Alergie la mar sau gluten?!

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Alergie la mar sau gluten?!

Mesaj  wrapmama la data de Mier Noi 04, 2009 12:38 am

Buna idee, Vanilla Baby. Chiar ma gandeam si eu ca ar fi bine sa-l traduc. Dar daca-l faci tu, si mai bine.
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mier Noi 04, 2009 12:43 am

Elenamitro, poti incarca acea carte pe girlshare. E suoper usor, rapid. Apoi postezi codul
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Noi 04, 2009 12:58 am

"permise" in urma studiilor din care rezulta care anume enzime se gasesc in stomac, incepand cu ce varsta (adica de la cate luni e stomacul pregatit sa digere un aliment) - de-aia carnea, ouale si laptele ar trebui amanate pana la 9 luni
"Gastric acid and pepsin are secreted at birth and increase toward adult values over the following 3 to 4 months. The pancreatic enzyme amylase does not reach adequate levels for digestion of starches until around 6 months, and carbohydrate enzymes such as maltase, isomaltase, and sucrase do not reach adult levels until around 7 months. Young infants also have low levels of lipase and bile salts, so fat digestion does not reach adult levels until 6-9 months."
uite aici mai multe explicatii
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
fructele de padure sunt periculoase din cauza semintelor
marul ras, inclin eu sa cred, e mai nasol pentru ca e oxidat (sa ma corectati daca gresesc)_
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 7:21 am

noamu a scris:Elenamitro, poti incarca acea carte pe girlshare. E suoper usor, rapid. Apoi postezi codul

Daca reusesti sa imi trimiti tabelul in word il trimit eu Adminului, caci el a reusit sa il posteze si pe al Noamu-ei. Sau trimite-l direct pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vrei sa iti rapund cum am facut eu diversificarea la Lucas si Thea?
Eu nu am primit notificare la subiect si de aia raspund asa de tarziu.

Eu am optat sa incep cu legumele. Asa ca prima data i-am dat putin pastarnac fiert, pasat cu f putin lapte de mama si putin ulei de masline. I-am dat incet , incet cca 5 zile crescand cantitatea, dupa care am introdus dovlecelul pe langa pastarnac si tot asa incet incet urmarindu-l daca nu face alergie la vreun aliment.

Apoi am lasat dovlecelul si am adaugat putin patrunjel, cu putin ulei de masline si lapte de mama. Pe la 7 luni ii puneam in loc de ulei, unt. I-am introdus apoi morcovul, cartoful si telina si spanacul la urma stiind ca are nitriti si sitrati multi.

Branza de vaca i-am dat pe la 8 luni desi unii spun ca se da numai dupa 1 an. Iar branza calcica doar in regim alimentar in diaree.

I-am dat si fructe. I-au placut mult visinile, perele, si marul. Dar nu era foarte incantat de el. Banana i-am dat mai tarziu si fiarta si frecata cu putina zeama de lamaie. M-am ferit de citrice pana la 1 an dar nici banana nu i-am prea dat tot din cauza semintelor mici.

I-am mai dat cereale de orez de la Milupa de alea BIo, si apoi cu multi cereale.

Am mers incet , incet...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Mier Noi 04, 2009 7:45 am

Azi ne-am confruntat prima data cu o constipatie groaznica, probabil de la banana (desi i-am dat fff putin si de la branzica de ieri, oricum laptele praf constipa, saracuta a urlat de durere, pana la urma am rezolvat cu supozitor cu glicerina si masaj pe burtica, si o sa continui cu suc de mar si portocala, saracuta mea ce necajita era..
Si in alta ordine de idei, cum si cand ati inlocuit total mesele de lapte cu alimente? Eu incerc acum sa ii dau a 2-a masa numai fructe sau fructe cu branzica si biscuiti( ) dar la pranz chiar daca mananca putine legume, tot mai cere lapte in completare. Deci cand, cum si cat?!
elenamitro

Localizare : Deva
Stare de spirit : foarte buna

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 7:53 am

Eu stiu ca pana la 1 an masa principala este laptele, asa ca nici o masa nu se inlocuieste complet.

Ca sa nu te superi ca nu stiu cum sa te iau mai finut. Cum spuneam, branza calcica sa da in diaree. La o diversificare abordata gresit acesta este un semn care iti arata sa fi mai atenta.

Din cate stiu poti regla tot din alimentatie. Adica fruct pe stomacul gol o v-a ajuta. E bine sa eviti pe cat posibil supozitoarele cu glicerina ele dilatand rectul si sstimuleaza peristaltismul tubar. Daca caca era tare, atunci se da dulcopic(oare asa ii spunea? - lasa-ma sa verific inainte sa nu vb prostii) . Dar nu stiu de la ce varsta. Thea avea 2 ani si cand i-am dat cand ne-am luptat cu o constipatie psihogena. Picaturile astea au rolul de a inmuia bolul ala de caca si de a-l face moale sa nu mai doara. Dar aici e periculos din doua pucte: 1. se poate dezhidrata daca nu consuma lichide suficiente 2. poate da in diaree .

Mai bine merfi pe regim alimentar cu frcte pe stomacul gol. Dar nicidecum portocala care e considerata ca o tigara pe stomacul gol

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Mier Noi 04, 2009 7:56 am

O sa merg pe fructe(mar para pruna daca oi gasi) , glicerina in caz de urgenta desigur, cand iti urla copilul de durere nu mai ai timp de sucuri, iar citrice sincer nu am de gand sa ii dau pana la iarna, poate si mai mult, mi se pare ca acidul e prea tare pt ea, mai ales ca are un stomacel sensibil. Iar branzica cu ca o mai rarim daca ne face rau. Cum am mai spus, eliminam sau mai adaugam alimente in functie de reactia corpului la ele. Asa se face, nu?
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 8:12 am

Elena, eu stau si privesc in urma si ma intreb daca constipatiile mele si de acum mare( sunt oarecum cronice) si ulcerul...si reumatismul nu sunt tot din cauza ca mama nu a stiut pe atunci ce nu e ok pentru a-mi introduce la inceperea diversificarii. Sincer!

Constipatii poate de la glutenul din alimente date prea repede, ulcerul de la prajelii si multe hidrocarbonate si reumatismul de la cariile pana la schimbarea dintilor( lasa-i asa ca oricum se schimba.)

Sunt intrebari la care nu voi stii niciodata raspunsul, dar ma face sa ma gandesc de doua ori acum ca am ocazia si aflu ce pot sa ii dau si ce nu copiilor mei. :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 8:13 am

elenamitro a scris:O sa merg pe fructe(mar para pruna daca oi gasi) , glicerina in caz de urgenta desigur, cand iti urla copilul de durere nu mai ai timp de sucuri, iar citrice sincer nu am de gand sa ii dau pana la iarna, poate si mai mult, mi se pare ca acidul e prea tare pt ea, mai ales ca are un stomacel sensibil. Iar branzica cu ca o mai rarim daca ne face rau. Cum am mai spus, eliminam sau mai adaugam alimente in functie de reactia corpului la ele. Asa se face, nu?

Elena, pulpa fructelor este foarte importanta...fibrele alea fac toata zeama. Prin storcator se distruge. Daca ii dai suc nu ai facut mai nimic. Daca vrei maine iti aduc o razatoare de sticla. Am drum in Deva. Spune-mi pe unde stai si ne intanim sau o las la un magazin ceva. Anunta-ma pe privat sau mess.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Mier Noi 04, 2009 8:16 am

Am razatoare de sticla, mersi, si o si folosesc, asa ii dau fructele
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Mier Noi 04, 2009 8:20 am

P.S. Dar daca vii (sau veniti) poate ne si vedem
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 8:22 am

Stiu ca poate suna ciudat. Dar am aflat ca morcovul ras( crud) ajuta in constipatie iar cel fiert in diaree. Eu am incercat si chiar asa a fost. Daca ai curaj...

maine implinesc 4 ani de casnicie, asa ca semnez ceva la banca si fug acasa in cuibusor. Dar daac era urgent, ma rupeam putin

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Mier Noi 04, 2009 8:24 am

Maine incerc morcovul ras, daca zici asa. Pai multi ani inainte atunci si sa aveti o zi frumoasa!
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 8:35 am

Eu iti spun, a functionat la mine. Sper sa nu aveti probleme , (

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Noi 04, 2009 12:50 pm

dar branzica din lapte cu lamaie ati incercat? fierbi laptele si storci putina lamaie- se incheaga imediat!

Lore- felicitari si HAPPY HAPPY DAY! bem un pahar pt voi!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum