Arsurile - primul ajutor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Arsurile - primul ajutor

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 17, 2009 11:33 am

Unele dintre cele mai dureroase accidente casnice sunt reprezentate de arsuri mai mult sau mai putin grave. Este important sa stim ce trebuie si, mai ales, ce NU trebuie facut in asfel de cazuri. Cei mai multi gresesc din primele secunde: aplica pe arsura: albus de ou, miere, ulei sau isi arunca imediat mana sub apa rece.

Arsura este o leziune provocata de actiunea caldurii asupra tesuturilor; o temperatura care depaseste 46 grade celsius este nociva pentru tesuturi.
Arsurile pot fi de diferite tipuri:
- arsuri termice: provocate de caldura sub forma de corpuri solide supraincalzite (fierul de calcat), lichide sau vapori fierbinti, flacari
- arsuri chimice: provocate de acizi sau baze
- arsuri electrice: prin electrocutare
- arsuri prin radiatii: radiatii solare, UV
Pacientul cu arsura trebuie tratat ca un politraumatizat, deoarece o arsura majora nu cauzeaza numai leziuni ale pielii ci se poate insoti si de disfunctii grave organice.

In functie de profunzimea leziunilor provocate, sunt 4 grade de arsuri:
- gradul I: cand este afectat doar stratul superficial al tegumentului (epidermul); pielea este rosie, inflamata si dureroasa; exemplu de arsura de gradul I este eritemul solar
- gradul II: cand este afectat si dermul (stratul mijlociu al pielii); pielea este rosie, inflamata, foarte dureroasa si acoperita de flictene cu continut clar (basicute cu lichid galbui); exemplu de arsura de gradul II sunt arsurile provocate de lichidele fierbinti sau metale supraincalzite
- gradul III: pielea alba cu flictenele au continut sangvinolent si durerea este mai putin intensa, datorita distrugerii terminatiilor nervoase
- gradul IV: cand sunt distruse toate straturile pielii, aparand necroza, cruste negre, tesuturile fiind complet carbonizate, depinde de suprafata pielii arse si gradul arsurii, de varsta, de starea generala a organismului, de infectii, de aparitia complicatiilor hepato-renale si, in foarte mare masura, de primul tratament aplicat.

Primul ajutor consta din indepartarea hainelor care ard, ungand toata pielea arsa cu miere de albine.
Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum spuneam , un sfat prost gasit tot pe net.
Mierea poate fi periculoasa. Conditiile in care se conserva nu sunt tocmai sterile iar riscul cel mai mare de infectie este intalnit tocmai in arsur
i.

Pentru ca salvatorul sa nu devina el insusi o victima, prima data se intrerupe curentul/gazul sau sursa care a provocat accidentul iar pasul 2 este sa fie indepartata victima din mediu. Daca hainele victimei au luat foc , victima trebuie oprita din alergat( desi aceasta este prima reactie) se culca la pamant si se acopera cu o patura.

In cazul accidentelor casnice( gradul I sau II), la indemana trebuie sa avem alcool sanitar. Cum spirt? DA! Spirt!

Alcoolul sanitar
-v-a racori rana
- dezinfecteaza ( foarte important)
- degreseaza daca este cazul unei arsuri cu ulei incins
- opreste producerea flictenelor ( basicilor)
- cicatrizeaza fara a lasa urme daca se aplica imediat.

Eu am bagat intr-o sticla cu pulverizator si a devenit si mai practic. Se aplica si mai usor in felul asta.

Chiar ieri s-a oparit o vecina: pe fata si antebrate cu apa clocotita. Venise la mine si se unsese cu ulei de floarea-soarelui. Imediat am aplicat alcool sanitar, cu un pansament steril am sters uleiul . Se minuna cum o racoreste. Acum e mult mai bine si isi hidrataeaza in permanenta pielea cu un unguent de galbenele.

Surse: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Arsurile - primul ajutor

Mesaj  SuperbParinte la data de Sam Oct 17, 2009 11:48 am

Fetita mea s-a oparit cu ceai fierbinte, n-am putut sa o tin ca se zbatea sa ii racesc rana cum trebuia (cu perina cu gel sau apa rece) si de la arsura de gradul II a ajuns la gradul III dupa 4 zile (la spital ne-au spus ca imediat trebuia racit, imersie in apa rece dar nu foarte rece pentru ca altfel arsura continua in straturile mai adanci de piele si abea in a 3a sau a 4a zi se poate constata exact ce grad are arsura). Sanitarii de pe salvare au un gel special pentru arsuri care raceste.

Nu va povestesc, ca am inca in nari mirosul de piele oparita care ii atarnau ca niste carpe pe mana si pe picior.

Pana la urma am ajuns la grefa de piele la mana, acuma dupa un an de zile se vede inca unde a fost grefa, un an de zile a purtat (poarta inca) un ciorap ortopedic pe partile arse ca rana sa ramana plata si ingrijirea pielii (hidratarea si ferirea de soare) e esentiala. Noi am folosit ulei de sunatoare, ulei de masline cand n-aveam altceva la indemana si lanolina pura.

Pansamentele le-am scos, atata timp cat a fost pansata numai facand baie, dupa ce s-au muiat mult timp in apa. Apoi se usca bine si se pansa din nou.

Dar spirt, aici nu gasesc spirt

Uf, la subiectul asta mi se face piele de gaina...

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Dum Oct 18, 2009 11:54 am

Foarte util articolul pentru ca sare in ochi si te face sa te gandesti "Si mie mi se poate intampla"
Recunosc:nu m am gandit pana acum la asta.Dar acum realizez ca de cand a luat o la picior singurica,zana mica este expusa si la asta,cu toate precautiile noastre.Ma gandesc serios sa cumparam o masca antivarsare pentru aragaz,insa e foarte util sa stii si cum sa oferi primul ajutor
Multumim Lore
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Oct 18, 2009 12:00 pm

M-a cam socat faza cu spirtul asa ca am cautat un pic ...
In afara de articolul citat nu am gasit nicaieri recomandarea cu spirtul. Din ceea ce stiu eu, spirtul nu mai este recomandat in dezinfectarea nici unei rani deschise pentru ca ARDE. Senzatia de racoare initiala este urmata de agravarea arsurii.

Articolul de pe site-ul Mayo Clinic imparte cele 3 categorii de arsuri in doua subcategorii...
arsurile minore: de gradul 1 si 2 care pot fi tratate acasa daca nu depasesc 7,5cm diametru
arsurile majore de gradul 3 pentru care se apeleaza la serviciul de urgenta fara a interveni asupra arsurilor sau a hainelor arse.

Pentru arsurile minore, se raceste zona cu apa rece dar nu cu gheata si se panseaza rana cu tifon, ce permite pielii sa respire si se administreaza un calmanat.
De cele mai multe ori aceastea se vindeca fara alte interventii dar in cazul in care se schimba culoarea pielii, se umfla, apar semne de infectie trebuie contactat serviciul de urgenta.

Pentru cei care stiu engleza atasez linkul si promit sa revin cand voi avea mai mult timp cu traducerea.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Oct 18, 2009 10:00 pm

In urmatoarul accident casnic(sper sa nu fie prea curand) incearca sfatul meu macar pe o portiune mica de piele. Si eu am fost extraordinar de reticenta la aceasta metoda. La UPU asta m-au invatat cateva asistente care le consideram chiar profi, m-am uitat stramb la ele.

Din disperare cand mi-am bagat degetul in tigaia cu ulei( nu ma intreba cum am reusit)...am luat sticla si mi-am varat cu totul degetul in sticla de alcool sanitar. A fost extraordinar.

Oximedul, nu ma ajuta nici un sfert din cat o face alcoolul.

Astept cu nerabdare si traducerea articolului.
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Oct 19, 2009 7:16 pm

Lore a scris:In urmatoarul accident casnic(sper sa nu fie prea curand) incearca sfatul meu macar pe o portiune mica de piele. Si eu am fost extraordinar de reticenta la aceasta metoda.
Cam greu avand in vedere ca nu tin spirt medicinal in casa.
Cu traducerea ... cand va fi timp

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 31, 2009 10:01 pm

Numa maine nu-i poimaine si se apropie ziua ta. Trebuie sa iti trimit un cadou util: 1 sticla de alcool sanitar..o sticla cu o asistenta de aia cu decolteu

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Oct 31, 2009 11:07 pm

Numai spirtul imi lipsea

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Lun Noi 09, 2009 12:50 pm

Acum vreo 3 saptamani am citit articolul potat de tine Lore si am facut ochii mari cand am citit de spirt, dar am retinut informatia.Saptamana trecuta puiul meu s-a ars la piciorus cu cafea fierbinte de la filtru. Desi eram langa el nu mi-am dat seama cand a deschis partea filtrului unde curge apa fierbinte.Si practic si-a facut cafea pe piciorus.Va dati seama ca am fost pe faza si l-am luat instantaneu, am dat jos pantalonasii si stateam panicata si nu stiam incotro sa o apuc.Atunci mi-am amintit de faza cu spirtul.I-am turnat pe picior si nici urma de roseata, basici si alte cele; asa ca iti multumesc Lore!

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Lun Noi 09, 2009 11:04 pm

of olga! bine ca acum e bine piticul!
"deci", functioneaza faza cu spirtul.....e bine de bagat la cap
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Noi 14, 2009 10:49 am

Ma bucur ca ati incercat. E mai greu prima data. Incearca si tu( in cazul unui accident) si vei vedea ce senzatie de racorire faina vei avea. Nu roseata, nu flictene, nu durere.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Un sfat, daca se poate !

Mesaj  Alex la data de Joi Apr 01, 2010 6:29 pm

Buna tutuor !

Post`ul meu nu este tocmai legat despre subiectul topic`ului, dar pana acum nu am gasit nici un raspuns concret la ce caut si cum am vazut topic pe arsuri, am zis sa incerc .. Acum 4 luni am suferit un acident de masina, in urma caruia m`am ales cu o grefa de piele. Pana acum am folosit geluri prescrise de doctor, dar eu nu sunt multumit cu "bucata de piele" din urma operatiei. Intrebarea mea este .. se mai poate ea aduce la aceeasi textura cu cea de pe restul fetei, daca urmez vreun tratament de hidratare ? .. deci ea pur si simplu straluceste la lumina, si cineva m`a trimis cu gandul ca ar trebui sa hidratez puternic acea "bucata de piele" .. Am vazut ceva despre crema de galbenele pe aici .. Va rog, daca poate cineva sa ajute, chiar si cu cel mai mic sfat, sau macar cu o parere ! Multumesc !

Alex

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Apr 01, 2010 11:26 pm

Daca te intereseaza cicatrizantele naturale cele mai cunoscute sunt: aloe vera, galbenele si lavanda insa fiind vorba de o grefa de piele eu as consulta un homeopat de la Hofigal.Multa sanatate!

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Alex la data de Vin Apr 02, 2010 4:09 am

Mersi mult pentru sfat ! O sa fac o consultatie si o sa revin cu un rezultat.

Alex

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 02, 2010 7:50 am

Zana Mica a scris: un homeopat de la Hofigal.

De Hofigal parca am auzit. Mi-am cumparat o data Echinaceea facuta de Hofigal. Au angajati si homeopati? Au un centru de consultati deschis in Bucuresti?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: