Anemia feripriva

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Anemia feripriva

Mesaj  Lore la data de Vin Dec 25, 2009 2:40 am

ANEMIA FERIPRIVA

In timp ce anemia feripriva a fost definita traditional ca anemie microcitara, hipocroma, secundara unui deficit general de fier, o definitie mai completa a deficientei de fier trebuie sa includa conceptele de balanta negativa a fierului si de eritro-poieza in conditiile deficitului de fier. Prin definitie, epuizarea rezervelor de fier se refera la un dezechilibru intre nevoile normale, fiziologice, cum sunt cele de crestere corporala, pierderea de sange prin menstruatie si sarcina, si nivelul aportului alimentar de fier. Eritropoieza cu deficit de fier merge un pas mai departe si indica o limitare a productiei de globule rosii. Anemia feripriva, cu o morfologie a globulelor rosii caracterizata de microcitoza si hipocromie, reflecta o perioada indelungata de balanta negativa a fierului si o anemie suficient de grava pentru a stimula productia de globule rosii incarcate prost cu hemoglobina. Incidenta fiecareia d,in aceste situatii clinice intr-o populatie data depinde de o serie de factori variabili, ce includ cantitatea si felul aportului alimentar de fier, eficienta absorbtiei fierului si incidenta starilor patologice care au drept urmare pierderea de fier.

Sursa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Anemia feripriva

Mesaj  Lore la data de Vin Ian 01, 2010 6:49 am

In urma analizelor care i le-am facut lui Lucas in spital am constatat ca are un deficit grav de Fe. Daca limita inferioara era 22-23, el avea 17.

Cred ca si faptul ca i-au recoltat atata sange a contribuit la scaderea Fe din sange, dar si infectia nedescoperita si febra prelungita a determinat pierderea continua si ifluentarea rezervelor din organism

daca stiti retete si alimente care sunt bogate in fe poate ma veti ajuta si pe mine sa il pun pe Lucas pe picioare. Multumesc :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Vin Ian 01, 2010 7:14 am

cautand acelasi lucru pentru fiica mea, observ aceleasi indicatii:
aici un articol si cu mecanisme:
traduc daca se cere.

mananca pate de casa? poti incerca retete de aici:
ce mai stiu e ca lactatele si calciul reduc absorbtia fieruluui in timp ce acidul folic si vitamina c il favorizeaza
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Vin Ian 01, 2010 7:30 am

in al doilea articol mentioneaza inhibitorii:
Inhiba absorbtia: ceai, cafea, vin rosu
Partile verzi ale sfeclei, spanacul, cardonul, rubarba si patatele (cartofii dulci)
Cerealele integrale si taratele
Produsele de soia

Favorizeaza: carnea in general,
Fructele in general: portocale, capsuni, pepene galben, grapefruit
Legume: broccoli, varza de Bruxelles, rosii, ardei, cartofi
Vinul alb ( nu pentru copii)
ce am observat eu e ca cei cu deficiente de fier prefera alimentele sarace in acesta si inhibitorii! dar asta e observatie personala
noamu

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Ian 03, 2010 1:06 am

uitati ce am primit pe mess de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] azi dimineata:

"Bebelușul al cărui cordon este clampat prematur pierde, de asemenea, fierul din acel sânge – clamparea timpurie a fost legată de un risc crescut de anemie în primii ani de viață.Aceste sechele ale clampării timpurii erau recunoscute încă din anul 1801, când Erasmus Darwin scria:Un alt lucru foarte dăunător pentru copil este legarea și tăierea timpurii a sforii buricului; care ar trebui întotdeauna lăsată nu numai până când copilul a respirat de câteva ori, ci până când încetează orice pulsație a cordonului. Altfel, copilul este mult mai slăbit decât ar trebui, din moment ce o parte din sângelecare ar fi trebuit să ajungă la el este lăsat în placentă."

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre Lore in Dum Ian 03, 2010 6:33 am, editata de 1 ori (Motiv : adaugarea sursei)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Ian 03, 2010 9:38 am

Lore a scris:uitati ce am primit pe mess de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] azi dimineata:

Altfel, copilul este mult mai slăbit decât ar trebui, din moment ce o parte din sângelecare ar fi trebuit să ajungă la el este lăsat în placentă."

Din pacate in Romanai vor mai avea nevoie de ceva educatie incat sa lase copilul mai mult, chiar lipit de mama imediat dupa nastere, nu luat imediat de langa aceasta, taiat cordonul si uitata pe masa mama cracita pana se elimina placenta.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Dum Ian 03, 2010 10:46 am

Lore a scris:uitati ce am primit pe mess de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] azi dimineata:

"Bebelușul al cărui cordon este clampat prematur pierde, de asemenea, fierul din acel sânge – clamparea timpurie a fost legată de un risc crescut de anemie în primii ani de viață.Aceste sechele ale clampării timpurii erau recunoscute încă din anul 1801, când Erasmus Darwin scria:Un alt lucru foarte dăunător pentru copil este legarea și tăierea timpurii a sforii buricului; care ar trebui întotdeauna lăsată nu numai până când copilul a respirat de câteva ori, ci până când încetează orice pulsație a cordonului. Altfel, copilul este mult mai slăbit decât ar trebui, din moment ce o parte din sângelecare ar fi trebuit să ajungă la el este lăsat în placentă."

La ultima nastere special a lasat moasa cordonul netaiat, cat a pulsat. Si asta unde se agata harta-n cui, nu in vreun spital de top. Mam mirat, ca nu apucasem sa spun care mi-ar fi preferintele
noamu

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Ian 03, 2010 12:20 pm

Hai ca m-am cam speriat un pic cu postul asta... eu l-am nascut prematur pe vladutu dar a fost bine desi a avut suspect de rahitism... mi-a dat un tratament cu fier, pikovit si numai stiu ce minuni de vitamine atunci... e ok acum ii dau de imunitate.

Carmen

Rac Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : optimista

http://optimism.ablog.ro/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Vin Feb 05, 2010 10:40 am

Lore mami, dar hemoglobina cat a fost??? Ca m-ai speriat, stiam ca Lu are probleme cu Fe...si eu i-am facut lui David analizele cand a avut bronsita si Fe era tot in jur de 17 sau chiar 14...nu retin exact....zilele astea le-am aratat unei pediatre si ne-a dat 2 sapt sirop ferrum haussmann(parca)...Ai intrebat-o pe homeopata daca se poate face ceva? Mie in vremea cand era bolnav, si l-am intrebat pe dr homeopat a zis ca exista remediu, doar ca trebuie sa rezolvam intai urgenta....si n-am mai ajuns si la Fe...
Cand am fost internati (la inceputul lui dec.....l-am rugat pe varu-miu sa-i faca si sideremia...nu i a facut-o, dar mi-a zis si dr din spital ca atata vreme cat hemoglobina e buna sa stau linistita ca nu e anemic....
Ce sa mai inteleg???
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum