herpes la bebelusi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

herpes la bebelusi

Mesaj  AndreEa la data de Vin Ian 29, 2010 5:04 am

cred ca e herpes ca eu una nu am avut niciodata! e o bubita pe buza care e mai glbena spre varf....i-a aparut ieri
cu ce sa-i dau?
o doare?
helppppppppppp
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Re: herpes la bebelusi

Mesaj  olga la data de Vin Ian 29, 2010 6:08 am

Andreea, cred ca nu e herpes, nu te ingrijora. Cand ai herpes apare o basica plina cu apa de diverse marimi si forme.
Si eu m-am speriat sapt trecuta ca are V asa ceva; bubita s-a dovedit a fi un cos.
herpesul nu doare, dar creeaza un discomfort manifestat prin mancarime si trece si de la sine netratat.Eruptia vreau sa zic, trece de la sine, dar virusul care provoaca aceasta eruptie trebuie tratat.

Eu am virusul si cand organismul e ft slabit sau in perioade de stres maxim isi face de cap.Am incercat sa scap de el aproape pe toate caile posibile, dar...il mai am. Atentie mare ca se poate transmite la pitici ft usor!!!!

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 30, 2010 10:05 am

E adevarat. Herpesul :

este cunoscut in popor, fiind atribuit mai ales leziunilor buzelor. In general, pacientii considera ca herpesul este o boala usoara, fara complicatii, pe care o "trateaza" singuri la domiciliu cu diverse "leacuri babesti", cum ar fi pasta de dinti, otetul, scrumul de tigara, frunzele de varza, lingura de lemn incinsa, ness.
Este bine ca herpesul sa se trateze inca de la primele semne, care constau in mancarime, usturime si chiar durere.
Herpesul este cauzat de virusul herpetic si se manifesta prin aparitia la buze sau in apropierea buzelor a unor basici cu lichid.

Herpesul, tratamente naturiste pentru herpes, remedii

Pentru a preveni infectarea sau reinfectarea cu virusul herpetic, nu trebuie sa folosim aceleasi pahare sau tacamuri utilizate de persoanele infectate, nu sarutati persoane care au herpes, schimbati periuta de dinti dupa ce herpesul a disparut, pentru a preveni reinfectarea.

Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

parerea mea este ca nu e bine ca zona sa fie tamponata cu alcool, ci hidratata. Alcoolul ar si arde si incep veziculele sa se usuce iar aceea crusta sa se rupa.

Si eu hidratam tot cu galbenele cat se putea de des.

nici eu nu cred ca are herpes

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus