Copii Alintati

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Copii Alintati

Mesaj  olga la data de Sam Ian 02, 2010 7:21 am

Dragi mamici, zilele trecute mi s-a zis ca am un copil alintat . Lucrul acesta m-a luat prin surprindere si de atunci tot incerc sa aflu ce anume ne face sa spunem ca un copil este alintat.

Recunosc ca am una bucata copil egoist de un an jumate, care nu suporta sa ii ia cineva vreo jucarie, dar din cate am citit si din cate mi s-a spus este doar o faza trecatoare care e specifica varstei. Am incrcat sa ii explic, de fiecare data cand face asa ii spun ca nu e bine si nu e frumos, dar nu pot sa il bat de fiecare data cand face asta. trebuie sa va spun ca acea replica a venit dupa ce piticul meu tot vroia jucaria unei fetite. Iar dupa trei faze din astea a venit si replica cu alintatul si inca una; mi s-a spus sa am grija ca imi scap copilul din mana.

La puiul meu ii iasa acum ultimul canin, fapt ce ii creaza o stare de agitatie si de dizcomfort, efectiv il vad cum isi da cu pumnul in obrajor, va rog frumos sa imi spuneti cum as putea eu sa reactionez cand face vre-o prostie ifiind date circumstantele astea. Si cand spun prostie ma refer la scosul unor oale din dulap, la rasturnatul bolului cu covrigei sau la trantirea unei masinute.

De meserie sunt profesor si credeti-ma ca am vazut si inca mai vad multe lucruri si am jurat ca, copilul meu nu o sa fie un 'necrescut', dar poate gresesc spunandu-mi ca nu imi imaginez cum poti scapa din mana un copil de un an jumate.

nu stiu cat am fost de coerenta, dar sper sa intelegeti esentialul din acest mesaj

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Re: Copii Alintati

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Ian 02, 2010 7:57 am

Placa asta cu "o rasfeti","e razgaiata","ti s-a urcat in cap" o aud de mult deja si zana are abia un an si patru luni si de putin timp incepe sa fie constienta de anumite lucruri dupa parerea mea.Si ea scoate din dulapuri tot, o mai cert dar strang mereu,ea apoi le scoate din nou si tot asa,in ultimul timp am observat ca daca scoate ceva si o rog sa puna la loc o face,exact asa cum fac eu.Nu o las si n-am lasat-o niciodata sa planga pentru a pedepsi-o pentru ca nu cred ca ajuta o face doar mai nervoasa,insa incerc sa o invat ca tonul vocii noastre se schimba in functie de ceea ce a facut ea-bine sau rau-Ma rog...rau in perceptia noastra.Uneori imi pierd rabdarea si mai tip la ea inca incerc sa ma autoeduc in privinta asta sa nu mai reactionez din impuls,dar nu reusesc mereu .Asa ca dupa parerea mea nu exista copii rasfatati ci doar nemultumiti Cat despre faza cu jucariile cred ca trebuie sa-l lasi sa dezvolte intai simtul proprietatii si apoi pe cel al daruirii etc.Un pic de egoism in viata e sanatos oricum

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 02, 2010 8:20 am

mi s-a zis ca am un copil alintat

eu nu as accepta sa imi spuna nimeni ca am copilul alintat si ca urmare am invatat niste raspunsuri pe masura.

Tu crezi asta vreo clipa? Ca e alintat? Caci daca da, atunci persoana care iti spune asta iti simte si nesiguranta si o face sa isi pemita mai mult data viitoare.

As fi intrebat-o ce inseamna un copil alintat?

Sunt etape importante in viata lor, cum spunea si Zana Mica, trebuie lasati sa descopere, sa exploreze. Un copil care nu e scos din nu-i voie unde ajunge? Poate fi pedepsit un astfel de copil? Cum il educam/? Cu japa?

Fetita mea a scos tot din dulapuri si le-am bagat de 10000000 de ori la loc. Pana nu a mai fost interesata de acest lucru. Acum e mai posesiva cu jucariile de cand a intrat in joc si Lucas, dar inainte era ok.

Un copil are toata viata sa dea cu capul de refuzuri, suturi in fund si cutite-nfipte in spate. De aceea familiatrebuie sa ii ofere acest confort , caldura, siguranta, rabdare.

Nu cred ca exista copiii alintati ci doar parinti insuficient de informati si atasati.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Sam Ian 02, 2010 8:45 am

la un an juma e devreme sa spui alintat sau prost crescut despre un copil- depind multe si de firea lui. dar cred ca trebuie sa perseveram cu vorbitul cu ei- atat cat pot intelege ei. Si Luca scoate capacele de cratiti si le face masinute pe jos si ii spun ca nu are voie si il trimit sa le puna la loc- uneori o face ca 3 sec mai tarziu sa le scoata din nou! ma duc si strang eu- de 100 de ori pe zi- rabdare!!!! ei nu inteleg acum exact ce inseamna nu e voie! si la impartirea jucariilor...mai trece ceva vreme- inspre 2 ani mai inteleg si asta daca sunt invatati din joaca cu alti copii in parc la gradi. pana spre 3 ani copii nu stiu nici sa se joace bine cu alti copii darmite sa imparta. Luca si Maia se joaca rar impreuna- au momente superbe dar in general e fiecare cu oala lui...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Sam Ian 02, 2010 9:27 am

Lore, nu cred nici un moment ca am un copil alintat. Imi e o ciuda ca nu am intrebat de ce zice ca v e alintat, de nu iti pot spune, dar am ramas interzisa. Sunt cu totul de acord cu voi, din cate pot incerc sa ii dau libertate, il implic in activitatile noastre (ex; facem curatenie impreuna, bagam haine la spalat, le scuturam si le intindem impreuna si cate si mai cate) Oricum i-am zis mamicii respective ca ii recomand cu caldura niste carti, sa citeasca acolo cat rau pot face unii parinti copiluli ingradindu-l si facandu-l o marioneta, dar m-a refuzat categoric. asa ca....m-am oferit eu drept exemplu pt ca mama a reactionat gresit in unele situatii si drept urmare am ramas marcata pe viata si de aceea incerc sa ma informez cat de mult pot si sa nu comit aceleasi grreseli,dar nici asta nu a impresionat-o prea mult.

Zana mica, si eu incerc cat de mult pot sa ma autoeduc in ceea ce priveste rabdarea si empatia fata de copil. Nu ma deranjeaza catusi de putin ca a dat pe jos mai stiu eu ce sau ca adun de nu stiu cate ori dupa el capacele si lingurile de lemn.

Va multumesc mult fetelor pt raspunsuri!

olga

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 02, 2010 9:53 am

olga a scris:.

Zana mica, si eu incerc cat de mult pot sa ma autoeduc in ceea ce priveste rabdarea si empatia fata de copil. Nu ma deranjeaza catusi de putin ca a dat pe jos mai stiu eu ce sau ca adun de nu stiu cate ori dupa el capacele si lingurile de lemn.

La Thea se simte regresul cateodata atat de mult. De exemplu chiar acum se joaca cu oalele care ocmai au fost scoase de Lucas Bocan e de mama focului, dar nu o mai aud. Zambesc! Face si la olita de cateva zile si nu i-am interzis desi inainte mergea singura la wc fara sa mai aibe nevoie de ajutor

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Ian 03, 2010 2:31 am

olga a scris:Dragi mamici, zilele trecute mi s-a zis ca am un copil alintat . Lucrul acesta m-a luat prin surprindere si de atunci tot incerc sa aflu ce anume ne face sa spunem ca un copil este alintat.
Asta depinde de varsta copilului si de experienta si conceptiile celui care face comentariul.
Pe mine genul asta de comentatii m-au cam lasat rece, in general.
olga a scris:Recunosc ca am una bucata copil egoist de un an jumate, care nu suporta sa ii ia cineva vreo jucarie, dar din cate am citit si din cate mi s-a spus este doar o faza trecatoare care e specifica varstei. Am incrcat sa ii explic, de fiecare data cand face asa ii spun ca nu e bine si nu e frumos, dar nu pot sa il bat de fiecare data cand face asta. trebuie sa va spun ca acea replica a venit dupa ce piticul meu tot vroia jucaria unei fetite. Iar dupa trei faze din astea a venit si replica cu alintatul si inca una; mi s-a spus sa am grija ca imi scap copilul din mana.
Eu cred ca ai una bucata copil, ceea ce spune totul. Daca ar avea un frate sau o sora sau poate niste parteneri constanti de joaca gen veri sau vecinii i-ar fi mai usor sa imparta.
Cat despre scapatul din mana ... sa fim seriosi asta nu se intampla la 1 an si jumatate.
olga a scris:
... cum as putea eu sa reactionez cand face vre-o prostie ifiind date circumstantele astea. Si cand spun prostie ma refer la scosul unor oale din dulap, la rasturnatul bolului cu covrigei sau la trantirea unei masinute.
Astea sunt prostii la la 1 an si jumatate ?
Iarta-ma dar nu pot sa reactionez decat asa. Tu ca profesor ar trebui sa stii ca la vasta asta notiunile de bine si rau lipsesc aproape cu desavarsire iar sa te astepti ca la puterea de concetrare de 1 minut si putin specifica varstei sa iti imaginezi ca va tine minte "teoria" pe care i-o faci e cel putin naiv ...Ceea ce spui tu ca sunt prostii sunt de fapt joaca sau manifestarea unei neputinte.

Ultima editare efectuata de catre Onush in Dum Ian 03, 2010 3:34 am, editata de 1 ori

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Dum Ian 03, 2010 3:32 am

Onush, ai perfecta dreptate; cand am spus prostii am spus asa pt ca in ochii unora asta sunt, nu am spus-o din punctul meu de vedere. Nu vreau sa imi dresez copilul; vreau sa am un copil normal, care sa se comporte ca un copil, sa se bucure de copilaria lui cat mai mult posibil.Teorii nu ii tin, ca asa cum ai spus nu am la cine, dar incerc sa ii spun cu cat mai putine cuvinte de ce nu e voie de ex sa ne dam pe leagan acum iarna.O fac pe un ton cat se poate de calm si daca peste o ora vrea din nou acolo, iarasi ii spun de ce nu e nevoie, pe acelasi ton si in acelasi fel; poate acum nu intelege ceea ce ii spun, dar pana la urma o sa inteleaga.

olga

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Ian 03, 2010 4:31 am

olga a scris:Onush, ai perfecta dreptate; cand am spus prostii am spus asa pt ca in ochii unora asta sunt, .

Poti fi orice vor ei in ochii lor. Ei nu iti dau de mancare, nu te adapotesc, nu te alina cand ai o durere, ei nu vin decat cu critiicele. Si atunci stai si te intrebi: de ce ii ascult? de ce ii bag in seama? de ce incerc sa ii conving de ceva? Nu poti schimba o mentalitate cu una cu doua.

nu e voie de ex sa ne dam pe leagan acum iarna.

de ce?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 4:34 am

olga a scris:vreau sa am un copil normal, care sa se comporte ca un copil, sa se bucure de copilaria lui cat mai mult posibil
pai ai un astfel de copil :)

olga a scris:de ce nu e voie de ex sa ne dam pe leagan acum iarna.O fac pe un ton cat se poate de calm si daca peste o ora vrea din nou acolo, iarasi ii spun de ce nu e nevoie, pe acelasi ton si in acelasi fel; poate acum nu intelege ceea ce ii spun, dar pana la urma o sa inteleaga.
dece nu e voie? adica ce explicatie i-ai dat?

eu cred ca aprecieri gen face prostii, e alintat/rasfatat, e egoist, manipuleaza / santajeaza (vorbesc in general acum) se nasc in urma unor asteptari complet nerealiste pe care le au parintii de la copiii mici, asta pe de o parte. pe de alta parte de la investirea cu o serie de capaciotati mentale pe care copiii mici nu le au
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Ian 03, 2010 4:38 am

Lore a scris:
nu e voie de ex sa ne dam pe leagan acum iarna.

de ce?

Eu as intreba de ce sa nu se dea in leagan Eu am leagane in curte si se dau si iarna si vara si o faceau si cand stateam la bloc si mergeam afara la plimbare... adevarat ca nu la fel de des... dar ...

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 4:41 am

am intrebat toate trei acelasi lucru
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Ian 03, 2010 7:12 am

Cel mai mult si cel mai greu mi s-a parut atunci cand am inceput sa-i tot explic lui vladutu de ce nu are voie una si alta... cel mai rau a fost faptul ca a trebuie si inca trebuie sa mearga la bunicii care il alintau si il rasfatau in ultimiul hal... au fost zile cand veneam de la munca si nu ma intelegeam cu el... nu vroia sa plece de acolo... am eu multe de povestit
Acum am scapat de etapa luatului in brate... ma chinui sa nu tip al el... offf

Carmen

Rac Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : optimista

http://optimism.ablog.ro/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 7:15 am

buna carmen

pai sa ne povestesti... cum il alintau bunicii? cum se comportau cu el spre deosebire de voi?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Ian 03, 2010 7:24 am

vanilla in primul rand nu ne respecta ceea ce le spunem... daca urla dupa ceva ii da imediat... il lua in brate mai ales eu care nu il luam in brate de cat cand ii dadeam sa pape... nu isi batea caul cu el, atata vreme cat nu urla si tipa era celm mai cuminte, daca cerea ceva imediat ii dadea... asta una la mana... daca ii ziceam sa nu-i dea nu stiu ce papa facea urat abia acum a inceput sa ma intrebe daca are voie sa nu.. sa va povesetsc alta minune: am venit de la munca si m-am dus sa-l i-au de acolo si il gasesc cu o punga de bobonae de alea gen cip daca le stiti asa m-am enervat ca direct la gunoi le-am aruncat... la mine nu a pus bot dar asa m-am suparat... si uite asa l-a invatat cu bombone la nici 3 ani
Da, stiu ca ar fi trebuit sa nu-l mai duc dar nu avem in alta parte sa-l ducem... merge si la gradi de acum dar cand e bolnavior tot cu ei stau... nu am ce sa fac, a trebuit sa tac uneori din gura

Carmen

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 8:19 am

pai si care sunt regulile voastre?
sa nu-i dai un obiect cand il cere?
sa nu-l iei in brate decat la masa?
zero dulciuri?
pe ultima o mai inteleg dar la primele doua eu cred e loc de flexibilitate
exista putine lucruri pe care nu ar trebui sa le dai unui copil sau care cer un plus de atentie (cutit, ac, sticla cu spirt, tubul de medicamente etc) dar acele obiecte trebuie tinute departe oricum. altfel.. de ce sa nu-i dai copilului ce cere ? poate ne dai un exemplu sa inteleg ce anume i-au dat bunicii.

mie mi se pare normal ca un copil sa nu respecte regulile daca regulile n-au nicio logica
adica inteleg reguli de genul: spalat pe maini inainte de masa, descaltat cand vii de la noroi, traversat numai pe verde
dar: nu te iau in brate decat la masa.. ce noima are?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Dum Ian 03, 2010 8:22 am

Imi pare rau ca voi,de pe acest forum nu stiti cat de bolnaviciosi suntem noi.De exemplu nu am voie sa il scot atunci cand ninge, ploua, bate vantul sau e ceata.Trebuie sa fiu ft atenta sa nu raceasca .Imi este ft greu sa ma duc cu copilul in brate pana in parc, dar sa mai duc si o paturica cu mine ca sa il asez pe leagan, iar dandu-l in leagan incepe sa chiuie si sa traga aer rece si credeti-ma nu e bine inca pt el. Inca suntem in convalescenta dupa o Bronsiolita Acuta si o Faringo-amigdalita acuta asa ca poate sunt exagerata, dar nu vreau sa ma mai intorc in spital niciodata.

olga

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 8:27 am

olga imi pare rau ca a fost bolnavior
din formularea ta reiesea ca asta cu leaganul iarna e o regula generala
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Ian 03, 2010 8:56 am

vanilla_baby a scris:pai si care sunt regulile voastre?
sa nu-i dai un obiect cand il cere?
sa nu-l iei in brate decat la masa?
zero dulciuri?
pe ultima o mai inteleg dar la primele doua eu cred e loc de flexibilitate
exista putine lucruri pe care nu ar trebui sa le dai unui copil sau care cer un plus de atentie (cutit, ac, sticla cu spirt, tubul de medicamente etc) dar acele obiecte trebuie tinute departe oricum. altfel.. de ce sa nu-i dai copilului ce cere ? poate ne dai un exemplu sa inteleg ce anume i-au dat bunicii.

mie mi se pare normal ca un copil sa nu respecte regulile daca regulile n-au nicio logica
adica inteleg reguli de genul: spalat pe maini inainte de masa, descaltat cand vii de la noroi, traversat numai pe verde
dar: nu te iau in brate decat la masa.. ce noima are?

Nu ma intelegi... offf
Noi nu l-am invatat in brate... ei da... si cand ajungeam acasa imi cerea in brate mai ales pe strada
Dulciuri el nu avea voie sa pape ciocolata si bomboane de alea care sparg maselele
Tu stii ce inseaman sa ai un copil care se tavaleste pe jos in mijlocul strazii daca nu ii cumperi tedi iar tu sa ai plasioae si sa nu ai nici banii? nu cred ca ai vrea sa stii... cand m-am referit la faza sa nu=i dai tot ce iti cere la faze de astea m-am referit
Numai spun ca in parcuri ce imi facea anul trecut... crede-ma ca nu ai vrea sa ai un copil ca al meu care face ce vrea si cand vrea si sa nu asculte...
Alta faza cu somnul... ea il culca in carut desi avea copilul 3 ani... da ai citit bine si il mai si legana cu carutul, eu acasa era cosmar...
Crede-ma ca am facut cea mai mare prostie ca nu l-am dus la cresa si ca nu am renuntat la studii sa am grija cum trebuie de el... cand ma duceam la ore il duceam acolo... si acum imi blestem zilele...
te astept pe mes sa vb daca vrei:
carcrio

Carmen

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 9:26 am

carmen ai dreptate. nu te inteleg.
dar sa stii ca pana una alta, am un exact un copil care face ce vrea si cand vrea si care nu asculta
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Dum Ian 03, 2010 9:27 am

De ce pe mess si nu aici Carmen?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Ian 03, 2010 9:49 am

Eu nu vad purtarea copiilor in brate ca pe un lucru rau. Mai greu este daca nu ai un mijloc adecvat. Cateodata in multime, locuri straine, sa privesti de undeva de la nivelul genunchilor unui adult in sus nu e usor. Poate ca el cauta in bratele tale siguranta, caldura

De asemenea ma gandesc ca bunicii oricat de multe greseli ar face ii ofera toata dragostea . E greu sa ceri atat de mult de la un copil de 3 ani. Incepand de la 2 ani acestia se confunta cu " the terible two's". Nu e o varsta usoara , dar cu mult calm si un car mare de rabdare ati putea ajunge la liman.

La cumparaturi poate te-ar ajuta daca inainte de plecare ati stabili exact ce urmeaza sa cumparati. Atunci el v-a fi mult mai intelegator. Incearca sa ii explici absolut toti pasii care urmeaza sa ii faceti. El cred ca v-a fi mult mai intelegator.

Te inteleg ca atunci cand se araunca pe jos, mai mult te stanjenesc privirile oamenilor din jur decat ceea ce face el. Da-i naibii! Ignore dale !

@olga, il duci in brate pana in parc? Deci vrea in brate? Nu ai cu ce sa il porti?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Ian 03, 2010 11:40 am

A fost greu sa stiti... multe etape am reusit sa le depasim... dar tare greu a fost.
Bunicii nu nicio vina sunt crizati unii copii.
Vanilla la 6 luni face ce vrea??? aoleu
La 6 luni vladutu era cel mai cuminte copil... dupa un an jumatate au inceout la noi crizele 2 ani cam asa... problema este ca ma enerveaza ca nu am si eu un copil mai cuminte, cand mergi undeva cu el sa nu se apuce sa faca inspectie in casa omului, sa urle si puna mana pe tot ce intalneste in cale...
Sunt o mamica prea stresata cred cand vad atatia copii ca asculta de mamica pe strada si in locuri de joaca nu se crizeaza cand vine ora de plecare... of de ce al meu e mai cu mot

Carmen

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 12:01 pm

Carmen a scris:
Vanilla la 6 luni face ce vrea??? aoleu
La 6 luni vladutu era cel mai cuminte copil...

eu glumeam :) nu cred ca la varsta ei se pune problema in termenii astia.
dar eu personal aleg sa fac exact ce simt si cred ca ii va produce maximulm de confort, siguranta si placere :)

ce inseamna "copil cuminte" la 6 luni?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Ian 03, 2010 12:07 pm

La 6 luni statea acolo unde-l puneam... dormea noaptea intreaga, dormea ziua 2 reprize... papa cam tot ce-i dadeam, nu am avut mari probleme cu el la diversificare... adormea singur nu ca acum de ma apuca si o ora pana adorme, afara nu aveam treaba sa mariie.... cand venea ora de imbracare nu stateam sa alerg ca acum prin casa dupa el... cand ii puneam caciulita nu urla, nu dadea jos... ohooo ce de amintiri frumoase la 6 lunitze

Carmen

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: