Nucile indiene + sare inalbitoare

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nucile indiene + sare inalbitoare

Mesaj  Mida la data de Dum Ian 17, 2010 12:16 pm

Cum folosim nucile de spalat?

1 In masina de spalat:
Se pun 5-6 nuci sparte in saculetul din bumbac (sau intr-o soseta innodata). Se pune saculetul in masina cu rufe si se foloseste programul dorit. Nucile sunt reutilizabile de 3 ori pentru spalari cu temperatura mica 30-40°C si de 2ori pentru 60-90°C.
Dupa spalare saculetul se poate reutiliza imediat sau se scoate si se lasa la uscat pina la urmatoarea spalare.
Pentru rufele albe este preferabil sa adaugati 1-2 linguri de sare inalbitoare. Sarea va elibera oxigen activ in apa, nefiind periculos pentru mediul acvatic.
Pentru petele persistente efectuati o prespalare manuala, frecand pata cu sapun de Alep, cu gel din fiere bovina sau cu sare înalbitoare.
2 Spalare manuala:
Fierbeti 1l de apa cu 6-7 nuci intr-o cratita mai mare(saponina face spuma). Lasati sa se raceasca putin. Fierbeti din nou, opriti focul si lasati sa macereze toata noaptea, apoi strecurati. Decoctul este gata de utilizat drept sapun lichid pentru o folosire multipla: rufe, sampon pentru animale domestice, menaj, vesela.
Se conserva 10 zile la frigider adaugand 5-6 picaturi de acid citric (sare de lamaie).

Sarea inalbitoare:

Percarbonatul de sodiu este folosit in completarea actiunii nucilor de spalat.

Dizolva petele persistente. Rufele colorate isi pastreaza culoarea dupa folosirea sarii. Este foarte eficace pentru petele de sânge, urina, materii fecale etc.

Sarea este activa incepand cu 30°C.
Cutia de 1Kg corespunde la 50-60 de spalari.

UTILIZARE:

Se pune sarea direct in interiorul masinii.
-1 lingura de sare pentru o masina normala
-2-3 linguri pentru a indeparta petele
-1 lingura pentru spalarea manuala

Acest produs nu contine clor nici fosfati.
Nu a fost testat pe animale.

Sursa:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mida

Stare de spirit : somnoroasa

Sus In jos

Re: Nucile indiene + sare inalbitoare

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 23, 2010 3:19 pm

Cat e de eficienta aceasta sare? Ce fel de pete scoate? A folosit cineva? Ca nu e f ieftina

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Joi Feb 11, 2010 12:14 pm

Si eu am cumparat nuci de spalat si am primit cu ea mostra de sare, dar inca nu am incercat. Voi scrie experientele mele dupa ce l-am incercat :)
Dar spalarea cu nuci imi place mult deocamdata.
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Joi Feb 11, 2010 12:38 pm

Eu folosesc de la Sowan si e super (natrim percarbonat)

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Feb 11, 2010 1:31 pm

si cu cat e fata de produsul care se gaseste pe piata romaneasca?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Vin Feb 12, 2010 3:16 am

si eu voiam sa va intreb ce impresii aveti, ca ma bate un gand sa cumpar si eu
Intrebare: daca pui nucile in saculet in masina, la clatire nu iese iar saponina respectiva? Intreb si eu ca un necunoscator.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Vin Feb 12, 2010 4:11 am

Lore a scris:si cu cat e fata de produsul care se gaseste pe piata romaneasca?

E mai ieftin decat in Ro.In It de exemplu este 6€ kg: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

madimih a scris:si eu voiam sa va intreb ce impresii aveti, ca ma bate un gand sa cumpar si eu
Intrebare: daca pui nucile in saculet in masina, la clatire nu iese iar saponina respectiva? Intreb si eu ca un necunoscator.

Eu sunt multumita de nucile indiene pentru rufe colorate.Nu si la scos petele insa.Acolo de obicei folosesc bicarbonat inainte direct pe pata umezita si las cam 1/2 ora.Intentionez acum sa-mi comand in It sare innalbitoare.Cat despre faza cu clatirea m-am gandit si eu la asta si am facut o proba: dupa ce am scos rufele din masina am pus o bluza intr-un lighean cu apa curata si am clatit si stors din nou, sa vad ce iese.N-a iesit mare lucru.Ceea ce inseamna ca nucile se pot folosi pentru o singura spalare zic eu.Cojile folosite le-am fiert si apoi am adugat ulei esential de eucalipt.Solutia o folosesc pentru curatat pe jos etc...

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Feb 12, 2010 9:41 pm

de cand nu mai folosesc detergent la hainele lui Lu si dau clatire suplimentara nu mai am asa probleme cu eruptia lui . Am scapat cateva hainute de -a lui cu detergent si ce credeti? A reaparut!

Imi placea mai mult sa folosesc detergent,...pe astea baga-le in ciorap, scoate-le, punele la uscat..mai vine lu le imprastie...dar tinand cont de faptul ca e mai bine pentru el voi face un efort si voi cauta mai ieftin.

Am vazut ca toate sunt mai ieftine dincolo. Daca mergi in Italia nu ne-ai putea aduce si noua cate ceva pe comanda? La tine zano ma refer. Adica sa ne spui preturile, ce poti gasi dincolo si sa facem un coop: nuci, sare inalbitoare, piatra de alalun, bicarbonat la cantitate mai mare, uleiuri esentiale,
ut de cacao sau de care se mai gaseste, scutece de training refolosibile...nu stiu...nu mai imi vine nimic in minte...

@Madimih: nu m-am gandit la asta, dar poate la apa calduta saponina se elimina, iar la clatire unde apa e rece sta fumusel in cochilia ei.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

nucile de spalat

Mesaj  ivetteszl la data de Mar Mar 09, 2010 8:07 am

Sunt foarte interesata de nucile de spalat. In zona noastra apa e foarte dura, hainele albe se ingalbenesc ori se fac gri, oare sunt destul de eficiente aceste nuci si in cazul meu? Poate ma puteti ajuta! Nu am citit nimic de balsam de rufe, ce folositi ca rufele sa fie moi si parfumate?

ivetteszl

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 09, 2010 8:21 am

Nucile de spalat se folosesc mult pentru spalarea colorate, acestea nu inalbesc.

PEntru efectul de albire se folosesc cu sare inalbitoare sau am mai gasit si Inalbitor Bio(nu stiu daca nu e unul si acelasi lucru)

Eu inlocuiesc deocamdata sarea inalbitoare cu bicarbonat de Na(cca un pliculet) iar in lor de balsam adaug in compartimentul de clatire otet(optional se poate adauga si ulei esential achizitionat dintr-un magazin Plafar)

Dar in cea ce priveste acest produs, poti fi sigura ca sunt bio. In plus 500 gr iti pot ajunge in jur de 6 luni, tinand cont ca se pot refolosi.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mar Mar 09, 2010 11:06 pm

am facut si eu comanda. maine ini trimit pachetul.
mi-au trimis mail ca au avut probleme, ca li s-a furat multa marfa etc si de asta intarzie comenzile
stiti ceva de asta?
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Mar 10, 2010 3:44 am

Madimih, te referi la Lifecare? Eu am facut o comanda in 5 si mi-a venit tot. Poate s-a intamplat intre timp.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mier Mar 10, 2010 12:41 pm

nu. la eco-baby. De acolo era linkul initial si la ei am cautat
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 11, 2010 4:49 am

Nu stiu. Eu acolo gasisem nuci dar am luat de la Life Care ca le dadeau cu 20% discount.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Joi Mar 11, 2010 4:51 am

bei, nu stiu cum sa zic, dar la spalare lA 50 DE GRADE, CU 3 LINGURI de bicarbonat si vreo 10 nuci nu s-au spalat f bine hainele.
si inca ceva. nu am avut curaj sa bag haine albe-spuma. nu se ingalbenesc?
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Joi Mar 11, 2010 5:30 am

ma tenta si pe mine sa*mi comand acele nuci, dar am renuntat, avand in vedere ca nu-mi permit sa le folosesc la fiecare spalare (adica vreo 4,5 masini pe saptamana). De ex. vesnic gasesc in recipientul pt detergent resturi de dero...deci, daca folosesc la o sg spalare sigurat vor scapa si urme de detergent...asa ca ...
Cat despre sare probabil ca o sa-mi cumpar
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 11, 2010 6:27 am

Pai scoate-ti compartimentul si clateste-l bine.
Jumatate de kg de nuci iti pot ajunge si 6 luni tinand cont ca cele folosite se pot refolosi cel putin inca o data la 1 tura de haine( perdele, rufe delicate care necesita spalare scurta sau rufe nu foarte murdare.)

Sarea inalbitoare se foloseste impreuna cu nucile daca vrei sa speli si rufele albe. Intelegi cum zic?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Mar 11, 2010 6:37 am

Eu am descoperit alta metoda:
Ca sa spele mai bine rufele colorate adaug sapun de marsilia ras cu razatoarea in compartimentul de detergent si nucile in masina in saculetul lor.Spala mult mai bine.

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Dum Mar 14, 2010 10:20 am

e adevarat ca nu scot recipientul dupa fiecare spalare, dar am observat ca ramane dero si dupa acest recipient, cumva pe conducta...habar n-am cum sa explic ...si ma gandesc ca e posibil sa ramana si mai jos pe canal.....
daca zici ca se pot folosi chiar si 6 luni atunci e super
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mar 14, 2010 12:09 pm

Miha, nici eu nu il scot dupa fiecare spalare si stiu unde spui ca ramane detergent. Dar si daca mai ajung returi putine in cuva si tu folosesti nuci care e problema? Ideea e ca nu mai adaugi intreaga cantitate de detergent pulbere care ii poate provoca alergii lui David.

Nucile de spalat spala, dar nu va asteptati la minuni.

Eu mi-am luat si un sapun de scos pete bio cu 8 lei, care contine fiere de bovina...iar pentru albirea hainelor folosesc deocamdata otet in care in curand voi adauga ulei esentia de lavanda. Culoarea hainelor parca e inviorata de la otet .

Oricum de cand folosesc nuci, bicarbonat si otet + dubla clatire Lucas nu mai are eruptii atat de dese si de violente de dermatita atopica, iar cand apa hidratez cu untul de shea si e mult mai bine.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

deodorante antiperspirante bio

Mesaj  ivetteszl la data de Dum Mar 14, 2010 1:42 pm

Multumesc ptr sfaturi Lore. Ma tenteaza foarte mult sa le incerc nucile, am doi copilasi mici deocamdata fara probleme(exeme sau alergii) si as vrea sa ramana asa in continuare. Am probleme cu antiperspirantele, de cand am nascut, nici unul nu e eficient, inca nu am incercat nici unul bio, poate ma puteti ajuta, e foarte deranjant, dar nu mai stiu ce sa folosesc.

ivetteszl

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Dum Mar 14, 2010 9:11 pm

Din cate stiu deodorantele bio nu sunt mai eficiente in combaterea transpiratiei. Sau ce te deranjeaza...ai o transpiratie abundenta, sau care miroase oricat de des te-ai spala?

De piatra de alaun stii ceva? Dai un search pe forum si vei gasi subiectul.

Eu am inceracat sa fac deterent de vase din nuci dar nu face spuma deloc. Spala dar nu face spuma Dintr-un litru de apa in cat le-am pus la fiert a rammas circa 250 gr . La folosirea podelelor oare se pune doar 2 capacele ca si la detergentii concentrati?
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  kokopelli la data de Dum Mar 14, 2010 9:39 pm

ivetteszl a scris:Multumesc ptr sfaturi Lore. Ma tenteaza foarte mult sa le incerc nucile, am doi copilasi mici deocamdata fara probleme(exeme sau alergii) si as vrea sa ramana asa in continuare. Am probleme cu antiperspirantele, de cand am nascut, nici unul nu e eficient, inca nu am incercat nici unul bio, poate ma puteti ajuta, e foarte deranjant, dar nu mai stiu ce sa folosesc.

astea nu ar contine aluminiu.
kokopelli

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Mar 15, 2010 11:42 am

Lore, pt scoaterea petelor combini bicarbonatul cu otetul??????? sau cum procedezi?
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 16, 2010 7:27 am

Nucile le pun direct in cuva intr-o soseta inodata. In compartimentul de spalare adaug un plic de bicarbonat(acesta are si efect de indepartare a pietrei la fel ca si otetul, nu numai albire). Inlocul balsamului de rufe adaug otet (wrapmama spunea ca dizolva la clatire ultimele urme de detergent/saponina in czul nucilor) in care se poate adauga uleiul esential preferat daca vrei sa miroasa hainele frumos.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus