Dermatita atopica si vitamina C (DA)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dermatita atopica si vitamina C (DA)

Mesaj  Lore la data de Joi Ian 28, 2010 2:09 pm

Dermatita la bebelusi si Vit. C
Cu Lucas inca de la nastere am avut probleme cu eruptii cutanate care dispareau si apareau. Pe membre, trunchi, fata imprastiate, cu vezicule sau fara, in placard, o nebunie. Cand ajungeam la homeopat pielea era ca lacrima iar acasa incepea calvarul. La dermatalog am evitat sa merg fiindu-mi teama ca ii v-a administra cine stie ce super unguente cu hidrocortizon sau alte creme atat de scumpe si uneori fara rezultat: Avene, Trixera etc. Cand a inceput vara au disparut, iar de cateva zile a reaparut eruptia mai violent ca niciodata de parca ar fi asteptat sa prinda putere.

Constincioasa am dat o cautare pe google printre sutele si miile de articole care de fapt nu spun nimic concret. In medicina sunt doua posibilitati: daca nu e ereditar atunci e pe baza nervoasa :))

Simptomele sunt deseori sunt accentuate si de diferite iritatii ale pielii, ca de exemplu imbracamintea de lana sau unele fibre sintetice, sapunuri, apa fierbinte, temperatura ambientala mai ridicata. Iritabilitatea psihica agraveaza cercul vicios al bolii: prurit - scarpinat - eruptii cutanate - excoriatii.

Si ce mie dat mie sa gasesc pe unul din siteurile destinate copiilor:

Vitamina C
Daca, pe parcursul alaptarii, mama are o concentratie crescuta de vitamina C in organism, copilul va fi mult mai putin expus riscului de a dezvolta dermatita atopica.

Ma scarpin in cap si nu imi vine sa cred. In primul rand in organism nu se poate sa avem o concentratie crescuta de vitamina C. Vitamina C (acidul ascorbic) face parte din grupa vitaminelor hidrosolubile (solubile in apa) si din aceasta cauza, in cazul unei solicitari fizice excesive,se elimina in cantitati mari din organism. Din fericire,cercetarile recente au descoperit preparate cu absorbitie lenta datorita carora vitamina C poate fi prezenta permanent in organism si isi va exercita efectul benefic pe o durata mare de timp. Ati prins idea?

Apoi merg la homeopat si ce imi da pentru copil? Extract de coacaz negru( se stie ca are un continut bogat in Vit. C) si pe langa si cate 7 picaturi timp de 7 zile , ghici de ce anume? Vitamina C, bineinteles!

Rezultatul? Aproape ca ii trece! Deci mamici, daca inca mai alaptati fiti atente si filtrati informatia. Unele poate ati fi fost dispuse sa renuntati la piept crezand ca asta ar putea fi cauza directa a persistarii eruptiei cutanate copilului vostru!

E un post de pe blogul meu.

Dar uite ca a revenit si nu stiu ce cremesa mai folosesc. Mi-am luat pe comanda unt de shea. Voi ce ati mai folosit. Evit cremele scumpe cu apa termala.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Dermatita atopica si vitamina C (DA)

Mesaj  ileana la data de Joi Ian 28, 2010 11:42 pm

spui ca are si amigdalita acum- imunitatea scazuta nu favorizeaza si ea aceasta explozie? cred ca se va rezolva bine la vara cand se va pune bine pe picioare si va beneficia de soare- pana atunci probabil ca o sa tot trageti...
eu ii dadeam maiei pe la gurita, pe la 2 luni cand facuse o reactie alergica la proteinele din laptele de vaca, cu ATODERM- cam scumputa dar bine tolerata. nici nu crded ca se gaseste peste tot. la alte creme nu ma pricep. homeopata ce mai zice?
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Ian 29, 2010 2:42 am

Asa e, vara nu am mai avut probleme. Chiar nu imi explic de ce. La un momentdat i-am dat si Aerius dar a rezolvat problema temporar.

Cum ii dau pantaloni jos sa il schimb cum se scarpina de mai sa-si rupa pielea Cateodata face efectiv placard, cu tot tacamul: bubite, escoriatii, scuame, vezicule

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Sam Ian 30, 2010 6:08 am

lore draga sa stii ca si noi avem probleme cu bubite de genul asta!!! si pati cand ti-e lumea mai draga se scarpina cu un spor si pe picioruse...si cand ma uit hopa a mai aparut o bubita....e asa mica rosie, dar in momentul in care se scarpina iese in evidenta si parca se albeste....insa e o bubita uscata, fara lichid!!! acum cateva luni am pus totul pe seama unor tantari....mai, frate, dormea la buni si venea acasa cu niste bubite...ufffffffff.....si curios ca alea nu il mancau...deci nu se scarpina, doar ma trezeam ca le are....in diferite locuri pe corp...fata, maini, picioare...mai dar erau urate de tot....il dadeam cu crema de patlagina...e buna pt muscatura de insecte si dupa 2-3 zile se calmau, dar efectiv sa-i dispara le trebuia cam 3 saptamani...credeti-ma ca si acum cand mai plange i se mai inrosesc pe fata locurile unde a avut bubitele!!! ei, acum de tantari ma scapat. bang ..ca numai noi am avut tantari in toamna-iarna.....dar am dat peste faza asta cu bubitele mici...si de prurit....asa ca tot studiez problema si nu stiu cu ce sa-l mai dau!!! am folosit de la avene crema hidratanta ca m-am gandit ca are pielea uscata si din aceasta cauza se scarpina asa....efect minor....asa ca am recurs la mixtura mentolata pentru prurit si la crema de patlagina sau de galbenele...pentru moment...ca trebuie sa ajung si eu la un doctor...eventual la homeopata!! la derma nici eu nu mai merg cu el ca am fost cand era mic pentru ceva iritatie...si am primit toata gama de creme cu cortizoni.....si atunci nu stiam ca nu sunt indicati la copil asa mic....noroc ca am citit prospectul, m-am documentat si am folosit doar pt scurt timp....pentru ca efectiv nu dispareau cu nimic!!!
acum si pati ia vitamina C...la recomandarea medicului...sa aiba vreo legatura?
oricum pati are o piele f sensibila si trebuie sa avem grija tot timpul!!! dar asta e....sa nu fie mai grav!!!
pupici tuturor!!!!!

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 30, 2010 2:22 pm

ileana a scris:spui ca are si amigdalita acum- imunitatea scazuta nu favorizeaza si ea aceasta explozie? cred ca se va rezolva bine la vara cand se va pune bine pe picioare si va beneficia de soare- pana atunci probabil ca o sa tot trageti...
eu ii dadeam maiei pe la gurita, pe la 2 luni cand facuse o reactie alergica la proteinele din laptele de vaca, cu ATODERM- cam scumputa dar bine tolerata. nici nu crded ca se gaseste peste tot. la alte creme nu ma pricep. homeopata ce mai zice?

@Ileana, habar nu am ce declanseaza. Si e crunt cu alimetele, refuz sa ii mai scot dinalimentatie. E o minune ca mananca cu anemia lui atta de severa. daca ii scot dupa ce ca de abia manaca ce ma fac?

Ai dreptate, vara disparusera complet! si toamna a venit cu o eruptie mai urata ca niciodata.

@Marle, homeopata imi daduse sulfur ch 200, coacaz negru. Cel din urma contine vitamina C, deci e chiar indicata in alergii, nu cum ii citesem pe dobitocii aia care au pus dermatita pe seama excesului de vit C din laptele matern bang Idioten!

Mi-am comandat unt de shea. Incerc sa il hiratez cu ala. Am observat ca daca mentin hidratarea la un nivel optim e mult mai bine. Poate cum se usuca pielea si se descuameaza sa formeaza pruritul. nu stiu, dar vreau sa scap

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Ian 31, 2010 12:32 am

Lore, nu inteleg ce zici cu scosul din alimentatie- eu nu am zis nimic de scos alimente! Am spus ca in cazul maiei proteinele din laptele de vaca declansau asta (si era hranita exclusiv la san atunci!) nu poti scoate nimic daca nu faci analize....
mie mi se pare ca Lucas a ramas cu imunitatea jos de cand cu spitalizarile, si fiind si iarna, cand oricum toata lumea sta mai prost, orice sensibilitate a lui este exagerbata. si cred ca abia vara cu soare, aer si caldura va va scoate bine din asta. pana atunci te chinui cu creme, unde spuneam ca nu te pot ajuta caci nu am avut probleme cu ei si atunci nu ma-m lovit de asta...multa sanatate
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Dum Ian 31, 2010 10:43 pm

Buna, si fetita mea are DA. A inceput inca cand avea cam 6-7 luni. A aparut un cerculet uscat, rosu pe un obraz, care nu a trecut timp de aproape un an. Am fost la dermatologi, si s-a intamplat exact ce scriai tu, Lore, in prima postare: ne-au prescris diferite creme cu hidrocortizon (Nidoflor, Elocom, Advantan...). Problema e ca aceste creme ajuta intr-adevar, dar numai temporar, iritatia reapare din nou, si astfel intri intr-un cerc vicios, si ajungi sa folosesti aceste creme timp indelungat, ceea ce nu este recomandat de loc, din cauza efectelor secundare.
Dupa mai multe incercari si cercetari pe net, am descoperit untul shea. Aceasta este 100 la suta natural, si are un efect puternic hidratant, si de fapt la aceste eruptii de aceasta este nevoie: de hidratare continua. De atunci folosesc numai acest unt pe eruptii (cea de pe obraz a trecut, dar apar sezonal mai multe pe corp), si pare sa ajute.
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Lun Feb 01, 2010 3:18 am

si printesa mea cea mare are pusee de DA.
s-au redus ca extindere si gravitate de cand o spal cu aqua chiorensis, doar in cazuri de murdareala grava cu baby sapun.
am avut tratamente cu creme preparate in farmacie, locoid... am dat milioane pe lipometric si avene trixera, dar nu ne ajutau decat pe moment.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Feb 01, 2010 4:51 am

Si noi avem probleme cu DA...avem in dulap o tona de unguente care sunt neatinse...toate cu cortizoni, prescrise de diversi dermatologi....Am ramas pe avene trixera, sincer nu vedeam mare lucru...Pe la 4 luni, cand s a umplut pe corp, am trecut la formula HA...cert e ca am introdus toate alimentele fff tarziu...sincer nu stiu daca chiar am facut bine, vesnic introduceam, 1,2,3 alimente noi si dupa cateva sapt iar aparea..Pe la 9 luni am trecut pe formula normala si au inceput sa reapara...La noi e localizata in jurul gatuletului, sub forma de bubite care il mananca...eu asta vara n-am vazut nici o ameliorare...vesnic era umed(de la balute, chiar daca era in permanenta cu babetica) si bubele in floare...am crezut o vreme ca nu e de la DA...dar si in perioada cat era uscat ele persistau....In cele 2 reprize de enterocolita, cat nu manca nimic ii dispareau(atunci nici nu balea deloc), apoi iar reapareau..Ideea e ca asta vara nu l-am dat deloc cu crema...acum iarna il dau, dar mai rar ca la inceput....ce contine crema despre acre vorbeati?
Remedii homeopate nu mai luam din sept pt DA, ca am tot avut alte probleme si n-am mai ajuns...eu sper sa rezolvam asa, mai stau vreo sapt si ii fac o vizita dr homeopat....El stie ca suntem cu tratam pt fierea marita, pe care a vazuto el la eco, dar am refacut eco-ul la un pediatru si cica totul e ok...deci nu am dat remediile...

Hai ca am scris cam haotic, scuze
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Vin Feb 26, 2010 12:49 am

si noua ne-a iesit de 3 zile pe frunte si sub gat niste bubitze ca pielea de gaina.. Am programare pe luni la medic.. si vara trecuta ne-a iesit asa...(banuiesc ca de la soare si cum traspira) si ne-a dat medicul mustela si peste noaptea ii trecereau... ne-a tinut cam 4 zile atunci... acum nu l-am dat inca cu nimic... ca asteptam controlul.Eu mereu io spal pe fata si sub barbie cand vad ca e traspirat sau murdar de la mancare.sper sa nu aiba ceva grav. voi ce ziceti?
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Vin Feb 26, 2010 12:55 am

mai zic ca.. nu cred ca il mananca.. ca nu se scarpina..nu plange cand dau cu apa acolo sau sa planga acasa ca l-ar manca sau durea.
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Sam Feb 27, 2010 1:04 pm

dermtita atopica nu se manifesta asa. Poti fi linistita. De la suzeta si saliva nu ai cumva probleme?
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Sam Feb 27, 2010 10:55 pm

pai mereu il sterg cand e ud de saliva...acm nu stiu..ca sub barbie nu ii curge saliva sau pe frunte...da la gurita asa unde e suzeta nu are asa multe..cum are sub barbie si pe frunte
OargaDana

Sus In jos

[b]dermatolog bun in dermatita atopica[/b]

Mesaj  sofia popa la data de Dum Mar 21, 2010 1:51 pm

Seara buna dragi mamici.Vad ca se vorbeste aici despre un subiect interesant.Noi am trecut prin multe cu dermatita atopica asa ca putem povesti cate ceva.Dermatita atopica a fost diagnosticata la 7 luni si jumatate,in cazul nostru aparea pe un teren predispozant,tati a avut astm si tranteste cate o rinita alergica iar eu am avut in copilarie urticarii,asa ca bebe a luat ce e mai bun de la amandoi .Atunci facea doar placi rosii in obrajori,iritatie in jurul gurii in forma de suzeta.Mult timp am mers la pediatru dar ne ajuta doar pe termen scurt,rosul devenea din ce in ce mai aprins.Pediatrul ne-a trimis la dermatolog si asa am ajund la Dna Dr Anca Sibieanu la Medlife.Aceasta mi-a explicat ca dermatita atopica nu e o boala ci un fel de a fi al pielii ei si ca trebuie sa avem rabdare si mare atentie cu tot ceea ce mananca si cu ceea ce intra in contact cu pielea bebelui(de atunci am renuntat la detergentul obisnuit si folosim Dermalin).Este foarte important ca pielea bebelui sa fie moale si catifelata pentru ca astfel este o bariera mai buna fata de substante din mediu ce pot da alergii(noi am gasit crema potrivita si recomand oricui Lipikar baume de la Roche Posay).E esential sa tratam orice infectie de nas,gat a lui bebe si giardia din scaun pentru ca toate acestea il pot face sa fie mai alergic decat e deja si sa-i dea eruptii urate.noi ii facem de 2 ori pe an exudat din nas si gat si examen coproparazitologic.Ce m-a bucurat fost ca dna dr. l-a tratat pe bebe in colaborare cu dna dr.alergologMonica Zamfirescu si impreuna i-au afacut niste teste mai speciale de alergie din sange si am aflat astfel la ce alimente cu care eu ii facusem diversificarea era alergic bebe.Noi am avut ghinion ca eram alergici la proteina din lapte si dna dr.ne-a trecut pe un lapte hipoalergenic mai rau la gust dar care a avut un efect tare bun la bebe.Asa ca mamici,va recomand recomand multa rabdare,atentie si sa va gasiti un dermatolog bun cu care sa puteti vorbi cand il supara ceva pe bebe.

sofia popa

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum