Vigantol, supliment de calciu, fontanela mare si rahitism

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Vigantol, supliment de calciu, fontanela mare si rahitism

Mesaj  noamu la data de Mier Dec 16, 2009 4:50 am

Lore a scris:Acelasi medic care spunea ca Sumetrolim( biseptol) este antibiotic ?( privire carcotasa)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
se considera antibiotic, Lore
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Dec 25, 2009 2:29 am

Indicatii: Infectii ale cailor respiratorii, bronsita cronica, sinuzita, infectii ale rinichilor si ale cailor urinare, pielonefrita cronica, infectii ale traiectului digestiv provocat de Salmonella, Shigella si Escherichia coli. Infectii genitale, inclusiv uretrita gonococica, alte infectii bacteriene sistemice, infectii cutanate, septicemii.

Contraindicatii: Hipersensibilitate, fata de sulfamide sau fata de trimetoprim, sarcina si perioada de alaptare. La modificari importante ale tabloului sanguin se recomanda precautii in caz de insuficienta hepatica sau renala, precum si la predispozitie marcanta la alergii, la astmul bronsic. Sa nu se administreze la nou-nascuti si la prematuri.

ce inseamna, se considera? Un medic care ii spune asta pacientului, nu il trateaza cu respect, il dezinformeaza. Sau habar nu are din ce clasa face medicamentul ala.

Biseptolul face parte din clasa sulfamidelor, nu a antibioticelor. Ca are un spectru larg, inteleg, dar asta nu inseamna ca e antibiotic.

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Despre sulfamide [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si despre antibiotice poti citi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] dar pentru ca nu ai timp cu doi copii sa citesti atat iti dau un citat care confirma spusele mele:

Nu toate medicamentele antibacteriene sunt antibiotice. Antibioticele sunt produse de microorganisme. Substantele medicamentoase ca sulfanilamide (biseptol, furazolidon, metronidazol, s.a.) nu sunt din clasa antibioticelor, ele difera prin mecanismul si efectul lor asupra microbilor in organismul uman.

Ultima editare efectuata de catre Lore in Vin Dec 25, 2009 2:32 am, editata de 1 ori (Motiv : nu am postat initial linkurile de trimitere catre paginile web)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Vin Feb 05, 2010 10:50 am

deci chestia cu biseptolul iar ma enerveaza....ba e, ba nu e....si eu stiam ca Da, e antib...mie asa mi-a zis mai multi dr...desi am tot citit ca nu e
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Vin Feb 05, 2010 11:59 am

We tested 24
antibiotics, as follows:

gentamycin; tobramycin; sumetrolim; chloramphenicol; tetracycline;
ampicyllin; karbenicillin; cefalexine; cefamandol; cefuroxime; amykacin;
netylmycine; azlocilline; mezlocillin; ceftriaxone; cefatoxim;
cefroperazon; ofloxacin; pestloxacin; cyprofloxacim; ceftazidin; cefaclor;
augmentin; and kanamycin. (Some of the names are probably written in very
Hungarian; we promise the correct them in the Newsletter article).

Well, we found that OP50 was completely SENSITIVE to all these
antibiotics.

I hope these data help Liz and other fellow Colleauges to work with OP50.

Faithfully yours,

Andras and his gang.

> From: MX%"ryder at WPI.EDU" 14-AUG-1997 16:32:41.88

asta era de vazut in lincul pe care l-am pus. am vazut si ce mi-ai aratat, lore.
multam
noamu

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Lun Feb 08, 2010 4:48 am

myhadavid a scris:deci chestia cu biseptolul iar ma enerveaza....ba e, ba nu e....si eu stiam ca Da, e antib...mie asa mi-a zis mai multi dr...desi am tot citit ca nu e
La fel și eu știu că ar fi antibiotic... așa mi-a zis doc. a mea.

Fetelor, dar ce le dați acum în loc de Vigantol?
Vitamina D naturala, asta românească are gust acrișor, Vigantol nu avea nici un gust. În plus are altă concentrație și de aproape 4 ori mai scumpă... că, deh, e românească.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Feb 08, 2010 4:52 am

Adica cat? si ce concentratie are?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Lun Feb 08, 2010 5:21 am

Lore a scris:Adica cat? si ce concentratie are?
Lore, eu nu prea mă pricep dar așa mi-au spus 2 farmaciste diferite.
Căutând acuma sticluța mi-am dat seama că am uitat să îi dau tot weekendul. bang

Pe ,,Vitamina D3 - Natural,, scrie 100 Ul iar Vigantol Oil parcă avea mai mult (pe net zice că e de 0,5mg/ml dar nu știu cât înseamnă asta în Ul). Cantitatea e aceeași și diferența de preț e de aprox 1 ron (mai scumpă cea românească cu gust bizar) dar nu e de 4 ori cum mi-a zis farmacista. Ma rog, eu cred ca era mai bun V Oil.
libra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Feb 11, 2010 12:01 pm

Pe ,,Vitamina D3 - Natural,, scrie 100 Ul iar Vigantol Oil parcă avea mai mult (pe net zice că e de 0,5mg/ml dar nu știu cât înseamnă asta în Ul). Cantitatea e aceeași și diferența de preț e de aprox 1 ron (mai scumpă cea românească cu gust bizar) dar nu e de 4 ori cum mi-a zis farmacista. Ma rog, eu cred ca era mai bun V Oil.

Daca la 500 UI trebuiau luate doar 2 pic( adica 1000 UI) la astea tre luate 10 pic? pai in cazul astaa ajunge sa fie de 4 ori mai scump bang

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Feb 11, 2010 12:10 pm

Lore a scris:

Daca la 500 UI trebuiau luate doar 2 pic( adica 1000 UI) la astea tre luate 10 pic? pai in cazul astaa ajunge sa fie de 4 ori mai scump bang

În plus are gust dubios. Și tocmai mi-am dat seama de o posibilă conspirație. Cum se face că în an de criză nu se mai găsește marfa bună din germania și se găsește numai marfa noastră de ,,calitate,, la prețuri nu tocmai avantajoase . Pe aia cu vaccinul anti BCG ( sau cum îi zice) expirat, vaccinat la copii nou născuți din Iași ați auzit-o?
libra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Feb 11, 2010 12:11 pm

unde zic ca e mai gaseste vigantol. Dar dati un telefon inainte.Daca gasiti anuntati-ma, vreau si eu

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Feb 11, 2010 1:29 pm

Nu se mai gaseste nici la Dona ca am fost eu.In schimb am luat ViT D cu catina de la Bebicina.E uleioasa ca si Vigantolul de la Merck,are aceeasi concentratie si a costat 6ron

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Feb 11, 2010 1:39 pm

bebicina ce e? Farmacie sau firma producatoare?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Vin Feb 12, 2010 12:54 am

pai la noi stiam ca se gaseste...hai ca azi intru la farmacie sa cumpar...ca nu l-am schimbat de acusica 2 luni....daca vrea cineva....
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Vin Feb 12, 2010 1:22 am

Lore a scris:bebicina ce e? Farmacie sau firma producatoare?
Este firma producatoare

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Vin Feb 12, 2010 5:25 am

Zana Mica a scris:Nu se mai gaseste nici la Dona ca am fost eu.In schimb am luat ViT D cu catina de la Bebicina.E uleioasa ca si Vigantolul de la Merck,are aceeasi concentratie si a costat 6ron
Mersi de pont! Dar eu azi de dimineața am cumpărat 4 flacoane de Vigantol. Se găsește iar s-ar părea.
libra

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Joi Mar 25, 2010 6:39 am

acum vreo 2 sapt am primit recomandare de la homeopata sa ii dau lui pati in loc de vigantol oil, vigantoletten de 1000, pe motiv ca nu prea ii plac costitele lui...in ideea in care pana acum ii dadeam 2 pic vigantol oil...si fusese vazut de doca cealalta si fara vreo alta recomandare.....deci parerea ei a fost ca nu are nevoie nici de mai multe picaturi si nici de alta forma de D3!!
dar am ascultat homeopata am mers la farmacie si am luat vigantoletten de 1000...dar am uitat cate pastilute trebuie sa ii dau si am intrebat farmacista...care mi-a zis sa-i dau 3 pastilute!!!
asa ca dimineata i-am dizolvat lui pati 3 pastilute, pe care le-a luat dar cu chin si a mai dat si pe langa.....dupa care gandul nu-mi dadea pace si am sunat doctoritele sa le spun ca i-am dat copilului 3 pastilute si ca mie mi se pare cam mult....ar fi echivalentul : 3 pastilute de 1000= 6 picaturi vigantol oil!!! dar totusi prea mult!!!! zic eu!!!! doca mi-a confrimat ca e prea mult si sa nu ii mai dau 2 saptamani nimic si dupa pot incepe din nou cu 2 picaturi sau cu o jumatate de pastiluta!!! pentru doctorita asta 2 picatura vigantol =500 unitati deci din punctul ei de vedere i-am dat mult mai multe picaturi!!!!! in schimb homeopata zice ca 2 picaturi=1000 unitati si ca sa nu ma alarmez ca nu e nimic daca i-am dat atat, doar ca 3-4 zile sa nu ii mai dau si dupa sa continui cu cate o pastiluta pe zi!!!! si ca sunt copii care chiar i-au cate 5-6 picaturi pe zi in tratament!!!
sa nu va zic ca am fost nebuna toata ziua aia...am sunat doctori peste doctori si am citit de net despre vigantol de mi s-au lungit ochii!!! cert e ca pati nu a avut absolut nimic, dar nici nu i-am mai dat....am respectat ce a zis doctorita!!!
ei, acum nu stiu cum sa procedez, sa-i dau in continuare vigantol oil sau vigantoletten????
deic si concluzia mea cati doctori atatea pareri!!!!!!!!!!! si noi dupa cine ne luam??????????

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Joi Mar 25, 2010 8:03 am

am calculat acum si 20 000 UI/ ml vigantol, ~30 picaturi =666,66 UI/ picatura
1 tableta contine 0,0125 mg/0,025 mg colecalciferol (corespondentul a 500 U.I./1000 U.I. vitamina D3)., depinde daca e vigantoletten de 500 sau 1000
noamu

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 25, 2010 1:11 pm

Marle, ai incredere in homeopata. Apropo tomai mi l-a scapat de Stafilococ auriu si inainte de Candida.

Nu iti mai fa atatea probleme ca nu pateste nimic pentru ca i-ai dat o zi 3 tb.
Si eu stiam ca doza normala este de 1000 la varsta lui Pati. Asa ii dau si acum Theei. tabletele sunt mult mai ok, nu iti este frica ca scapi mai mult de 2 pic.

Dar farmacista de ce a spus 3? Asa scria pe reteta? Sau de unde a scos-o?

Cat timp ti-a spus sa ii dai de 1000?

Marle, citeste articolul de pe forum despre vit D si gripa. E foarte buna! Nu ii strica!! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Off topic: intreba husbadul meu de tine si asigurare

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Vin Mar 26, 2010 11:04 pm

nebuna de farmacista a citit prospectul rapid si ce i-a sarit prima data in ochi...parerea mea!!!
apar in prospect una din recomandari: tratament profilactic al simptomelor datorate absorbtiei digestive deficitare a vitaminei D: se administrreaza 3-5 comprimate----adica 3000-5000 UI ---VIGANTOLETTEN 1000!!! mai scrie si alte dozaje...dar eu sincera sa fiu am crezut ca a citit corect....si pt prima data in viata mea nu am mai facut alte sapaturi ....ceea ce la mine nu exista pana acum....citeam si reciteam si ma interesam de fiecare data cand era sa-i dau ceva copilului...acum....asa a fost sa fie!!!!
trebuie sa-i dau pana in luna aprilie...adica din mai gata cu vigantolul...pana in toamna!!! acum sa vedem ca doca zice pana la 7 ani in lunile cu R...trebuie sa intreb si homeopata pana cand indruma si ea sa se dea...aspectul asta nu l-am povestit!!!
sa vezi lore la telefon ce incerca homeopata sa ma convinga....ca m-a vazut disperata...ca nu i-am facut nimic rau copilului: doamna vreti sa va spun de o mie de ori ca nu e nimic rau in ceea ce ati facut......stati linistita ca totul e in regula...nu e nevoie de nimic suplimentar facut!!! ei, asta a fost!!! invatatura de minte!!
lore vb pe mess!!!
intre timp pati a spart o cana...deci nu pot deloc scrie

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Mar 27, 2010 2:14 am

Marle, cand Thea era de varsta lui Pati a luat stricluta de vigantol care era mai bine de jumate si a inghitit-o toata..

Nu a murit din asta. Dar nici nu i-am mai dat multe luni :))

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Sam Mar 27, 2010 10:37 am

noua ne-a prescris homeopatul fluor...l-am cumparat, dar inca nu i l-am administrat..nu stiu de ce am dubiiiii, desi il vad ca parca dintisorii de sus au o alta nuanta. Si stomatologul ne-a recomandat...ambi au zis sa-i dau o tableta de 0.25, deci o cant mai mica cf varstei..
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Mar 27, 2010 11:21 am

Myha , te deranjeaza daca descidem un subiect separat despre flour?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Dum Mar 28, 2010 9:50 am

Nu, chiar te rog
myhadavid

Sus In jos

Mesaj  rome la data de Joi Apr 01, 2010 10:26 am

Si noi avem fontanela cam mare pt. varsta lui, asa ca luam 4 pic de vigantol pe zi, timp de o luna sa vedem cum se comporta.
Ne-a dat peidatra sa facem si analize, avem hemoglobina 11,2, asa ca ne-a dat 10 pic. de FE dim si 10 seara.
Asteptam rezultatul analizelor.
rome

Scorpion Localizare : Deva
Stare de spirit : Happy

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Apr 01, 2010 10:53 am

Lucas are 1 an si 5 luni si fontanela inca nu este inchisa complet. Mi-a spus MF ca are timp sa se inchida pana la 1 an jumate. Eu sincer nu as da 4 picaturi Citisem niste articole extrem de interesante despre supradozarea cu Vit D. Era Thea micuta. Dar nu imi amintesc nicicum unde le citisem.

Iar despre Hb, ea nu indica neaparat o anemie. Din cate stiu 11.2 e linita inferioara? Nu mai retin...

Cea mai relevanta analiza si am invatat asta in spital caci Lucas statea foarte prost la capitolul asta(atat cu Hb cat si cu valoarea Fe)...cea mai relevanta analiza cum spuneam e Feritina...care indica rezerva de Fe din organism. Sa stii ca Lu care a fost foarte grav a primit 20 de pic pe zi. Nu i-as da lui Lucas al tau 20

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus