Aparat aerosoli

In jos

Aparat aerosoli

Mesaj  Lore la data de Joi Ian 07, 2010 7:28 am

Il folositi doar la nas infundat? Credeti ca serul fiziologic simplu actioneaza eficient?

Pr mine am indicatie 2 zile de ACC + 12 de Dezametazona. Cat ser tre sa pun in plus peste ele? MA PLICTISESC REPEDE

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Aparat aerosoli

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Ian 07, 2010 8:05 am

Pai e nasol daca te plictisesti repede pentru ca la combinatia aia trebuie sa pui 5 ml de ser si dureaza cam 10-15 min o sedinta cu 5ml Eu folosesc aerosolii nu numai la raceala cu secretii ci si pentru "rosu in gat" pt ca sodiul dezinfecteaza caile respiratorii.Mai exista si Nazomer cu propolis sau Echinacea .
Indicatiile medicale ale aerosolilor

Aerosolii sunt indicati in boli pulmonare (traheite, bronsita cronica, bronsita asmatiforma, bronsiolite, bronsiectazii, astm bronsic, emfizem pulmonar) si afectiuni ORL (sinuzite, rinofaringite, laringite, amigdalite). Actiunea este in functie de substanta medicamentoasa folosita: vasoconstrictoare (adrenalina, efedrina); vasodilatatoare (miofilin, nitrit de sodiu); bronhodilatatoare (aminofilina); antiinflamatorie si antiinfectioasa (antibiotice); antialergica; sedativa .
sursa:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am auzit si de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].Nu l-am folsit dar mi se pare interesant pentru cei ce nu detin aparat de aerosol terapie.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Ian 07, 2010 1:49 pm

Eu am pus 6 ml si parca nu se mai termina. Am dat la maxim aparatul si inebunesc. Lucas nu vrea sa stea deloc. Am stat pana s-a consumat jumate din lichid si am renuntat La spital foloseau Laica si nu dura atat ca la al meu: Kyara parca se numeste al mmeu.

Ce se mai poate pune. Ziceai si de ceai de mustel ? Oricum, numai un pic am stat si respir mai bine.

La Tm spunea Orlista sa il pun pe Lu 1 zile cu Dexametazona. Pediatra mi-a spus sa ii dau pace orlistei ca are un fix. Am mers dupa 4 zile la ea cu sinuzita , direct mi-a indicat 12 zile cu Dexametazona. Cand am intrebat-o cat ser sa pun mi-a spus : cat incape bang bang bang Incap 20 de ml..common!! bang bang

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Vin Ian 08, 2010 3:52 am

Da dupa parerea mea Laica e un aparat foarte bun,am avut noroc pentru ca atunci cand l-am cumparat habar n-aveam.Eram insarcinata si racisem rau,nu puteam lua medicamente si MF din It mi-a prescris aerosoli cu niste fiole naturiste am cumparat aparatul pentru ca era in oferta 26 de euro...cand am venit in Ro si am vazut cat costa nu mi-a venit sa cred..escrocii!
Inhalatiile cu musetel nu sunt aerosoli sunt inhalatii ca pe vremea bunicii cu infuzie de musetel in lighean si prosop in cap deasupra ligheanului.
Dexametazona e bronhodilatator si e destul de puternic ,Lu are ceva la plamani?Parca ziceai amigdalita
20 ml e exagerat chiar si pt adulti pediatra noastra mi-a spus o fiola de apa de mare(5ml)de trei ori pe zi.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Vin Ian 08, 2010 4:56 am

Fetelor, si eu stiu ca se pun 5 ml ser.Eu tot asa i-am facut lui V. O fiola de Acc si 5 ml de ser Sau Ser 1ml, Flixotide o nebula si ventolin. Aerosoli se pot face si cu Bicarbonat de Sodiu.

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  andrada1 la data de Mier Ian 09, 2013 11:16 pm

buna treaba aerosolii astia! si noua ne-a recomandat medicul pediatru de la Medsana sa avem unul in casa, si desi la inceput nu prea am avut nevoie de el, in timp m-am convins ca este eficient in diverse tipuri de raceri si gripe..

andrada1

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 10, 2013 7:08 am

Mi-am luat aparat de aerosoli si desi am sinuzita nu pot spune ca a fost foarte eficient. Este experienta mea personala. Cand copiii erau mai mici nu aveau deloc rabdare sa stea. E folosit de maxim 5 ori la copii sivreo 10 de mine.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  d@n@ la data de Mier Feb 05, 2014 11:10 am

Hmm, cred c-o sa iau si eu unul; la cum ati vorbit, pare de nelipsit la casa omului

d@n@

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum