Iritatie inghinala-dermatolog pediatru gasim?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Iritatie inghinala-dermatolog pediatru gasim?

Mesaj  Ela la data de Sam Oct 31, 2009 9:08 am

nu stiu daca postez bine, dar alt topic mai potrivit n-am gasit.
de vreo 2 sapt. Rareshelu' are o iritatie, sau nici nu stiu cum sa-i zic, inghinala. sa descriu: a aparut o singura bubita, rosie si micuta, ca o muscatura de tantar. a doua zi, fara sa fi luat aspect de pustula, s-a decojit si a luat o culoare albicioasa si s-a retras.
i-au mai aparut inca 2 , la fel rosii, apoi s-au descuamat.si a continuat. pt. ca am avut drum la pediatru cu alta treaba, i-am aratat. ne-a zis sa-l tamponam usor cu apa cu bicarbonat si altenativ: albastru de metil si Neopreol.
problema e ca se intinde spre testicul. are unilateral, in stanga.
precizez ca a debutat concomitent cu o stomatita si cam in calesi timp cu schimbarea scutecului de noapte(adica de la Pampers la Libero, desi peste zi foloseam deja Libero, dar chilotel).
vreau sa-l duc repede la un dermatolog, dar as prefera unul care sa vada copii, sa aiba practica cu copiii, caci, dp meu dv, dermatologia-i pacatoasa tare.....stiu eu un banc cu medici, care implica si dermatologii, care-i dureros de adevarat.....
stiti vre-unul bun pe aici, prin Bucu?

Ela

Rac Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: Iritatie inghinala-dermatolog pediatru gasim?

Mesaj  Onush la data de Sam Oct 31, 2009 10:28 am

Din pacate, nu te pot ajuta cu dermatologul iar parerea mea despre acesti medici nu este una magulitoare. De cate ori am avut de-a face cu ei am avut profundul sentiment ca bajbaie.
Nu am inteles de ce v-a recomandat Neopreol si bicarbonat ... am inteles de ce albastru de metil, desi eu prefer violet de gentiana.

S-ar putea sa aiba legatura cu schimbarea pampersului sau cu stomatita. Iar faptul ca este pe o singura parte s-ar putea sa aiba legatura cu pozitia de somn si cum atinge pampersul cu pipi pielea.

Eu cu T. am avut o chestie asemanatoare si am scapat cu Violet de Gentiana alternat cu baneocin unguent. La fiecare schimbare de pampers dadeam cand cu una cand cu alta.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 31, 2009 8:46 pm

eU nu inteleg ce s-a intamplat caci scrisesemieiri un mesaj lung si lat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si noi am avut probleme cu iritarea dar a preputului din cauza schimbarii scutecului. Vroiam eu sa fac economie si uite ca am patit-o. Sincer, nu as merge la dermatolog. Eu am o frica cronica vis a vis de usurinta cu care pun un diagnostic. Am lucrat pe langa ei, i-a urmarit si de aici se trage tot. Asa ca ma feresc de spitale ca de dracu. Am invatat un lucru : daca semnezz internarea sunt la mana lor si cu greu ma pot externa sau schimba spitalul daca nu imi convine ceva. Asa ca pana acum mi-a tratat copiii nuai acasa.

Pentru ei exista doar doua posibilitati cand nu stiu exact care este cauza: alergie sau pe fond psihic Asa ca cel mai probabil iti vor da ori ceva pe baza de hidrocortizon care nu face decat sa rezolve pe moment problema, ori antibiotic.

Eu l-as lasa cat mai mult la aer si i-as face bai in nalba. Este un bun cicatrizant si antiinflamator. A fost nevoie doar de doua ori sa il folosesc si rezultatele au fost extraordinare.

As reveni de asemenea la scutecele care nu ii faceau probleme.
Sunt tip chiloti si de la Pampers sau as opta pentru scutece refolosibile ca si astea:

Inserturile le poti cumpara tu si impacheta. In felul asta se simte si ud si invata sa isi controleze mai repede sfincterele. Mai mult le poti refolosi la bebelin.

Sper ca am fost macar cu ceva de folos

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mar Noi 03, 2009 3:11 am

nu l-am mai dat decat cu Bephanten de vreo 2 zile si vad ca nu se intampla nimic. nici nu se retrag, dar nici altele n-au mai aparut. dupa amiaza avem programare la pediatra noastra (data trecuta l-a vazut alta, a noastra fiind in concediu) si la dermatolog. la dermatolog nu vreau sa-i zic nimic nici de pampersi nici de stomatita, sa o vad ce-i poate pielea. abia dupa ce-si da cu parerea, am de gand sa-i zic.
va spun diseara ce am facut.

Ela

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Noi 03, 2009 4:37 am

Eu cred ca e important sa stie si de stomatita si de schimbarea scutecelor. Orice informatie e utila in punerea diagnosticului. Asa ca spunei tot la nenea doctorul

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mar Noi 03, 2009 8:46 am

ne-am intors. evident ca aveam de gand sa-i zic, dar inainte vroiam sa o las pe ea sa vad ce zice, asa la prima vedere.
evident ca era pe ganduri, nu prea stia ce sa zica si a inceput sa ma interogheze ea despre scutece si a vrut sa-i vada si gurita.
mi-a dat ca diagnostic:''intertrigo crural'' (dermatita de scutec), iar ca tratament.......ati ghicit, evident....... un produs cortizonic, Pimafucort...
pediatra, care l-a vazut inainte, zicea ca i se pare a fi mai degraba ciuperca si zicea sa-i dau cu Triderm.....
sunt mai nelamurita decat m-am dus.....

Ela

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Noi 03, 2009 9:47 am

tridermul imi suna bine- eu una il folosesc din cand in cand pe funduletul lui Luca si functioneaza de minune. dar si mai bine il protejez ungandu-l cu ulei de bebe de la nivea la aproape fiecare schimbat de pampers
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Noi 03, 2009 12:02 pm

Draga Ela iti recomand apa termala de Herculane aceea tip spray de la Iwaterm.Costa cam vre o 20 ron dar FACE MINUNI.Poti incerca si Cutaden si violet de gentiana.Pupam sa treaca

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Noi 03, 2009 10:39 pm

Euuna nu i-as da cu crema cu hidrocortizon. Stii ce a mai mers la mine? ungunt de catina = 2,5 lei. O hidratare optima si revenirea la scutecele dinainte ar putea rezolva problema. Si mai lasa-l si la aer. Sunt optimista.

chip in taci!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mier Noi 04, 2009 12:23 am

la scutecele de la Pampers am revenit deja, chiar si ziua.....la aer nu prea pot sa-l las fiindca refuza total olita (asta-i alta poveste), iar la noi in casa e frig, fiindca desi avem caldura, am o vecina nebuna dedesubt care nu da drumul DELOC la caldura si nu vreti sa stiti ce rece e pe jos......incerc sa-l las si la aer, dar acum e si foarte bolnav si nu sta nici sa-i fac tratamentul.....

Ela

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 1:33 am

Ela a scris:la scutecele de la Pampers am revenit deja, chiar si ziua.....la aer nu prea pot sa-l las fiindca refuza total olita (asta-i alta poveste), iar la noi in casa e frig, fiindca desi avem caldura, am o vecina nebuna dedesubt care nu da drumul DELOC la caldura si nu vreti sa stiti ce rece e pe jos......incerc sa-l las si la aer, dar acum e si foarte bolnav si nu sta nici sa-i fac tratamentul.....

Si pampersul are chilot. Le stii, nu?
Cunosc astfel de oameni si sincer imi stranesc mila. De unde ajung sa faca economie

Dar ce are? Ca nu ai spus nimic? In afara de iritatie si stomatita?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mier Noi 04, 2009 10:10 am

stiu ca si pampersul are chilot. la inceput din aia foloseam, dar nu mi-au placut deloc, fiindca tot pishul se strangea doar intr-un loc, nu se disipa in tot scutecul.
in privinta vecina-mii, sa stii ca nu-i o amarata, barbatu-sau are firma de constructii si ea umbla toata iarna in nurca.....cred ca tot in nurca si doarme....

Rareselu tuseste urat, are amigdalele hiperemice, cu depozite (la noi rosu in gat e la purtator) si se aud si raluri bronsice la plamani. sper sa n-o dam in bronsita sau bronsiolita, ca nu sta deloc la aerosoli, si asta mi-ar lipsi...
stomatita i-a trecut de atunci, in 2-3 zile.

Ela

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Noi 04, 2009 11:00 pm

Eu cred ca v-ar ajuta mult Imunorezistan de la Plant Extract. Este extraordinar, pe Thea o ajuta foarte mult atat pe durata bolii cat si in covalescenta.

Este groaznic. Si cred ca este obosit de la atata tuse.

face febra? Inrtervi repede cu antipiretic?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Joi Noi 05, 2009 1:43 am

febra nu a facut...sau cel putin nu am simtit nevoia sa-i pun termometrul. deja il cunosc si-mi dau seama la mana cand incepe sa-i creasca temperatura si deocamdata nu mi s-a parut ca ar fi cazul. antitermice administrez daca febra sare de 39 si/sau starea generala este proasta. starea lui e buna deocamdata, chiar daca ar fi obosit....
Imunorezistan nu pot sa-i dau fiindca am facut deja o cura de Bronho Vaxom si dr a zis ori unul ori celalalt.
acum ii dau vit.C si ii dau Osccilo 1/sapt. de 2 sapt.

Ela

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Vin Noi 06, 2009 3:47 pm

Ela ce mai face puisorul tau?
Asa ma intristez cand povestesti ca e bolnavior
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Dum Noi 08, 2009 8:27 am

iritatia a inceput sa se restranga, dar nu semnificativ si parca e un pic mai rosu.
in rest, tuseste si-i curg mucii ca la balamuc, dar nu face febra si e vesel, se joaca, mananca, pe scurt, starea e buna.

Ela

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Dum Noi 22, 2009 6:11 am

din pacate lucrurile n-au mers cum ma asteptam, asa ca l-am dus la control. ne-a schimbat crema pe una cu antibiotic, dar dupa 2 aplicari arata foarte rau si foarte rosu, asa ca am decis sa intrerup si sa caut alt dermatolog. acest al doilea s-a aratat extrem de mirat ca tratamentul cortizonic n-a dat rezultate si a prescris crema cu Nizoral si o solutie preparata pe baza de Nistatin. alte recomandari: schimbarea gelului de dush cu unul dermatologic si popoul aerisit cat mai mult timp posibil inainte de schimbarea scutecului. evolutia este semnificativ pozitiva si sper sa fie bine de data asta si sa scapam repede.
daca ne facem bine, va dau si numele dr dermatolog.....

Ela

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mar Dec 08, 2009 5:11 am

ne-am facut bine (mai demult, ce-i drept ) si acum ne luptam cu olita.
numele dr care ne-a pus pe picioare este Doina Tabacila si lucreaza la Medicover. sper sa nu se considere reclama, dar acolo lucreaza femeia, plus ca ma cunoasteti demult si sper ca n-as putea trece in fata voastra drept una cu intentii publicitare, de vreun fel.
astea fiind spuse, corect gasesc sa nominalizez si pe cea care nu ne-a putut fi de folos, respectiv dr.Anca Sibieanu, de la Medlife. copilul meu are abonament acolo si, in general, acolo ne gasim rezolvarea problemelor, dar de data asta.....

Ela

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Dec 08, 2009 5:38 am

Mai noi tocmai am scapat de o iritatie urata...tot cu sfantul Cutaden si apa termala.Multumesc lui Dumnezeu functioneaza mereu

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mar Dec 08, 2009 5:40 am

inclin sa cred ca la noi a fost o ciuperca, dat fiind tratamentul la care a raspuns.

Ela

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Dec 08, 2009 5:46 am

Da..in cazul vostru e clar.Insa ma intreb: daca intai pediatrul recomanda o crema cu antibiotic fara sa se fi facut o analiza si(ca in cazul vostru) este vorba de o ciuperca.Nu agraveaza situatia?Nu ar trebui oamenii astia sa mearga la sigur?Sau o luam la nimereala mereu?

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mar Dec 08, 2009 5:49 am

pai, si mai grav e ca dermatologul a recomandat crema cu antibiotic, fara analiza prealabila. noroc ca am fost eu pe faza, ca in baza lor......

Ela

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum