Remedii impotriva caderii parului

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Remedii impotriva caderii parului

Mesaj  Fanica la data de Joi Dec 30, 2010 12:54 am

Eu folosesc urmatorul tratament:
amestec ulei de masline (putin mai mult decat uleiul de ricin), ulei de ricin (1/2 sticluta mica de la farmacie), 1 lingurita miere, un galbenus, cateva pic de vit A, desfac o capsula de vitamax, si cand aveam polen crud puneam 1 lingurita. (Eu mai pun si gaz, dar se gaseste greu). Aplic pe parul uscat, pun o casca de baie de unica folosinta sau o punga si apoi un batic. Incerc sa stau "maclavaisul" cel putin 4-5 ore. Ingredientele de baza sunt uleiurile, mierea si oul, celelalte mai pot lipsi sau se pot inlocui.
Rezultatele se vad abia dupa o luna, daca aplici tratamentul inainte de fiecare spalare.

Fanica

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Joi Dec 30, 2010 9:35 am

ar mai fi o alternativa- tundem parul. Eu n-am mai rezistat si azi l-am tuns scurt, cel mai scurt. Mi-am propus ca pana in aprilie sa-l las si nevopsit. Cu ocazia asta aflu si cate fire albe am.
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia
Stare de spirit : optimista

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Joi Dec 30, 2010 11:09 am

DBAmommy a scris:Eu n-am mai rezistat si azi l-am tuns scurt, cel mai scurt. Mi-am propus ca pana in aprilie sa-l las si nevopsit. Cu ocazia asta aflu si cate fire albe am.
mai, da tu esti cea mai curajoasa. vorba aia: daca vrei sa faci reforma, o faci de la radacina
Eu imi amestec ulei de ricin cu ulei de cocos, si pun vit A, si vit E, las de seara pana dimineata, tot asa ca si Fanica, cu punga pe cap si apoi o caciula; iar a2a zi dimineata, la pranz sau cand oi avea timp ma spal cu un sampon preparat cu o jumate de ora inainte.
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Joi Dec 30, 2010 11:22 am

da, ludmila, asa sunt eu: varsatoare adevarata. Si asa vine un nou an- o luam de la capat; in plus, incepe o prioada in viata mea cand nu voi avea mult timp pentru mine. promit sa va tin la curent cu evolutia parului meu!!
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia
Stare de spirit : optimista

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Dec 30, 2010 1:39 pm

te voi urma ...mai testez doua sampoane solide(pe mine ma intereseaza spumarea si neaparat sa nu se incalceasca) si apoi petrecere...ma tund scurtnscurt:) Asa mie mai usor sa il ingrijesc. Simi-am luat henna neutra...adica incolora si miroase asa de fain. Abia astept sa ma tund sisa o aplic.

eu vreau sa vad o poza cu tine tunsa.

fetelor...aveti grija la spalare dupa aplicare de masti cu ou sa nu clatiti cu apa fierbinte...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Joi Dec 30, 2010 4:10 pm

Lore, cum adica hena neutra/incolora .... asta vopseste sau ce face ?
geta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Dec 31, 2010 10:45 am

Nu schimba culoarea parului dar acesta beneficiaza de toate vitaminele si minerale
Tratament pentru par. Nu vopseste parul
Origine India
Pe langa actiunea bactericida si fungicida, fortifica parul, ingroasa firul de par, ii confera volum, vigoare si stralucire.

"Pura si fara aditivi, aceasta hena neutra nu coloreaza parul. Insanatoseste si fortifica parul, conferind volum si stralucire parului moale si subtire.
Hena neutra, extract 100% vegetal, nu coloreaza deloc parul, dar este un extraordinar tratament pentru par : curata indeosebi pielea capului cu tendinta de ingrasare sau pielea capului cu matreata, insanatoseste, fortifica parul subtiat si lipsit de volum si confera stralucire tuturor tipurilor de par.

Prin aplicarea ei in mod regulat fibra capilara se ingroasa conferind volum, parul este protejat, suplu si usor de coafat.

Este de asemenea un tratament natural care favorizeaza eliminarea paduchilor si a lindinilor. Parul tratat cu hena devine un mediu ostil pentru paraziti care nu se mai pot agata de firul de par."
sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Ian 05, 2011 10:59 am

Geta, eu folosesc Henna incolora. Am scris aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Fanica la data de Joi Apr 14, 2011 12:26 am

Un tratament usor de preparat, placut la miros si eficient(cel putin in cazul meu)
Am gasit pe net o reteta cu ulei de jojoba si uleiuri esentiale, am modificat-o (nu am avut toate cele) si a rezultat:
ulei de masline, ulei de nuca, ulei de ricin (in cantitati egale)
UE rozmarin, UE lavanda.
La mine, dupa 4 aplicari se vad rezultatele.
Am luat acum si ulei de jojoba, dar nu gasesc UE cedru.
Cand am chef fac cu acest ulei o maioneza (galbenus si miere) pe care o aplic pe cap.

Fanica

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum