cum sunt privite mamicile care inca mai alapteaza dupa un an

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

cum sunt privite mamicile care inca mai alapteaza dupa un an

Mesaj  olga la data de Lun Noi 09, 2009 12:17 pm

Bine v-am gasit mamici si pitici!
Baietelul meu are 1 an si aproape 5 luni si inca il mai alaptez, dar din pacate toata lumea ma priveste ca pe o ciudata, ca pe un extraterestru. Ba mai mult ii si spun copilului ce rusine mare este ca asa un baietel mare sa mai manance tzitzi.Deja m-am obisnuit cu asemenea texte si efectiv nu mai raspund, dar ma enerveaza la culme.
Cea mai dezamagita sunt de unele cadre medicale, care atunci cand aud ca inca alaptez imi spun ca a fost destul si sa il intarc imediat. Cine sunt oare acesti oameni, cu ce drept ne dau ei sfaturi in ceea ce priveste alaptatul copiilor nostri?
Intradevar, sunt mame care nu vor sa alapteze, sunt mame care nu pot din diferite motive si sunt mame care sunt dispuse sa alapteze atat cat vor vrea copiii lor sa suga, de ce nu suntem incurajate oare in loc sa fim privite si catalogate drept nebune? Se mai comfrunta cineva cu asa o problema?

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Re: cum sunt privite mamicile care inca mai alapteaza dupa un an

Mesaj  AndreEa la data de Lun Noi 09, 2009 11:01 pm

buna olga! stai la oras sau la sat?nu cred ca e foarte relevant lucrul asta dar na....
pai cred ca ar trebui sa te inveti sa nu-i mai iei in seama sau sa le raspunzi ironic
societatea asta nu a evoluat deloc....inchipuie-ti ce-i auzeau urechile mamei mele acum 26 de ani cand ma alapta pe mine sau dupa revolutie cand il alapta pe fratele meu pe amandoi ne-a alaptat pana la 1 an jumate!
ai spune ca ar fi trebuit sa evoluam...dar cred ca si eu voi auzi in viitor aceleasi vorbe :"da cat ii mai dai ca e mare!?", 'nu-i frumos" si alte remarci "binevoitoare"....
si eu vreau sa alaptez cat mai mult, adica mai mult de 2ani!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Noi 10, 2009 2:16 am

buna olga
fetita mea are 5 luni deci inca suntem ok, insa prevad si pentru noi aceeasi "soarta"
oamenii sunt plini de prejudecati, nu te lasa influentata. am citit aseara o faza draguta "stereotipurile te ajuta sa faci economie de timp"
oamenii astia bine-voitori nu si-au pus niciodata intrebari, iar femeile care au intarcat fortat pentru ca "asa se face" nu vor sa accepte ca au gresit. parerea mea este sa te linistesti sa sa ai ca singura prioritate echilibrul dintre tine si copilul tau.
spune-mi daca stii engleza, am cateva linkuri interesante fix pe tema asta
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Mar Noi 10, 2009 3:31 am

De locuit, locuiesc la oras, dar parca tot una ar fi si daca as locui la sat. Bunica mea care a locuit toata viata la sat ma sustine in continuare si imi spune sa alaptez cat mai mult, dar din pacate ea se numara printre putinii oameni care cunosc beneficiile alaptarii. Unele cadre medicale m-au intrebat daca stiu ca laptele meu nu mai e bun dupa 8 luni, ca e zar!!!!!!!!!!!!!! Puteam sa le indrum sa mai citeasca cate un pic, dar sincer nu ma mai consum.
A, si ca sa raspund si la intrebarea ta Vanilla, da, stiu engleza.

olga

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Noi 10, 2009 3:40 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ai o multime de articole despre alaptarea "prelungita" , inclusiv ghiduri despre cum sa raspunzi criticilor
succes mamico!!
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Noi 14, 2009 10:18 am

Bine ai venit Olga in clubul mamicilor care alapteaza peste 1 an? Ah, nu exista nici un club? Oh, nu-i grav, facem unul!

Si pe forum este tradus un articol de vanilla_baby despre cum sa raspunzi criticilor in alaptare.

Eu am inceput sa le raspund in functie de situatie:

- il intarc cand ne simtim amadoi pregatiti
- alaptarea si laptele mamei nu inseamna numai hrana
- anticorpi nu sunt de cumparat de la nici o drogherie
- E o problema care ma priveste si prefer sa discutam despre altceva, atata timp cat e un punct in care am avea o disctie in contradictoriu.

Mai poti face ceva. Dupa ce iti spun ceva stupid sa taci si sa ii privesti. Se vor simti aiurea cand le rasuna stupida intrebare: inca mai alaptezi?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Sam Noi 14, 2009 12:12 pm

Eu, de obicei ii las fara glas cand spun cu toata nevinovatia si siguranta: "sigur ca-l mai alaptez" sau "cum sa nu?". Nu e nimic fortat, raspunsurile astea vin absolut natural si tonul la fel, ba chiar ma surprind ca am o tenta de uimire in glas, ca si cum intrebarea nu si-ar fi avut locul. In general nu ma mai intreaba nimeni nimic sau ma felicita
Si lui David i se mai spun chestii de genul "vai, baiat mare si cu tzatza in gura, nu ti-e rusine?" Iar eu raspund pentru el, pe un ton mandru "Nu mi-e rusine deloc. Sunt chiar foarte mandru ca pot face asta, pentru ca multi copii n-au parte de ceea ce am eu". Cand va vorbi, va gasi singur raspunsul potrivit. Important e sa simta ca-l sustin in fata celorlalti
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Noi 15, 2009 2:29 pm

da, astazi a venit la mine o vecina care nu o plac prea mult. Tabareste pe Lucas iar pe Thea o respinge daca aceasta merge la ea sa o imbratiseze. E atat de dureros pentru mine si sigur si pentru Thea .

Are in jur de 44 de ani, fara copiii dar cica mare iubitoare si imi propune sa il intarc pe Lucas ca acum e momentul. Are diaree si ii fac numai rau. Asta dupa ce a trecut si trece prin atatea micutul Iritata inca dinainte cand a dat-o pur si simplu pe T mai incolo dupa ce micuta a imbratisat-o m-am rastit la ea si am asigurat-o ca lucru asta nu se v-a intampla prea curand. Imi venea sa o plesnesc.

Venise la mine si neanutata, eu vorbeam la telefon cu o prietena draga oe care nu o auzisem demult , iar ea vorbea langa mine cu un ton mai ridicat de nu mai auzeam nimic din ce spunea prietena mea. I hateeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee her so much!

Cum ma pot scapa de ea?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Noi 16, 2009 1:20 pm

pai cum? spune-i ca esti ocupata si nu poti primi vizite. de ce tre sa o lasi sa intre? nu prea inteleg...
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Noi 17, 2009 2:09 am

vanilla_baby a scris:pai cum? spune-i ca esti ocupata si nu poti primi vizite. de ce tre sa o lasi sa intre? nu prea inteleg...

Complet de acord.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Noi 17, 2009 3:06 am

Are numarul meud e telefon dar niciodata nu ssuna, ca asa i-as spune sa stea unde sta ca sta bine. Am poarta vesnic inchisa dar nu stiu cum naiba au atata tupeu sa bage mana sa deschida. Imi deschide usa casei si intra... Chiar nu pot sa o scot afara. Imi este rusine mie de rusinea ei.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Noi 20, 2009 7:15 am

uite Olga,

Poate te ajuta

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Noi 20, 2009 8:29 am

hai ca inteleg ce zice lore cu vecina- si eu patesc uneori la fel... Daca nu ai nici o treaba cu ea si nici ruda nu e incepe sa faci pe nesi...nu-i raspunde si faci pe ocupata, o rogi sa plece de cateva ori ca ai ceva de facut...etc si daca are obrazul gros si nu pricepe spunei-o verde-n fata...desi e greu si nu-ti vine...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Noi 20, 2009 2:27 pm

Acum am declarat ca suntem in carantina si vb serios. nu mai las pe nimeni sa imi intre in casa. Cel mult sta sotul meu cu ei pe terasa la o cafea, tigare. Nici nu le deschis usa, prin geam vb cu ei.

Lucas e cu sistemul la pamant si nu se mai face bine. Eu cedez psihic , cu febra care nu il mai lasa!!!!

Daca pana luni nu isi revine incep sa ii dau antibiotic din nou.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Sam Noi 21, 2009 3:42 am

si eu o mai alaptez pe Miruna(are 1 an si 5 luni) ...mai am in jurul meu mamici cu bb mai mari de un an si alapteaza si ele...ma gandesc ca faptul ca o alaptez o face mai rezistenta impotriva virusilor.
Lore multa sanatate lui Lucas
apropo de vizitatori nepoftiti am si eu pe cineva care vine cu fetita la mine in vizita cand aceasta este racita rupta si mi-e si rusine sa-i spun sa nu mai vina cu ea racita ...
laura

Balanta Localizare : Vaslui

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Noi 21, 2009 3:56 am

laura,rezistenta impotriva virusilor e o foarte mica parte din cadoul pe care i-l faci fetitei tale :) felicitari si la (cat) mai mult!!

apropo, sper sa nu te superi pe mine, am vrut sa-ti zic mai de mult dar imi era teama sa nu jignesc... avatarul tau mi se pare cam tristut
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Noi 21, 2009 4:52 am

(ca sa nu se inteleaga gresit)
ma refer la pozitia bebelusului, asa singurel si "autosuficient"
daca as fi nevoita sa-mi hranesc copilul cu formula, tot l-as tine aproape de mine, la pieptul meu, m-as juca cu manuta lui, l-as privi in ochi, i-as canta ... cam ce fac cand papa la tzitzi
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Dum Noi 22, 2009 12:57 am

si eu am alaptat-o pe pruceok 25 de luni...aproape fix si as fi continuat daca nu aveam oaresceva probleme psihice
iar unei vecine care a venit cu copiii raciti, i-am spus, cu toata rusinea ca mi-e frica sa nu ia si pruceok. nu s-a suparat.
mentionez ca sunt genul care se lasa calcat in picioare : la randuri, la medic, in familie...
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Noi 22, 2009 1:32 am

noamu a scris:si eu am alaptat-o pe pruceok 25 de luni...aproape fix si as fi continuat daca nu aveam oaresceva probleme psihice
crezi ca ai putea sa ne spui povestea? daca nu ti-e greu...
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Dum Noi 22, 2009 3:39 am

vanilla_baby a scris:laura,rezistenta impotriva virusilor e o foarte mica parte din cadoul pe care i-l faci fetitei tale :) felicitari si la (cat) mai mult!!

apropo, sper sa nu te superi pe mine, am vrut sa-ti zic mai de mult dar imi era teama sa nu jignesc... avatarul tau mi se pare cam tristut

nu m-am suparat..asta e parerea ta..mie mi se pare chiar amuzanta pozica asta
laura

Balanta Localizare : Vaslui

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Dum Noi 22, 2009 8:18 am

vanilla_baby a scris:
noamu a scris:si eu am alaptat-o pe pruceok 25 de luni...aproape fix si as fi continuat daca nu aveam oaresceva probleme psihice
crezi ca ai putea sa ne spui povestea? daca nu ti-e greu...
, uite asa: (am copiat de pe parinti)
cu a am avut noroc cu colostrul care curgea de la 3 luni de sarcina, apoi cu asistentele de la maternitate, (in Borsa, Maramures, unde-i cuiui de la harta) care mi-au aratat cum sa fac sa prinda sanul corect. laptele a venit doar a treia zi de la nastere. in a doua noapte au incercat sa-i dea lp cu lingurita si siringa,pentru ca plangea rau, dar printesa il scuipa si asa ramane pe tzitzi. de a 4-a zi, insa, a trebuit sa mulg si sa arunc cam 500 ml pe zi, atat era in plus.
apoi m-a intrebat dr. cum suge, cat timp...? s-a mirat ca fata mea sugea uneori 2 minute, alteori 25, altele 5... "prea putin! trebuie insistat ca asa nu-i nici satula nici flamanda, mi-a zis". am incercat... pace! A avea ritmul ei. m-am gandit: daca lapte prea este, inseamna ca se satura! dar imi puneam, totusi intrebari, mai ales ca toata ziua era un plans si un supt, cu pauze pe piept la mine sau la tati, care se grabea de la serviciu sa-mi aduca de mancare, ca nu puteam nici sa mananc si eram epuizata. plus ca mai vomita, plus ca-mi curgeau sanii...
apoi am gasit saitul si am citit un articol din acela cu pui bb la un san pana reduce ritmul, apoi la celalalt, apoi iar schimbi... totul in 30 minute. unde in cateva minute?
apoi am gasit forumul si fetele alea rele , aspre si insistente, unele aici de fata publicau explicatii, linkuri, studii... si am vazut ca ceea ce fac e bine.
La 6 luni si ceva i-am dat suc de mar, apoi zeama de patrunjel, cereale...
apoi am alaptat in continuare unde o apuca pe matza, pana la 25 de lunite si noaptea de 4-5, chiar 8 ori si as mai fi alaptat, dar nu am mai rezistat nervos si am dat sanii cu albastru de metilen 😢
pe M, 4 luni, 2 sapt sper sa o alaptez cat va vrea ea, desi e la fel de plangareata ca sora-sa.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
noamu

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Dum Noi 22, 2009 9:03 am

intarcarea pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ca nu se vede in postarea anterioara si nush sa modific
noamu

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Noi 22, 2009 12:03 pm

ce haioasa esti noamu! dar tare greu trebuie sa fi fost sa te scoli asa des noapte de noapte timp de 2 ani! pt mine faptul ca nu aveam mai mult de 2 ore legate de somn a fost un chin...si uneori nu erau nici acelea... cand a renuntat Luca sa suga si a inceput sa doarma toata noaptea nu mai stiam sa dorm! ma trezeam singura dupa cateva ore si nu mai puteam adormi! mi-au trebui vreo 2 luni sa-mi revin cat de cat...si acum ma mai scol noaptea aiurea- nu stiu ca inseamna sa dormi 7-8 ore legat! acum imi ajung mai putine
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Lun Noi 23, 2009 1:28 pm

Mai fetelor, si eu alaptez cu drag in orice pozitie si aproape orice loc, dar sapt trecuta l-a apucat la bancomat. Urla cat il tinea gura "tzitzi" si tragea de hainele de pe mine; imi venea sa mor de nervi, unde mai pui si faptul ca e deja ft frig afara si nu e tocmai placut sa te dezbraci; mai ales ca trebuie sa scot amandoi sanii ca, cu unul se joaca si din celalat mananca. Cred ca e de prisos sa va spun ca se uita lumea ca si la maimuta!!!!!! Asa cum se uita si in supermarket; tati impinge cosul si mami are una bucata copil agatat de tzitzi.

olga

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Lun Noi 23, 2009 10:23 pm

chiar asa nu am patit si nu stiu cum as fi reactionat. cat are copilul tau, olga?
ar trebui sa mearga cu explicatii.
dupa ce am scapat de titi, printesa avea pretentia sa o car in spate. cu ruxacul plin de cumparaturi si cu burtica deja vizibila... i-am zis la un moment dat nu pot, a plans, a tipat, dar pana la urma a inteles ca e grea si nu mai poate mami sa o care si pe ea si bagajele.
noamu

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: