Eruptia dentara si starile febrile

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Eruptia dentara si starile febrile

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 23, 2010 7:53 am

Mtl, in eruptia dentara nu e nici o regula. Am auzit de copilasi carora le-au iesit si cate 3-4 deodata, deci nu ma maai mira nimic privind aspectul asta. Ai mare grija de ea....

Intrebare: si saliveaza?

Eu una nu as mai folosi pudra de nici un fel. Pudra poate fi extrem de periculoasa. Particulele mici sunt inhalate si irita caile respiratori. Asa ca da-o la o parte.

Eu nu mai folosesc creme scumpe gen Klorane, Mustela...

Ma impac extrem de bine cu untul de Shea. Dintre doua care le-am folosit pana acum Lucas s-a impacat mai bine cu cea de la Greenbaby(si chiar pare foarte naturala...are si culoarea alb verzui si un miros de natural)...cealalata primita de la nasa lui Lucas e de la Life Care(e opalescenta si fara miros - dar nu ne impacam atat de bine cu ea - nu spun ca nu e buna, ci doar ca prima a avut un efect mai bun - atata tot)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Mar 23, 2010 12:08 pm

dintii pot aparea si mai multi odata si nu neaparat in ordinea clasica- si pot da febra (mai mare sau mai mica)- si dau si imunitate scazuta deci pericol de raceli si stari agitate...
dar de bubite nu am auzit pana acum pare o spuzeala de transpiratie- cel putin asa mai pateste Maia mea- dar nu pe fata, la decolteu si gat face frecvent vara...depinde cum a transpirat. nici a alergie nu seamana desi nu strica sa te gandesti daca a mancat ceva nou...daca se estompeaza in urmatoarele zile cred ca era de la traspiratie.
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 23, 2010 1:18 pm

Lucas nu saliveaza, nici Thea nu a salivat. Dar de aia o intrebasem pe Mtl , caci i-am observat pe copiii care salivau ca aveAu si acele bubite mici asemanatoare cu cele de caldura.

Acum chiar nu stiu, dar e deja a doua oara cand imi spui de eruptie pe corpul ei. Asa ca gandestete bine : ce a mancat, ce a baut, ce detergent folosesti, ai schimbat crema sau poate chiar a fost prea cald(ce bine-ar fi)

Cat mai putine probleme asociate eruptiilor le doresc micilor prieteni

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Mar Mar 23, 2010 1:32 pm

Lore, da saliveaza mult! Sunt convinsa ca starea ei e din cauza eruptiei dentare! O chinuie atat de rau dar nu cred ca va spun ceva nou. Nici eu nu stiu ce sa folosesc. Pana acum, pentru piele, nu am folosit nimic in afara cremei noastre de galbenele. In ea am incredere, am vazut ce efect are.
Da Lore, ar mai fi ceva din cele enuntate de tine in ultimul mesaj: i-am schimbat crema, e cea de galbenele pe care am comandat-o. Dar nu cred ca e de la ea, daca ar fi fost crema cauza, i-ar fi aparut ceva si la scutec, nu?!
In rest, nu i-am introdus nici un aliment nou zilele astea si detergentul e acelasi de cand s-a nascut.
Ah, ar mai fi ceva nou: bea de cateva zile lapte. Ar putea sa fie de la asta? E acelasi lapte cu care ii prepar orezul in lapte, si nu a mai facut niciodata reactie pana acum.

Ileana stiu ca in perioada asta imunitatea este extrem de scazuta, dar eruptia nu o pun pe seama imunitatii, deocamdata. Sa vad cum e maine, si daca nu se imbunatateste, voi cere o a doua parere medicala. Pe fata nu sunt multe, cateva, in zona inferioara a barbiei si in zona maxilarului inferior. In dimineata in care i-au aparut, era transpirata bine la trezire. Cele multe sunt sub barbie, pe gat, in spatele urechilor si la decolteu (de aceea tind sa cred ca e de la caldura). Folosesti ceva pentru Maia a ta, in situatiile astea?
mtl

Gemeni Localizare : City of MTL

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 23, 2010 2:27 pm

Atunci as pune-o pe seama hipersalivatiei , dar si laptele poate da astfel de manifestari.

Vezi ca poateprimesti repede ocrema cu hidrocortizoni

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mar Mar 23, 2010 10:22 pm

L al meu a avut febră foarte mare vreo 3 zile la rând, tot de la masele (ieşite târziu şi 2 de-odată). La 2 zile după febra i s-a umplut trunchiul şi gâtul de bubiţe minuscule şi roşii care au trecut de la sine tot cam în 2 zile... deci se poate să fi fost tot de la asta şi la voi.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Mar 24, 2010 12:13 am

mtl- nu-i dau cu nimic Maiei pt bubitele de transpiratie...nici nu am auzit sa dea cineva ceva- dar am grija cum o imbrac- sa fie pielea cat mai aerisita in zonele acelea, ii schimb pijama sau paturica sa nu-i mai fie atat de cald.... Maia mea are si un fond alergic mai ridicat, ceea ce duce la o sensibilitate mai mare a pielii- asta se mai rezolva cu varsta.
bafta cu dintisorii- sa iasa cat mai repede si fara dureri noi ne chinuim cu ultimul canin si mai avem 4 masele si gata!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum