Bonding and the Origins of Love

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Bonding and the Origins of Love

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Noi 17, 2009 7:52 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] foarte interesante care vorbesc despre imoprtanta cruciala a bondingului* in primii ani de viata si efectele negative ale deprivarii senzoriale si emotionale (SomatoSensory Affectational Deprivation).
* nastere naturala, prezenta continua, alaptare, co-sleeping, integritate genitala, purtat, educarea sexualitatii
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Re: Bonding and the Origins of Love

Mesaj  Lore la data de Mar Noi 17, 2009 8:47 am

pacat ca sunt in engleza. Eu dau din crengi si ma fac inteleasa dar nu ma descurc cu traducerea unui text.

Pe mine ma intereseaza despre integritatea genitala si educarea sexualitatii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Noi 17, 2009 8:54 am

bine, fie, iti traduc mai incolo :D
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Noi 17, 2009 1:02 pm

Bonding prin educarea sexualitatii
A pune semnul egal intre “a stii” si “a face” este pura nascocire. Studiile confirma ca acei copii care impartasesc o legatura satisfacatoare cu parintii lor si cresc intr-o atmosfera deschisa fata de sexualitate se maturizeaza mai lent si devin mai responsabili.
Educarea comprehensiva a sexualitatii (spre deosebire de educatia sexuala) nu se rezuma la a-ti invata copiii cum sa se fereasca de boli, sarcina si exploatare. Vorbim despre a sustine dezvoltarea si evolutia spre o maturitate sexuala neviciata, incluzand aici nu numai dimensiunea fizica a sexualitatii sanatoase, dar si pe cele emotionala, sociala si etica.
Pe masura ce un copil creste, se ivesc foarte multe ocazii (fie situatii de viata, fie momente de indrumare directa) pentru a pune bazele unei vieti sexuale sanatoase: valorile iubirii, afectiune, apropiere, intergitate, responsabilitate si angajament.
Acest tip de educatie incepe in momentul nasterii – prin perceptiile, reactiile si actiunile celor din jur vizavi de corpul si sexul copilului; continua in fiecare moment prin interactiunile cu cei din jur. Este nevoie sa le impartasim copiilor nostri valorile la care tinem si sa clarificam si interpretam multitudinea de valori si sisteme de valori existente in paralel in societatea noastra.
Dragostea si respectul cu care atingi si denumesti partie corpului copilului/bebelusului tau il pot invata ca ele nu sunt rusionoase, ca apropierea fizica este sigura si minunata si ca el merita sa fie iubit. Aceasta este lectia cea mai importanta pe care copiii nostri o pot invata cu respect fata de sex si sexualitate.

partea cu integritatea genitala se refera la circumcizie, nu cred ca e cazul la voi :P
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Noi 20, 2009 7:29 am

Eu port, practic cosleeing, penisul fiului este intact...in Ro nu se prea practica circumcizia dar a venit la moda decalotarea...si asta atinge putin si subiectul de mai sus.

Se practica decalotare brusca si traumatizanta, dar daca copilul creste in jur de 1 an si se descopera e distras si atentionat ca e rusinos. cu toate ca asa practica o decalotare poate fiziologica.

Educarea comprehensiva a sexualitatii (spre deosebire de educatia sexuala) nu se rezuma la a-ti invata copiii cum sa se fereasca de boli, sarcina si exploatare. Vorbim despre a sustine dezvoltarea si evolutia spre o maturitate sexuala neviciata, incluzand aici nu numai dimensiunea fizica a sexualitatii sanatoase, dar si pe cele emotionala, sociala si etica.

Cum putem face asta?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Vin Noi 20, 2009 7:47 am

poate ne lumineaza Laborator? banuiesc ca prin discutii deschise si sincere si exemplul personal
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Noi 20, 2009 1:45 pm

Apropo de carat copiii cu mare drag si purtat. Si de alaptare!

De mai bine de o luna, poate mai mult Lucas nu se simte bine si ma cere tot mai mult , atat la supt cat si la purtat. Astazi eram frustata de-a dreptul ca statea atarnat numai de mine si nu puteam misca nimic.

Sper ca e doar o faza si sper sa imi treaca repede, dar ce se intampla daca raman cu frustrarea?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Vin Noi 20, 2009 11:49 pm

vanilla_baby a scris:poate ne lumineaza Laborator? banuiesc ca prin discutii deschise si sincere si exemplul personal

Ei, de luminat nu stiu sa luminez pentru ca nu cred in retete sau metode.

Ce mi se pare putin alandala e faptul ca pe de o parte vorbim despre sexualitate (adica a ceea ce tine de sex) si pe de alta parte despre integritatea sexuala nealterata, naturala incluzand partea emotionala, sociala etica etc.

E un paradox aici, pentru ca, daca tin acum cont conceptului de "conscious parenting" si de "natural" de fapt sunt de parerea ca n-ai CUM sa te implici in sexualitatea/ sexualizarea (indiferent cat de roza) a copilului asa incat sa il (ne)influentezi, sa-l (ne)incarci cu valorile personale si sociale pe care le-a salvat memoria corpului nostru.

E o discutie destul de gingasa, pentru ca indiferent de modul in care ne pozitionam noi ca parinti visavis de tema asta, nu vei gasi doua mame care sa relationeze la fel cu copilul, pentur ca relationarea asta se bazeaza doar pe experienta noastra proprie si nu neaparat pe o gandire sau atitudine pe care ne.o dorim. Decizia nu e una rationala ci exact la subiectul asta una in care e activat cerebelul nostru si instinctele. Orice altceva e "lectie de anatomie".

Referitor la articole, miscarea de conscious parenting, bazata mult si pe studiile de biogenetica a lui Lipton, foarte interesant pentur oamenii de stiinta dar pentru parinti zic eu chiar contraindicate...(pe google este un film despre cercetarile lui in domeniu) eu vad situatia putin mai diferentiat decat 1+1 fac doi, dar nu cred ca e cazul sa incep aici.

Prefer un exemplu concret referitor la educarea comprehensiva a sexualizarii.

Clasicul, mamica e insarcinata si fetita de 3 ani va deveni sora mai mare - intrebarile pe marginea temei asteia.

Aici vad eu foarte simplificat diferentierea intre "natural", educatie anatomica si clasica "barza". Dar nici una din ele nu sunt "rele" si nimeni nu poate sustine ca o mama care ar opta pentru una sau alta ar face-o "rau" sau "bun". Pentru ca reprezinta valorile pe care mama respectiva la momentul respectiv le poate stabili pentru ea, le poate justifica in fata altora si implicit in fata ei.
E un subiect foarte interesant, l-as muta la consiliere daca sunteti de acord!

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Vin Noi 20, 2009 11:51 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Continuam aici?

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Vin Noi 20, 2009 11:59 pm

Referitor la articole, miscarea de conscious parenting, bazata mult si pe studiile de biogenetica a lui Lipton, foarte interesant pentur oamenii de stiinta dar pentru parinti zic eu chiar contraindicate...
si daca oamenii de stiinta sunt parinti?
serios acum. crezi ca e de peferat "pilotul automat"?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Sam Noi 21, 2009 12:07 am

Aici un interviu cu munca lui Bruce Lipton.

Asa ca o paranteza, trebuie sa luati in calcul faptul ca in USA discutia intre "consciousness" (adica constiinta ca natura umana si singurul "ghid" ) si "intelligent design" (a celor care sustin ca omul e facut de dumnezeu si e mult sub influenta destinului) e un discurs uneori dogmatic si plin de implicatii religioase si politice.

Pe mine ma intereseaza mult munca stiintifica a lui Lipton, simt insa ca trebuie sa inghit si multe strategii de marketing pe care e nevoit sa le aplice in contextul polemicii cu "intelligent design", de aceea nu il diger cu 100% placere.

Doar paranteza mea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Sam Noi 21, 2009 12:14 am

vanilla_baby a scris:
Referitor la articole, miscarea de conscious parenting, bazata mult si pe studiile de biogenetica a lui Lipton, foarte interesant pentur oamenii de stiinta dar pentru parinti zic eu chiar contraindicate...
si daca oamenii de stiinta sunt parinti?
serios acum. crezi ca e de peferat "pilotul automat"?

No no, nu "pilotul automat" defel! Nu la asta ma gandesc eu.

Cand oamenii de stiinta sunt parinti, e de preferat sa incuie biroul si omul de stiinta in el cand se intorc acasa. E greu, dar nu imposibil.

Imagineaza-ti ca esti casatorita cu un dentist care vine acasa si se uita sa vada daca ai carii inainte de a te saruta (spiritualitatea unei relatii umane).

Sau sa te simti prost ca n-ai dintii de reclama pe care i-a invatat el la facultate ca sunt dantura ideala (sentimentul de culpa de a sti "cum" functioneaza ceva si sa nu functioneze la tine).

Dar e bine sa ai dentistul langa tine cand te trezesti noaptea cu maseaua umflata. (posibilitatea de a apela la un serviciu competent, doar cand e cazul).

Dar nu si atunci cand ai mancat ciocolata si nu te-ai spalat pe dinti.(responsabilitatea personala).

Asa si cu parentingul.

Revin

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Noi 21, 2009 12:19 am

aaaa, sunt de-acord cu tine
dar exemplul tau imi suna mai degraba a "parinte profesionist" decat a "parinte constient"
oricum nici pe mine nu ma incanta teoria, mai ales daca e aplicata fortat si nu se muleaza lin pe situatie
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Sam Noi 21, 2009 12:26 am

tocmai la asta ma gandesc si eu, sa stii / citesti destule incat sa le poti arunca pe fereastra atunci cand arde casa.

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum