Piatra de ALAUN - impotriva transpiratiei si nu numai

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Piatra de ALAUN - impotriva transpiratiei si nu numai

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Feb 15, 2010 4:40 am

ihi dada la aia ma refeream
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Feb 15, 2010 5:43 am

noamu a scris:
vanilla_baby a scris:
Lore a scris:
ileana a scris:asta e prima impresie- te mai asyteptam si cand capeti experienta:)
trebuie testata si dupa 3 genoflexiunii si 3 flotari...
sau cu altceva... cine are posibilitatea
adica sa te imbraci, sa fugi dupa copilul1, sa il imbraci pe jumatate, sa schimbi copilul2...
pana iesi afara... dar cand te intorci sa vezi! ala testing de piatra sau deodorant!
la asa ceva te gandeai, nuuu?

Eu jur ca nu la aia

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Feb 16, 2010 2:30 am

mare atentie la imitatii. exista deodorante fara aluminiu, insa tot sintetice
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
While potash alum does naturally ocurr in mineral deposits such as alunite and kalinite, the deodorant stones are manufactured in this less-than-environmentally-friendly way, shipping ore from overseas and using toxic chemicals like sulfuric acid. The stone manufacturers claim that alum is a mineral salt, "similar to that found naturally in the earth's crust." Radioactive uranium is also found naturally in the earth's crust--but that doesn't mean you'd want to use it as a deodorant.

am verificat pe siteul "NOW"
Ingredient: Natural Kalinite (aluminum potassium sulfate dodecahydrate) Crystal

edit: deci nici asta natural nu e 100% aluminium-free, DAR se pare ca moleculele astea sunt prea mari pentru a intra in piele, fata de aluminiul din deodorantele comerciale.

o alternativa 100% safe ar fi apa cu bicarbonat, dimineata. si fara nimic altceva. dar eu una prefer piatra asta
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Feb 16, 2010 3:38 am

Am inteles acum, dar nu inteleg altceva...de ce sse foloseste acid sulfuric? Sa o curete? Sa o finiseze?

The stone manufacturers claim that alum is a mineral salt, "similar to that found naturally in the earth's crust." Radioactive uranium is also found naturally in the earth's crust--but that doesn't mean you'd want to use it as a deodorant.

Si asta ca sa vezi cat de interpretabila poate fi o fraza.

Si da, nu ma vad spalandu-ma cu apa cu bicarbonat

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Feb 16, 2010 4:02 am

asta nu se aplica in cazul pietrelor naturale (asa inteleg eu)
ci cand piatra asta se produce in fabrica, adica e sintetica

voi ce intelegeti?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Feb 16, 2010 4:33 am

cred ca-i fabricata ,nu e naturala:(- doar zice "simmilar"...din pacate...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Feb 16, 2010 4:35 am

pai "similar" zice in articolul respectiv.
pe siteul deodorantului pe care l-am luat eu zice "Natural Kalinite"
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Feb 16, 2010 5:42 am

Bun, natural kalinite...dar in mod normal piatra de alaun nu trebuie sa contina kalinite, ci doar aceea sare extrasa direct din mina, sau cum? care apoi e prelucrata?

Iar cele care au la ingrediente natural kalinite sunt sintetice?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Matrioska la data de Mar Feb 16, 2010 5:49 am

Deci, amandoua contin aluminiu si cea sintetica si cea naturala.Amandoua contin aceleasi minerale.Diferenta consta in faptul ca la cea sintetica, concentratiile sunt determinate de om in schimb la cea naturala.....e la liber

Informaţii despre produs

Deodorant natural

Acest produs contine o sare speciala, fara miros, care, fara sa lase urme albe, opreste mirosul de transpiratie fara sa blocheze porii si glandele sudoripare. Nu contine alte ingrediente, chimicale, aditivi, parfum, conservanti etc.

Nu contine forme toxice de aluminiu.

Mod de folosire: se aplica in zonele dorite, pe pielea uda, lasand o urma invizibila de saruri care asigura protectie impotriva mirosului de transpiratie.

NU contine FORME TOXICE dar contine....nu contine parabeni etc...dar CE contine?Asta-i reversul medaliei la produsele naturale si anume:NU sunt obligati sa dea compozitia pentru ca (in teorie) nu o cunosc 100% cu tot cu concentratii.
Matrioska

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mai 14, 2010 4:27 am

No il astept si eu. De la muschiulos nu mi-am luat :)
am gasit pe eco-baby cu 20 de lei. Avea de 2 feluri si extras direct in forma bruta(de ala am luat) si slefuit.

Mai era si posibilitatea deodorantului dar nu era decat stick aproape dublu ca pret si mai era pulbere pentru picioare.

Vanilla, inca multumita?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Vin Mai 14, 2010 11:18 am

Lore a scris:No il astept si eu. De la muschiulos nu mi-am luat :)
ce am ras cand am citiiit faza asta
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Vin Mai 14, 2010 11:31 am

pe alte forumuri e cunoscut dprept zootehnistu

brish, o folosesc alternativ cu un deo narmal
nu face fata sa il inlocuiasca total eu una nu ma simt ok decat daca stau in casa
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mai 14, 2010 12:49 pm

Eu ma gandeam sa imi pregatesc si deodorantul dupa reteta de la Sideris. Sicer ii iubesc blogul. E vorba de "Un deodorant foarte eficient"

Reteta:

nu pot copia textul ca nu ma lasa si atunci dau linkul:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Cristine la data de Lun Mai 17, 2010 11:53 am

eu am piatra asta de vreo... patru luni asa, daca nu mai mult. o folosesc dimineata si seara, la mine functioneaza. eu am o colonie de iarba proaspata, asa se cheama, si dau cate un degetele pe la umeri, asa, sa simt si eu ca miros frumos. insa, folosind piatra nu transpir, nu miros urat. totul bine si frumos.

Cristine

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mai 31, 2010 2:37 am

Am cautat cel mai ieftin pret pentrupiatra de alaun de pe piata romaneasca si am gasit cu 20 de lei. Avea in magazin doua variante: finisata si bruta. Eu mai ocosa mi-am luat bruta gandindu-ma ca mai naturlich decat atat nu se poate.

BAD IDEA!!! bang bang Atat de tare zgarie incat nici nu o pot folosi cumsecade. Cu chiu cu vai aplic, este eficient daca folosesc de 2 ori pe zi, dupa ce m-am ras pe picioare m-am vindecat super si nu m-am mai iritat...dar...e naspa asa bruta bang

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Berta la data de Mar Iun 01, 2010 12:49 am

Eu sunt surpinsa sa vad in atatea magazine piatra de alun bagata intr-un recipient cu preturi uriase. 50 de lei? Sa fim seriosi!

Astfel de preturi pe minema descurjeaza sa incerc.
Berta

Balanta

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mar Iun 15, 2010 9:41 am

Ba fetele, aici e ditamai batonul finisat sub 2 €

Lore sa zici cum sunt si va fac cu drag coop trimit cu mama cand pleaca in tara, numa sa ziceti din timp.

SuperbParinte

Sus In jos

Piatra de alaun

Mesaj  countess_selena la data de Joi Aug 05, 2010 1:27 am

Pe naturissimo.ro gasiti piatra de alaun cu 10 lei, a adevarat ca nu este in stick, e doar varianta bruta, dar pentru incercare merita.

countess_selena

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Aug 05, 2010 11:41 am

countess_selena a scris:Pe naturissimo.ro gasiti piatra de alaun cu 10 lei, a adevarat ca nu este in stick, e doar varianta bruta, dar pentru incercare merita.

am incercat eu varianta bruta si e oribila. Nu se poate folosi caci zgarie foarte tare. Zona axiala oricum e sensibila...la fel si pielea dupa epilare in cazul folosirii ei pentru oprirea sangerarilor(eu mai nou folosesc lama caci imi ia mai putin timp si in mare viteza intotdeauna ma tai )

Eu zic ca aruncati bani pe geam cumparand piatra de alaun bruta. Am incercat si slefuita si nu e cine stie ce. Am incercat deodorant homemade mai eficient ca aceasta piatra

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Aug 20, 2010 4:55 am

deci :-)

eu folosesc alaun de un an si ceva , spre doi ani. l-am folosit la inceput exclusiv in casa, pentru ca eu sunt genul care, daca merg un pic mai repede decat mers in pas de plimbare, sunt leoarca. si nu ma incanta ideea de a merge la birou cu hainele ude.

INSA, de ceva vreme, il folosesc aproape exclusiv, si sunt super incantata de el. Potassium Alum este, dupa unii, tot o sare de aluminiu, care Al insa nu intra in piele (am gasit pe nu-sh ce forum de chimisti o explicatie, de ce aluminiul din Potssium Alum nu intra, nu mai stiu unde anume). Nu este un antiperspirant, nu stiu daca regleaza secretiile, stiu doar ca nu lasa bacteriile raspunzatoare de mirosurile neplacute sa se dezvolte. Il folosesc dimineata , seara, si in timpul zilei ori de cate ori e necesar (mai ales ca acum sunt "casnica" si imi permit sa ma spal cand am chef).

Am comandat si eu de la eco-baby forma bruta, dar si forma slefuita. PROs and CONs:
- piatra in forma bruta este mai mare decat cea slefuita (la gramaj)
- piatra in forma bruta trebuie slefuita pentru a nu zgaria. cum? am o ... pila pt calcaie de la scholl, destul de dura, banuiesc ca merge si cu smirghel. va slefuito o zona care vi se pare ca e cel mai putin rugoaza, api procesul se va finaliza fara dureri su actiunea apei si a causului palmei, daca vreti.
- piatra in forma finita este ca un dreptunghi, usor de folosit, dar, dupa cum spuneam, mai mica . oricum nu e bai, ca pe mine m-a tinut o piatra bruta aproape un an de zile. 20 lei pt un an nu-i de colo, nu?
- alaunul , fiind o sare cristalizata, este supus... riscului de a se sparge. Mare atentie la manevrarea sa, eu mi-am spart deja alaunul slefuit , si acum zace in 3 bucati de nu ma prea pot folosi de el (prea mici pt a putea fi apucate cu incredere, prea colturoasa pt a o putea spefui cum trebuie). Deci fiecare sa aleaga :).

Repet: nu impiedica transpiratia, la inceput chiar am avut un soc: eu, sa transpir atat de mult?!?!? dar nu era decat socul de dupa antipersirante. pe care le mai folosescla nunti, botezuri, inmormantari, haine festive. in rest, timp liber = alaun. l-am folosit cu succes si pentru umeri si spate, vara trecuta m-au invadat cosurile din cauza transpiratiei si a prafului, nu mai scapam de ele orice as fi facut. seara- mangaiate zonele cu alaunul umezit, cand se usca apa vedeam pelicula fina de sare de pe umeri.

atentie la pielea iritata, eu am descoperit ca ma ustura sa aplica alaun, probabil ca depinde de la om la om. totusi nu am renuntat la aplicare si n-am patit nimic - poate in ziua aia ma deranja pielea de la subrat mai mult , eventual treceam pe deodorant clasic (folosesc de la vichy)

NU PATEAZA HAINELE. am avut neplacuta surpriza sa vad acele inestetice si groaznice pete galbene pe alte haine, pe care, daca ai proasta inspiratie sa le calci, miros groaznic, a transpiratie plus deodorant. nimic de cand folosesc alaunul. ce-i drept, se vede haina uda daca transpir, dar vara se usuca :D. si nu ramane nimic pe haine, iar daca ajunge sare acolo cu siguranta se spala.

eu nu as renunta la alaun prea curand :). review-ul meu :)

Nedeia
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Aug 20, 2010 12:54 pm

crezi ca piatra bruta de la eco baby se poate slefui? Ai incercat si merge?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Aug 22, 2010 12:18 pm

da :) trebuie ceva abraziv, mai abraziv decat alaunul :)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Mar Aug 31, 2010 3:49 am

ileana a scris:tot ca o ciudatenie- va povestesc de un ruj cumparat dintr-o farmacie cu produse traditionale din maroc! in primul rand farmacia aceea nu seamana cu ale noastre- gasesti acolo de la diferite borcane cu coloranti naturali pt piele si alte materiale, la ceaiuri, ierburi si tot felul de produse cosmeticale..era inclusiv o chestie cu care te dadeai la incehietura mainii si in functie de cat de atre se colora iti spunea daca esti tare in pat sau nu asta crec ca era pt turisti sa ma intorc la ruj- era un praf rosiatic pus intr-o forma conica din ceramica- trebuia sa-ti umezesti buzele, sa le lipesti de praf si sa nle intinzi uniform(daca poti...pt faza asta iti trebuia cred ceva practica). rezultatul- un rosu extrem de aprins! care- surpriza!nu se duce de pe buze! cum nu nimerisem conturul exact am lins/muscat/sters/frecat juma de zi sa ma curat si era natural...rujul de acum il pap pana ajung la poarta ...

Unde este magazinul asta?
naliana

Gemeni Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : ok

http://www.astrobiografie.ro

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Aug 31, 2010 10:39 am

naliana a scris:
ileana a scris:tot ca o ciudatenie- va povestesc de un ruj cumparat dintr-o farmacie cu produse traditionale din maroc! in primul rand farmacia aceea nu seamana cu ale noastre- gasesti acolo de la diferite borcane cu coloranti naturali pt piele si alte materiale, la ceaiuri, ierburi si tot felul de produse cosmeticale..era inclusiv o chestie cu care te dadeai la incehietura mainii si in functie de cat de atre se colora iti spunea daca esti tare in pat sau nu asta crec ca era pt turisti sa ma intorc la ruj- era un praf rosiatic pus intr-o forma conica din ceramica- trebuia sa-ti umezesti buzele, sa le lipesti de praf si sa nle intinzi uniform(daca poti...pt faza asta iti trebuia cred ceva practica). rezultatul- un rosu extrem de aprins! care- surpriza!nu se duce de pe buze! cum nu nimerisem conturul exact am lins/muscat/sters/frecat juma de zi sa ma curat si era natural...rujul de acum il pap pana ajung la poarta ...

in Maroc :-)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Mier Sept 08, 2010 3:12 am

nedeia a scris:
naliana a scris:

si ce ingrediente are? Ar trebui sa fie trecute pe produs.

in Maroc :-)
naliana

Gemeni Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : ok

http://www.astrobiografie.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul