e chiar culmea!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Lun Mar 22, 2010 12:04 am

Acum a aparut si Aptamil pe piata romansesca. E fara arome.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum