Care e reteta pentru un baietel sau pentru o fetita???

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Care e reteta pentru un baietel sau pentru o fetita???

Mesaj  lloredana023 la data de Lun Noi 09, 2009 5:37 am

Cuplul care vrea sa conceapa un baiat trebuie sa-si traiasca din plin partidele de sex. Femeia trebuie sa ajunga la orgasm cu putin înaintea barbatului, concomitent cu acesta sau de mai multe ori dupa el (în acest caz se recomanda ca barbatul sa aiba un orgasm între cele doua ale femeii). Pentru a concepe un baiat trebuie prestat - 12 ore înainte si 12 ore dupa ovulatie. Este de preferat ca perechea sa faca sex în pozitia „lingura” (barbatul în spatele femeii). El trebuie sa exerseze abstinenta câteva zile înaintea evenimentului. Daca perechea reuseste sa se tina de aceste prescriptii, sansele sa conceapa un baiat cresc pâna la 80%.

Orgasmul faciliteaza conceperea unui baiat, pt. ca, în timpul orgasmului, sunt eliberate anumite secretii care neutralizeaza mediul vaginal acid. Acest fapt este mai eficient pentru spermatozoizii masculini, decât pentru cei feminini. Contractiile conduc sperma pâna aproape de orificiul uterin, într-un mediu alcalin, în care cromozomii Y (masculini) sunt „la ei acasa”.

Femeile tinere au nascut mai multi baieti decât cele în vârsta

Pozitia adoptata în timpul raportului sexual poate usura calea spermatozoizilor spre ovul, fie ei purtatori de cromozomi X (feminini), fie - Y (masculini). În cazul pozitiei clasice (recomandata în conceperea fetitelor) spermatozoizii trebuie sa treaca prin mediul vaginal acid, suportat mult mai bine de cromozomii X. În pozitia „lingura” sperma ajunge mai aproape de orificiul uterin, unde mediul este neutru, ceea ce faciliteaza patrunderea cromozomului Y la ovul.

La alegerea momentului raportului sexual, trebuie sa tinem cont de urmatoarele lucruri: cu câteva zile înainte de ovulatie, spermatozoizii X, care au o viata mai lunga, se afla în stare de asteptare, iar cu câteva ore înainte de si dupa ovulatie membrana uterina este suficient de neutralizata pentru ca spermatozoizii Y sa treaca mai usor. În fine, în ceea ce priveste frecventa raporturilor sexuale, abstinenta face ca numarul spermatozoizilor masculini sa creasca.

Spune-mi ce manânci...

Alcoolul este o otrava ce dauneaza mai degraba spermatozoizilor Y decât celor X. Patronii de baruri, jurnalistii sau persoanele care îsi desfasoara activitatea în conditii de stres si care consuma deseori alcool au cu pâna la 10% mai putini baieti decât media populatiei.

Cercetatorii nu au stabilit înca daca alimentatia parintilor are vreo influenta asupra sexului copilului. Unii medici, însa, recomanda anumita hrana pentru conceperea baietilor si a fetelor. Regimul alimentar pentru „optiunea baieti” este bogat în sodium si în potasiu. De exemplu: sunca, pâine integrala, miere, caise uscate, avocado, sfecla. Regimul pentru „optiunea fete” trebuie sa fie sarac în sare, însa îmbunatatit cu magneziu si calciu: cartofi, brânza de vaci, prune uscate, linte si pâine fara sare. Acest regim trebuie început cu aproximativ doua luni si jumatate înainte de momentul conceptiei. Nu este pe deplin dovedit daca toate aceste „retete” ajuta. Cert este ca cei care le încearca nu risca nimic.

Peste un an vreau sa ma apuc de un baietel daca mai aveti sfaturi,va rog postati-le.
lloredana023

Rac Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Re: Care e reteta pentru un baietel sau pentru o fetita???

Mesaj  lloredana023 la data de Lun Noi 09, 2009 5:39 am

Articol preluat de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
lloredana023

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Lun Noi 09, 2009 11:11 pm

lore si eu "caut" retete ptr baietel
de fapt al meu vrea baiat eu cred ca tot fetita as vrea! dar planuim cam la anul pe vremea asta sa raman insarcinata!asa ca mai avem timp de "informari" , desi nu stiu daca intr-adevar exista "retete"!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Noi 11, 2009 10:02 am

am auzit si eu ca sexul copilului este dictat si de mediul din vagin care stiu ca putea fi influentat si prin spalaturi cu bicarbonat de sodiu (din acela la pliculete pt gatit), doar ca nu mai tin minte ce fel de mediu crea va mai interesati....si conteaza si regimul alimentar dupa cum bine sublinia Loredana
si am inteles ca spermatozoizii de baiat sunt mai iuti dar mai putin rezistenti in timp- deci daca faci chiar in ziua ovulatiei ai mai multe sanse la baiat. daca faci inainte ai sanse la fata (asta presupune sa te cunosti bine, sa-ti iei eventual temperatura ca sa stii exact...)
succes
sunt super draguti oricum!!!
PS am constat de multe ori ca daca doresti ceva mult de tot primesti pe dos aveti grija!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  gonzonici la data de Joi Dec 17, 2009 10:03 am

Am incercat si eu sa fac calcule cand am inceput sa visez la un bebelus, dar sincer nu prea cred in ele. Dupa mine cred ca cele mai mari sanse sa faci fetita e sa incerci conceptia cu 1,2,3 zile inainte de ovulatie, pt baiat e important sa fie cat mai aproape de ovulatie.

La anul ma gandesc serios sa-i mai fac un fratior/surioara lui Tea, dar inca nu m-am gandit ce as vrea. Cred ca cu o fetita s-ar intelege mai bine, ca fetele , dar important e sa fie sanatos, indiferent ce ar fi.

gonzonici

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Dec 17, 2009 11:47 am

daca ma uit in jur la prietenele mele constat ca e mai bine sa nu-ti faci planuri privitoare la sex ca mai de fiecare data va iesi pe dos mai bine o faci si gata- oricum il vei iubi pe bebe si de iese dinozaur
ileana

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Vin Dec 18, 2009 4:35 am

mai eu cum am mai spus as vrea tot fetita
acuma ce o fi ca, parca mi-ar placea si un baiat! faza e doar ca nu ma vad "mama de baiat" adica nu cum e in mod normal faza cu baiatul lui mama si fata lui tata
deja ma gandesc ca anul viitor pe vreme asta as vrea sa fiu insarcinata
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Dec 18, 2009 5:26 am

nici eu nu ma vedeam mama de baiat- mi se pareau un soi de extraterestri
si na! acum mai am de ales?! ca-l iubesc de nu mai pot- ca are un suras...nu le vad prea bine pe fete cand o creste!!!!!
ileana

Sus In jos

Mesaj  gonzonici la data de Vin Ian 29, 2010 11:27 am

Dar ddespre calendarul chinezesc ce parere aveti?
La Teea s-a nimerit dar nu stiu daca din coincidenta. Eu as vrea sa raman anul asta insarcinata cu al doilea bb, dar mam decis sa nu calculez nimic, ce o vrea Dumnezeu aceea sa fie!

gonzonici

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Vin Ian 29, 2010 11:36 am

noi ziceam ca vom calcula si face orice ca sa iasa baiat dar cred ca nu mai calculam nimic si lasam sa fie ce o fi
oricum mai e pana in toamna
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  livia_soare la data de Vin Iul 30, 2010 12:40 am

:)
Haide sa va dau eu o reteta:
Va rugati lui Dumnezeu sa va dea ce va este de folos, dar daca se poate baiat(sau fata ,daca va doriti fata)
Sa nu uitam e o minune nasterea unui prunc oricat am vrea noi sa gasim explicatii strict medicale.
Dumnezeu este cel care pune aceasta pretioasa viata in pantece.
Sa ma iertati daca va supar cu ce am zis, dar in ultima vreme am o mare tristete:observ ca omul a uitat de Dumnenezu si de existenta propriului suflet.
Cata grija avem de trup si cat de putin stim despre suflet...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Va doresc numai bine si mult v-as mltumi celor care se abtin de la discutii rautacioase. Mi-am spus o parere dar sun constienta ca fiecare e liber sa aleaga.
V-am marturisit de fapt tristetea mea...

livia_soare

Sus In jos

....

Mesaj  alinaflorinela la data de Lun Dec 20, 2010 5:07 am

hello,mie mi se par de-a dreptul stupide astfel de calcule,poate si pentru ca sunt la prima saricna dar eu zic ca nu e important sexul copilului si nici nu cred ca exista o reteta anume:)
oricum,spor la asveti,sa va aduca barza ce va doriti voi

alinaflorinela

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Dec 20, 2010 5:16 am

sunt de accord cu tine si cred ca toti acei care si-au dorit un copilas de ani de zile si nu au reusit. Si asta ca asta dar eram l prima sarcina si majoritatea imi urau: sa fie orice, mai ales flacau. Dupa ce le explicam ca astept o fetita insistau in prostie.

Cred ca Dzeu stie sa le randuiasca mai bine

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Mier Dec 22, 2010 2:27 am

si eu mai vreau un copil. Astept sa treaca un an ( ca am facut cezariana) si apoi incepem sa lucram intensiv sa ne aduca barza o fetita... sau inca un baietel, ce-o vrea Dumnezeu! Spun barza pentru ca am o intamplare frumoasa: cu putin timp inainte sa raman insarcinata cu bibi eram la plaja si pe drumul de intoarcere planeaza in fata masinii noastre o barza si aterizeaza chiar in mijlocul drumului. A trebui sa oprim sa o lasam sa treaca strada, iar apoi cateva zeci de metri mai incolo iar a aterizat pe sosea in fata masinii noastre. Am vrut sa o fotografiem dar pana ne-am miscat noi cu aparatul si-a luat zborul. Oricum, a fost o barza tare buna!
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia
Stare de spirit : optimista

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  lloredana023 la data de Mar Dec 20, 2011 6:51 am

Buna,

In primul rand nimeni nu trebuie sa arunce cu nimic in nimeni Doar "discutam"... ca vrem baieti ca vrem fete...dar luand treaba in serios orice gogoman isi da seama ca important e ca copilul sa fie sanatos indiferent daca e baietel sau fetita si ca daca am zis ca "vreau"baiat asta nu inseamna ca sexul e asa de important pentru mine. Acum sunt insarcinata si vreau fata dar e la fel de important si daca e baiat,am aceeasi bucurie

lloredana023

Sus In jos

Mesaj  DanaC la data de Mier Dec 21, 2011 3:12 am

nu cred ca exista vreo reteta ptr asta ... important e ca ne dorim un bebe , nu ? fie fetita , fie baietel , va fi al nostru si il vom iubi ...
DanaC

Pesti Stare de spirit : e o simpla stare de spirit . lumea fumeaza verde la pipa, la blunt, la bong n'ai somn...n'ai somn

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum