Al treilea an acasa !! Se poate prelungi CIC-ul inca 1 an?

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Al treilea an acasa !! Se poate prelungi CIC-ul inca 1 an?

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 20, 2010 2:52 am

Vroiam sa va anunt ca am reusit prelungiea urmand exact pasii indicati de olga

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Oct 20, 2010 4:04 am

inca o data felicitari!
norocosul de Lu!!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Joi Oct 21, 2010 4:56 am

super fetelor, ma bucur pt voi
Olga, tu erai pe 600+200 sau pe 85%?????
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Oct 25, 2010 11:21 pm

Lore- ai depus dosarul cu 30 zile inainte? daca e mai putin de o luna pana face Luca 2 ani sa nu ma mai agit? nu sunt prea sigura ca Luca se califica si imi e groaza sa alerg pe la doctori degeaba...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Oct 29, 2010 4:02 pm

Lucas dupa ce a implinit 1 an a facut o convulsie. si de acolo am avut 3 spitalizari caci febra nu ii scadea si nu uteau determina exact cauza.

Am urmat exact pasii Olgai. Toata lumea a fost foarte draguta si exceptand un buchetel de flori nu am dat absolut nimic. Intr-o zi am reusit sa depun dosarul. Am mers eu cu el direct cu el la Deva ca sa nu mai dureze pana trimitea Primaria din geoagiu. Pt ca eram cu Lucas ne-a si vazut cineva din comisie. o doamna psiholog care zambea cand Lu aurnca cosurile cu jucarii. care m-a ascultat cu atentie ..o doamna la 50 de ani proalaptare si babywearing. Am pus mult accent pe atasamentul lui fata de mine si pe faptul ca nu sta cu nimeni.

Atat de fain a fost totul incat mi-am spus: si daca nu reusesc a meritat sa o cunoisc pe femeia asta :)

Dupa 2 saptamani am aflat ca am reusit :)

Copilul meu se v-a mai bucura de mine...si Fetita mea de asemenea :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Anca_B la data de Vin Noi 12, 2010 1:11 pm

Buna seara,dragi mamici!Sunt noua pe acest forum,v-am descoperit cand cautam informatii pe net, despre prelungirea CIC pana la 3 ani!Am (si) un baietel in varsta de 1an si 10 luni,si care imi face repetate bronsiolite.Am urmat mai multe tratamente i-am facut si numeroase investigtaii ,inclusiv o bronhoscopie si nu ii dam de cap acestei probleme.mai nou face si o forma urata de alergie (alergodermie severa) dar IGR-urile i-au iesit bune.In aceste conditii,as dori sa-mi prelungesc CIC ,si vroiam sa stiu daca a mai fost cineva recent pe la comisii.Va doresc multa sanatate!

Anca_B

Sus In jos

Mesaj  aliola la data de Mar Noi 16, 2010 3:23 pm

Buna sara!
Sunt noua pe forum. V-am descoperit si eu cautand informatii desre prelungire cic pana la 3 ani. Copilul meu face bronsite destul de des, laringite&amigdalite. Acum ia singulair. Am reusit sa obtin pana la urma un certificat medical cu un diagnostic nu foarte convingator (neutropenie si weezing recurent), am mai adunat ceva hartoage din urma, nu foarte multe, internari am vreo doua, si cu toate astea joi ma voi prezenta la comisia de evaluare. Am mari emotii, si de aceea as dori sa imi spuneti, cum e la comisie? Cam ce intrebari pun? Consulta copilul? Cam cat dureaza? M-ar ajuta foarte mult raspunsurile voastre, m-ar mai linisti poate .

aliola

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Joi Noi 18, 2010 3:58 pm

Draga Aliola, in cazul nostru nici macar nu am dus copilul acolo.M-am prezentat doar eu cu dosarul, o secretara mi l-a preluat si mi-a comunicat data la care dosarul va fi analizat si data la care mi se va comunica rezultatul si cam atat.

Sa nu aveti nici un fel de emotii mamici, mai ales daca prob copiilor vostri sunt reale! Cel putin in cazul meu si al lui Lore toata lumea a fost draguta si binevoitoare!

Mult succes!

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Noi 18, 2010 4:07 pm

EU am ajuns cu Lucas cand am depus dosarul si numai bine ca o psiholoaga mi-a pus tot felul de intrebari. Am puss mult accentul pe faptul ca este extrem de atasat de mine, ca mi=a stat si inca sta mult in brate, ca nu sta cu nimeni altcineva.

Pregatiti-va dosarul si mai multe copii c sa aveti la indemana. Mai mult de un buchet de flori nu am oferit.

Nu lasati pe nimeni sa vab descurajeze!!! Si ganditi-va ca nu aveti nimic de pierdut daca incercati . Ganditi pozitiv si veti influenta si alegerile celorlalti in favoarea voastra

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  aliola la data de Vin Noi 26, 2010 7:10 am

Va multumesc pentru incurajari si pentru toate informatiile aflate din posarile voastre. Am fost la evaluare. A fost bine. Azi am primit si certificatul. S-au hotarat la un grad de handicap usor. Oare cu acest grad pot prelungi cic-ul la 3 ani? Am sunat la asistenta comunitara si mi-au zis ca e inportat certificatul de handicap, indiferent de grad. Insa de la voi am inteles ca ar trebui un grad de handicap cel putin mediu. Cum e oare? Luni aflu. Merg sa depun actele pentru indemnizatie, dar mai e atat de mult pana luni... voi ce stiti? Ma incadrez si cu handicap minor?

As mai vre sa stiu ceva. Ce acte trebuie duse la firma pentru a prelungi pana la 3 ani? Situatia mea e diferita: copilul a implinit 2 ani acum 2 saptamani. Cei de la firma mi-au operat reinceperea activitatii. Acum ce acte trebuie sa le trimit (sediul firmei nu se afla inorasul meu)? Pe ei nu ii pot intreba deoarece nu avem relatii bune si banuiesc ca nu se vor bucura ca voi mai sta inca un an acasa, prin urmare nu cred ca vor fi asa de dornici sa ma informeze exact. Daca ar sti cineva dintre voi sa imi spuna ar fi minunat :>>:

aliola

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Noi 26, 2010 8:03 am

Cred ca asta e biletul tau de prelungire :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  lloredana023 la data de Dum Mar 27, 2011 4:00 pm

Felicitari Lore pentru prelungire!!! :D

Acum vin si eu cateva intrebari....Rebeca are acum 1 an si 7 luni.Oare sa merg sa vorbesc cu pediatra despre asta sau sa ma duc cu 2 luni inainte de a face 2 ani?
Rebe nu e chiar bolnavicioasa,a fost internata o data cu gatul congestionat ca voma si a fost pusa pe antibiotic si a mai avut laringite si faringite de 2 ori de atunci si 2 raceli dar as incerca chiar de mai inflorim.Sa nu mai zic ca e alaptata si nu sta fara mine ...hai poate rezista o ora fara mine. Si daca o apuca plansul se termina cu inecare si voma.Cred ca pediatra va fi cooperanta din cate o cunosc(banul e la putere).
De la pediatra am nevoie de 2 hartii sa inteleg.Daca le am pe acelea pot depune dosarul?

Bafta mamicilor care incearca!
lloredana023

Rac Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

cic 3 ani?

Mesaj  laurita6 la data de Vin Apr 01, 2011 12:57 pm

eu chiar nu stiam de chestia asta ....eu am avut probleme cu piticu, doua bronsiolite, cu internari in Bistrita, plus trei zile ambulatoriu la Cluj...prima fiind cu insuficienta respiratorie:(..asta s-a intamplat in septembrie si octombrie anul trecut...si inca suntem pe tratament cu singulair...asta e ultima luna...

recunosc ca nu am citit toate postarile...insa as vrea sa stiu daca este vreo sansa

mersi

laurita6

Scorpion Localizare : bistrita
Stare de spirit : mamica fericita!

http://laurita-dana.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  cristina.banu la data de Mier Iun 08, 2011 3:30 am

Aliola, cum ai rezolvat problema cu firma?

Copilul meu are 2 ani si cateva zile..am aflat tarziu ca problemele lui de sanatate se incadreaza la"handicap"...acum sunt pe cale sa definitivez dosarul..

Oare daca depun dupa ce a implinit 2 ani,mai pot beneficia de prelungire?

cristina.banu

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Iun 14, 2011 3:49 am

laurita6 a scris:eu chiar nu stiam de chestia asta ....eu am avut probleme cu piticu, doua bronsiolite, cu internari in Bistrita, plus trei zile ambulatoriu la Cluj...prima fiind cu insuficienta respiratorie:(..asta s-a intamplat in septembrie si octombrie anul trecut...si inca suntem pe tratament cu singulair...asta e ultima luna...

recunosc ca nu am citit toate postarile...insa as vrea sa stiu daca este vreo sansa

mersi

Laurita, daca eu am avut poti incerca si tu. Citeste postarile Olgai si ale mele. Intr-o zi eu am depus dosarul dupa indicatiile Olgai. Am avut mai multe copii si cateva dosare, masina si m-am conformat pe drum.

Pune accentul si pe dependenta copilului fata de tine. In afara de cateva buchete de flori nu am oferit nimic. Chiar am precizat ca nu urmaresc sa dau spaga.

@Aliola, nu poti sti daca nu incerci. Insa nu te astepta sa te lamureasca medicul de familie sau pediatrul. Mergi direct la doamnele care se ocupa de analiza dosarului. Acolo vei primi raspuns!

Succes!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  camelia19 la data de Mar Noi 15, 2011 10:10 am

Buna mamici!
Ma bucur mult ca am gasit acest forum , dar mai ales acest topic. Imi sunt de mare ajutor toate informatiile de aici. Sunt mamica unui baietel de 1 ani si 7 luni, care pana in prezent a avut multe raceli (laringita, faringita...), am si o internare si as vrea sa incerc sa imi prelungesc Cic-ul.

Am inteles de la voi care sunt pasii de urmat, dar as mai avea cateva intrebari, daca poate cineva sa ma lamureasca:
1. certificatul medical si fisa tip trebuie completate doar de medicul pediatru?
2. in cazul in care reusesc prelungirea CIC, ce trebuie sa mai fac la locul de munca? ajunge doar o instiintare ca mi s-a prelungit cic-ul?

Va multumesc mult!
O seara buna!

camelia19

Sus In jos

Prelungirea cic pana la 3 ani

Mesaj  reka la data de Dum Apr 01, 2012 6:49 am

Buna,
As dori sa va intreb daca stiti cumva care este data limita pana cand trebuie facut dosarul ptr prelungirea cic-ului pana la 3 ani? David implineste 2 ani in 21 aprilie si vreau sa stiu daca ma mai incadrez sa fac dosarul la foc continuu sapt viitoare. din cate stiu exista 2 comisii pe luna, dar nu stiu daca dupa aceea mai am timp de predat la primarie? multumesc anticipat

reka

Sus In jos

@ Olga

Mesaj  reka la data de Dum Apr 01, 2012 6:54 am

draga Olga, am vazut ca esti din Cluj, si as avea marea rugaminte sa imi spui peste cat timp ti-au dat verdictul de la comisie ( la dir de asisit soc si prot copilului l-ai depus?) si dupa aceea care a fost demersul? mersi din suflet

reka

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 13, 2012 8:21 am

reka a scris:Buna,
As dori sa va intreb daca stiti cumva care este data limita pana cand trebuie facut dosarul ptr prelungirea cic-ului pana la 3 ani? David implineste 2 ani in 21 aprilie si vreau sa stiu daca ma mai incadrez sa fac dosarul la foc continuu sapt viitoare. din cate stiu exista 2 comisii pe luna, dar nu stiu daca dupa aceea mai am timp de predat la primarie? multumesc anticipat

Ai reusit? Eu tin minte ca ma aflam in contratimp si cu incurajarile Olgai am depus pe ultima suta de metri. El implinea in 15 oct 2 ani si am depus cu cca 2 saptamani inainte. Adica prin 30 septembrie. Cu cat esti mai aproape de ziua lui cu atat mai bine.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum