Ce ati vrea sa gasiti intr-o gradinita cand mergeti sa va inscrieti comoara?

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce ati vrea sa gasiti intr-o gradinita cand mergeti sa va inscrieti comoara?

Mesaj  OargaDana la data de Mar Ian 05, 2010 4:01 pm

Noi mai avem un anisor..pana cand ne lasa mama de sub fusta ei..si ne da si la doamna educatoare :) .Eu personal as vrea in primul rand..sa gasesc un medic..care sa consulte copii macar de 2 ori pe saptamana. As mai dori ca sa nu fie pusi copii bolnavi(raciti) la un loc cu cei sanatosi.Bineineteles..nu cred ca este igienic ca asistentele/educatoarele sa fumeze si apoi sa vina sa imi sarute sau sa se joace cu piticul meu..dar stiu ca vreau prea mult :)) . Dar oricum .. cine stie ca nu are rabdare sau nu face munca asta cu dragoste..poate sa isi gaseasca in alta parte. Nu? Astept si de la voi idei.
Este cineva din Cluj?Unde recomandati sa dau piticu?Multumesc.
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Re: Ce ati vrea sa gasiti intr-o gradinita cand mergeti sa va inscrieti comoara?

Mesaj  Onush la data de Mar Ian 05, 2010 11:10 pm

Desi am trecut de ceva vreme de prima zi de gradinita si experienta ma invata ca pot avea asteptari doar daca merg la o gradinita particulara...

Iata ce mi-am dorit eu cand am mers sa inscriu copiii la gradi:

*Clase cu un numar mic de copii ( 15-20 )
*Posibilitatea unei perioade de adaptare in care copii sa mearga cu parintii ca la un loc de joaca. Pentru copii e mult mai usor sa accepte colectivitatea daca pe perioada de cunoastere a partenerilor de joaca si a doamnelor daca exista un factor de stabilitate
*Mancare sanatoasa ( fara carne de porc si prajeli, dulciuri facute in bucataria gradinitei, fructe multe)
*Doamne care sa inteleaga ca statul pe scaunel cu mainile la spate nu inseamna ca sunt cuminti.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Re: Ce ati vrea sa gasiti intr-o gradinita cand mergeti sa va inscrieti comoara?

Mesaj  Lore la data de Mier Ian 06, 2010 1:03 pm

Onush a scris:

*Clase cu un numar mic de copii ( 15-20 )
i.

Astea's clasele la care speri sa se ajunga? Pt mine ar fi maxim 10 la o educaoare
Ingrijitoare care sa ii ajute la wc si copiii in felul asta sa nu ramana nesupravegheati
O educatoare calda care sa faca situatiei si sa nu imi parasca copilul.
Mai multe activitati in aer liber cand e frumos afara

*Mancare sanatoasa ( fara carne de porc si prajeli, dulciuri facute in bucataria gradinitei, fructe multe)
*Doamne care sa inteleaga ca statul pe scaunel cu mainile la spate nu inseamna ca sunt cuminti.

idem

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Vin Ian 08, 2010 8:04 am

Noi am fost luati prin surprindere in 2008 in toamna de Denissa care voia la gradi, de fapt ea zicea ca vrea la scoala. Dupa ce i-am explicat cum e cu scoala, a fost de acord ca mai intai la gradi si apoi scoala .... dar nu am luat in serios dorinta si uite asa din septembrie pana in in octombrie ne tot batea la cap cu gradi si cara prin casa diverse gentute ca ea merge la gradi, isi alegea haine, etc. Am inceput cautari, nici nu stiam ce vrem de la o gradinita, dar tot cautand pe net am aflat ce si cum sta treaba ... din prima am cautat privata ca avea 2 ani si 3 luni si la cresa nici nu se punea problema si din prima program scurt ca avea cine sa stea cu ea. Am gasit una aproape de casa si din fericire ne-a placut ... ce am gasit ...
- sali mari, spatioase,
- educatoare calme, placute, ingrijitoare la fel, ba chiar una era cu un copil in brate,
- mancare gatita la bucataria proprie,
- jucarii moderne nu prea erau, dar materiale educative (jucarii educative) da ... chiar in vizita noastra nimerisem la .. ora de cunoastere a fructelor si legumelor ... a fost super .. pe o tava erau fructe si legume, de plastic, si le explica despre vitamine si de ce e important sa le pape ... pot spune ca explicatia asta mi-a dat-o si Denissa acasa in timp ce manca ...
- curatenie, salile aerisite cu orice ocazie, cand plecau la masa, cand ii scotea afara,
- dormitorul separat de sala de curs, grupele mici 10-15 copii

In anul urmator am fost nevoiti sa schimbam gradi ca s-a inchis cea la care mergea (ne-a anuntat din timp ca nu-si mai permit, au copii putini)... am inceput iar cautarile, de data asta stiam ce vrem, aveam deja un model, am vizitat char si gradi de stat, am reanalizat bugetul familiei si eram dispusi sa reducem din alte cheltuieli numai sa gasim una privata asa cum ne-am fi dorit ... nu am gasit ce cautam, am zis ca poate suntem noi prea exigenti, ne-am dus dupa ceilalti copii la o gradi care ne promitea muuulte ... in 2 saptamani am reliziat contractul

Am inceput iar cautari dar la ce am auzit ca s-au mai deschis intre timp si la unele de stat unde mai cunosteam si stiam ca sunt putini in grupa. La scurt timp am auzit de o gradi ce se deschidea .... am mers sa vedem dar nu i-am dat din start prea multe sanse
Ce am gasit:
- sali nu foarte mari (ca la prima) dar nici mici si inghesuite (ca la muuulte altele);
- ne-au intampinat educatoarele, calme, blajine de ne-au transmis o liniste sufleteasca si o siguranta cum nu intalnisem pana atunci;
- la intrare ne-au dat papuci de unica folosinta ... si acum dimineata cand lasam copilul si dupa amiaza cand o luam ne punem papuci din aceia (care sunt schimbati la un interval de timp de ei)
- asistenta medicala prezenta in fiecare zi;
- mancarea gatita la bucataria proprie;
- meniul adecvat varstei lor;
- educatie (asta am urmarit la toate ce am fost) ... si imi vine Denissa zilnic aproape cu cate un joculet si bineinteles ca trebuie sa-l jucam si acasa
- intalniri lunare intre parinti si colectivul gradinitei;
- comitet de parinti.
Ce a fost important ... cand ma mers cu Denissa in vizita, sa vada si ea noua gradi, asta dupa o vacanta de o luna de la cea cu care dadusem kiks, nu voia sa mearga acasa si ne tot intreba de ce nu i-am adus pijamalute Deja nici nu ne mai gandeam la taxa (care era culmea mai mica decat la altele private).
Acum avem si un forum de discutii, directoarea ne trimite info, mesaje, felicitari, afiseaza meniul, etc.
Pot sa ma declar super multumita, imi stiu copilul in siguranta acolo, stiu ca si ea e multumita si se simte foarte bine.

Am scris muult ... revin cand pot sa scriu si ce am vazut la celelalte nu chiar ok, si ce am vazut ok la cele de stat.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Ian 11, 2010 2:33 pm

Choiar revino ca asa stii si eu la ce sa fiu atenta.Eu ma gandeam sa o duc pe Thea la o gradinita cu program prelungit. Pe de-oparte am nevoie de mai mult timp, pe de alta nu ma pot desparti de ea atatata timp

La gradi cu program normal o duc pe la 8.30 ca daca nu sunt copiii veniti ea plange si trebuie sa o luam la 12 fara 10. Pai nici nu ajung acasa ca tre sa plec dupa ea.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Ian 13, 2010 12:12 pm

Eu am vorbit de gradinita de stat nu particulara.
Cred ca regulile sunt cu totul altele si asteptarile trebuie sa fie diferite atunci cand platesti.

Despre numarul de copii, Lore, la grupa mica la domnisoara au fost 37 de copii iar la cavaler 42 inscrisi si 35 prezenti in prima zi de gradi.

Cat despre ingrijitoare, din ce stiu, e o ingrijitoare la 2 clase dar mai ajuta si la bucatarie deci in 50% din situatii copii merg singuri la baie.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Ian 13, 2010 1:02 pm

Pe mine m-a enervat ingrozitor ca nu au ingrijitoare, dar de cand a inceput la gradi merge singura pentru treaba mica si la treaba mare are nevoie si de mine( aici avem noi niste probleme cu o nenorocita de constipatie psihogena).

Am dus-o dupa mult timp pe T si a facut pe jos in baie, apoi in chiloti Nu stiu daca o mai putem duce daca nu rezolvam problema

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mier Ian 13, 2010 2:58 pm

ioi .. vad ca ma voi confrunta cu mii de probleme.. cred ca sotul daca merge odata si il gaseste pe darius murdar la fund..cred c a le omoara pe alea , sau le bate..si vb pe bune....sper sa gasim o grad ok sa fim multumiti
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Ian 13, 2010 11:07 pm

aoleo!!!!!!!!!! 35 de copii?42 de copii intr-o grupa??? mi-e rau....
m-as pune sa-i strang bani de pe acum ptr gradi da nu stiu de unde....si nici nu stiu daca e gradi privata prin Brad(ptr perioada de la 2-3ani - in caz ca nu reusesc sa mai fac un bebe :) ) ca nu prea cunosc prin oras nimic...
noi o sa mergem de la inceput la o gradi cu program prelungit. Chiar daca imi va fi super dor de ea -cel putin acum nu-mi pot imagina sa nu o am langa mine atatea ore - decat sa stea cu soacra-mea e mult , mult mai bine! vedem noi cum o fi cand se va apropia timpu'....
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Ian 14, 2010 12:02 am

ce constipatie e aia Lore? si la kk sa nu mearga nimeni cu ei la baie- la pipi se mai descurca dar la treburile mai importante...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Joi Ian 14, 2010 1:52 am

am o intrebare care e programu la gradi cu program prelungit si la gradi cu program normal :D .. eu din 14 Decembrie trebuie s amerg la munca si lucrez de la 9 la 18....se incadreaza in programul prelungit? scuze ca is asa prostuta da no... :)))
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Joi Ian 14, 2010 6:07 am

Dana, Gradinita cu program normal e de la 8-12 iar cea cu p prelungit e de la 8(dar se pot duce copiii si mai devreme) si e pana la 16, cel tarziu 17 aici la mine in oras; in alte locuri nu stiu.

Eu lucrez la gradinita si am hotarat sa imi duc odorul la o gradinita cu program normal, o gradinita care e situata intr-un vechi castel, suficient dotata, dar care are niste oameni superbi, oameni care isi fac meseria cu ft mult drag si devotament. Pentru mine asta conteaza cel mai mult, omul care se ocupa de copilul meu. Omul care atunci cand il duc dimineata ma intreaba daca s-a trezit bine copilul, daca e sanatos, daca am avut diferite "divergente" acasa ca mai tarziu sa stie cum sa relationeze cu copilul data fiind starea lui de spirit. Omul care nu ridica tonul, omul care ajuta copilul sa inteleaga ce a facut gresit si incearca sa afle de ca a facut gresit ceea ce a facut fara sa jigneasca copilul, fara sa tipe si fara sa foloseasca violenta. Da spun violenta pt ca v-ati cruci daca v-as spune ce fel de oameni se ocupa de copiii nostri in unele gradinite.
Aceasta gradinita are ingrijitoare care este 100% la dispozitia copiilor si in aceasta gradinita se interzice parintilor sa le puna copiilor in pachetel sucuri, cornuri cu ciocolata, snacksuri si mai stiu eu ce porcarii.

Dupa cum va spuneam am avut norocul sa lucrez intr-o astfel de gradinita si asa am putut sa vad adevarata fata a oamenilor, dar recunosc ca pentru un parinte care nu are acces in "culise" este ft greu sa ia o decizie. Stiti vorba aceea "afara e vopsit gardul si inauntru e leopardul".

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Ian 14, 2010 9:08 am

pai daca tot ai lucrat in gradi spune-ne ce ar trebui sa intrebam cand vrem sa-i inscriem? cam cum am putea sa ne dam seama de leopard?
eu vreau sa o inscriu pe maia la toamna la o gradi de stat (aceiasi la care am mers si eu)- are curte mare si sali generoase si un criteriu important este distanta- e la o strada de ai mei- care ma vor ajuta big time! as face si eu mii de mofturi- gen educatoare inteligente dar nu stiu daca imi pot permite sa strabat orasul ca sa le gasesc deocamdata am auzit lucruri bune despre ea dar inca nu am sapat personal pe acolo sper sa nu fie leoparzi prea mari dar nu stirca sa stiu dupa ce sa ma uit
ileana

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Joi Ian 14, 2010 3:55 pm

olga...undee gradi asta?ca eu tot din cluj sunt :D da-mi add pe mess pls..sa mai discutam.
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Ian 14, 2010 4:20 pm

OargaDana a scris:olga...undee gradi asta?ca eu tot din cluj sunt :D da-mi add pe mess pls..sa mai discutam.

@OargaDana, Olga este de langa Cluj.
Nu mi-ai dat un raspuns despre ce am vorbit saptamana trecuta. Ne-ai uitat?Te-ai razgandit?

@ileana, voi scrie despre constipatia psihogena curand :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Vin Ian 15, 2010 3:54 am

Tips
Cand mergeti sa vedeti o gradi ...
0. Faceti o lista cu toate gradinitele ce vreti sa le vizitati, da-ti cautare pe net si veti gasi multe pareri pro si contra, intrebati pe un forum, intrebati cunostintele
1. Luati sotul cu voi ... daca e o doamna directoare sa vorbeasca el mai mult ... stiti voi legea naturii si a atractiei naturale
2. Mergeti direct la biroul directoarei cu un telefon prealabil sa stiti sigur ca o gasiti
3. Spuneti ca o cunostinta v-a recomandat gradinita ... poate nu va intrebati de ce ... am mers la o gradi pe care intradevar cineva mi-o recomandase, cand am zis asta directoarei ne-a aratat toata gradinita si a vorbit muult despre ce fac ei acolo ... in mare era bine, daca optam pentru stat acolo cred ca o duceam
4. Mergeti pe la pranz cand se pregatesc de somn ... asa vedeti cum arata sala cand copiii dorm ... ce ne-a socat la o gradi ... eram pe hol si s-a auzit o ingrijitoare urland la un copil ... mi se sculase parul din cap .. ca il alta parte nu am ... si directoarea deja se fastacea .. ori si-a primit ingrijitoarea dojana dupa ori ..
Asta ar fi prima vizita, daca e ok la somn atunci mai faceti in alta zi o vizita dupa ce ajung toti copiii sa vedeti de dupa usa activitatile si tonul educatoarei, apoi sa ramaneti cumva in cladire si sa vedeti si desfasurarea pranzului, dar sa nu atrageti atentia ca sunteti pe acolo
5. Daca va place gradi luati-va in calcul mici atentii din cand in cand si copilul vostru va fi in siguranta .. ma refer aici la ridicat ton, tipat, pedepsit nu neaparat lovit

Ce nu am gasit ok la gradi de stat
1. Personal in varsta, parca erau niste cotoroante, scuzati cuvantul dar asa aratau, eu ca si copil ce m-am uitat la Hansel si Gretel as fugi mancand pamantul ... nu contest experienta educatoarelor, dar pot spune ca sunt si educatoae tinere competente, iar ingrijitoarele ... no comment
2. Salile nu sunt sau nu pot fi aerisite asa cum trebuie, inainte de somn ... miros de mancare peste tot si un aer inchis nu tocmai bun de somn
3. Muuulti copii, cum zicea si Onush, intre 31 si 45 de copii intr-o grupa, la unele gradinite dormeau cate 3 pe doua paturi sau cate 2 in pat
4. Unele nu au spatiu in jur amenajat .. nu ma refer aici neaparat la un spatiu de joaca, desi ar trebui sa existe cu dotari minime, ci la un spatiu sigur unde pot iesi copiii afara

Ce nu am gasit ok la gradi particulara
1. Salile mici si inghesuite
2. L-am prins pe director fumand in birou si chiar i-am spus ... intru in birou, imi miroase a fum de tigara si zic ... ati fumat aici? ... el imi zice un da cu jumatate de gura ... eu ... atunci nu mai intru iesiti dumneavoastra .... dupa ce am vizitat si-a cerut scuze, drept nu era inceputa activitatea inca dar ....
3. Tot la gradi de mai sus imi zicea ca va pune televisor in sala de jos sa se uite copiii la desene animate .... ups zic eu .. cand sa faca asta?
4. Mancare .. revin s-a trezit minunea mica

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Vin Ian 15, 2010 4:11 am

lore.. luni ajung ca am fost plecata din cj 3 zile....luni promit ca le expediez:))
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Vin Ian 15, 2010 4:15 am

valeuuu ... mai bine imi deschid eu gradinita :)))
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Vin Ian 15, 2010 4:28 am

oare cer eu prea mult.. de ma gandesc... ca ar trebui sa doamnele educatoare..sa aiba si ele haine cu care sa se schimbe dupa ce vine de pe strada...nu? macar un halat sa isi ia pe ea..CER PREA MULT ?
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 16, 2010 1:54 pm

SandyBelle, vreau sa spun ca eu nu mai soun nimic. Nici nu mai imi vine sa o duc si sa mai caut nici o gradinita .

La Vlaicu din fericire ca sa zic asa sunt numai 19 copii in grupa si vin in jur de 12-14. Gradinita e noua, facuta acum 2 ani cu banii de la Phare. Sala de clasa e mica. Nu este ingrijitoare pe motiv ca Inspectoratul nu isi permite. Educatoarea lucrae inainte doar cu 5 copii in alt sat . Nu mi se pare calda. O paraste vesnit pe Thea ca e hiperactiva, etc...

Nu as duce-o la program prelungit, dar in sat pana o duc si ma intorc ...fac ceva 1 h si merg dupa ea. Nici nu pot misca imic acasa. Pe de alta parte u stiu daca pot sa nu o vad atata timp Un program iar strica sau nu? Nici nu stiu.

Eu la un monetdat am refuzat cu desarvarsire sa merg la gradi si maica-mea a lasat-o asa cum am vrut eu. mai tarziu ma intreb daca nu am avut probleme de socializare din cauza asta. Pana la sfarsitul liceului m-am simtit o neinteleasa

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 16, 2010 1:56 pm

SandyBelle, vreau sa spun ca eu nu mai spun nimic.
Ce fraza inteligenta

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Lun Ian 18, 2010 9:34 am

V-am ramas datoare sa va spun cum sta treaba cu leopardul din spatele gardului vopsit .
Nu vreau sa generalizez, dar astea sunt situatii pe care eu le-am intalnit in gradinite.
Sunt gradinite unde copiii au program liber in sensul ca educatoarele stau la cafele si povesti in birou si copiii se joaca toata ziua nesupravegheati, dar cand merg parintii dupa ei, ei canta de mama focului

Alta problema este limbajul pe care unele educatoare il folosesc cu copiii. am ramas socata cum, unii copii au fost facuti prosti, cretini, handicapati, nesimtiti. Este inadmisibil sa faci asa ceva.
Alte educatoare ii mai altoiesc, ca sa spun asa, iar altele fac diferente intre ei; adica conteaza unde lucreaza mama, tatal sau conteaza enorm de mult etnia.

In ceea ce priveste educatia: unele le"predau" copiilor lectiile fara a se ridica de la catedra iar altele traiesc inca pe vremea comunismului si folosesc aceleasi metode invechite.

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Ian 18, 2010 12:49 pm

ufff! am impresia ca trebuie sa fii f norocos ca sa nimeresti una buna- cred ca e ideal daca indeplineste cateva conditii
ileana

Sus In jos

Mesaj  gradinita_aricel la data de Mar Iul 13, 2010 4:10 am

[...]

Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Iul 13, 2010 4:14 am, editata de 1 ori (Motiv : cont banat pentru o perioada nedeterminata)

gradinita_aricel

Sus In jos

Mesaj  dracsor la data de Mier Feb 16, 2011 12:58 am

Nu am stiut unde sa pun postul acesta. Mi-a placut mult ideea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dracsor

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum