cum sunt privite mamicile care inca mai alapteaza dupa un an

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: cum sunt privite mamicile care inca mai alapteaza dupa un an

Mesaj  olga la data de Mar Noi 24, 2009 4:02 am

Pai, puiul meu are 1 an si 5 luni si de explicat pot sa ii explic mult si bine. Acum ne ies caninii si maselele, care ne omoara cu zile si cand il apuca cate o durere vrea tzitzi.Cred ca asta s-a intamplat si atunci, dar am putut sa ii tot explic ca mami scooate niste bani, dupa care mergem in masina si ii dau, ca tot degeaba. Dar din pacate, a facut criza aceea si a ramas si fara tzitzi dragul de el.

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Ian 23, 2010 12:01 pm

@olga, nu merge prin distragerea atentiei? adica sa ai ceva la tine care i-ar place? Sau sa il fi ridicat la bancomat sa vada butoanele/cum ies banii?

@laura, as fi spus dupa avatar ca nu ai alaptat mai mult de 2 luni E haios avatarul!

@noamu, iarta-ma dar nu inteleg: ai citat mesajul Laurei, unde raspunde Vanilla rugand-o sa explice mai detaliat si la citatul tau in postare vorbeai despre experienta ta sau ai copiat de pe pariti o alta postare scrisa de Laura..ca nu inteleg

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Dum Ian 24, 2010 5:12 am

Din fericire Lore, am trecut de faza aceea, dar vreau sa iti spun ca nu mergea treaba cu distragerea atentiei.
Acum, mai nou imi cere doar acasa si daca eu fac ceva ii spun sa se aseze pe pat pt ca o sa vin si eu intr-un minut si merge, se aseaza si ma asteapta cuminte. A crescut puiul lui mama!

olga

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Lun Ian 25, 2010 5:30 am

Nervii incep sa ma lase si pe mine, cateodata! Dar sper sa gasesc puterea si sa nu renunt!
Noptile sunt infernale, de cand cu dintisorii. Daca ar putea, cred ca ar sta toata noaptea cu tzitzi in gura. Plus ca mai si musca iubita de ea. Si abia a iesit dintele 3 si 4! Nici nu stiu daca ii ajunge laptele, in rest nu prea mananca nimic de cateva zile. Inainte de culcare am incercat sa-i dau din proviziile de la congelator, dar refuza.
mtl

Gemeni Localizare : City of MTL

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Lun Ian 25, 2010 5:41 am

Off, scumpa de ea, stiu perfect ce simti.Si eu cand ma trezesc dimineata sunt de-a dreptul anchilozata, cateodata ma apuva plansul de durere de spate, dar ma gandesc ca si pe saracutul il dor dintii ft tare, asa ca imi mai fac curaj inca o seara si inca una si asa am ajuns sa avem 16 dintisori.Mai avem 4 si gataaaa!
Dar, credeti-ma pe cuvant, ca atunci cand o sa ii iasa si ultima masea o sa ma fac turta de fericire, ca Doamne, amarnic am mai tras-o cu dintii astia!

olga

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Lun Ian 25, 2010 6:03 am

asa sunt si eu, terminata pe dimineata! spatele meu parca sta sa se desfaca.
mai nou, incepe sa se catare pe mine, cum ma prinde asezata pe undeva!
Olga, turta ma fac si eu cand scapam. cale lunga mai e pana acolo!
mtl

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Lun Ian 25, 2010 6:11 am

Stii, eu ma gandesc ca sunt norocoasa pt ca doarme toata noaptea, ca sunt unii copii care nu dorm din cauza dintisorilor, al meu moflaie toata noaptea la tzitzi, dar macar doarme!

olga

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Lun Ian 25, 2010 6:14 am

asa este, ai dreptate. cu tzitzi in gura, dar macar doarme!
mtl

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Ian 25, 2010 7:22 am

mtl a scris:asa este, ai dreptate. cu tzitzi in gura, dar macar doarme!

Si eu pateam sa fiu muscata de Thea. facusem mastita la 1 an si 2 luni.

Sunt mari si trebuie sa inteleaga ca NU iti place, ca te doare!

Lui Lu i-am spus: NU, NU MAI FACE ASTA! ma doare! Eram incruntata si serioasa

@olga, sufe cu 16 dinti

@mtl, si eu ma trezesc stramba, dar asaimi place sa il strang in brate noaptea...

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Ian 25, 2010 7:24 am

@olga, vroiam sa spun: suge!

@mtl, verifica-i gatul. Eruptiile sunt insotite de scaderea imnunitatii si uneori de amigdalite. Poate o doare si gatul de refuza mancarea.

Mult putere fetelor

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Lun Ian 25, 2010 11:32 am

ce ma asteapta!!!!
ei sa fie sanatosi ca noi ne descurcam! se pare ca toate avem probleme cu dormitul ! si eu stau pe o parte - tzitzi e in gura la domnisoara si asa dormim nu ne miscam prea mult si brusc ca deranjam bebelul
asta e ! dar prefer durerile astea de spate si intepenitul decat sa nu fi avut laptic!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Lun Ian 25, 2010 12:49 pm

am verificat-o si eu si doctora, nu are nimic
mtl

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Joi Apr 08, 2010 3:17 am

mai vreau sa zic, ca deja ma intreaba lumea: "mai alaptezi"?? de zici ca cine stie ce rau ii fac fetei si nici nu avem un an
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Joi Apr 08, 2010 4:07 am

Mie sapt asta trei persoane mi-au zis ca fac o mare prostie ca ii afecteaza deja creierul la varsta asta. Imi vine sa mor de ras, pe bune, dar din politete nu o fac. mai sunt si persoanele care atunci cand vad ca alaptezi iti spun, "vai ce frumos" si cand se intorc isi fac zece cruci spunanad cea mai mare porcarie pe care au vazut-o. Am patit-o si cu genul asta de oameni.

ceea ce m-a mirat si m-a impresionat placut a fost reactia dr de familie. Eram la un control si asistenta auzind ca inca il mai alaptez a inceput sa imi faca morala, dar dr i-a zis ca e perfect normal, ba mai mult ca se recomanda alaptatul si peste doi ani. As fi vrut sa fi vazut si voi fata asistentei bang

olga

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Joi Apr 08, 2010 4:13 am

la mine lumea incepe sa se abtina. Oricum, in public, David nu mai cere. Dar se mai trezeste cate cineva sa-si dea cu parerea si atunci intreb nevinovata unde a citit sau cine i-a spus ca nu e bine ce fac, ca sa ma informez si eu mai bine
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Joi Apr 08, 2010 7:40 am

AndreEa a scris:mai vreau sa zic, ca deja ma intreaba lumea: "mai alaptezi"?? de zici ca cine stie ce rau ii fac fetei si nici nu avem un an

Ai rabdare sa vezi cum va fi dupa 1 an!
mtl

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Apr 08, 2010 8:21 am

mtl a scris:
AndreEa a scris:mai vreau sa zic, ca deja ma intreaba lumea: "mai alaptezi"?? de zici ca cine stie ce rau ii fac fetei si nici nu avem un an

Ai rabdare sa vezi cum va fi dupa 1 an!

Sau dupa 1 an jumate...

Eu le intorc senina intrebarea: Dar DE CE sa il intarc? Sa gasesc cumva anticorpi de cumparat la farmacie? Eu ii produc gratis

Cum sunt privite mamele care alapteaza? Nu stiu! Insa ma bucur ca cele care nu mai alapteaza nu ajung tinta ironiilor si a intrebarilor idioate, puse unori aiurea si pentru a initia o conversatie...

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Vin Apr 01, 2011 1:52 pm

noi avem deja un an si o luna...si alaptez numai noaptea (dar des de tot..cam la o ora, o ora jumate max!) si ma mai intreaba careva daca mai alaptez (ca ma stiu ca-s pro) ;se cam mira dar...n-a avut pana acum curajul nimeni sa-mi zica nimic aiurea ! in fata cel putin!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  lloredana023 la data de Vin Apr 01, 2011 3:16 pm

Alaptez de 1 an si 7 luni si Doamne ajuta si in continuare.Ne place si ne simtim atat de bine
Cand cineva spune"dar esti mare,nu ti-e rusine?" eu zic " noua in nici un caz nu ne e rusine,de ce tie iti e rusine ca alaptez?Nu te uita si nu intreba ! Si le zic pe un ton razand...

Dr de fam considera ca mi-am facut treaba,am un copil mare si grasun si sanatos.Mereu imi spune sa o intarc.Intr-o zi chiar intreba "pana cand?"Iar sotul ii raspunde "pana la scoala" Aici am zis eu ca nu chiar pana la scoala ci cat isi doreste ea.Nu as vrea sa o duc la scoala si inca sa mai pape tzitzi,dar nu se stie parca ma vad .....

In rest,alaptati cat mai muuuult!!! Scuze sunt multe ,dar daca iti doresti o poti face.
In cazul meu am avut noroc de Vanilla si de inca o persoana ca nu am renuntat la alaptat,si bineinteles ca mi-am dorit foarte mult ......la mai putin de o luna de la nastere aveam bucata lipsa din mamelon si acum ma uimesc cand imi amintesc ca am rezistat la asemenea dureri.
Si noi facem parte din trezitul foarte des noaptea dar nu e problema...sa fim sanatoase si fericite.
Pup copiii alaptati si nu numai !
lloredana023

Rac Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum