Creioane colorate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Creioane colorate

Mesaj  myhadavid la data de Lun Ian 25, 2010 1:16 am

Buna tuturor
Zilele astea i-am cumparat lui David niste creioane colorate si constat ca sunt de toata jena....am cerut vanzatoarei creioane si mi-a dat Pelikan(m a intrebat, sunt bune? iar eu necunascand am zis DA....deci le pot arunca la gunoi, zgarie hartia, nu se poate colora cu ele
Lore, tu cred ca esti in masura sa ne impartasesti cate ceva, ceva marci....
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re: Creioane colorate

Mesaj  ileana la data de Lun Ian 25, 2010 2:33 am

eu am constatat ca la varsta asta copii nu prea se descurca cu creioanele- tind sa apese tare si se rupe varful. sunt mai bune cariocile care se spala- eu am luat de la ikea dar mai sunt si altele- nu raman pe hainute sau manute.
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Lun Ian 25, 2010 3:29 am

Eu am cumparat creioane colorate din ceara.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sunt extrem de multumita de ele.Nu se murdareste pe maini,se curata usor de pe aproape orice si nu trebuiesc ascutite

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Ian 25, 2010 3:45 am

mamaaaa, carioci care se spala??/ sunt rau in urma la cap asta ...si da, ei apasa tare, dar am constata colorand eu ca nu sunt ok
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Ian 25, 2010 3:46 am

ei da, cele de ceara au fost primele cumparate...dar mai nou isi face greata de la ele cand le mai baga in gurita...
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Lun Ian 25, 2010 4:13 am

myhadavid a scris:ei da, cele de ceara au fost primele cumparate...dar mai nou isi face greata de la ele cand le mai baga in gurita...
Pai si nu-i bine daca-i fac greata?Asa nu le mai baga in gura.

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Ian 26, 2010 8:53 am

myha, aici ai lovit sub centura tare Inca nu am habar ce e mai bun.

Thea pe alea de ceara le musca pana nu mai ramane nimic. Vad ca si LU bang

Carioca pe baza de apa nu am gasit prin zona si celelalte sunt groaznice. Si la gradiita ii propusesem educatoarei sa nu le mai dea copiilor la grupa mica.

Creioanele normale ma enerveaza ca toata ziua ascut la ele.

Pixurile...hm...tot ce a prins a mazgalit. De pe mobila am scos cu spray de geamuri

Deci ramane varianta Ileanei, dar eu nu am gasit desi imi doresc mult, mai ales ca si Lu e pasionat

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Ian 27, 2010 2:58 pm

pentru cei care se inscriu pentru achizitionare de carioca pe baza de apa in COOP

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  roxy_xyz la data de Sam Mar 06, 2010 9:47 am

foarte interesanta ideea cu cariocile. Noi suntem inca micuti dar voi retine pentru viitor.
roxy_xyz

Gemeni Localizare : Brasov

Sus In jos

Mesaj  dianabv la data de Dum Iul 11, 2010 9:28 pm

ma bag si eu...
cand era cel mare al meu mic, ne plimbam odata pe sub tampa, si am vazut o doamna care picta. doamna aceea, profesoara de desen, mi-a spus atunci ca indiferent cat imi e de greu, trebuie sa fac cumva sa ii cumpar copilului meu culori bune, fie ca e vorba de acuarele sie ca e vorba de creioane. n-o sa uit niciodata cum a zis: rosu sa fie rosu, nu roz....
ei, chiar am incercat asta, si s-a vazut. e foarte important sa aibe copilul placerea de a lucra.
ce va sugerez eu: creioane cerate, (pentru cei mici mici exista ceva blocuri cerate, ca niste minuscule caramizi, dar le pot tine ei bine in mana), apoi creioane jumbo. sunt acele creioane mai groase, dar si mina e mai groasa deci nu ascutiti atat de mult, plus ca le tin bine in mana.
la categoria bun de tinut in mana mai intar si creioanele triunghiulare, sunt super.
pentru cei mai amri care si-au pirdut cheful de a colora, sunt super creioanele aquarell. Se coloreaza normal cu ele, apoi se da cu o pensula cu apa, si totul devine ca o acuarela, parca ar fi pictat.
vai, ce m-am intins! daca vreti ceva din astea si nu stiti de unde, dati-mi un semn si va zic care de unde le-am gasit eu. la blocurile cerate tre sa caut ca nu mai stiu de unde le luasem, dar gasesc eu.

pupici
diana
dianabv

Rac Localizare : brasov

http://www.diastudiocreativ.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  roxy_xyz la data de Lun Iul 12, 2010 12:39 am

dianabv a scris:ma bag si eu...
cand era cel mare al meu mic, ne plimbam odata pe sub tampa, si am vazut o doamna care picta. doamna aceea, profesoara de desen, mi-a spus atunci ca indiferent cat imi e de greu, trebuie sa fac cumva sa ii cumpar copilului meu culori bune, fie ca e vorba de acuarele sie ca e vorba de creioane. n-o sa uit niciodata cum a zis: rosu sa fie rosu, nu roz....
ei, chiar am incercat asta, si s-a vazut. e foarte important sa aibe copilul placerea de a lucra.
ce va sugerez eu: creioane cerate, (pentru cei mici mici exista ceva blocuri cerate, ca niste minuscule caramizi, dar le pot tine ei bine in mana), apoi creioane jumbo. sunt acele creioane mai groase, dar si mina e mai groasa deci nu ascutiti atat de mult, plus ca le tin bine in mana.
la categoria bun de tinut in mana mai intar si creioanele triunghiulare, sunt super.
pentru cei mai amri care si-au pirdut cheful de a colora, sunt super creioanele aquarell. Se coloreaza normal cu ele, apoi se da cu o pensula cu apa, si totul devine ca o acuarela, parca ar fi pictat.
vai, ce m-am intins! daca vreti ceva din astea si nu stiti de unde, dati-mi un semn si va zic care de unde le-am gasit eu. la blocurile cerate tre sa caut ca nu mai stiu de unde le luasem, dar gasesc eu.

pupici
diana

buna, pe mine m-ar interesa daca se poate sa-mi dai mai multe detalii, multumesc anticipat!
roxy_xyz

Sus In jos

Mesaj  dianabv la data de Lun Iul 12, 2010 12:41 am

roxy, eu am scris mult acolo, daca mai incep sa si detaliez... zi ce te intereseaza, despre cerate, despre creioane jumbo, despre aquarell...

pupici
dianabv

Sus In jos

Mesaj  roxy_xyz la data de Lun Iul 12, 2010 12:59 am

pai ce s-ar potrivi pentru baietelul meu de 1 an si 1 luna :), ca nu ma prea pricep, dar lasa ca asa invat :P
roxy_xyz

Sus In jos

Mesaj  dianabv la data de Lun Iul 12, 2010 3:10 am

roxy, eu am inceput si la dodo ca si la cei mari cu tablita aceea magnetica. acuma dodo vazandu-i pe cei mari, a vrut destul de repede creion, si mai "scrie" si ea. poti s aincerci si cu creioane cerate, mai mult ii desenezi tu (chiar daca nu ai talent, nu conteaza, important e la o masina sa desenezi roti :) )
vezi ce ii place lui, dar si la creioanele cerate, nu alege cele mai ieftine ptr ca si asa e mic, daca nu ii plac acum, le pui in dulap ptr mai tarziu, dar mai bine ii iei ceva bun cu 6 culori decat ceva prost cu 12 (astea le spunem la general, nu neaparat tie). nu pot sa spun eu prea multe marci, dar in gen poti sa te iei dupa preturi... ptr tine ca stiu ca stai la itc poti sa mergi sa vorbesti cu doamna care are librarie in spate la itc, chiar langa fast food. acolo am vazut azi creioane jumbo, de cerate nu m-am uitat. dar tanti e f faina si iti spune ea, eventual ti le incearca.

pupici
diana
dianabv

Sus In jos

Mesaj  roxy_xyz la data de Lun Iul 12, 2010 3:40 am

multumesc mult diana, o sa fac o vizita pe acolo :)
pupiceee si foarte frumoase ultimele creati pe care le-am vazut pe blog
roxy_xyz

Sus In jos

Mesaj  dianabv la data de Lun Iul 12, 2010 12:36 pm

multumesc!
nu am mai facut nimic de mai bine de o saptamana... adica nimic de postat, muncesc la niste felicitari cu tema data, pentru o intalnire religioasa... si cam atat.
pupici
diana
dianabv

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Iul 12, 2010 4:21 pm

chestia nasoala repet e ca ai mei le musca pana nu mai raman nimic de ele. Cel putin Thea asa facea. Ce pot alege eu in cazul asta?

Creioane cerate de alea dreptunghiulare chiar nu am vazut nici eu. Cam care e pretul unora de calitate.

Te rog nu ma uita cu perforatorul si cu indicatiile

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  dianabv la data de Lun Iul 12, 2010 9:18 pm

lore, te-am uitat, imi cer scuze... maine plecam intr-o tabara pana duminica, astea in conditiile in care azi am de facut o droaie de raportari la munca... deci numa pe sapt viitoare sa iti rezolv problema.
cat despre creioane, eu zic ca ar merge sa iei ceva creioane jumbo, din alea mai groase (tre sa te dotezi si cu ascutitoare din aia dubla, dar eu zic ca merita.) ar trebui sa le gasesti in orice librarie mai rasarita. daca nu cred ca au pe site cei de la galeria creativ. ma uit acuma unde gasisem si blocuri din alea.

pupici
diana
dianabv

Sus In jos

Mesaj  dianabv la data de Lun Iul 12, 2010 9:28 pm

daca e reclama, poti sa il stergi. rara apuc sa intru, dar este un dite de unde mi-as cumpara ptr copii... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mai sunt mai multe combinatii, si blocuri de ceara cu creioane, si creioane la bucata, si sunt din ceara "de-adevaratelea"
tot aici gasiti si ceara de modelaj, ca sa nu le dati copiilor plastelina...
oricum, cred ca e un site ptr oameni care isi permit lucruri de calitate ptr copiii lor, eu nu imi permit, dar cateva creioane din alea de ceara tot o sa-i iau dodolinei...

va pup
diana
dianabv

Sus In jos

Mesaj  made-in-brasov la data de Dum Aug 08, 2010 2:12 pm

Creioanele cerate nu le-am putut suporta nici eu, d-apoi un copilas. Sunt greu de folosit chiar si pentru mine. Trebuie sa apesi tare, scriu doar cand vor ele, nu ai precizie. Fetita mea era foarte perfectionista cand era micuta, si vroia neaparat sa nu iasa din contur. Cu creioanele cerate nu ai nici o sansa sa colorezi. Poti doar sa mazgalesti alandala.

Eu recomand creioanele colorate profi, chiar si pentru copii. Copii isi pierd interesul extrem de repede daca nu le place culoarea, cum aluneca creionul .. etc. Rezultate cele mai bune la creioane colorate am obtinut cu creioanele pastel, fara lemn. Eu am cumparat Progresso, de la Koh I Nor .. sau cum le-o zice. Nu au fost foarte scumpe, dar mai mult decat cele de 2 lei de pe toate gardurile. Oricum, isi merita toti banii, pentru ca au culoare intensa, si sunt moi. Singurul lor dezavantaj este ca se sparg. Copilasii mici nu sunt atenti, si le rup. De pe la 3, 4 ani insa nu mai este nici o problema ;) La magazinele speciale cu materiale pentru pictura ar trebui sa gasiti asa ceva. Eu tot de acolo am cumparat si plastelina. Bucata de 500 grame :D Dar este deja folosita de 2 ani si este la fel de malebila si ok ca la inceput.

made-in-brasov

Localizare : Brasov

http://made-in-brasov.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  made-in-brasov la data de Dum Aug 08, 2010 2:17 pm

Diana, eu asa cuburi cerate as folosi pentru colorarea sapunurilor

Extreeeeeeeeeeeem de scump mi se pare pentru desenat :) La asa cuburi de ceara iti trebuie si o coala A2 :D si la asa cheltuieli .. e musai sa scoti tabloul copilului la vanzare

made-in-brasov

Localizare : Brasov

http://made-in-brasov.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Aug 11, 2010 6:32 am

made-in-brasov a scris:Diana, eu asa cuburi cerate as folosi pentru colorarea sapunurilor

Extreeeeeeeeeeeem de scump mi se pare pentru desenat :) La asa cuburi de ceara iti trebuie si o coala A2 :D si la asa cheltuieli .. e musai sa scoti tabloul copilului la vanzare
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Mier Aug 11, 2010 11:34 pm

dianabv a scris:....ce va sugerez eu: creioane cerate, (pentru cei mici mici exista ceva blocuri cerate, ca niste minuscule caramizi, dar le pot tine ei bine in mana), apoi creioane jumbo. sunt acele creioane mai groase, dar si mina e mai groasa deci nu ascutiti atat de mult, plus ca le tin bine in mana.
.....
pupici
diana

Buna! M-am hotarat sa raspund si eu la acest subiect, deoarece de 3 ani si jumatate (de cand avea fetita mea u an) am tot cumparat si folosit creioane, carioci si acuarele. Dintre creioane, tot Jumbo recomand si eu. Creioanele cerate fetita mea le-a rupt pe toate, insa am vazut ca si educatoarele ei ni le recomanda deoarece nu trebuie ascutite.
Si cariocile lavabile sunt foarte bune, se spala si dupa copil si dupa haine, mobila, etc.
Creioane tip aquarell avem, dar nu le-am folosit niciodata, ma gandeam ca sunt pentru copii mai mari.
Eu am lasat-o pe fetita mea sa deseneze si pe pereti(asta nu a fost o idee prea buna, noi am vopsit peretii anul trecut, dar acum ea il invata pe fratiorul eu de un an sa deseneze tot pe perete...) si pe gresia din bucatarie, cand eu gateam.
laura75

Rac Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  bissceglie la data de Dum Feb 13, 2011 5:12 am

Baietelul meu a rupt rapid creioanele cerate, le-a rupt cu dintii varfurile creioanelor colorate obisnuite si a gustat din carioci. Noroc ca sunt lavabile caci il atrage materialul textil drept suport mai mult decat hartia.
bissceglie

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum