Concurs "Secretul frumusetii tale"

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Concurs "Secretul frumusetii tale"

Mesaj  Admin la data de Lun Ian 25, 2010 3:53 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cautam reprezentanti Avon! Pentru detalii click[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Va invitam la un nou concurs ce speram ca va fi pe placul tuturor.
Tema concursului sunt cosmeticele pe care le folositi zilnic,cand le folositi,cum, ce fel de produse?Scrieti minim 5 randuri pe aceasta tema si postati-le in cadrul topic-ului de concurs.Puteti adauga si imagini personale daca doriti.

Desfasurarea concursului:
puteti posta in cadrul topic-ului incepand din data de 25 Ianuarie 2010 pana in 06 Februarie 2010 inclusiv.

Premiile:
I-Set Planet Spa Ceai alb- 1 Crema de curatare si 1 Lotiune tonica
II-Set Planet Spa Ceai alb- 1Crema exfolianta pentru fata si 1Masca cu gel
III- Set Skin so soft sensitive - 1Crema de corp si ! Gel de dus

Stabilirea castigatorilor:
Premiul I - Jurizeaza sponsorul impreuna cu administratia Super Parinti
Premiul II si III - Tragere la sorti

Livrarea premiilor se face numai pe teritoriul Romaniei in termen de 30 de zile.
Mult succes tuturor participantilor!

Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Feb 15, 2010 6:23 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Re: Concurs "Secretul frumusetii tale"

Mesaj  Lore la data de Lun Ian 25, 2010 8:33 am

Haideti ca sparg eu gheata.

M-am neglijat destul de mult in ultimul timp, dar inca ador sa folosesc o crema parfumata de corp chiar de la Avon si anume Tommorow, care se absoarbe foarte repede, nu este grasa iar parfumul persista foarte mult. Un alt produs care imi place este Crema calmanta dupa epilat de la Elmiplant cu extract de migdale. Are un efect racoritor si este foarte hidratanta. Pretul este de asemenea foarte convenabil.

Rimel folosesc unul primit no name iar ca demachiant folosesc L-oreal pentru cosmetice persistente si ca fard de obraz folosesc perlele bronzante de la Oriflame Imi place cutia, pensula si textura.

Deo-roll-ul meu preferat? ...nu folosesec! ma spal de mai multe ori pe zi cu apa si sapun Galador.

daca nu participa nimeni castig eu toate premiile?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Lun Ian 25, 2010 9:43 am

:))) .. Lore .. pai nu toate... ce ramane le dam la cea mai noua persoana inscrisa pe forum :)) ..Lasa ca vor participa fetele..dar inceputul e mai greu..acum le-ai dat un exemplu..si sa vezi ca vor mai trebui premii la cate de locul 1 2 si 3 vor fi :)
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Lun Ian 25, 2010 10:32 am

Frumusetea mea nu are niciun secret...asa m-am nascut! Pentru intretinerea inzestrarii naturale folosesc praf de zane si multe zambete.Povestea asta din pacate o crede numai zana mica,care probabil isi imagineaza ca masca de argila pe care o folosesc saptamanal este deghizarea mea pentru carnaval.Si tot ea este convinsa ca dimineata cand aplic crema pe fata cu strambaturile de rigoare o fac pentru a speria duhul din oglinda.Si sticlutele colorate de pe masuta de toaleta pe care eu le numesc parfumuri sunt de fapt potiuni magice cu care il vrajesc pe tati.Deci...cum va spuneam la inceput...Frumusetea mea nu are nici un secret,cel putin pentru micuta zana.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Lun Ian 25, 2010 11:19 am

ZANA MICA... cu asa o povestioara...nu mai avem nici o sansa sa castigam:(( ..cand adoarme bebele meu..va povestesc si eu..adica pe la 12 :)) pupp pana atunci..brb
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Lun Ian 25, 2010 2:46 pm

Eu pot sa zic ca nu exista zi sa nu fiu machiata !!! .. Fardurile ,rimelul ,dermatograful ,luciu de buze si fondul de ten nu lipsesc de langa mine in nici o drumetie,indiferent unde merg,fie si cu cortu Trebuie sa dau bine in poze nu?
In afara de farduri (care le folosesc de la Ruby Rose) toate produsele sunt de la A V O N ! Dupa o baie placuta..cu spuma imi alint corpul cu o crema de corp din gama SSS .Pe fatza are prioritate gelul de curatare din gama Solutions. Cum sa nu ii aduc aproape si crema de noapte/zi din aceeasi gama....?? Masca de fatza ...bineineteles ramanem fideli aceleasi game Solutions .. Creme de maini cu glicerina imi rasfatza zi de zi mainile iar o oja din bazar...imi scoate in evidenta manichiura
aaaa sa nu uit ca ma mai si spal cu gelul de dush LAGON si deodorant...il folosesc pe al sotului de la gilette (scoate partea masculina din mine :)) )...Parfumu...oare a cui? Tot a sotului...ori Paco Rabane albastru ..(miroase superrr) ori Ungaro de la A V O N .
Pff .. ce poveste fara inteles am scris aici..dapoi la ora asta..nu-mi cereti mai mult
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mar Ian 26, 2010 1:54 am

buna, dragele mele!!!
ei, acum e acum...ca eu nu prea am cu ce ma lauda....decat cu un prontisor dulce, dulce si iubit peste masura!!! lumina ochilor nostrii si ratiunea noastra de a trai!!! intr-un cuvant: incantare!!! asa ca el este cel care ma face sa zambesc si sa plang...si astfel sa arat bine sau mai putin bine dar , revenind la subiectul concursului: putin rimel pe gene, un luciu pe buze si un fond de ten, sunt cosmeticele pe care le folosesc de obicei, iar la ocazii speciale mai aplic si ceva farduri pentru ochi si obraz....firmele?...nu cred ca are rost sa le enumar...in principiu ma bazez pe produse de calitate fara a ma uita la pret....in principiu, am zis ....ca acum cu criza ma mai abtin cat pot!!! dar sa nu uit ca fiecare baie, e pentru mine si coprul meu un rasfat...nu uit niciodata sa-l hidratez si sa-l parfumez asa cum ii sta bine un stick si un parfum completeaza rasfatul!!!
cam asta e povestea mea si a printisorului meu iubit...care, e totusi singurul care ma face sa fiu cu adevarat frumoasa!!!!mai revenim si cu alte detalii, daca sunteti interesate!!!
va pupam pe toate

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Mar Ian 26, 2010 5:42 am

Bine v-am gasit la acest concurs!

Trebuie sa admit , cu tristete, ca de cand l-am nascut pe V ingrijirea mea a cazut ....pe al nu stiu catelea plan. Daca inainte aveam un machiaj impecabil si o frizura la fel mai tot timpul si o programare la cosmetica de doua ori pe luna, acum se intampla sa ies si fara sa fiu machiata sau coafata, dar totusi mi-au ramas minunatele produse pe care le foloseam inainte. Am noroc ca mai lucrez si atunci ma mai ocup de fata mea cat de cat.
Haideti sa va spun ce fac eu, ca sa ma ingrijesc: ca la toata lumea, baia e si la mine prezenta, chiar daca dureaza acum 15 min in loc de o ora . Odata terminata baia, am una bucata maimutica care e pe mine si asa hidratarea pielii o lasam pe alta data si acest alta data e pana cand ma duc la cosmetica, unde pe cosmeticiana o apuca plansul cand vede cat de uscata imi este pielea. Fata o spal cu un gel de curatare de la Avon- Botanicals apoi pt hidratare folosesc Hidrafresh de la L'oreal si pt nutritie Lancome.(ambele primite cadou, ca deh doar suntem pe timp de criza). Cand nu uit, ochii mi-i ingrijesc cu Advanced Eye Perfector de la Avon. Pt machiaj folosesc farduri de la L'oreal, Margaret Astor , Rimmel si Seventeen(ramase tot din vremurile bune). Rimelul meu preferat e Masterpiece de la Max Factor. Perlele bronzante si cele iluminatoare de la Avon desavarsesc machiajul.

Garnier e aliatul meu impotriva transpiratiei si folosesc cu placere mai multe parfumuri, depinde de starea mea. Oricum preferatele mele sunt: Light Blue- Dolce&Gabbana, Escada-Escada, Mademoiselle-Chanel.

Sa va mai spun ceva: inainte sa il am pe V le acuzam pe mamicile care, uneori aratau mai neingrijite , fara manichiura facuta,, nefardate si nevopsite.Spuneam ca asa ceva e inadmisibil si ca ar trebui sa gaseasca timp si pt ele. Dar uite ca am ajuns sa fiu si eu mamica
si am ajuns sa inteleg, ca lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum ni le dorim noi si ca alte lucruri au acum prioritate, dar ramane important sa fim curati, chiar daca nu avem machiaj si manichiura impecabila.

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Mida la data de Mar Ian 26, 2010 8:09 am

Incercam sa ma gandesc care este produsul care ma ajuta sa ma simt cu adevarat frumoasa si nu imi venea nimic in minte. Caci pentru mine frumusetea este un schimb de impresii placute intre una sau mai multe persoane. Nu exista frumusete in sine in realitate la fel cum nu exista o privire frumoasa in sine, un zambet frumos sau o mana frumoasa. O privire este frumoasa atunci cand priveste cu caldura pe cineva, un zambet este frumos atunci cand reuseste sa atraga un alt zambet, o mana nu este frumoasa pana cand nu a mangaiat pe cineva. Frumusetea presupune o relatie intre doua persoane care reusesc sa se puna in evidenta reciproc.

Pot spune doar ca nu exista baie fara o lumanare parfumata aprinsa si dimineata fara sa ma spal pe dinti si fata cu apa rece ca gheata. Singura crema pe care o folosesc cu drag este Doina. Ambalajul ma enerveaza, dar l-am pus intr-o alta cutie
Mida

Stare de spirit : somnoroasa

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Ian 26, 2010 8:46 am

Olga mami, bine zici...asa ziceam si eu in vremurile demult apuse....cum sa te neglijezi...si uite ca se intampla...fardurile sunt folosite doar cand avem o iesire mai importanta....nu mi-am cumparat un produs de cosmetica de cand am nascut....ce e primit, e bun primit....ceva farduri de la Ruby Rose (primite), 2 parfumuri...unul mai fresh(no name) si J`adore-ul meu iubit achizitionat acu vreo 3 ani :>>:Pt fata folosesc gama gerovital ...un rimel de la L`oreal (apropo, ar trebui sa vad daca nu a expirat ...vai de mine...cred ca ma opresc aici pana nu constat altele...
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Ian 26, 2010 9:21 am

constat ca cei de la avon vor avea o sarcina dificila- cea mai buna din coada eu una nici pt coada nu ma calific asa ca ma abtin sa mai scriu ceva pe aici
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Ian 26, 2010 11:34 am

Draga mea, bag seama ca ai uitat de praful din maroc

Mobilizeaza- te si scrie daca mai vrei sa avem vorbitor

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mar Ian 26, 2010 10:37 pm

N-am fost niciodata cunoscatoare in ale cosmeticelor. Mi-am cumparat mereu in functie de recomandarile altora si in general am folosit produse de la naturisti (mama mea lucreaza in domeniu).
De machiat nu ma machiez decat la ocazii sau vara, cand ies mai des. Nu prea tolerez rimelul si fardurile.
In schimb nu lipseste rujul pe tonuri de rosu sau roz, de orice firma ar fi. Daca nu ma dau cu ruj, simt ca n-am nici o noima.
Cand s-a nascut David, cei care au venit in vizita mi-au facut un mic stoc de cosmeticale pentru bebelusi. Nu le folosesc pentru el, pentru ca le prefer pe cele cat mai bio, asa ca ori le-am dat mai departe, ori le folosesc eu.
Mai folosesc cate o masca exfolianta pentru fata, dar in general din acelea cu care nu trebie sa stau mult pe fata ca ma plictisesc.
Sunt aproape un dezastru in domeniu , pastrez ingrijirea personala la un nivel minim, atat cat sa ma simt confortabil, fara sa imi bat capul prea mult.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Ian 26, 2010 10:49 pm

vai de noi, un dezastru in domeniu...hai cineva cu mai multa vointa
myhadavid

Sus In jos

concurs de frumusete Avon

Mesaj  erikaeva3 la data de Mier Ian 27, 2010 12:47 am

Bua ziua,pentru frumusetea mea fac orice prima oara ma dau pe fata cu o crema si anume:crema de zi SPF 20 LiivBotanicals, dupa acea ma dau cu un fard de pleoape: Eye Radiance si normal ma dau si cu un rimmel: Mascara SuperCourlacios.Pe buze ma dau cu un luciu de buze stralucitou: Lip Radiance cu multa grija, si in final ma dau si cu un parfum care imi place foarte mult: Apa de parfum Perceive. Mai folosesc si alte produse de la Avon depinde si de ocazie...unde trebuie sa ma duc si ce am acasa. Imi plac produsele Avon foarte mult,sunt si creme antirid care le mai folosesc nu chiar in fiecare zi dar o data pe saptamana le folosesc.
erikaeva3

Fecioara Localizare : com.gornesti, jud Mures

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mier Ian 27, 2010 1:26 am

bravo erikaeva...in sfarsit cineva care isi face timp pt ea
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Ian 27, 2010 1:40 am

Lore- praful din maroc s-a terminat de muuuuult! dar nu as vrea sa supar comunitatea de mamici prin neparticipare asa ca uite ma fac de ras si scriu si eu- dar in afara concursului ca sigur ies pe locul 1 avand in vedere numarul mare de ore alocat ingrijirii personale:)):
declar ca varza am fost si inainte dar acum m-am murat de tot o crema hidratanta pt corp (cam oricare crema merge- daca-mi cumpar singura iau lapte de la nivea) sau un ulei de dupa baie. si aceiasi crema si pt fata- ca am noroc de un ten bun si de aceea m-am invatat lenesa dar cred ca ma dau de 2-3 ori pe zi pe maini si fata ca am devenit dependenta . Rujul e obligatoriu si la mine si eventual ceva fard de obraz iarna ca is ca Alba ca Zapada la piele (si am si parul negru si lung...nu faceti un concurs de personaje anmate ?). Fardurile de ochi greu si rar ajung la destinatie (mi se pare si ciudat acum cand ma machiez )
si oricat mi-as stoarce creierii altceva nu gasesc decat un iz de parfum, ca tare mult imi place sa miros "mos"(=frumos, in limba veche a Maiei)
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  erikaeva3 la data de Mier Ian 27, 2010 1:45 am

Mersi mult Myhadavid
erikaeva3

Fecioara Localizare : com.gornesti, jud Mures

Sus In jos

Secretul Frumusetii Tale.

Mesaj  carmenjavla la data de Mier Ian 27, 2010 3:36 am

Secretul frumusetii mele este : curatarea tenului, tonifiere,hidratare,zilnic dimineata si seara.
Saptaminal folosesc diferite masti pentru ten facute in casa. Iata mai jos cateva din retetele folosite, masti care pot fi folosite pentru toate tipurile de ten.
Masca de fata cu fructe si legume
Se amesteca impreuna zeama in cantitati egale de la: morcov, varza, pepene, mar, para, lamaie, portocala sau mure, peste care se adauga o lingura de crema hidratanta. Aplica masca pe fata si clateste cu apa calda dupa ce a actionat. Efectul acestei masti este unul de vitalizare si hidratare.
Masca de fata cu banane
Se amesteca un sfert de banana pisata cu o jumatate de lingura de zeama de lamaie, o lingura de ulei de masline si 1 lingura de crema hidratanta. O astfel de masca are efect puternic hidratant si poate fi folosita de cate ori si oricand dorim.
Pentru demachiere folosesc produsele de la Farmec, Crema antirid de la Garnier.
Si cel mai mare secret al frumusetii mele este zambetul de pe buze si fericirea din suflet.

carmenjavla

Localizare : Alba Iulia
Stare de spirit : Fericita

Sus In jos

concurs

Mesaj  tisha934 la data de Mier Ian 27, 2010 4:28 am

Secretul frumusetii mele ...pei dimineata am grija sa mi curat, tonifiez si hidratez tenul , apoi daca trebuie sa plec undeva imi aplic un machiaj format din : o baza de machiaj ,eventual peste un pic de pudra apoi trec la zona ochilor unde imi dau cu un rimel , imi fac conturul cu un tus de ochi apoi pe buze imi aplic un luciu de buze si parfun binenteles preferatul meu fiind passion dance de la avon si seara cand ma intorc acasa inainte de culcare binenteles o demachiere ,apoi dupa ce ma spal pe fata crema de fata pentru noapte.
Din cand in cand atunci cand am timp mai aplic si cate o masca pe fata , atunci cand fac dus folosesc crema de corp dupa si cram speciala pentru picioare,pentru maini de fiecare parte a corpului am grija separat.... sper sa nu fi uitat nimic
Oricum cel mai frumos lucru il am de cand m-am nascut si aceea este o gropita in obrajor..de care sunt foarte mandra..
tisha934

Sus In jos

Concurs secretul frumusetii

Mesaj  florydogaru la data de Mier Ian 27, 2010 5:37 am

Buna ziua, ma numesc Florentina, am 38 de ani, doi copii de 1,4 ani si unul de 12 ani, timpul pentru mine este foarte pretios si totodata prea putin. Dar cu toate aceste incerc sa nu ma neglijez chiar daca stau acasa in concediu maternal. Dimineata incerc macar 10 minute sa am grija de ten, pentru ca am un ten foarte uscat, trebuie sa il hidratez, iar seara incerc sa-mi curat fata cu un demachiant tot de la Avon, acum am o crema de la Avon - Ageless REsults foarte buna, este cam scumpa dar merita fiecare banut. Imi plac foarte mult produsele de la avon, incepand cu demachiantul, gelul de dus pentru copii si adulti, am masca Avon - Basics, roll-onurile, cremele de calcaie mai ales cea cu aroma de cafea, crema de maini, au produse minunate si preturi convenabile, dar cel mai mult pentru o femeie este si cel mai bun gelul de dus intim, folositi-l este grozav. Pana acum un an nu foloseam creionul de contur de buze, dar acum am o colega ce este reprezentant Avon si ea mi l-arecomandat, imi place nespus. Scuze daca cineva crede ca vreau sa fac reclama pentru aceasta firma, nu este adevarat, eu folosesc aceste produse si sunt foarte incantata atata tot. Multumesc pentru atentie, sper ca spunand aceste lucruri va dati seama ca astfel am grija de frumusetea si corpul meu.

florydogaru

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Ian 27, 2010 5:59 am

@carmenjavla - este foarte interesanta postarea ta. Sincer cred ca ar ajuta daca ai posta mastile tale si la aceasta sectiune. Pe acest forum sunt incurajate astfel de metode [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

@erikaeva1, bine ai venit! Ai o minune de blondina! Si ma bucur sa constat ca sunt mamici care iti organizeaza timpul in asa fel incat sa nu uite de ele.

@myhadavid, la spital in vizita erai sa nu rujata ?

@tisha934 nu pot sa cred..ai cumva 3 bone de ajungi sa fi atat de atenta cu tine? Cat timp iti ia in medie tot procesul de ingrijire? Cat despre gropita, le gasesc foarte atragatoare.

@florydogaru, esti o mamica curajoasa. Asa diferenta intre copiii, wow! felicitari! Si bine ai venit! Suntem un forum informat si generos!

Bine ati venit in comunitate! Sper ca veti ramane printre noi mai mult! Vor mai urma si alte concursuri care vor premia si fidelitatea

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Concurs Secretul frumusetii tale ...

Mesaj  bdoinana la data de Mier Ian 27, 2010 6:23 am

Ce inseamna frumusetea pentru o femeie si cum ajunge aceasta sa fie constienta de frumusetea sa? Te simti mai frumoasa atunci cand sti ca esti apreciata de cei din jur? Majoritatea femeilor cred ca frumusetea vine din interior si ca buna dispozitie conteaza foarte mult in imaginea unei femei. Felul in care te impaci cu tine insati conteaza foarte mult. Frumusetea "iti poate oferi o stare de bine, te face sa te simti mai optimista, mai increzatoare in propriile forte, te determina sa gandesti pozitiv." Cele doua "ingrediente" de baza ale frumusetii ar putea fi dragostea de viata si grija fata de propria persoana.
In zilele noastre, frumusetea nu se mai incadreaza in canoanele ce se aplicau candva. Printre noile concepte s-ar putea enumera: o atitudine relaxata fata de viata de zi cu zi, ingrijirea acordata...
In urma cu destui ani, Coco Chanel spunea: “O femeie care nu poarta parfum nu are niciun viitor”.
Urmand sau nu spusele marii doamne a modei, industria de parfumuri pentru femei s-a dezvoltat fulminant de-a lungul anilor.
Personalitatea, starea de spirit, amprenta ta olfactiva sau reperul propriei tale persoane asupra celorlalti tin, intr-o mare masura, de parfumul pe care il porti.
Mireasma unui parfum se dezvolta, infloreste, asa ca, ideal este, ca acesta sa se aplice de jos in sus. Porneste de la glezne, spatele genunchilor, coate, gat si urechi. Punctele « de plus » sunt cele mai calde si vor intensifica aroma. Daca se foloseste crema de corp sau gel de dus din aceeasi gama, atunci utilizarea parfumului ar trebui sa se practice doar intr-un singur loc, preferabil pe glezne si pe genunchi.
Care ar fi momentul ideal de aplicare ?! Cred, cu tarie, in varianta clasica - dimineata, dupa dus, amprenta respectivului parfum va persista intreaga zi.
Nici una dintre cele trei componente ale cosmeticii – terapie, ingrijire-mentinere, infrumusetare – nu ar trebui neglijata de catre noi, femeile. Fiecare varsta prezinta avatarurile si “provocarile”sale. In plus, ceea ce este natural are nevoie de a fi pus in valoare sau ... de a fi corectat.
A fi frumoasa si sanatoasa inseamna a sti care sunt mijloacele cele mai eficiente prin intermediul carora putem atinge acest deziderat.
Impresia pe care o facem asupra celorlalti, prin felul in care aratam, constituie cheia succesului nostru. Avand mai multa grija de imaginea personala, implicit, se schimba si modul in care ne auto-apreciem. Printr-un „look” potrivit, dobandim o mai mare incredere in noi.
Iar aceasta incredere in sine va determina un mod de percepere diferit din partea celorlalti, categoric favorabil. Acordarea catorva minute zilnic pentru infrumusetare reprezinta, de fapt, atat de mult pentru succesul nostru!
Pentru ca evenimentele deosebite din viata noastra sa se apropie de perfectiune, trebuie sa stim sa ne punem in valoare si cu ajutorul unei coafuri pe masura. Cel mai important lucru este sa "asortam" coafura cu tinuta pe care intentionam sa o arboram.
Parul constituie, probabil, cea mai importanta componenta din intreg arsenalul de seductie feminin. De la bobul anilor ’20 (revenit in moda), la buclele ample ale anilor ‘40 si pana la tendintele zilelor noastre, parul este un simbol al feminitatii, motiv pentru care ingrijirea lui reprezinta o prioritate pentru noi, femeile. Orice reprezentanta a sexului frumos isi doreste sa aiba un par cat mai frumos, des si stralucitor, care sa-i alunece in cascade matasoase pe umeri. Factorul genetic are, insa, un cuvant important de spus si nu putem sa ne opunem aceastuia, in nici un fel: parul nostru are firul prea subtire, este fin si fragil, nu se aseaza aproape niciodata asa cum ne-am dori...Ce putem face? Sa ne tundem scurt? Indiferent de coafura pentru care optam, este foarte important sa detinem accesoriile potrivite. Din trusa personala pentru intretinerea parului nu trebuie sa lipseasca o perie deasa pentru volum, o perie rotunda pentru coafat si un pieptene rar pentru descurcarea firelor obraznice. Se recomanda alegerea accesoriilor de periat confectionate din par natural sau din plastic flexibil.
Acum, in plin sezon hibernal, se impune acordarea unei atentii deosebite, atat ingrijirii pielii, cat si ingrijirii parului, care, de cele mai multe ori, fiind acoperit cu bascuri, sepci, caciuli etc., specifice anotimpului, cu greu isi mai pastreaza aspectul obisnuit.
…Daca, in urma cu 15 ani, mi-ar fi spus cineva, cat de mult ma va schimba timpul, as fi spus ca glumeste. Credeam atat de mult in principiile mele, fara sa fie vorba neaparat de un conservatorism, credeam in frumusetea naturala, fara artificii, credeam ca asa voi ramane mereu... Dar, timpul a trecut peste mine, au parut primele fire de par alb, au aparut primele riduri si, atunci,…am inceput sa ascund cat se poate de mult din imperfectiuni... Daca, altadata, in trusa mea de cosmetice exista doar un gloss de buze si o crema de fata, pentru zi si pentru noapte, un demachiant, o lotiune tonica, un creion dermatograf…, in prezent, situatia s-a schimbat. Utilizez produse de calitate, care mi se potrivesc si cred in puterea regeneratoare a fiecarei creme, spre exemplu, folosite; exista o ordine riguroasa in privinta utilizarii unei lotiuni tonice, a unui demachiant (destinat zonei sensibile a ochilor sau fetei, in functie de tipul de ten avut), a unei creme de zi, creme de noapte, a unei masti, iar enumerarea de articole poate continua la nesfarsit. Este un « must do» : machiajul te poate pune, enorm, in valoare, insuflandu-ti, totodata, multa incredere. Imi place sa-mi machiez ochii, in principal, utilizand un creion dermatograf verde, bleu sau gris (ochii mei fiind verzi).
Ma numar, in exclusivitate, printre adeptele ingrijirii « fara chimicale ». Mi se pare mult mai eficace si mai sanatoasa, aceasta ne presupunand ca m-as lipsi de un rimel de calitate sau de un parfum care, pur si simplu, miroase minunat, un parfum armonios, bine definit, dar, niciodata, plictisitor. Acesta trebuie sa inspire o aroma naturala si familiara, dar, sa si surprinda, in acelasi timp. Ideal este ca el sa caracterizeze esteticul contemporanului, nu doar o faza a modei trecatoare…

bdoinana

Sus In jos

Mesaj  Natalia la data de Mier Ian 27, 2010 7:10 am

Bunica mea spunea ca mi-ar sta bine si cu un ceaun in cap... Eu nu-s chiar asa de sigura, dar pe de alta parte, nici nu am incercat.
Ca sa fiu sincera, nu prea folosesc multe produse de intretinere, iar machiajul ... il prefer cat mai natural (fond de ten, farduri in culori cat mai naturale, rimel - de obicei Great Lash de la Maybelline, foarte-foarte rar ruj). Pentru ten folosesc doar crema Nivea (+ fondul de ten-crema "Balet", produs in Rusia sau Ukraina ...e unicul cu care ma impac), iar pentru maini, crema iluminatoare de la Avon si mai am o crema ruseasca foarte buna. Ocazional, mai folosesc si creme, sau geluri racoritoare pentru picioare.
Oricum, consider ca cel mai bun remediu pentru un corp sanatos este (inafara de o minte sanatoasa) sportul si alimentatia corecta (ultima am cam neglijat-o, din pacate ).

Succes tuturor participantelor la concurs!!!

Natalia

Localizare : Suceava

Sus In jos

avon

Mesaj  slly la data de Mier Ian 27, 2010 11:10 am

Pentru un ten luminos si perfect nu trebuie sa uitam de somnul de frumusete; asta depinde foarte mult si de timpul liber pe care il avem . Insa de cele mai multe ori apelez la mici trucuri care sa ascunda oboseala si anume anticearcanul, iar pentru un ten perfect, ca de prerzentatoare de stiri , apelez la fondul de ten si fardul de obraz.Rimelul si rujul sunt absolut necesare pentru completarea machiajului perfect. Demachiantul si crema hidratanta sunt produsele pe care le folosesc in fiecare seara. Din cand in cand mai apelez si la masti facute de mine in afara preoduselor de la Avon pe care le folosesc zilnic. Sa nu uit de parfum si de deodorant pe care le folosesc oriunde as merge: "Little black dress".

slly

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum