Piatra de ALAUN - impotriva transpiratiei si nu numai

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Piatra de ALAUN - impotriva transpiratiei si nu numai

Mesaj  Zana Mica la data de Mier Sept 08, 2010 3:20 am

Draga naliana de ce citezi mesajul si atat?Daca nu mai ai nimic de adaugat nu scrie. Citarile repetate incarca forumul inutil.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Vin Sept 10, 2010 9:36 pm

nu stiu ce s-a intamplat, eu am scris ceva, am scris un raspuns si anume "ce ingredinete are, ar trebui sa fie trecute pe produs" mi l-a luat drept citat.

Asa ca intreb din nou, ce ingrediente are?
naliana

Gemeni Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : ok

http://www.astrobiografie.ro

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Sept 10, 2010 9:42 pm

potassium alum- asta este piatra de alaun. nimic altceva.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Vio Stan la data de Joi Ian 06, 2011 6:06 am

Buna, Incerc sa gasesc pudra de alaun dar la cantitae mai mare, in jur de 200 de g, aveti idee dc se poate comanda din ROm?
Mersi mult

Vio Stan

Sus In jos

oare?

Mesaj  Kinga la data de Vin Iun 10, 2011 5:47 am

fetelor, am citit discutia de sus, dar tot nedumerita sunt...
Potassium alum asta, zice pe un site maghiar, e ca si in bancul cu veverita (tot sobolan e, dar cu un bun brand-manager), zice ca tot sare de aluminiu este, nu se recomanda folosirea regulata :-?? Eu caut un deodorant pt omu', am gasit asta, dar asa cu dubii nu indraznesc s-o cumpar. Cineva mai sus pomenea de un site pe care chimistii dau cu parerea dsp potassium alum - dati-mi un link, pls, sa ma linistesc ca e OK.
Folositi cumva piatra de alaun care se vinde pe elemental? Cum e? Zgarie, nu zgarie?
Merci!

Kinga

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Iun 14, 2011 3:42 am

Kinga, acelasi sobolan insa sub forma de macroparticule care nu se poate absorbi si ramane la suprfata pielii.

Piatra nefinisata de pe Elemental zgarie rau. Eu una nu o pot folosi. Mai ales pe o suprafata proaspat rasa.

Personal nu am fost multumita de piatra de alaun ca atare ci doar in combinatie cu bicarbonat/amidon in crema. Nu mi se pare sufiecient de eficienta.

@mariana, in ro nu am gasit pulbere de alaun. Eu cumpar din Franta insa nu este foarte fina.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ibart la data de Mier Iun 15, 2011 11:03 am

Lore a scris:Personal nu am fost multumita de piatra de alaun ca atare ci doar in combinatie cu bicarbonat/amidon in crema. Nu mi se pare sufiecient de eficienta.

atunci de ce mai pui alaun? eu zic ca bicarbonat + amidon e arhisuficient.
doar cu alaun am testat si eu si nu se compara spre deosebire de bicarbonat+amidon, adica total ineficient (sau pt cei care nu transpira deloc :D )

ibart

Localizare : Bucuresti

http://sfatulzilei.info

Sus In jos

Mesaj  flish la data de Joi Iul 21, 2011 9:11 am

Alaun sau alum este o sare anorganica de aluminiu si potasiu cu formula KAl(SO4)2x12H2O.

Atunci cand sunt dizolvate in apa sarurile de aluminiu, ca si sarea simpla de bucatarie NaCl, dau solutii de ioni din cauza ca si apa este o molecula polara, cu doi poli slab pozitivi (2 x H+) si unul puternic negativ (O2-).

Cu cat solutia este mai concentrata, cu atat sansele ca structura care se formeaza sa fie cea originala KAl(SO4)2 sunt mai mari.

Cu cat solutia este mai diluata, cu atat mai mari sunt sansele sa existe doar ioni liberi de K+, Al3+, (SO4)2-, inconjurati si stabilizati de molecule de apa.

Deci ideea ca molecula de Alaun sau Alum sau KAl(SO4)2x12H2O este prea mare ca sa treaca de stratul superficial al pielii nu tine seama de faptul ca atunci cand umezim piatra si o aplicam pe piele si se combina cu apa din ‘umezeala’ si cu propria noastra transpiratie, obtinem un amestec de ioni liberi de K+, Al3+, (SO4)2- care graviteaza in jurul moleculei polare de apa si ioni care se recompun ca KAl(SO4)2 si, bineinteles, moleculele de apa.

Acum problema este daca ionii de aluminiu si/sau restul trec de stratul superficial al pielii.

Raspunsul este ca aluminiul cel putin trece de toate straturile de piele si intra in sange.

Chestia asta am aflat-o din intamplare,fara legatura cu deodorantul. Sarurile de aluminiu sunt folosite in vaccinuri, asta stiam deja. Dar se pot produce si vaccinuri ne-injectabile, care sa fie aplicate pe piele sub forma de pudra sau crema. Iar substantele care fac posibila absorbtia prin piele a partii active a vaccinului sunt sarurile de aluminiu.

PubMed

Se mai pune intrebarea daca aluminiul este intr-adevar nociv pentru sanatate. Asta nu stiu. Parerea mea este ca probabil nu este nociv pentru sanatate, dar fiecare a citit ce a citit. Nu am gasit nici un studiu clar din care sa reiasa ca aluminiul ar cauza ceva.

Mai exista insa 2 probleme pe care le vad eu la formularile cu aceasta substanta:

Prima si cea mai grava este cum este afectata pielea in sine si in special colagenul de prezenta ionilor liberi de aluminiu. Colagenul formeaza legaturi cu un numar de metale, dar nu stiu daca exista studii cu privire la efectul ionilor de aluminiu.

A doua problema se refera aproape strict la oricine isi face cosmetice acasa si foloseste aceasta substanta. Ionii de aluminiu modifica structura pielii si o permeabilizeaza. Asta eu nu o vad ca o chestie periculoasa in sine, e chiar un efect bun in anumite situatii - pentru ca vrem ca subtantele active sa patrunda in piele.
Dar la formularile acasa trebuie avut grija ca restul ingredientelor sa fie 1001% sigure pentru ca molecule mult mai mari vor patrunde in straturile profunde ale pielii, molecule care altfel nu ar ajunge niciodata acolo.
Din aceasta cauza eu vad substanta asta ca fiind un posibil mediu de sensibilizare pentru viitoare alergii. Asta se aplica doar cand este folosita intr-o formula - sa zicem un balsam dupa ras care contine si alaun pentru efectul astringent si hemostatic - si nu se aplica atunci cand se foloseste piatra de sine statatoare.
flish

Fecioara Localizare : Bucuresti

http://www.umbla-vorba.info

Sus In jos

potasiu-alaun

Mesaj  emilia24 la data de Dum Oct 30, 2011 8:18 am

piatra de alaun este foarte buna impotriva transpiratiei deoarece elimina bacteriile, deci umezeala ramane dar dispare mirosul, este foarte buna. atentie mare in comert se gasesc 2 tipuri de deodorante din alaun cel adevarat, natural pe care scrie ceva de genul potasiu-alaun si cel fake pe care scrie ceva legat de amoniu, cred ca amoniu-alaun.

emilia24

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Oct 31, 2011 3:19 am

aici este un pret foarte bun pentru pudra de alaun cu care puteti realiza tot felul de retete. Deodorante pt axile, picioare, aftershave etc. Au si forma bruta si e destul de mare.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Piatra de alaun

Mesaj  ViorelG la data de Mier Mar 06, 2013 12:45 am

Am folosit-o cu rezultate remarcabile , dupa barbierit.
Din pacate, nu se mai gaseste!

ViorelG

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Mar 06, 2013 2:04 am

Am vazut in magazinele naturiste piatra de alaun sub forma de stick antiperspirant.
Sincer, eu prefer o varianta mai grasa decat piatra simpla deci un deodorant natural ce are inclusa si piatra de alun.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

piatra alaun

Mesaj  jasionut la data de Dum Iul 28, 2013 7:22 am

jasionut

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat