Expunerea la parul de pisica este o problema mai grava decat se credea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Expunerea la parul de pisica este o problema mai grava decat se credea

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 30, 2010 2:54 am

Daca o persoana este alergica, nu neaparat la parul de pisica, prezenta pisicilor poate exacerba alergia preexistenta, afirma cercetatorii de la Imperial College London. Pentru ca acest lucru sa se intample nu este neaparat nevoie ca persoanele alergice sa aiba in casa o pisica, este de ajuns ca o pisica sa traiasca in apropierea acestora.
Susan Chinn cercetator la Imperial College London impreuna cu alti 20 de cercetatori din toata Europa au fost surprinsi sa descopere ca persoanele care nu sunt alergice in special la pisici, au in prezenta pisicilor o exacerbare a raspunsului bronhopulmonar. Se pare ca persoanele care sunt alergice la mucegai, timoftica (Phleum pratense) si acarienii din praful de casa sunt cei mai predispuse la aparitia simptomelor in prezenta pisicilor.
Responsivitatea bronhopulmonara este datorata predispozitiei spre constrictie a cailor aeriene. Cu toate ca nu este sinonim cu astmul bronsic, acest raspuns la prezenta pisicilor este un indicator al cailor aeriene predispuse la raspuns astmatic.
In concluzie, alergia provocata de expunerea pentru o perioada relativ scurta de timp la parul de pisica poate fi daunatoare pentru toate persoanele.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Expunerea la parul de pisica este o problema mai grava decat se credea

Mesaj  Onush la data de Sam Ian 30, 2010 8:53 am

Imi pare rau sa spun asta dar uneori mi se pare ca oamenii astia au ramas fara ocupatie si ca sa isi justifice job-urile si finantarile babane mai gasesc un subiect de studiat.... eventual de desfiintat.

Finul meu si mama lui sunt alergici la o lunga lista de factori la puf, praf, mucegai si altele asemenea, nu la parul de pisica, dar nici una dintre alergiile lor nu este declansata sau exacerbata de pisica din casa si nici de pisica din casa noastra sau a prietenilor lor... va dati seama ca ar tot timpul in criza.
De ce pisici mai facem teste de alergii daca ele tot migreaza si se influenteaza una pe alta?

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 30, 2010 2:16 pm

Onush a scris:
De ce pisici mai facem teste de alergii daca ele tot migreaza si se influenteaza una pe alta?

Bietele matze!

Eu una nu vreau. E ciudat sa stau la tara si sa nu am, dar numai gandul ca ma intorc cu spatele si se urca pe masa ma scoate din minti. Asta siin conditiile in care umbla pe afara si calca peste tot.

Niciodata nu as accepta sa fie ranite, maltratate, infometate...dar nu mai vreau matza in casa.\\

Dupa ce imi disparuse un motan superb birmanez , nu il mai pot inlocui. Ala era sufletul meu si avea voie in casa. Niciodata nu se urca pe masa, in schimb era tot timpul pe dulapuri si jur ca nu am vazut coada de shoarec! Motanelul meu Maaau...ca asa mieuna...Maaaau Maaau

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  fucsy la data de Mier Mar 03, 2010 3:44 am

Nici eu nu as lua o pisica, sunt furacioase si ma enerveaza. Oricum, parul lor ma irita mai mult decat cel al cainilor.

fucsy

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Mar 03, 2010 4:43 am

fucsy a scris:Nici eu nu as lua o pisica, sunt furacioase si ma enerveaza. Oricum, parul lor ma irita mai mult decat cel al cainilor.
Am sa pic in capcana si am sa te intreb ...
Cum te irita? E vorba de alergie sau pur si simplu te deranjeaza fizic prezenta lui?

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 04, 2010 3:11 am

Vecinii mei au doi motani. Noi avem doua gemulete de aerisire spre curtea lor. Motanii veneau la caldura si nu ma deranjau, chiar cateodata le puneam si cate ceva de mancare acolo, pana cand intr-o zi am deschis fereastra si a intrat un miros puternic de urina plina de hormoni. La baie la fel

Am spalat cu Vanish si ce mi-a venit in cap si de abia spre seara s-a mai dus putoarea. Miroasea ca in casele i care aveau animale si nu era scimbata ladita de nisip

Simi-a venit sa ii omor, pe cuvant!!!

Am pus plasa la geamuri sa nu mai poata ajunge !!!!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: